Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 2d. 12:04

Klaipėdoje PVM grobstytojų trijulei demaskuoti prireikė viso dešimtmečio

PVM sukčiautojas dienas leidžia belangėje.
FNTT nuotr. / Asociatyvi iliustracija

10 metų slapstęsis klaipėdietis nuo kaltinamųjų suolo neišsisuko.

2008-ųjų rugpjūtį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl turto pasisavinimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu ir sukčiavimo praėjusią savaitę buvo baigtas. 10 metų nuo teisingumo užsienyje slapstęsis vienas iš kaltinamųjų galiausiai buvo sučiuptas ir perduotas Lietuvai.

Dabar jam ir jo bendrui teks sėsti į kaltinamųjų suolą dėl, kaip įtariama, 2006-aisiais – 2008-aisiais įvykdytų nusikalstamų veikų.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Laima Rokanskienė Klaipėdos apygardos teismui bylą su kaltinamuoju aktu perdavė spalio 25 d.

Anksčiau neteistas 40-ies M.L. kaltinamas tuo, kad, veikdamas bendrininkų grupėje, padėjo apgaule išvengti didelės vertės turtinės prievolės. Įtariama, kad 2006-2008 metais, veikdamas bendrininkų grupėje ir susitaręs su kitu asmeniu, jog padės jam sukčiauti PVM mokėjimo srityje, M.L., kaip įtariama, organizavo netikrą PVM sąskaitų-faktūrų išrašymą dėl prekių pirkimo-pardavimo ir šiuos dokumentus pateikdavo pasirašyti nusikalstamos veikos pobūdžio nesupratusiems kitų įmonių direktoriams. Pagal PVM sąskaitas-faktūras prekės buvo perkamos iš Lietuvoje registruotų įmonių, tačiau iš tikrųjų jos buvo pirktos iš Latvijos Respublikos įmonių.

M.L. surasdavo asmenis (daugiausia benamius), kurie už nedidelę sumą sutikdavo tapti fiktyviais įmonių direktoriais.

Ikiteisminio tyrimo duomenų visuma leidžia manyti, kad M.L. surasdavo asmenis (daugiausia be gyvenamosios vietos), kurie už nedidelę sumą sutikdavo tapti įmonių direktoriais. Vėliau, kartu su su kitu kaltinamuoju A.T., jis surasdavo ir nupirkdavo įmones, dalyvaujant tiems asmenims, ir pateikdavo jiems pasirašyti įvairius dokumentus dėl sandorių.

Kitas kaltinamasis, dukart anksčiau teistas 54-erių A.T., kaip įtariama, buvo ne tik pagalbininkas, kad netikros PVM sąskaitos-faktūros dėl prekių pirkimo-pardavimo būtų pasirašytos. Įtariama kad pasinaudojęs šia situacija, A.T. apgaule pasisavindavo didelės vertės jam patikėtą svetimą turtą, pasakojama Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus (Klaipėdoje) vyriausiosios specialistės Ignės Rotautaitės-Pukenės penktadienį paviešintame pranešime.

Ikiteisminio tyrimo metu surinktų duomenų visuma pagrįstai leidžia manyti, kad A.T., būdamas vienos įmonės komercijos direktoriumi, imitavo, jog tarp jo darbovietės ir kitų įmonių sudaromi pirkimai-pardavimai. Bylos duomenimis, A.T. darbovietė pirko prekes iš kitų įmonių ir atsiskaitydavo grynaisiais. Neva prekėms išleistus pinigus – daugiau nei 224 tūkstančius eurų, A.T., bylos duomenimis, galimai pasisavino ir naudojo savo poreikiams.

Taip pat, kaip įtariama, A.T. pasielgė ir kitoje įmonėje, kurios direktoriumi buvo. Iš jos, galimai, pasisavinta suma taip pat siekia daugiau nei 224 tūkstančius eurų.

Dėl visų šių nusikalstamų veikų į Lietuvos Respublikos biudžetą nebuvo sumokėti pridėtinės vertės mokesčiai, pelno mokesčiai, socialinės įmokos. Dėl šių nusikalstamų veikų taip pat negalima iš dalies nustatyti kai kurių įmonių veiklos, jos turto, nuosavo kapitalo, įsipareigojimų dydžio ir struktūros.

Kilus įtarimams dėl šių nusikalstamų veikų įvykdymo, 40-etis M.L. spruko į užsienį. 2011 metų gruodį buvo pripažintas įtariamuoju ir paskelbta jo paieška. 2014 metų rugpjūtį jo atžvilgiu išduotas Europos arešto orderis. 2016 metų rugpjūtį M.L. buvo sulaikytas Italijoje, tačiau Lietuvai perduotas nebuvo. Venecijos apeliacinis teismas 2016 metų gruodį jį paleido, tačiau žinodamas apie jam išduotą Europos arešto orderį, M.L. į Lietuvą negrįžo. Šių metų gegužę vyras buvo sulaikytas Prancūzijoje ir perduotas Lietuvai. Šiuo metu jis teismo laukia suimtas.

Ikiteisminį tyrimą atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos pareigūnai.

Byloje 138 tūkstančių 446 eurų civilinį ieškinį yra pateikusi Valstybinė mokesčių inspekcija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min