Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 26d. 13:27

Kameroje su nusikaltėliais uždarytas Pranciškus Vaitkus teismo salėje išgirdo, kad jis ne žmogžudys

Pranciškus Vaitkus
Giedros Akavickienės nuotr. / Pranciškus Vaitkus

Telšiuose atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nužudymo pasisuko neįtikėtina linkme – 59 metų įtariamajam Pranciškui Vaitkui teismo salėje nuimti antrankiai. Sutrikęs ašaras braukiantis žmogus sunkiai suvokė, kad jau išsilaisvino iš teisingumo girnapusių, ir nereikės nekaltai kalėti ilgų metų.

Su neeilinį gyvenimo įvykį patyrusiu P.Vaitkumi kalbamės jo namuose. Pas jį palydėjusi kaimynė Regina primygtinai prašė: „Pažymėkite, kad Pranas, nors ir gyvena vienas, išgeria, vis dėlto labai tvarkingas žmogus.“

Iš tikrųjų, nors neįgalus vyras vienišas, jo išsinuomotame butelyje švaru.

Apkaltino sunkiu nusikaltimu

Į akis krenta ant stalo sukrauti vaistai. Telšiškis užsimena, kad ir taip su sveikata buvo bėdų – jau aštuoneri metai, kaip pripažintas neįgaliu, diagnozė – lėtinis cerebrinis paralyžius. Pranciškus skundėsi, jog į galvą nepatenka kraujo  tiek, kiek žmogui reikia, sutrikusi kraujotaka, o po sulaikymo ir apkaltinimo sunkiu nusikaltimu – esą atėmė gyvybę savo draugui, dar smarkiau pasiligojo.

Uždarytas į areštinę P.Vaitkus pasijuto itin prastai, jo prašymu policininkai du kartus kvietė Greitąją medicinos pagalbą. Nuvestas į teismą vyras vėl pasijuto blogai, tačiau ten medikų niekas nekvietė. „Gal manė, kad aš vaidinu“, – mąstė pašnekovas.

Tiesa, teisme vyrui buvo pasiūlyta vandens, bet, pasak jo, nė stiklinės negalėjęs išlaikyti, nes dėl ligos  drebėjo rankos.

Kieme pradėjo ristis

„Ir policijoje tyrėjos kabinete, ir teismo salėje tikinau esąs nekaltas. Žinojau, kad negalėjau nužudyti draugo“,  – sakė per stebuklą į laisvę ištrūkęs P.Vaitkus.

Į itin nemalonią istoriją neįgalus telšiškis įsivėlė, galima sakyti, per stiklelį.

Į itin nemalonią istoriją neįgalus telšiškis įsivėlė, galima sakyti, per stiklelį. Užsukęs pas kaimynystėje gyvenantį seną savo draugą, kuris už jį vyresnis trejais metais,  padėjo surinkti obuolius, pabaigus darbą bičiulis pasišovė pavaišinti spirituotu vynu. Ištuštinę butelį, vyrai nesiskirstė.

„Susimetėme pinigus ir nusipirkome dar du butelius stipraus vyno. Paskui su draugu kažko susipykome, dėl ko įvyko ginčas, tikrai neprisimenu. Kieme pradėjome ristis, bičiulis užvirto ant manęs, jaučiu, labai sunkus, niekaip negaliu jo nuversti“,  – sakė P.Vaitkus.

Nieko neprisimena

Pasirodo, šviesiu paros metu kieme vykusios vienišų vyrų grumtynės sukėlė aplinkinių susidomėjimą. Kaimynystėje gyvenantis maždaug trylikos metų paauglys mobiliojo ryšio telefonu nufilmavo vaizdelį. Policijos pareigūnai, atvykę tirti galimos žmogžudystės, paėmė ir išsivežė jo telefoną, kuriuo nufilmuotą medžiagą pridėjo prie baudžiamosios bylos.

