TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Irmos Jurgelevičiūtės byla – slaptumo nevengiančios teisėjos rankose

Irma Jurgelevičiūtė
TV3 nuotr. / Irma Jurgelevičiūtė
Šaltinis: 15min
0
A A

Vagystėmis įtariamos atlikėjos baudžiamoji byla teisme, kaip teigiama, atsitiktiniu būdu paskirta nagrinėti teisėjai Jolantai Čepukėnienei. Sutapimas – būtent ši teisėja neviešuose teismo posėdžiuose nagrinėja kitos pramogų pasaulio žvaigždės, dėl milijoninių ES paramos aferų kaltinamos Dainos Bilevičiūtės bylą. Savo ruožtu I.Jurgelevičiūtės advokatas svarsto, jog neviešas bylos nagrinėjimas jo klientei galėtų tik pakenkti.

15min.lt sužinojo, jog praėjusią savaitę Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui perduotą rezonansinę atlikėjos I.Jurgelevičiūtės bylą, kaip teigiama, kompiuteris atsitiktinai priskyrė teisėjai J.Čepukėnienei.

Rezonansą visuomenėje ir didžiulį žiniasklaidos susidomėjimą sukėlusią D.Bilevičiūtės bylą nagrinėjanti teisėja pernai nustebino nutarusi, jog ūkininkės-dainininkės galimos aferos turi būti narpliojamos už uždarų durų.

Abejotinoje, tačiau neskundžiamojoje nutartyje J.Čepukėnienė parašė, jog D.Bilevičiūtė yra viešas asmuo, o teisme gali paaiškėti jos asmeninio gyvenimo detalių, todėl žiniasklaidai stebėti teismo proceso nevalia.

Teisėja: per daug klausinėjate

15min.lt žurnalisto paklausta, ar ir I.Jurgelevičiūtės baudžiamąją bylą dėl panašių motyvų gali būti nuspręsta nagrinėti neviešai, teisėja pyktelėjo: „Jūs labai daug klausimų užduodate!“

Vienintelis klausimas, į kurį teisėja buvo atsakiusi prieš tai – kaip reagavo sužinojusi, jog būtent jai teks nagrinėti tikrą psichozę Lietuvoje sukėlusią I.Jurgelevičiūtės bylą. „Kaip ir visos kitos bylos“, – nieko išskirtinio jos laukiančiame teismo procese nemato J.Čepukėnienė. Teisėja dar patvirtino, kad bylą gavo atsitiktinai, o pirmojo posėdžio data dar nepaskirta, nes dabar yra skirtas laikas J.Čepukėnienei susipažinti su bylos medžiaga.

Advokatas: „Viešumas yra mūsų ginklas!“

Ikiteisminio tyrimo metu I.Jurgelevičiūtės interesams atstovavęs garsus teisininkas Vytautas Sirvydis 15min.lt pareiškė: „Iš esmės viešumas yra mūsų ginklas! Mano gynybinė linija tokia ir būtų, kad viešumas čia pakenkti negali niekuo.“

Advokatas kartojo, kad nagrinėjant tokio pobūdžio baudžiamąją bylą jis būtų labai suinteresuotas, kad vyktų atviras teismo procesas.

„Tačiau advokatas yra kaltinamojo tarnas. Jeigu aš ją ginsiu ir ji pageidaus, kad procesas būtų neviešas, aš, aišku, turėsiu paklusti tokiam jos norui“, – pridūrė V.Sirvydis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Irmos Jurgelevičiūtės advokatas Vytautas Sirvydis
Ikiteisminio tyrimo metu I.Jurgelevičiūtę gynęs advokatas V.Sirvydis

Vis dėlto, anot teisininko, jo mėgstama profesinė taktika yra bylų nagrinėjimas viešai. V.Sirvydis priminė vieną garsią bylą – dėl Jurijaus Borisovo deportacijos. „Kuomet gynyba paprašė, kad posėdis būtų viešas, tada iš esmės kažkas ir pradėjo keistis. Ir iš tikrųjų aš labai dėkingas administraciniam teismui, kad jis pasakė: „Taip, o kas čia neviešo?“ Mums tai slėpti nėra ką“, – entuziastingai dėstė 15min.lt pašnekovas.

