Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 15d. 10:59

Kaune ​bus teisiama grupuotė, siuntusi vyrus daryti nusikaltimų užsienyje

Sužalotas beisbolo lazda
123rf.com nuotr. / Asociatyvinė iliustracija

Netrukus prieš teismą stos grupė panevėžiečių ir kėdainiečių, kaltinamų prekyba žmonėmis, turto prievartavimu bei kitais nusikaltimais. Panevėžio apygardos prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą ir perdavė Kauno apygardos teismui nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje šie asmenys kaltinami darbo ieškojusius vyrus vertę tapti Vokietijoje veikusių telefoninių sukčių pagalbininkais. Į kaltinamųjų suolą sės keturi nuo 25 iki 37 metų amžiaus panevėžiečiai ir vienas 33 metų Kėdainių gyventojas. Dar du analogiškais nusikaltimais įtariami jų bendrai slapstosi, yra paskelbta jų paieška.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, šie asmenys įtariami tuo, kad 2012-2013 metais, veikdami organizuotoje grupėje, organizavo žmonių išvežimą į Vokietiją, kur šie buvo išnaudojami nusikaltimams vykdyti. Kaltinamųjų kėslams netrukdė net grotos – du iš jų galimai šia nusikalstama veikla užsiiminėjo atlikdami bausmę Marijampolės pataisos namuose.

Manoma, kad Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmes atliekantys nuteistieji apgaudinėjo Vokietijoje gyvenančius rusakalbius, telefonu pasakodami įprastas pasakėles apie avarijoje sužalotus artimuosius, dėl kurių kaltės nukentėjo kiti žmonės. Neva reikalingi pinigai nuostoliams atlyginti. Šiuos pinigus paimti ir buvo siunčiami iš Lietuvos atvežti vyrai.

Nukentėjusiais šioje byloje pripažinti penki Kėdainių ir Kauno gyventojai, kurių amžius – nuo 25 iki 51 metų. Pasinaudoję prasta jų materialine padėtimi, kaltinamieji vyrams siūlė darbą Vokietijoje. Tačiau ten atsidūrę nukentėjusieji buvo priversti tapti telefoninių sukčių padėjėjais ir vykti pas apgautus asmenis paimti pinigų.

Keičiasi prekybos žmonėmis pobūdis. Jei anksčiau dirbti prostitutėmis į užsienį dažniausiai buvo gabenamos merginos ir moterys, tai dabar nusikaltėlių akiratyje vis dažniau atsiduria vyrai, kurie vežami įvairiems nusikaltimams atlikti.

Kai kurie nukentėjusieji į Vokietiją padėti sukčiams buvo vežami ne vieną kartą. Jiems bandant atsisakyti dalyvauti tokioje veikloje, kaltinamieji darė psichologinį spaudimą, grasino susidoroti su jų artimaisiais.

Dalis nukentėjusiųjų vėliau buvo parvežti į Lietuvą, o vienas – paliktas likimo valiai Vokietijoje. Be pinigų, nemokantis kalbos vyriškis grįžo į tėvynę tik tuomet, kai kreipėsi pagalbos į vietos policiją.

Dar vienas vyriškis tapo turto prievartavimo auka – įkalbėję jį vykti į Vokietiją, kaltinamieji jam davė 250 litų asmens tapatybės dokumentams susitvarkyti, tačiau jis to nepadarė. Tuomet, panaudoję psichologinį smurtą, kaltinamieji iš jo išsireikalavo kelis kartus didesnę sumą – 1 tūkst. 200 litų.

„Pastebima tendencija, kad keičiasi prekybos žmonėmis pobūdis. Jei anksčiau dirbti prostitutėmis į užsienį dažniausiai buvo gabenamos merginos ir moterys, tai dabar nusikaltėlių akiratyje vis dažniau atsiduria vyrai, kurie vežami įvairiems nusikaltimams atlikti“, – sako Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Aurelijus Navickas, kontroliavęs ir organizavęs šį ikiteisminį tyrimą. Ikiteisminį tyrimą atliko Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, pažymima Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Stundžienės ketvirtadienį paviešintame pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min