Pasak P.Vaitkaus, gulėdamas ant žemės ir prispaustas, kaip vėliau suprato, mirusio sugėrovo kūno, išgirdo šauksmus: „Prani, paleisk, jis mėlynuoja, nebėra pulso, kvieskite Greitąją medicinos pagalbą.“

Mirus draugui, Pranas negalėjo nuo savęs nuimti atsipalaidavusio kūno, kažkas jį išlaisvino. 

„Buvome susikibę, jis norėjo man į snukį daužti“,– aiškino P.Vaitkus. Mirus draugui, Pranas negalėjo nuo savęs nuimti atsipalaidavusio kūno, kažkas jį išlaisvino. Kas tai padarė, P.Vaitkus taip pat neprisimena.

Gali būti, kad atmintis dingo dėl girtumo. Policijos komisariate įtariamajam  nustatytas vidutinis, 1,69 promilės, girtumas.

Mirė nuo širdies ligos

Nors neįgalus vyras dėl išgerto vyno kiekio daug ko neprisimena, tačiau tikina giliai širdyje žinojęs, kad draugo tikrai nenužudė. Tiesa, dienos šviesą išvydo tik atlikus lavono ekspertizę.

Paaiškėjo, kad pilietis mirė nuo aterosklerozinės širdies ligos, kivirčo metu patirti sužalojimai įtakos mirčiai neturėjo.

Kaip praneša Telšių policija, gavus pirmines ekspertų išvadas, paaiškėjo, kad pilietis mirė nuo aterosklerozinės širdies ligos, kivirčo metu patirti sužalojimai įtakos mirčiai neturėjo.

Išliejo daug ašarų

Nežinodamas, kaip įrodyti, kad jis ne žudikas, P.Vaitkus verkė ir policijoje, ir teisme. Vyras balsu raudojo  ir savo istoriją pasakodamas žurnalistei. Jam pikta, kad po mirtimi pasibaigusio incidento su kaimynu išvežant jį į Policijos komisariatą apklausti ir sulaikyti dviem paroms pareigūnai neleido nei vaistų pasiimti, nei šilčiau apsirengti, apsiauti.

„Išvežė su kojinėmis ir viena šlepete, vienmarškinį. Antrankių nedėjo, matyt, dėl to, kad aš nesipriešinau“, – papasakojo buvęs įtariamasis.  

Pokalbio metu nuolat skambėjo jo telefonas. Atsiliepęs telšiškis emocingai aiškino, kad sėdėjo areštinėje, paskui paleistas į laisvę teismo salėje, dėkojo artimiesiems, kad šie rūpinasi.

Daug dirbo, bet turtų nesukrovė

Išvežė su kojinėmis ir viena šlepete, vienmarškinį. Antrankių nedėjo, matyt, dėl to, kad aš nesipriešinau.

Kaip papasakojo P.Vaitkus,  niekada nebuvo vedęs, tačiau turėjo sugyventinę, kuri esą rūkė ir gėrė, todėl ją metęs. Vaikų nesusilaukė. Dirbdamas traktorininku turtų nesukaupė, tik įsitaisė sunkių ligų, todėl glaudžiasi išsinuomotoje kuklioje gyvenamojo namo mansardoje.

59 metų vyras tėra iš dalies darbingas. Neįgaliojo pažymėjime nurodoma, kad asmens darbingumas  – 50 proc.

Išteisintas įtariamasis: tyrėja – žvėris

Po sulaikymo ir pareikštų įtarimų dėl žmogžudystės buvusiam įtariamajam pablogėjo sveikata. Medikai važiavo ne tik į areštinę, bet ir sugrįžus į namus.

Niekas nesupras to, ką tenka patirti, kai esi nekaltas ir tave uždaro už grotų. Telšiškio atveju dar baisiau – pateikti įtarimai nužudžius žmogų. 

„Pirmą naktį kameroje praleidome dviese. Mane kartu uždarė su artimoje aplinkoje smurtavusiu vyru, rodos, iš Kuršų kaimo, jis mušė žmoną. Antrą parą jau buvome trise  – prisijungė jaunas vyras. Tas tik 24 metų amžiaus, o jau šešis kartus teistas“,  – įspūdžiais iš kameros pasidalino niekada gyvenime neteistas  P.Vaitkus.

