Net 700 filmų žiūrėkite nemokamai. ŽMONĖS Cinema
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Išrinkite 2012 metų įvykį: įspūdingiausi metų kyšiai ir svarbiausios korupcinės bylos

Niekas labai ir nesistengia paneigti, kad viena didžiausių Lietuvos bėdų – korupcija. Tą pripažįsta ir šalies gyventojai, ir Lietuvoje reikalų turintys užsieniečiai.
Kelių policininkas ant automobilio klijuoja lipduką „Aš neimu kyšio“
Kelių policininkas ant automobilio klijuoja lipduką „Aš neimu kyšio“ / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Per praėjusius metus šalies gyventojai girdėjo dešimtys ar net šimtus istorijų apie pareigūnams siūlomus kyšius, korupcija įtariamus valdininkus, politikus ir teisėjus. Tačiau bene dažniausiai su siūlomais kyšiais susiduria eiliniai policijos pareigūnai. Kai kurie jų pinigų atsisakė, o kai kurie įkliuvo. Matyt, buvo ir tokių, kurie tyliai siūlomus kyšius paėmė, tačiau apie šiuos atvejus, greičiausiai, niekada ir nesužinosime.

Kyšius policininkams dažniausiai siūlo Kelių eismo pažeidėjai, kontrabandines prekes gabenantys ar jomis prekiaujantys pažeidėjai, namuose smurtavę asmenys.

Siekdami išvengti atsakomybės, pažeidėjai pareigūnams siūlė šokoladą, šampaną, pietus restorane, ungurius, mobiliojo ryšio telefono aparatus, dyzelino, alaus, užsienio šalių valiutą (eurai, svarai sterlingai, zlotai, Baltarusijos rubliai) ir kitokias gėrybes. Buvo siūloma net malkų ar cemento!

Tačiau dažniausiai buvo siūlomi pinigai, siūlomos sumos svyruoja nuo 10 iki 6 tūkst. litų.

Šiemet didžiausias pasiūlytas kyšis buvo 12 tūkst. eurų (Prienų r.), mažiausias – 27 litai. Pasitaikė ir įdomių sumų, pavyzdžiui, 132 Lt 7 ct ar 27 Lt 56 ct.

Dažniausiai policijos pareigūnams kyšį siūlo neblaivūs prie vairo įkliuvę asmenys. Per 2012 m. 11 mėn. 275 ikiteisminiai tyrimai pradėti neblaiviems vairuotojams dėl bandymų papirkti policijos pareigūnus. Tai sudaro 43,72 proc. visų užregistruotų papirkimo atvejų. Nustatyti girtumo laipsniai – nuo 0,46 iki 4,77 promilės. Nors yra pasitaikęs ir atvejis, kai kyšį pareigūnams pasiūlė beveik blaivus vairuotojas – prieš įpūsdamas 0,25 prom., jis pareigūnams davė 330 litų kyšį.

Pasiūlyta 12 tūkst. eurų

Plačiausiai 2012 metais nuskambėjo spalio 8 d. įvykis, kuomet Prienų policijos pareigūnai atsisakė 12 tūkst. eurų kyšį. Tądien apie 12.20 val. Prienų r. policijos pareigūnų reikalavimui sustoti (kirto ištisinę liniją lenkimo metu) nepakluso automobilis „Mercedes Benz C250“ ir padidinęs greitį nuvažiavo.

Minėtas automobilis sustojo Prienų rajono Skriaudžių kaimo Ramybės gatvėje, ir iš jo iššokęs jaunuolis puolė bėgti nešinas plastikiniu maišeliu.

Pareigūnai praneša sulaikę automobilį vairavusį V.B. (gim. 1984 m.), kuris Alytaus apskrities kelių patruliams pasiūlė net 12 tūkst. eurų kyšį.

Apžiūrėjus maišelį, jame rasta galimai narkotinė medžiaga (3,140 kg baltų miltelių). Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vairuotojas po apklausos uždarytas į areštinę.

Beje, praėjus parai, spalio 9-ąją, 12 valandą Simne, Alytaus rajone, Vytauto gatvėje, ties 20-uoju namu, Alytaus apskrities VPK Kelių policijos skyriaus pareigūnai sustabdė automobilį „Mazda 323“, vairuojamą 32 metų simniškio E.K. Automobilio vairuotojui nustatytas 0,7 promilės girtumas.

E. K., siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už Kelių eismo taisyklių pažeidimą, policijos pareigūnams davė 150 litų ir 100 eurų kyšį. Vyriškis nežinojo, kad prieš dieną tam pačiam pareigūnui jau buvo siūlytas net 12 tūkstančių eurų kyšis, kuris jo nesuviliojo.

Baltarusiai į kišenę įdėjo tūkstantį dolerių

Alytaus apskrities policijos pareigūnai liepos mėnesį atsisakė ir dar vieno įspūdingo kyšio. Tąkart teisėsaugininkai nustatė, kad vienam druskininkiečiui priklausančiu garažu naudojasi du vyriškiai, dažnai atvykstantys automobiliu „Renault Espace“‘ su Baltarusijos Respublikos transporto priemonės registracijos ženklu. Visos aplinkybės bylojo, kad šiuo garažu naudojasi Baltarusijos Respublikos piliečiai ir jame gali būti laikomos akcizais apmokestinamos prekės.

Policininkai akylai sekę, pastebėjo į garažą įvažiuojantį automobilį „Renault Espace“, išlipę du vyriškiai apsižvalgė ir skubiai uždarė duris. Tokie jų veiksmai sukėlė dar didesnį teisėsaugininkų įtarimą.

