Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 26d. 15:20 , Atnaujinta: 2020 birželio 26d. 17:30

Kriminalinės policijos vadas: sprogimą Vilniuje planuota įvykdyti dieną, kai yra daug žmonių

Rolandas Kiškis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rolandas Kiškis

Pernai spalį prie tarptautinės bendrovės „Western Union“ pastato padėtas sprogmuo nesuveikė, bet jis galėjo padaryti rimtą žalą pastatui ir sužaloti daug žmonių, sako šalies kriminalinės policijos vadovas Rolandas Kiškis.

Įtariamasis jį planavo susprogdinti dieną, kai pastate buvo daug žmonių.

Pasak R.Kiškio, pasikėsinimu kaltinamas 1999-aisiais gimęs jaunuolis sprogmenį su laikrodiniu mechanizmu pagamino pats, nes studijuodamas įgijo tam reikiamų žinių, o sprogmeniui reikalingų komponentų jis įsigijo legaliai.

„Atskirus segmentus sprogmeniui galima įsigyti legaliai. Atitikmuo, kiek paaiškino specialistai, prilygtų 2,5 kilogramo trotilo. Man paaiškino, kad pastatą sužalotų baisiai. Jei būtų įdėta dar ir vinių ar kitų medžiagų, tai sužalotų žmones tikrai stipriai. Tai nebuvo bandymas pagąsdinti. Įtaise buvo padaryta labai maža klaida, laiku sureagavome. Su laikrodiniu mechanizmu, taip“, – BNS sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas.

Anot jo, kaltinamasis planavo sprogmenį detonuoti dieną, kai pastate būtų daug žmonių.

Kriminalinės policijos vadovas tvirtino, kad iki išpuolio policijai jaunuolis nebuvo žinomas.

„Sprogmuo padėtas nakties metu. O matymas buvo, kad greičiausiai sprogtų ne nakties metu“, – paaiškino policijos atstovas.

„Western Union“: grėsmė įmonės darbuotojams buvo neutralizuota

Teisėsaugai paskelbus apie praėjusių metų spalį įvykusį bandymą sprogdinti pastatą, kuriame įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, pati įmonė teigia, kad grėsmė darbuotojams buvo neutralizuota.

Pasak „Western Union Lithuania“ komunikacijos vadovės Ilonos Lekavičiūtės, bendrovė sužinojusi apie incidentą, iškart ėmėsi visų priemonių ir veiksmų, reikalingų užtikrinti darbuotojų saugumą.

„Nedelsdami informavome teisėsaugos pareigūnus ir atsakingas institucijas bei remiantis procedūromis evakuavome pastate esančius žmones. Visos institucijos profesionaliai atliko savo darbą, todėl grėsmė darbuotojams ir įmonei buvo neutralizuota“, – komentare BNS teigė I.Lekavičiūtė.

R.Kiškio teigimu, išpuolis įvykdytas spalio 5-osios naktį – kaip skelbta, prie pastato, kuriame Vilniuje įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, sienos aptiktas savadarbis sprogmuo bei juodos spalvos dažais ant pastato sienos išpurkšti užrašai „FK DIVISION“, „SIEGE“ ir svastikos ženklas.

Anot R.Kiškio, nors pats kaltinamasis priskiria save ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų ,,Feuerkrieg Division“ grupuotei ir, kaip įtariama, teroristiniais tikslais gamino ir laikė didelės sprogstamosios galios sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas, nenustatyta, kad jis turėjo bendrininkų Lietuvoje.

„Jis studijavęs Vilniuje, bet kai buvo sulaikytas, studijas buvo jau nutraukęs. Bet studijavo ten, kur įmanoma gauti žinių apie sprogmenį. Jis buvo suradikalėjęs, palaikantis radikalių neonacistinių pažiūrų judėjimus, besidomintis atitinkama literatūra, palaikantis atitinkamus judėjimus užsienio valstybėse, radikalių pažiūrų prieš tautines mažumas, prieš nusistovėjusią demokratinę tvarką. Jis paprasčiausiai norėjo atkreipti dėmesį į save, savotiškai išreikšti protestą“, – tvirtino kriminalinės policijos vadovas.

„Bet ar jis bendravo su asmenimis iš kitų šalių, – tai faktas, kad bendravo, nes vienas to nesusigalvosi“, – pridūrė jis.

Pasak R.Kiškio, policija, bendradarbiaudama su Valstybės saugumo departamentu (VSD) ir prokuratūra, vykdydama kriminalinę žvalgybą, asmenį nustatė per dešimt dienų. Atlikus kratą, pas kaltinamąjį aptikta ir daugiau sprogstamųjų medžiagų, perdirbtas nelegalus šaunamasis ginklas, šovinių.

Kriminalinės policijos vadovas tvirtino, kad iki išpuolio policijai jaunuolis nebuvo žinomas.

„Dėl VSD – tegul atsako VSD. Mums šis asmuo mums nebuvo žinomas iki tam tikros stadijos“, – tvirtino R.Kiškis.

„Įmonė, sužinojusi apie incidentą, iškart ėmėsi visų būtinų priemonių ir veiksmų užtikrinti darbuotojų saugumą. Nedelsdami informavome teisėsaugos pareigūnus ir atsakingas institucijas bei remiantis procedūromis evakuavome pastate esančius žmones. Visos institucijos profesionaliai atliko savo darbą, todėl grėsmė darbuotojams ir įmonei buvo neutralizuota.“ – Western Union Lithuania Komunikacijos vadovė Ilona Lekavičiūtė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min