Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 2d. 17:03

Vaidotas Ilgius: Septyni pažadai nebešvaistyti gero maisto

Vaidotas Ilgius Prabėgus metams įprasta apžvelgti pasiekimus ir pasižadėti ateičiai. Atšventę prie gausiai valgiais prikrautų stalų, prisiminkime maisto švaistymo reikalus.

Kovos su maisto švaistymu baruose – neramios nuotaikos. Postą paliko Aplinkos ministras Kęstutis Navickas, kurio dėka Darnios Lietuvos vyriausybės programoje atsirado pažadas „įtvirtinti maisto neišmetimo principą“.

Šiemet kadenciją baigs už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis. Komisaras V.Andriukaitis kiekviena proga akcentuoja ES įpareigojimą šalims narėms iki 2030 metų iššvaistomo maisto kiekius sumažinti dvigubai.

Pasitraukus ryškiausiems aukštus postus užimantiems maisto švaistymo prevencijos advokatams, ar nepristigsime energijos kovai su šia turtingų visuomenių neganda?

Lietuva jau žengė tvirtus žingsnius maisto švaistymo prevencijos politikos koordinavimo linkme. Aplinkos ministerijoje suburta koordinacinė darbo grupė maisto atliekų prevencijos ir tvarkymo priemonėms nustatyti. Vyriausybės užsakymu Kauno technologijos universiteto mokslininkai atliko švaistomo maisto sulaikymo galimybių analizę.

Rudenį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba liberalizavo labdarai skirto maisto tvarkymą, sudarydama sąlygas nepasiturinčių maitinimui atiduoti daugiau nespėjamos parduoti ar patiekti duonos, bakalėjos gaminių, gyvūninių produktų. Žemės ūkio ministerija palengvino standartų neatitinkančių vaisių ir daržovių atidavimą labdarai.

Nacionalinėje konferencijoje „Kaip neprarasti gero maisto?“ prekybos, maisto pramonės, nevyriausybinių organizacijų ir viešojo sektoriaus specialistai ieškojo stipresnių priešnuodžių nepateisinamam maisto švaistymui. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Aplinkotyros dėstytojos dr. Renatos Dagiliūtės, statistinis lietuvis kasmet vis dar išmeta 56 kg maisto.

Namų ūkiams tenka pusė visų maisto atliekų, bet čia maistą išgelbėti sunkiausia. Reikia daugiau švietimo apie maisto tinkamą laikymą, supratimo apie tinkamumo vartoti žymėjimą, santūrumo vartojant ir dalinimosi su nepasiturinčiais bendruomenės nariais.

Tuo tarpu žmonių, neįstengiančių bent kas antrą dieną valgyti baltymais turtingo maisto – mėsos, žuvies, pieno produktų – šalyje yra kas šeštas (17%).

Pasak specialistų, didžioji dalis ūkininkų, perdirbėjų, prekybininkų ar restoranų išmetamo maisto dar gali būti tinkama naudoti. Laiku ir surinktas maistas gali būti termiškai apdorojamas – šaldomas, konservuojamas ir pan. – ir patiekiamas nepasiturinčioms šeimoms.

Prekybininkai vis daugiau maisto, artėjant jo tinkamumo vartoti terminui į pabaigą, atiduoda „Maisto bankui“ ir su juo bendradarbiaujančioms socialinėms organizacijoms. Vienas didžiausių Lietuvoje prekybos tinklų „Iki“ jau dešimt metų likus dienai iki paskutinės galiojimo maisto nebeparduoda, o atiduoda labdarai.

Pasak prekybos tinklo „Iki“ viešųjų ryšių atstovės Bertos Čaikauskaitės, „Maisto bankui“ perduotų „Iki“ produktų vertė viršija 30 mln. eurų. Tai didžiulis indėlis į kovą su maisto švaistymų ir apčiuopiama pagalba nepasiturintiems.

Nespėjamą parduoti maistą labdaros organizacijoms valdžios neraginami atiduoda ir daugelis kitų šalies prekybos tinklų. Konferencijoje kalbėjusi Europos maisto bankų federacijos generalinė sekretorė Angela Frigo pažymėjo, kad ne visi į maisto švaistymą orientuoti įstatymai vienodai rezultatyvūs.