Ką V.Sirvydis mano apie tai, kad didelį susidomėjimą kelianti D.Bilevičiūtės byla nagrinėjama neviešo proceso būdu?

„Aš manau, kad negerai. Tai, kad asmuo yra viešas, reikalauja priešingai – užtikrinti maksimalų viešumą! Tam tikros normos yra padarytos, kad gintų žmogų, kuris nėra viešas. O viešas iš to viešumo uždirba, jis iš to gyvena! Juolab ponia Bilevičiūtė anksčiau balotiravosi (2002 m. į Vilniaus tarybą – red. past.), kažkokių politinių intencijų yra turėjusi. Net jei tai tik dainininkas, menininkas, ir teigiama, kad tai viešas asmuo – tai motyvas viešam bylos nagrinėjimui“, – komentavo advokatas V.Sirvydis.Net jei tai tik dainininkas, menininkas, ir teigiama, kad tai viešas asmuo – tai motyvas viešam bylos nagrinėjimui, – mano advokatas V.Sirvydis.

Teisininkas dar nežino, ar I.Jurgelevičiūtę gins ir teisminio bylos nagrinėjimo stadijoje: „Kol kas negaliu pasakyti, kad ginsiu. Galbūt, to neneigiu. Apsispręsti turi klientė. Aš stengiuosi tartis su žmonėmis taip, kad turėtų galimybę įvertinti mano darbą tam tikroje proceso stadijoje. Jei kalbame apie ikiteisminį tyrimą, žmogus turi teisę pasakyt: „Ačiū, advokate, man patiko, einam toliau“ arba  „Man nepatiko, viso gero, ieškosiu kito.“

Bylų nagrinėjimo viešumas

Baudžiamojo proceso kodeksas (BPK) reglamentuoja, kad bylos Lietuvos teismuose nagrinėjamos viešai.

Teismo nuožiūra arba bylos dalyvių prašymu kai kurios bylos dėl aiškiai nustatytų pagrindų gali būti uždaros. Tačiau jei teismai atsižvelgtų į kiekvieno kaltinamojo pageidavimą, kad teisme nepaaiškėtų jokios jo asmeninio gyvenimo aplinkybės, viešai Lietuvoje nebūtų nagrinėjama, ko gero, nė viena baudžiamoji byla.

Bylų nagrinėjimo teisme viešumą nustato BPK 9-asis straipsnis.

1. Bylos visuose teismuose nagrinėjamos viešai, išskyrus atvejus, kai tai prieštarauja valstybės, tarnybos, profesinės ar komercinės paslapties saugojimo interesams.

2. Be šio straipsnio 1 dalyje nurodytų atvejų, leidžiama neviešai nagrinėti teisme bylas dėl nusikalstamų veikų, kuriomis kaltinami jaunesni kaip aštuoniolikos metų asmenys, nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui bylas, taip pat kitas bylas, kai siekiama užkirsti kelią paskelbti žinias apie privatų proceso dalyvių gyvenimą arba kai apklausiamas liudytojas ar nukentėjusysis, kuriems taikomas anonimiškumas.

3. Neviešai byla gali būti nagrinėjama tik remiantis teismo nutartimi. Nutartis nagrinėti bylą neviešai gali būti priimta dėl viso bylos nagrinėjimo teisme arba tik dėl atskirų jo dalių. Neviešame teismo posėdyje bylos nagrinėjamos laikantis visų proceso taisyklių.

4. Jaunesni kaip šešiolikos metų asmenys, kurie nėra byloje kaltinamieji, nukentėjusieji ar liudytojai, į teismo posėdžių salę neįleidžiami.

5. Teismų nuosprendžių, priimtų neviešai išnagrinėjus bylą, rezoliucinės dalys visais atvejais paskelbiamos viešai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min