Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 9d. 09:00

Buvęs STT vadovas S.Urbanavičius: „Nuskambėjo, kad VSD mums ant lėkštutės sukramtęs padavė viską, bet taip tikrai nebuvo“

Seime vyksta pasitarimas  dėl Nacionalinio saugumo strategijos
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Buvęs STT vadovas Saulius Urbanavičius (kairėje), VSD vadovas Darius Jauniškis (viduryje) ir vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas

Paviešinus skandalingą Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą, kur rašoma apie koncerno „MG Baltic“ bandymus užvaldyti valstybę, visuomenei kilo daug klausimų: kodėl tiek metų ši informacija buvo slėpta, kodėl teisėsauga nesiėmė jokių veiksmų, kodėl paviešinti nuspręsta būtent dabar.

VSD atsakymas: informacija buvo perduodama STT

VSD strateginės komunikacijos skyriaus vadovė Aurelija Katkuvienė savo „Facebook“ paskyroje paaiškino: surinktą žvalgybinę informaciją apie „MG Baltic“ atstovų bandymus paveikti valstybines institucijas, politikus, politinius procesus, daryti įtaką teisėsaugai, žiniasklaidai 2006–2017 m. VSD nuolat teikė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).

„VSD neatlieka ikiteisminių tyrimų, todėl informacija buvo teikiama jiems“, – rašė ji. Atsakydama, kodėl dalis informacijos išslaptinta tik dabar, ji paaiškino, tai padaryta Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pavedimu.

Buvęs VSD vadovas Gediminas Grina, kalbėdamas su 15min, akcentavo tuos pačius dalykus – žvalgyba nesprendžia, kokią jos surinktą informaciją viešinti.

„Kas buvo žinoma, negaliu komentuoti, o kodėl dabar viešinama – reikia klausti politikų. Bent anksčiau VSD pažymos buvo siunčiamos prezidentei, premjerui, Seimo pirmininkui, NSGK. Todėl reikia klausti politikų, ką jie matė tada, ką jie mato dabar, – aiškino G.Grina. – VSD informacija yra skiriama žvalgybos tikslams, o ne politikams naudotis. Jei yra kažkoks nusikaltimas, tuo turi užsiimti teisėsauga, jei nusikaltimo nėra, ta informacija naudojama tik leidimams išduoti.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gediminas Grina
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Gediminas Grina

Viena žinoti – kita įrodyti

Didžiausias visuomenei kilęs klausimas po šių faktų atskleidimo – kodėl teisėsauga žinojo, tačiau leido dabar aptariamiems procesams vykti daugiau nei dešimtmetį.

Oficiali STT atstovės Renatos Endružytės 15min perduota pozicija šiuo klausimu aiški, taip pat antradienį LRT radijui kalbėjo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė – viena yra žinoti, visai kas kita – įrodyti.

„Tai tik informacija apie poveikį. Ji neturi prasmės, jeigu nėra įrodymų, o įrodymus jau renka tokios teisėsaugos institucijos, kaip Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir prokuratūra. Labai džiaugiuosi, nes tai, kad bylos pradėjo pasiekinėti teismus, rodo, kad teisėsauga galėjo ir gebėjo pateikti ir įrodymus“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Tai tik informacija apie poveikį. Ji neturi prasmės, jeigu nėra įrodymų.

Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto Baudžiamosios justicijos katedros docentas Remigijus Merkevičius sako pats negalintis atsakyti į klausimą, kodėl tik dabar viskas lenda į viešumą, bet teisė čia aiški – toks turinys galėjo būti slepiamas tik siekiant atskleisti nusikaltimą.

„Teisė galėtų pateisinti tokį delsimą tik tada, jei buvo toliau renkami įrodymai, jei anksčiau informacijos paviešinimas būtų pasitarnavęs tokios informacijos neatskleidimui, įrodymų praradimui ir panašiems dalykiniams tikslams“, – sakė jis.

Informacija – nekokybiška?

Prie STT vairo 2013 m. stojęs ir tik prieš kelis mėnesius savo noru pasitraukęs Saulius Urbanavičius 15min aiškino, kad jam vadovaujant gaunama informacija visada buvo tikrinama.

„Specialiųjų tyrimų tarnyba, pradėjus jai nuolat gauti informaciją apie šias dabar minimas rizikas ir grėsmes, tikrino informaciją, buvo atliekamas tyrimas, galų gale pradėtas ikiteisminis tyrimas ir šiandien byla yra teisme“, – sakė S.Urbanavičius.

Tiesa, jis užsiminė, kad STT atliekamas tyrimas tikrai netruko 10 metų – tiek laiko VSD teigia teikusi informaciją apie „MG Baltic“.

