Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 22d. 16:59

Dėl nevykusio prokurorės darbo rezonansinės vagystės tyrime – tūkstantinė kompensacija be kaltės įkalintam vyrui

Iš kairės: Markas Borisniovas, Andrejus Daščenka, Maksimas Chaninas
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr. / Iš kairės: Markas Borisniovas, Andrejus Daščenka, Maksimas Chaninas

2010 ir 2011 metais Vilniuje ištuštinti keli SEB bankomatai, iš viso vagys pagrobė daugiau nei 700 tūkst. litų (apie 200 tūkst. eurų). Į kaltinamųjų suolą dėl šio nusikaltimo sėdo 6 vyrai, kurie po ilgus metus trukusio teismo proceso 2017 metais buvo išteisinti. Be kaltės apkaltinti vyrai patys stojo į kovą, siekdami žalos atlyginimo. Praėjusią savaitę du iš jų prisiteisė tūkstantines kompensacijas. Vienas iš jų, Maksimas Chaninas, tyrimo metu 9 mėnesius praleido už grotų, tad iš valstybės jis gaus beveik 12 tūkst. eurų.

Į kaltinamųjų suolą dėl trijų 2010-2011 m. Vilniuje apvogtų SEB bankomatų sėdo 6 vyrai: 4 „G4S Lietuva“ dirbę inkasatoriai ir du žmonės, neva vykdę nusikaltimus. Iš viso dingo kasetės su 717 tūkst. litų (207 tūkst. eurų).

15min nušvietė šį už uždarų durų vykusį teismo procesą. Vos jam prasidėjus, 2013-ųjų metų pabaigoje, vienas iš kaltinamųjų, buvęs dainininkės Marinos Bui sutuoktinis Andrejus Daščenka, tvirtino, kad byloje nėra jokių kaltės įrodymų.

15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Andrejus Daščenka
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Andrejus Daščenka

A.Daščenka minėjo, kad visada gyveno gerai, pasiturinčiai. Rizikuoti laisve grobiant svetimus pinigus jam nebuvo reikalo, nes jis yra kelių sėkmingai veikiančių firmų šeimininkas. Todėl kaltinimai dėl SEB bankomatų kasečių vagysčių jam buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus.

Byla – tinkamai neparengta

Po trejus metus trukusio teismo proceso paaiškėjo, kad A.Daščenka sakė tiesą – vyrai buvo išteisinti, o bylą kontroliavusi prokurorė pabarta už prastą darbą.

„Byla teismui buvo perduota tinkamai neparengta, nesurinkus pakankamai patrauktų baudžiamojon atsakomybėn asmenų kaltės įrodymų, nepašalinus akivaizdžių prieštaravimų byloje ir taip toliau, dėl ko teismas nurodytus bylos trūkumus siekė šalinti teisminio nagrinėjimo metu“, – buvo konstatuota išteisinamajame nuosprendyje.

Tyrimo trūkumai, anot teismo, turėjo įtakos proceso trukmei, o tai sąlygojo nepateisinamai ilgą ieškovų teisių suvaržymą.

15min nuotr./Išteisintieji iš teismo išėjo triumfuodami ir įsiamžino atminimui
15min nuotr./Išteisintieji iš teismo išėjo triumfuodami ir įsiamžino atminimui

Dar daugiau – teismas nustatė, kad tyrėjai klastojo ir iškreipė vaizdo įrašus, po įtarimų pareiškimų atsirado ir įslaptintas liudytojas, kurio parodymai tapo itin svarbūs, nors jokių tyrėjams iki tol nežinomų aplinkybių jis nepapasakojo.

Beje, apeliacinį prokurorės skundą nagrinėjęs teisėjas Ernestas Rimšelis buvo pareiškęs, kad jame nėra argumentų. Šiuo klausimu prokuratūros pozicija taip pat įdomi: argumentų neturėjimas prokurorui neturėtų tapti kliūtimi skųsti neįtikusius teismo nuosprendžius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ernestas Rimšelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ernestas Rimšelis

„Vilniaus apygardos teismo 2017 m. lapkričio 17 d. nutartyje nurodyti teismo argumentai, jog apeliacinis skundas nebuvo surašytas kvalifikuotai, nesąlygoja išvados, kad prokurorui neturint pakankamai įtikinamų ir svarių argumentų dėl pirmosios instancijos teismo nuosprendžio neteisėtumo bei nepagrįstumo jis nebetektų teisės inicijuoti teismo nuosprendžio peržiūrėjimo instancine tvarka, pateikiant apeliacinį skundą“, – tokios pozicijos laikosi prokuratūra.

Prisiteisė tūkstantines sumas

Praėjusią savaitę Vilniaus apygardos teisme išspręsti dviejų byloje apkaltintų inkasatorių – Maksimo Chanino ir Marko Borisniovo skundai.

Pastarasis prašė 10 tūkst. eurų žalos atlyginimo dėl neteisėto jo persekiojimo, o 9 mėnesius ikiteisminio tyrimo metu įkalintas M.Chaninas siekė gauti iš valstybės 25 tūkst. eurų.

Tiek Teisingumo ministerija, tiek Generalinė prokuratūra prašė išteisintųjų skundus atmesti, nes teisėsauga dirbo gerai ir nieko nepažeidė.

15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Maksimas Chaninas
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Maksimas Chaninas

Nei vienas iš ieškovų prašytų sumų negavo, teismas atmetė vyrų argumentus dėl nepagrįsto persekiojimo.

Teismo nuomone už grotų be kaltės sėdėjusiam M.Chaninui dėl to taip pat nebuvo padaryta didelė žala: jo kaltumas ar nekaltumas nagrinėjant suėmimo klausimą neturi jokios reikšmės, nes teisėsauga pagrįstai sprendė, kad jis tyrimo metu gali sprukti ir daryti poveikį liudytojams.

Įkalinimo argumentai buvo tokie: vyras įtariamas sunkiu nusikaltimu, teisiamas pirmą kartą, todėl gali išsigąsti proceso ir pasislėpti. Be to, neva buvo duomenų, kad jis galėjo paveikti liudytojus.

Visgi, teismo vertinimu, prastai bylą sukontroliavusi prokurorė pažeidė Baudžiamojo proceso kodekso 2 str. įtvirtintus reikalavimus elgtis atidžiai ir rūpestingai ir imtis visų įstatyme numatytų priemonių per kuo trumpesnį laiką atlikti tyrimą ir atskleisti nusikalstamas veikas.

15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Markas Borisniovas
15min.lt/Juliaus Kalinsko nuotr./Markas Borisniovas

Tačiau teismas į situaciją pažiūrėjo kitaip ir be kaltės kalėjusiam M.Chaninui priteisė 6 tūkst. eurų atlyginti neturtinę žalą. Dar 5742 eurais įvertinta turtinė žala, vyras įrodė, kad tokią sumą būtų uždirbęs per 9 už grotų praleistų mėnesius.

Markas Borisniovas gavo kiek mažiau – 2 tūkst. eurų atlyginti neturtinei žalai.

15min žiniomis, kompensacijas bando gauti ir kiti šioje byloje apkaltinti, bet galiausiai išteisinti vyrai.

Tiesa, prokuratūra akcentuoja, kad visi 6 vyrai išteisinti nesurinkus pakankamai jų kaltės įrodymų, o ne nustačius, kad jie tikrai nepadarė jiems inkriminuotų veikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min