Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 26d. 14:50

„Aro“ vadas: jei sprogimas būtų įvykęs, galėjo būti padaryta didelė žala

Viktoras Grabauskas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Viktoras Grabauskas

Jei prie tarptautinės bendrovės „Western Union“ pernai rudenį ultradešiniųjų pažiūrų vyro padėtas savadarbis sprogmuo būtų sprogęs, galėjo būti padaryti didelė žala, sako Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas.

„Ketinimai buvo tikri, ir jei būtų įvykęs sprogimas, būtų nemažai žalos padaręs. Jei šalia būtų ėję praeiviai ar panašiai, būtų tikrai nukentėję“, – penktadienį BNS sakė V.Grabauskas.

Anot jo, sprogimas neįvyko tik dėl to, kad teroristinį aktą įvykdyti pasikėsinusiam vyrui „pritrūko žinių“.

„Savadarbis sprogmuo, gana profesionaliai padarytas, bet dėl tam tikrų niuansų nesprogo, nes truputį žinių pritrūko. Buvo ir savadarbė sprogstamoji medžiaga, ir profesionaliai pagaminta savadarbė sprogimo inicijavimo medžiaga, bet pritrūko žinių tam, kad inicijuotų sprogimą“, – teigė „Aro“ vadas.

V.Grabauskas sakė, kad visos sprogmeniui reikalingos medžiagos pagamintos namų sąlygomis, pagal internete teroristų platinamus aprašymus.

„Tuos sprogmenis galima pasigaminti namų sąlygomis ir labai dažnai teroristai būtent tai ir naudoja. Ir jie platina internete, kaip pagaminti sprogstamąją medžiagą, kaip inicijuoti sprogimą (...) tai yra paimta būtent iš tų teroristų platinamos informacijos“, – sakė jis.

„Buvo panaudotas ir triacetono triperoksidas, jis yra dažnai naudojamas teroristų. Tai tam tikra savadarbė sprogstamoji medžiaga“, – paaiškino Antiteroristinių operacijų rinktinės vadas.

Jis teigė neprisimenantis Lietuvoje panašaus pobūdžio įvykių, kai „Aro“ išminuotojams būtų tekę susidurti su tokio tipo sprogmeniu, kuriuo būtų ketinama įvykdyti teroro aktą.

Apie tai, kad pernai spalio 6 dieną prie pastato, kuriame Vilniuje yra įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, sienos buvo aptiktas savadarbis sprogmuo bei juodos spalvos dažais ant pastato sienos išpurkšti užrašai „FK DIVISION“, „SIEGE“ ir svastikos ženklas, penktadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Pasak prokuratūros, „Aro“ išminuotojai neutralizavo savadarbį sprogmenį ir išvežė į Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą.

Atlikus sprogstamosios medžiagos tyrimą paaiškėjo, kad savadarbis sprogmuo pagamintas iš 6 kilogramų sprogstamosios medžiagos, laidų, laikrodinio mechanizmo ir kitų sprogmeniui detonuoti būtinų elementų, o jo sprogstamoji galia prilygtų maždaug 2,5 kilogramo trotilo.

Prie pastato įrengtos išorinės apsaugos kameros užfiksavo sprogmenį palikusį asmenį. Jis dėvėjo juodus drabužius ir gumines pirštines bei slėpė veidą po gobtuvu ir kitomis maskavimo priemonėmis.

Spalio 15 dieną policija sulaikė nusikaltimu įtariamą 1999-aisiais gimusį asmenį. Nustatyta, kad jis save priskiria ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų „Feuerkrieg Division“ grupuotei.

Per specialią sulaikymo operaciją, kurioje dalyvavo „Aro“ pareigūnai, pas įtariamąjį rasta bei iš neteisėtos apyvartos išimta jau paruošta sprogdinti didelės galios sprogstamoji medžiaga ir cheminės medžiagos, iš kurių galima pagaminti savadarbį didelės sprogstamosios galios mechanizmą.

Taip pat paimtas savadarbis šaunamasis ginklas, ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistinė ir nacionalsocialistinė literatūra bei simbolika.

Dėl antiteroristinės operacijos slaptumo reikalavimų, V.Grabauskas negalėjo atskleisti duomenų apie įtariamojo sulaikymo operaciją, tačiau sakė, kad „viskas buvo suplanuota taip, kad asmuo neturėtų galimybės pasipriešinti“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min