Garsiai pasaulyje nuskambėjęs Prancūzijos įstatymas įtvirtino draudimą išmesti tinkamą maistą ir įpareigojo didesnius nei 400 kv. m. ploto prekybos centrus sudaryti sutartis su labdaros organizacijomis. „Tačiau dauguma jų tokias sutartis turėjo dar iki įstatymo, – sakė A.Frigo. – Visai kitoks Italijos įstatymų paketas, kurio tikslas buvo labiau paskatinti maisto ir kitokią natūrinę labdarą“.

KTU Maisto instituto tyrimo duomenimis, labdarai neparduotus vaisius ir daržoves atiduoda tik 7 proc. šalies ūkininkų. „Iš dalies problema yra tame, kad fiziniams asmenims ūkininkams teikiant paramą maistu privaloma susimokėti pridėtinės vertės mokestį“, – tvirtino Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovė Zofija Cironkienė. Tad pirmasis naujų metų pažadas galėtų būti kuo skubiau šią kliūtį šalinti.

Laukų ir sodų perteklius galėtų būti panaudojamas perdirbant ir išdalinant nepasiturintiems. Visose savivaldybėse dalinamų Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo paketuose šiemet buvo ne tik konservuotų ankštinių, bet ir daržovių sriubos. Tik vietoj to, kad tokie maisto produktai būtų perkami ir dalinami, paramai derėtų naudoti perteklines ūkininkų gėrybes. Vien dėl Rusijos ekonominio embargo neparduota liko dešimtys tūkstančių tonų morkų ir kopūstų.

Vilniuje lankęsis vieno populiariausių Europoje prekybos tinklo „TESCO“ Centrinės Europos projektų vadovas Wojtekas Sokolas atkreipė dėmesį į naują „Maisto banko“ iniciatyvą uogienėmis, padažais ir sriubomis paversti prekyboje nespėtus realizuoti vaisius ir daržoves. „Tikrai svarstysime panašią praktiką diegti ne tik kaimyninėse šalyse, bet ir D.Britanijoje“, – žadėjo ekspertas.

Ūkininkai neskuba nesuperkamo derliaus dovanoti ir dėl papildomų sąnaudų – sandėliavimo, pakavimo, transportavimo. Tad visi tik išloštume, jei tokios išlaidos būtų kompensuojamos biudžeto, o daržovės ne supūtų, o patektų ant vargingiau gyvenančiųjų stalo.

Ketvirtasis naujųjų priesaikas – sudaryti sąlygas žemoje temperatūroje užšaldyti prie tinkamumo vartoti termino pabaigos artėjančią žalią mėsą ir žuvį, ir atiduoti ją nepasiturinčiųjų maitinimui. Vienur trūksta tam tinkamos įrangos, kitur – kontroliuojančių institucijų pasitikėjimo vartotojų racionalumu ir gebėjimu atsakingai elgtis. Jei parduotuvėje galime nusipirkti šaldytos mėsos, kodėl negalėtume jos gauti iš labdaros organizacijų?

„Maisto bankas“ nuo praradimo išgelbėti spėja nedidelę dalį maisto, ypač turtingo baltymais. Nors šiemet surinktas ir išdalintas pusaštuntas tūkstantis tonų maisto – kas yra 15 milijonų lėkščių valgio skurstantiems – būtų galima pasiekti dar daugiau.

Tačiau tam reikia išteklių – žmonių, pastatų, įrenginių, transporto ir kuro, specialių darbo priemonių ir įgūdžių – kas labdaros organizacijoms kainuoja nemažus pinigus. Vien geraširdžių rėmėjų ar socialiai atsakingų bendrovių pagalbos nebepakanka – būtina valstybės ir savivaldybių parama. Lėšų tikrai yra – peržiūrėjus dažnai mažavertėms veikloms eikvojamas bendruomenių ar aplinkos rėmimo programas rezervų atsirastų.

Atliekamo maisto surinkimo ir distribucijos sistemos rėmimo valstybinė programa galėtų būti rimtas proveržis mažinant maisto švaistymą ir skurdą. Šimtai su „Maisto banku“ bendradarbiaujančių socialinių organizacijų pavieniui nepajėgia užsitikrinti reikiamų išteklių, būtinų kokybei ir efektyvumui. Tai pripažindamas Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis žadėjo daugiau dėmesio vietos nevyriausybinių organizacijų gebėjimų stiprinimui.