Pasibeldus į garažo duris, ten buvę vyriškiai labai nenoriai, tačiau atidarė. Patikrinę garažo patalpas ir transporto priemonę, teisėsaugininkai rado 4 tūkst. 423 pakelių cigarečių su Baltarusijos Respublikos banderolėmis.

Du baltarusiai suvokę, kad įkliuvo, bandydami išvengti atsakomybės, vienam iš policijos pareigūnų į kelnių kišenę įkišo 1 tūkst. JAV dolerių. Pareigūnai pinigų nepaėmė, o dėl baltarusių veiksmų buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Policininkų trijulei – 6 tūkst. litų

Lapkričio 15 d. susimovė Švenčionių r. gyventojas. Tądien apie 14.32 val. Švenčionių r., N.Strūnaičio kaime, V.K. (gim. 1980 m.), siekdamas išvengti administracinės nuobaudos už tai, kad automobilį vairavo neblaivus (2,35 prom. alkoholio), Švenčionių r. Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio tyrėjams siūlė 6 tūkst. litų kyšį (po 2 tūkst. litų kiekvienam pareigūnui).

Įtariamasis V.K. buvo uždarytas į areštinę, dėl jo veiksmų buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Vienam patruliui 2 tūkst., kitam – 3 tūkst. litų

Ne mažiau įspūdinga suma birželio 20 d. buvo pasiūlyta ir Ukmergės pareigūnams. Apie 15.15 val. Ukmergėje, Kauno g., D.V. (gim. 1980 m.), siekdamas išvengti administracinės atsakomybės už tai, kad vairavo neblaivus, Ukmergės r. policijos Patrulių būrio vyriausiajam patruliui siūlė 2 tūkst. litų, kitam patruliui – 3 tūkst. litų kyšį.

Pareigūnus pinigai sudomino tik kaip įkaltis – buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl bandymo papirkti pareigūnus, o įtariamasis buvo uždarytas į areštinę.

Kyšį atsiuntė paštu

Kyšiai teisėsaugos atstovams Lietuvoje siūlomi ne tik dedant pinigus į kišenę. Kartais jie net atsiunčiami paštu. Štai spalį 50 litų kyšis Rokiškio rajono apylinkės teismo pirmininkei buvo įdėtas voke, atsiųstame paštu.

Įtariama, kad kyšį laišku galėjo atsiųsti ne kartą teisme apsilankiusi dėl problemų, susijusių su sūnumi, Ukmergėje gyvenanti O.P.

Laiške moteris paaiškino, kad teisėja turėtų pakeisti savo sprendimą dėl jos sūnaus, o pinigai skirti įsigyti tortui ir buteliui šventinio gėrimo.

Ir dėl šio įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Paėmė 1 tūkst. 600 litų kyšį

Per metus girdėjome ir ne vieną istoriją, kuomet pareigūnai kyšiams nesugebėjo atsispirti. Gruodį pranešta, kad 1 tūkst. 600 litų kyšį sumokėjęs vairuotojas po valandos pats apskundė korumpuotus policininkus.

Visame pasaulyje minint Tarptautinę antikorupcijos dieną, gruodžio 9 d. apie 9.49 val. Vilniaus apskrities VPK gavo piliečio pranešimą, kad tą pačią dieną apie 9 val. Vilniaus rajone, Geisiškių kaime, jo vairuojamą automobilį „Renault“ sustabdė policijos pareigūnai ir, kad nebūtų surašytas protokolas dėl KET pažeidimo, pareigūnams jis davė 1 tūkst. 600 litų kyšį.

Policijos departamentas pranešė, kad įtariamieji Vilniaus apskrities VPK Kelių patrulių rinktinės patruliai J.K. (gim. 1984 m.) ir N.G. (gim. 1982 m.) apklausti. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kyšininkavimo.

Korupcijos tinklas Migracijos departamente

Lapkritį pranešta, kad Migracijos departamente STT agentai atskleidė korupcijos tinklą. Įtarimai buvo pareikšti septyniems departamento darbuotojams, iš kurių net penki užėmė vadovaujančias pareigas.

Įtarimai taip pat buvo pareikšti dviem advokatams, dviem advokatų padėjėjams bei dar dviem fiziniams asmenims.

STT Vilniaus valdybos pareigūnai iki šiol aiškinasi galimą korupcinę schemą, kai leidimus laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje arba tokius leidimus prasitęsti pageidaujantys ne Europos Sąjungos šalių piliečiai mokėdavo pinigus tarpininkaujantiems advokatams bei advokatų padėjėjams.

Pastarieji dalį pinigų perduodavo savo pažįstamiems asmenims, turintiems ryšių Migracijos departamente, o šie – Migracijos departamento pareigūnams, turintiems įtakos ir galintiems greičiau išduoti leidimus užsieniečiams.

STT turi duomenų, kad šioje schemoje dalyvavę Migracijos departamento pareigūnai už paslaugas gaudavo piniginį atlygį.

Dėl kyšininkavimo įtarta dešimtys muitininkų

Galiausiai gruodį Lietuvą supurtė žinia, kad Medininkų pasienio kontrolės punkte sulaikyta dešimtys muitininkų, įtariamų kyšininkavimu.

Muitinės departamento vadovybė po muitininkų sulaikymo pripažino, kad Medininkų poste kelis mėnesius, o galbūt ir kelerius metus buvo „įdiegta“ sistema, kad vairuotojai kartu su dokumentais paduodavo muitininkams ir 20–40 litų. Jei būdavo aptinkama trūkumų, pažeidimų – reikalaujamo kyšio sumos gerokai išaugdavo.

Per parą postą kerta apie 600 krovininių automobilių. Vienoje pamainoje dirba apie 20 pareigūnų.

Kiek pinigų buvo surenkama per pamainą, dar tiriama ir skaičiuojama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius