Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gegužės 6d. 10:01

Juozas Pundzius: Diena be dietų ar gyvenimas be dietų?

Juozas Pundzius Gegužės 6-oji – tarptautinė diena be dietų. Mary Evans Young, jaunystėje kentusi nuo nutukimo, vėliau dietų pagalba numetusi daug svorio ir tapusi anoreksijos auka, 1992 metais sumanė minėti tarptautinę dieną be dietų, siekdama gelbėti nuo pernelyg didelio išsekimo tūkstančius jaunų merginų, kurios besivaikydamos „lieknumo grožio“ suserga šiuo psichikos sutrikimu, kuris neretai besibaigia mirtimi.

Daugelis pasekėjų – feminisčių jau ragina nepaisyti dietų ne tik šią dieną ir apskritai guodžia daugelį nutukusiųjų, kad ir tokios moterys gali džiaugtis gyvenimu, yra gražios ir sveikos.

Dėl grožio nesu linkęs ginčytis nei su Rubensu, nei su kitais vyrais ar moterimis, bet negaliu sutikti, kad nutukimas – tai sveikata. Taip pat nesu ir dietų šalininkas. Įvairiausios lieknėjimo dietos paremtos kuo vienodesnių maisto produktų vartojimu, pažeidžiant visaverčio mitybos raciono balansą.

Tokiu būdu sutrikdoma virškinimo fiziologija ir vienos rūšies maisto (dažniausiai baltymų) perteklius, paprastai sakant, apnuodija organizmą ir sumažina apetitą. Antra vertus, kalorijų skaičiuoklei, svarstyklėms, centimetrinei juostelei tapus „geriausiais draugais“ gan dažnai sutrinka psichika ir ima vystytis nervinė anoreksija.

Sveikos subalansuotos mitybos ABC beveik visiems žmonėms yra žinoma. Tai įvairaus, pirmiausia augalinio, kuo mažiau termiškai ar konservantų apdoroto maisto racionas, saikingai vartojant angliavandenius, riebalus. Taip pat pakankamas fizinis aktyvumas padedantis „sudeginti“ perteklines kalorijas. Pagrindinis sveikatos laidas – tai saikas, o ne kraštutinumai.

Tačiau išlaikyti saiką tiek maitinantis, tiek ir kitose gyvensenos srityse be galo sunku. Gyvūnų, tame tarpe ir žmogaus evoliucijos eigoje susiformavo specifinis genas, skatinantis maisto atsargų kaupimą organizme. Tokios energetinių išteklių atsargos kaupiamos glikogeno ir riebalų pavidalu.

Tenka nuliūdinti milijonus kenčiančių nuo nutukimo moterų ir vyrų – dar labai negreit išauš diena, kai atėjus pas genų inžinierių bus galima pašalinti „perteklinius genus“, o po to sočiai ir skaniai prisikirsti maisto.

Minėtasis genas buvo labai vertingas tais laikotarpiais, kai maisto nebuvo galima gauti reguliariai, todėl atsitiktinai jo gavus didesnį kiekį mūsų protėviai valgydavo „kiek telpa“. Ši savybė leido išgyventi ilgus badavimo periodus. Tačiau minėtasis genas mūsų laikais atsisuka antru lazdos galu, kai maisto trūkumo problemos išsivysčiusiose šalyse nebėra. Ypač nutukimo bangos kilimas stebimas Artimųjų Rytų šalyse, kur daugelis buvusių klajoklių žmonių, dėl gausių naftos išteklių, šiandien gali maitintis neribotai.

Mokslininkai jau atrado geną, atsakingą už maisto medžiagų kaupimą organizme. Dar daugiau – pelytės, kurioms sudėtingų eksperimentinių genų inžinerijos procedūrų metu šį geną pavyko „iškirpti“, iškart pradėjo liesėti. Tačiau tenka nuliūdinti milijonus kenčiančių nuo nutukimo moterų ir vyrų – dar labai negreit išauš diena, kai atėjus pas genų inžinierių bus galima pašalinti „perteklinius genus“, o po to sočiai ir skaniai prisikirsti maisto.

Šiandien kviečiu visus laikytis pagrindinės taisyklės – saiko. Taip pat būtina kuo daugiau fiziškai judėti, ne vien tam, kad sudegintume kuo daugiau kalorijų. Pasaulio ekspertų pripažinti fizinio aktyvumo karaliai – vaikščiojimas, važiavimas dviračiu, ne tik stiprina kūną, bet ir mažina stresą, gerina savijautą ir nuslopina psichikos sutrikimus.

Kraštutinumų sunkumus ir jų trumpalaikį efektą ne kartą esu išbandęs savo kailiu. Mesdamas antsvorį esu keletą kartų ilgą laiką badavęs (ilgiausiai – net 4 savaites). Sunku buvo pirmąsias 3-5 dienas nieko nevalgyti, o po to alkis aprimsta, svoris krenta.

Tačiau pabaigus badavimą ir grįžus prie įprasto gyvenimo, viršsvoris kaip mat atsistato ir dargi su kaupu – suveikia atsargų kaupimo genas. Tik griežtai pasiryžus kasdien maitintis saikingai (viena iš sąlygų – nebevalgyti po šeštos valandos vakaro) pasisekė atsikratyti 30 kg antsvorio ir svorį stabiliai išlaikyti jau šešerius metus. Vienam tai padaryti yra gana sunku, todėl reikia prašyti artimųjų, žmonos, vaikų, draugų pagalbos ir palaikymo.

Laikas visiems užmiršti frazes:

– Suvalgyk dar vieną cepelinuką, juk tai taip skanu.

– Tik šiandien, tik su manim suvalgyk torto gabaliuką.

– Juk nieko neatsitiks, kad vieną kartą vakare sočiai prisivalgysi.

Šiandien sutinku daugybę sau artimų žmonių, kurie pagal paprastą saikingumo formulę atsikratė nereikalingų kilogramų ir džiaugiasi lengvesniu gyvenimu.

Taigi ne tik šiandien, bet ir kiekvieną kitą dieną nesilaikykime dietų, valgykime tiek, kad gyventum, o ne gyventume tam, kad valgytume.

Žydras kaspinėlis – dienos be dietų simbolis.

Prof. Juozas Pundzius yra Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min