TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Išsinuomota Anglijoje nacių uniforma, su kuria Kaune vaikštinėjo emigrantas Audrius Šeškanas, sužavėjo karo istoriką autentiškumu

Audrius Šeškanas
Audrius Šeškanas
Šaltinis: 15min
0
A A

Kauno apylinkės teismas ketvirtadienį išnagrinėjo Audriaus Šeškano administracinę bylą. Anglijoje gyvenančio lietuvio atsivežta išsinuomota nacių uniforma, su kuria jis vaikštinėjo po Kauno senamiestį, paliko įspūdį karo istorikui Algirdui Markūnui. Tuo tarpu emigrantas teigia turįs uniformą grąžinti nuomotojams Anglijoje.

Teismo posėdyje Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikas A.Markūnas buvo pakviestas kaip ekspertas. Jis teigė, kad ant aprangos, su kuria kovo 30 d. Kaune, picerijoje „Pjazz“ sulaikytas A.Šeškanas, išlikę autentiškų nacistinių detalių. 

Prašė uniformą perduoti muziejui

„Vienas uniformoje esantis apdovanojimas, nacių kryžius, buvo teikiamas už sužeidimus kare. Jis turi unikalų numerį, taip pat originali ir kepurė, tai rodo užrašai jos viduje, taip pat likusios ir žymės, kur buvo įsiūtas SS dalinio simbolis – kaukolė bei heraldinis nacių erelis. Ši uniforma pagal antpečius priskirtina SS karininkui, turinčiam unteršturmfiurerio (leitenanto) laipsnį“, – aiškino istorikas.

Jei teismas uniformą nuspręs konfiskuoti, prašytume jos neutilizuoti, o perduoti Vytauto Didžiojo karo muziejui.

Pasak jo, tokių uniformų Lietuvoje neišlikę. „Jei teismas uniformą nuspręs konfiskuoti, prašytume jos neutilizuoti, o perduoti Vytauto Didžiojo karo muziejui, tai būtų gera šviečiamoji priemonė. Iš liudytojų parodymu matome, kad ne visi supranta, kas ta nacių uniforma ir simbolika“, – kalbėjo A.Markūnas.

Dalyvavo teminiame vakarėlyje

Apklausti picerijos „Pjazz“, kur su nacių uniforma lankėsi A.Šeškanas, darbuotojai išties teigė nesupratę, su kokia uniforma atėjo lankytojas. Tą patį tvirtino ir liudytojos, dalyvavusios teminiame vakarėlyje bei kartu A.Šeškanu picerijoje buvusios merginos.

Anglijoje informacinių technologijų srityje dirbantis A.Šeškanas pasakojo, kad kovo 29 d. jis buvęs pakviestas į gimtadienį, kur ir vyko teminis vakarėlis istorijos tema. „Ten buvo žmonės, persirengę Napoleono, rusų kariais, partizanais, pionieriais. Prieš atvykdamas į Lietuvą Londone ieškojau kokios nors karinės uniformos. Geriausiai pagal dydį man tiko anglų ir vokiečių armijų aprangos, bet anglų uniforma Lietuvoje būtų nieko nesakanti, neaktuali, todėl pasirinkau vokišką. Jei būčiau žinojęs, kad sulauksiu tokių rūpesčių ir pažeisiu įstatymus, nebūčiau jos vežęsis. Anglijoje su tokia išnuomota uniforma galima laisvai vaikščioti“, – teigė A.Šeškanas.

Anglų uniforma Lietuvoje būtų nieko nesakanti, neaktuali, todėl pasirinkau vokišką.

Jis pateikė teismui sutartį su Anglijoje esančia nuomos įmone. Sutartyje minima, kad uniforma išnuomojama 10 parų.

Pašiurpino britą

Su nacių uniforma A.Šeškanas lankėsi ne tik picerijoje, bet ir kavinėje Rotušės aikštėje, kur su draugu buvo užsukę į jo sesers gimtadienį, po to pėsčiomis Vilniaus gatve nuėjo į piceriją, kur jų laukė juos vežusios dvi merginos.

Richardas Schofieldas
Richardas Schofieldas

A.Šeškanas tikino, kad viešoje vietoje atsidūrė neplanuotai, vyko pas draugą, bet šis prisiminė turįs pasveikinti seserį. „Specialiai nerodžiau jokių ženklų rankomis, netriukšmavau, esu tolerantiškas, gerbiu visas rases ir religijas“, – tvirtino A.Šeškanas.

Tuo tarpu teisme liudijęs britas Richardas Schofieldas teigė, kad su tokia uniforma negalima vaikščioti ir Anglijoje.

R.Schofieldas pasakojo, kad Kaune studijuoja doktorantūroje ir rašo disertaciją apie Kaune gyvenusius žydus, todėl negalėjęs abejingai praeiti pro viešai nacių uniformą vilkintį vyrą.

Britas pasakojo užėjęs į piceriją, užsisakė arbatos ir atsisėdo lauke galvodamas, ką daryti. Kai A.Šeškanas išėjo į lauką parūkyti, užsienietis paprašė cigaretės ir paklausė, ką jis čia veikia su uniforma. „Man atsakė, kad dairosi žydų įkišti į krosnį“, – tvirtino R.Schofieldas. Po to britas iškvietė policiją.

R.Schofieldas teismui aiškino, kad jam rūpi ne piniginė bauda pažeidėjui, bet jis norįs, jog visuomenė būtų labiau šviečiama apie nacių nusikaltimus.

Teismas savo sprendimą paskelbs penktadienį.

Nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR simbolikos, atributikos demonstravimas užtraukia baudą nuo 500 iki 1000 litų su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min