„Net metus jis netruko. Bet galėčiau įvardinti tik taip, kad jeigu visos teisėsaugos institucijos, gavusios kokybišką informaciją, kurios pagrindu galima pradėti kokius nors tyrimus, to nedaro, tai arba ta informacija buvo nekokybiška, arba reikia klausti tų žmonių, kaip ir kodėl jie elgėsi gavę tą informaciją“, – sakė S.Urbanavičius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Eligijus Masiulis ketvirtadienį vėl buvo kelias valandas apklausiamas Generalinėje prokuratūroje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Eligijus Masiulis ketvirtadienį vėl buvo kelias valandas apklausiamas Generalinėje prokuratūroje

Pašnekovas kategoriškai tvirtino, kad jam, nuo 2013–ųjų pradėjus vadovauti STT, kiekvienu atveju, kai būdavo pagrindas pradėti tyrimą, jis ir buvo pradedamas. Be abejo, kartais informacija nepasitvirtina, bet, anot S.Urbanavičiaus, nepasitvirtinusi informacija apie žmonių galbūt daromus nusikaltimus taip pat – teigiamas rezultatas.

„Kalbant apie konkrečią situaciją, tai taip nuskambėjo, kad saugumas mums ant lėkštutės sukramtęs padavė viską, bet taip tikrai nebuvo. Pati STT pradėjo gauti informaciją, tame tarpe ir iš VSD, kitų šaltinių, nustatę pakankamai duomenų, kad yra pagrindas pradėti tyrimą, pradėjome taikyti kriminalinės žvalgybos veiksmus“, – sakė S.Urbanavičius.

Anot jo, lemiamas lūžis politinės korupcijos byloje buvo būtent STT atliktas tyrimas.

Kodėl politinius procesus stebėjo VSD?

G.Grina atkreipė dėmesį ir į dar vieną įdomų faktą – pagrindinis žvalgybos įstatyme numatytas VSD uždavinys: prognozuoti ir nustatyti rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes, kylančius iš užsienio.

Kalbant apie konkrečią situaciją, tai taip nuskambėjo, kad saugumas mums ant lėkštutės sukramtęs padavė viską, bet taip tikrai nebuvo. Pati STT pradėjo gauti informaciją, tame tarpe ir iš VSD, kitų šaltinių.

„Pagrindinė žvalgybos institucijų užduotis kovoti prieš priešiškų valstybių žvalgybinę veiklą, o ne aiškintis, kas ir kokius čia daro ar nedaro nusikaltimus. Šioje istorijoje pagrindinis klausimas – ar čia yra koks nors Rusijos šleifas. Jeigu man bus pasakyta, kad Rusijos šleifo nėra, tada man didelis klausimas, ką čia apskritai veikia VSD“, – sakė G.Grina.

Tiesa, žvalgybos poreikius ir prioritetus nustato Valstybės gynimo taryba, pagal juos VSD vadovybė formuoja užduotis. G.Grina neatmeta versijos, kad valstybės vadovai pavedė VSD jai nepriklausančias užduotis.

„Gali būti, kas galėtų paneigti, – paklaustas apie tai sakė G.Grina. – VSD stebi tik tame kontekste, kiek yra galimų sąsajų su priešiškomis valstybėmis, nusikaltimų kontekste VSD stebėti negali, nes tai žvalgybos institucija. Jeigu valstybėje kažkas neteisingai supranta principus – turime problemų.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mečys Laurinkus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mečys Laurinkus

Tačiau tokius svarstymus atmeta kitas buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus. Jo teigimu, verslo stebėjimas – ne tik normali, bet ir būtina departamento veiklos sudedamoji.

„Nieko blogo, kad stebimos įmonės, renkama informacija žinojimui. Žinojimui įvairių aspektų. Kiekviena valstybės saugumo struktūra turi žinoti, kas vyksta jų valstybėje. Bet žinojimas yra skirtingas nuo skelbimo“, – kalbėjo M.Laurinkus, pažymėdamas, kad šiuo atžvilgiu VSD politinių žaidimų įrankiu galima laikyti tik tame kontekste, kai patys politikai sprendžia – viešinti ar ne VSD jiems pateiktą informaciją.

M.Laurinkus priminė, kad, pavyzdžiui, amerikiečių Centrinės žvalgybos valdyba periodiškai analizuoja ir skelbia, pavyzdžiui, tendencijas energetikos rinkoje.

„Yra įvairių procesų, ekonominiai yra vieni svarbiausių, kodėl negalima jų analizuoti? Juos privaloma analizuoti, – sakė jis klausiamas, ar normalu, kad VSD domisi Lietuvos verslininkų veikla. – Žinoma, kad normalu, taip ir turi būti, tai viena iš pagrindinių užduočių. O antra, jei prireikia, matosi kokie nors požymiai, imamasi operatyvinių priemonių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tema Aktualu

Organų donorystė valstybei nerūpi: tai yra atviras sabotažas, stabdymas ir nieko neveikimas

Aktualu

Premjeras apie sunaikintą posėdžio įrašą: emocingi pasisakymai – ne apie žiniasklaidos laisvę

24sek

80 milijonų intriga Domantui Saboniui ir Jonui Valančiūnui

Trys parduotuvės Naujojoje Ūtoje: istorija ne apie konkurenciją

Aktualu

Mirė vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Paulas Allenas

Aktualu

S.Skvernelis: Vyriausybė svarsto atsisakyti viešinimo per žiniasklaidą projektų

Pasaulis kišenėje

Po karčios patirties – patarimas kitiems: atsargiai su viešbučiais autostradose

Aktualu

D.Trumpui prabilus apie „žudikus“ žurnalisto dingimo byloje, M.Pompeo vyksta į Rijadą

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Vardai

Apie nėštumą pranešę princas Harry ir Meghan Markle pirmą kartą pasirodė viešumoje

Verslas

Parduodamas oloje įrengtas būstas tikram Jameso Bondo gerbėjui

Sportas

Valdas Ivanauskas treniruos Lenkijos aukščiausios lygos klubą

Vardai

Vakarienėje visiškoje tamsoje – ir retai renginiuose besilankanti Goda Alijeva

Aktualu

Kovoje dėl Vilniaus mero posto – „valstiečių“ pasirinkimas: žinomas vardas ar saviškis?

Gyvenimas

3 klaidos, kurias daugelis daro ruošdami pusryčius

Aktualu

„Supras net neturintys jokios nuovokos“: Rusijos propaganda Ukrainos televizijoje

Vardai

Karolina Meschino su mylimuoju Remigijumi pasidarė tatuiruotes ant veidų

Aktualu

JAV teismas atmetė D.Trumpui pornožvaigždės iškeltą ieškinį dėl šmeižto

Aktualu

Australija svarsto galimybę perkelti ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę

Verslas

S.Skvernelis – prieš LRT tarybos narių skyrimą pagal politikų kadencijas

Naujienos

Vardai

„Happyendless“ pristato naują legendinės V.Kernagio dainos „Kansaras“ versiją

24sek

„Lietuvos ryto“ planas: visa komanda turi gyventi vienoje vietoje

Aktualu

Irano revoliucinė gvardija pasveikino JAV pasitraukimą iš branduolinės sutarties

Vardai

Į „Eurovizijos“ finalą patekusi I.Zasimauskaitė: „Turiu mintį, ką pasirodyme norėčiau pakeisti“

Aktualu

Kaune sulaikytas didelis kiekis iš Ispanijos gabentų narkotikų: slėpė tuno skardinėse ir skalbimo milteliuose

Interviu 24sek

Iš „Žalgirio“ smegduobių išsikapstęs P.Jankūnas: „Dar nebuvo, kad mus taip gerbtų“

Vardai

Lietuva – „Eurovizijos“ finale: I.Zasimauskaitė su daina apie amžiną meilę išpildė savo svajonę

Aktualu

Maskvos Raudonojoje aikštėje įvyko Pergalės dienos paradas

Verslas

Vilniaus taryba spręs dėl Lazdynų baseino valdymo koncesijos

Gyvenimas

Iš Danijos į Lietuvą sugrįžęs Gediminas visus stebina gyvų gėlių paveikslais

Verslas

Per metus gyventojų pajamos išaugo 100 eurų, jauni žmonės vidutiniškai uždirba po 700 eurų

Pasaulis kišenėje

Gruzijoje užsienio turistams pasiūlyta patraukli nuolaidų kortelė

Gyvenimas

Sporto specialistės įvardijo taisykles, kurios padės greičiau padailinti figūrą

Verslas

Per mėnesį kainos kilo 0,6 proc.

Aktualu

Rusų oligarchas pervedė stambias sumas Donaldo Trumpo advokatui

Verslas

Pietryčių Lietuvoje pradedamos transliuoti lenkiškų TV programos

Aktualu

Havajuose atsivėrus dviem naujoms lavos stemplėms gyventojams įsakyta evakuotis

Gyvenimas

Šalyje daugėja susirgimų vėjaraupiais

Kada geriausia mokyti vaikus rūšiuoti atliekas?

Vardai

Po sėkmingo „Eurovizijos“ pusfinalio I.Zasimauskaitė davė patarimą, kaip surasti tikrą meilę

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie 15min