Niekas nesupras to, ką tenka patirti, kai esi nekaltas ir tave uždaro už grotų. Telšiškio atveju dar baisiau – pateikti įtarimai nužudžius žmogų. 

Nekokie prisiminimai ir apie bendravimą su policijos darbuotoja. „Tardytoja pasitaikė žvėris, o ne moteris“, – pareiškė P.Vaitkus. Pasiteiravus, kodėl vyras aiškino, kad  blogai girdintis, sunkiai sekėsi susikalbėti, tad policijos pareigūnė  esą nepatikėjusi, jog  jis –  kurčias. Pasak telšiškio, jam pasirodė, kad tyrėja netgi supykusi, nes jis nepripažino kaltės.

„Dieve, Dieve, už ką man tokie išbandymai? Nei policijoje už grotų, nei teismo posėdžių salėje nieko nebijojau, nes žinojau esantis nekaltas“, – aiškino vyriškis, pasak kurio, per grumtynes su kaimynu ir jam kliuvo  – nubrozdinta alkūnė. 

Nori atsikratyti prisiminimų

P.Vaitkus negailėjo gerų žodžių teisėjai, kuri jį atvežusiems ir saugojusiems policininkams užsiminė, kad šie su viena šlepete apsiavusį vyrą  parvežtų namo tarnybiniu automobiliu.

„Gerai, kad supratinga teisėja, kitaip nežinau, kaip iš teismo pastato Kęstučio gatvėje būčiau parėjęs į namus kitame miesto gale“,  –  sakė telšiškis.

Vis dėlto policijos pareigūnai padarė gerą darbą  – iš teismo P.Vaitkų nuvežė į Policijos komisariatą, ten įteikė dokumentą, kad jis nekaltas, ir parvežė namo. Grįžęs Pranas visų pirma persivilko drabužius, kuriuos vilkėjo per išgertuves ir su jais buvo uždarytas į kamerą, ir juos išmetė į šiukšlių konteinerį. 

P.Vaitkus negailėjo gerų žodžių teisėjai, kuri jį atvežusiems ir saugojusiems policininkams užsiminė, kad šie su viena šlepete apsiavusį vyrą  parvežtų namo tarnybiniu automobiliu.

„Nenoriu nieko, kas primintų siaubingus  išgyvenimus – draugo mirtį, antrankius, kameros grotas, teisiamųjų suolą teismo salėje...“ – tikino žmogus.

Paviršiniai  sužalojimai mirčiai įtakos neturėjo

Teismo posėdžių salėje paleistas P.Vaitkus teigė norintis visai Lietuvai pranešti, kad jis dėl bičiulio mirties – nekaltas. Jo prašymu paviešiname sutrumpintą Telšių rajono apylinkės teismo nutartį.

Teismo posėdyje Telšių rajono apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėja Vaida Rimkienė, sekretoriaujant Indrei Stonytei, dalyvaujant prokurorei Laisvidai Sabaliauskienei, įtariamajam Pranciškui Vaitkui, jo gynėjai advokatei Editai Gailienei, teismo posėdyje išnagrinėjusi Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorės Jūratės Tamašauskienės pareiškimą dėl kardomosios priemonės suėmimo įtariamajam  skyrimo, nustatė, kad  piliečiui buvo pareikšti įtarimai dėl to, kad  būdamas neblaivus, kas turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui, gyvenamojo namo Telšiuose kieme asmeninio konflikto metu rankos žastu bei dilbiu spausdamas 62 metų vyriškio kaklą galimai  jį nužudė.

Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorė teismo prašė įtariamajam skirti kardomąją priemonę – suimti vienam mėnesiui. Tačiau teismo posėdžio metu gautas pranešimas iš valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Klaipėdos skyriaus dėl žmogaus  mirties viską apvertė aukštyn kojomis.

Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad telšiškis  mirė nuo aterosklerozės –  širdies ligos. 

Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad telšiškis  mirė nuo aterosklerozės –  širdies ligos. Rasti paviršiniai galvos ir galūnių sužalojimai, padaryti netrukus prieš mirtį, nežymūs, nereikšmingi, mirčiai įtakos neturėjo, o kaklo sužalojimų, smaugimo žymių nerasta.