Paskutinis, septintasis, palinkėjimas naujiesiems metams – įkurti stiprų kovą su maisto švaistymu koordinuojantį centrą, vykdantį visuomenės informavimo kampanijas, analizuojantį duomenis ir matuojantį pokyčius. D. Britanija yra geras pavyzdys – čia įkurtos agentūros WRAP veiklos dėka maisto švaistymas per kelerius metus sumenko ketvirtadaliu. Tad Aplinkos ministerijos lyderystė panaudojant klimato kaitai skirtas lėšas neturėtų būti kvestionuojama.

Tad atėjusiais metais palinkėkime sau ir valdžiai, kad tokie pasižadėjimai leistų ženkliai sumažinti kalnus vis dar prarandamo gero maisto. Kad Darnaus vystymosi tikslai, dėl kurių Jungtinėse Tautose susitarė pasaulio šalys, neliktų gražiomis deklaracijomis, bet taptų įnagiu spartesnei pažangai.

Vaidotas Ilgius yra „Maisto banko“ plėtros vadovas.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Reklamos kaina: kiek pinigų partijos jau surinko savivaldos rinkimų kampanijoms?

Aktualu

Globėjus stulbina LVŽS pastangos įpareigoti globoti vaiką su vienu iš tėvų

24sek

„Pacers“ penkmečio rekordas: pakeliui į pergalę – solidus Domantas Sabonis

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Aktualu

Izraelis sako smogęs Irano taikiniams Sirijoje

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Naujienos

Deuce

Nuostabų setą sužaidęs R.Berankis galiausiai neišlaikė serbiško išbandymo Dohoje

Vardai

KLIPVID konkurse – nauji Donny Montell, L.Adomaičio, „Skamp“ vaizdo klipai

Gazas

Žuvusiųjų eismo įvykiuose per du dešimtmečius sumažėjo 80 procentų

Aktualu

Kroatijoje suimtas Italijos ieškomas buvęs mafijos grupuotės narys

Kultūra

Knygoje „Stalingradas: tragedija prie Volgos“ – mūšio laukas iš vokiečių fronto pusės

Verslas

Vilniaus prekybos centras GO9 užsidarė rekonstrukcijai, jame nebeliks „Rimi“

Aktualu

Pro šalį vykusi pora Marijampolėje puolė gelbėti avarijos aukų: „Mergina klykė iš skausmo, vaikino sąmonė blėso“

Pasaulis kišenėje

10 įspūdingiausių apžvalgos bokštų žiemai Lietuvoje

Verslas

Nekilnojamojo turto brokerė: parduodama niekada nemeluoju, kartais kažko nepasakau

Gazas

Dyzelinių automobilių diskriminacija: kokių priemonių prieš juos gali būti imtasi Lietuvoje?

24sek

„Juventus“ klubo pasiūlymas „Ryto“ sirgaliams – abonementai į visas rungtynes

Aktualu

Panevėžyje po „Citroen“ smūgio BMW atsidūrė griovyje

Gazas

Michaelio Schumacherio žmona, minėdama lenktynininko 50-metį, išplatino žinutę gerbėjams

Sportas

C.McGregoro revanšas su Ch.Nurmagomedovu – jau šiemet?

Aktualu

Tragedija į paniką puolusiame Magnitogorske: kaltos ne dujos, o teroristai?

Verslas

Paviešinta, kiek kainuoja maisto produktai: labiausiai skiriasi sūrio, grietinės ir sviesto kainos

Verslas

Nauja „Sodros“ skaičiuoklė jauniems nepatiks: senatvės pensija sieks trečdalį atlyginimo

Aktualu

Sostinėje – apie 80 aikštelių šventinėms eglutėms surinkti

Verslas

Ar tikrai tėvystės išmokos šiemet – drastiškai mažesnės?

Verslas

Nuo sausio kyla gydytojų rezidentų darbo užmokestis

Aktualu

Ukrainos diplomatai pasmerkė CNN už nuotrauką, kurioje Simferopolis vadinamas rusišku

Aktualu

VRK kilo klausimų dėl mero sriubą virusio Ričardo Malinausko šaliko

15min iš Dakaro Gazas

Trečiadienio vakarą tiesiogiai iš Limos: pokalbis su Dakaro panku, alpinistu Dariumi Vaičiuliu

24sek

Iškalbingi Domanto Sabonio skaičiai – tokie, kokių dar nebuvo NBA istorijoje

Gazas

„Dakaro kariai“: Afrika. Ypač brangus medalis ir ralis, kurio nekenti (1)

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min