Nutarties priėmimo metu gautas prokurorės pareiškimo dėl kardomosios priemonės suėmimo skyrimo atšaukimas, kadangi žmogaus  mirtis nėra smurtinė.

Dėl šių aplinkybių teisėja nutarė įtariamajam kardomosios priemonės neskirti ir paleisti jį nedelsiant teismo posėdžių salėje.

Nesijaučia saugus

Išteisintas ir į laisvę išėjęs  P.Vaitkus atskleidė nesijaučiantis saugus, jam atrodo, kad velionio artimieji jį vis tiek kaltina dėl telšiškio mirties.

„Su amžiną atilsį draugu esame pažįstami nuo senų laikų, kažkada kartu dirbome, kai statė Mažeikių naftos bazę, dabar vienoje gatvėje atsidūrėme, kai aš maždaug prieš šešerius metus nuomojau butą priešais jo būstą. Dėl ligų ir neįgalumo abu niekur nedirbome, tad turėjome daug laisvo laiko, kurį kartu leisdavome, o dabar likau vienas“, – giliai atsiduso sukrečiančių įvykių verpete atsidūręs  ir sukrėstas pašnekovas.

Draugo nužudymu įtartas ir išteisintas telšiškis Pranciškus Vaitkus klausė Dievo, už ką jam atsiuntė tokius gyvenimo išbandymus.

Temos: 2 Nužudymas Telšiai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Stiprus vėjas tapo košmaru regatos jūroje dalyviams: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių tėvo ir sūnaus

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Verslas

Vagiančius siuntinių išvežiotojus „Amazon“ nusprendė gaudyti tuščiomis dėžėmis

Sportas

„Bayern“ Vokietijoje toliau nestabdo: pratęsė „Schalke“ agoniją

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Naujienos

Aktualu

Vilnius kaip Gailestingumo miestas: pasaulis tai žino, tik patiems lietuviams reikia suvokti

Aktualu

Iš Lietuvos ir Vatikano diplomatinių santykių istorijos. Dovana popiežiui Pijui XI

Verslas

Penkis šimtukus gavęs abiturientas dabar minta korepetitoriaus duona ir apie emigraciją negalvoja

Aktualu

Pirmoji popiežiaus diena: penkios įsimintiniausios citatos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvos jaunimui: negražus gyvenimas stovint prieš veidrodį

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: esame viena labiausiai grybaujančių Europos tautų

Aktualu

Popiežius ir vėl nustebino: netikėtai išėjo pasisveikinti su susirinkusiaisiais

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gyvenimas

Garsus treneris R.Neverdauskas miestą iškeitė į kaimą, o kartingus – į alpakas

Aktualu

Stiprus vėjas tapo košmaru regatos jūroje dalyviams: sraigtasparnis gelbėja įgulas, ieško dingusių tėvo ir sūnaus

Aktualu

Sukčių laiškai „iš Nyderlandų“: Kauno įmonės reikalaujama sumokėti už KET pažeidimą

Popiežiaus vizitas Aktualu

Hospiso, kurį netikėtai aplankė popiežius, vadovė: „Jaučiu didžiulį dėkingumą Dievui“

Pasaulis kišenėje

Kroatijos pakrantės subtilybės: nuostabu, bet netikėkit, kad čia rojus žemėje

Vardai

Popiežiaus Pranciškaus sutiktuvėse – ir žinomi žmonės: „Negalėjome praleisti istorinio įvykio“

15min recenzija Kultūra

Filmas „Knygynas“: popierinė istorija su iliustracijomis

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Kam skamba Pranciškaus buon pranzo – skanių pietų?

Lietuvių įspūdžiai po susitikimo su popiežiumi: „Fantastika!“

Verslas

Vagiančius siuntinių išvežiotojus „Amazon“ nusprendė gaudyti tuščiomis dėžėmis

Sportas

„Bayern“ Vokietijoje toliau nestabdo: pratęsė „Schalke“ agoniją

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min