Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 gegužės 24d. 15:36

Nemenčinės miške „Aro“ nuginkluoti šratasvydininkai bando pereiti į puolimą Vilniuje

Antiteroristinės rinktinės „Aras“ išminuotojas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Asociatyvi iliustracija

Trečiadienį „Aro“ kovotojų ir šratasvydininkų akistatos Nemenčinės miške aidas pasiekė ir Policijos departamentą. Vienas iš žaidėjų padavė skundą dėl pareigūnų veiksmų, kitas aiškina, kad „Aro“ vadas, gindamas savo pavaldinius, sako netiesą. Tuo tarpu šratasvydininkų asociacijos vadovas sako, jog organizuojant panašius renginius derėtų informuoti bent teritorijų savininkus, o panašia saviveikla užsiimantys nariai šalinami iš organizacijos. Policija teigia pradėsianti tarnybinį patikrinimą.

Kaip jau rašė 15min, šeštadienį gavus pranešimą apie ginkluotus vyrus „Aro“ kovotojai Nemenčinės miške sulaikė dvylika šratasvydininkų. Policija pranešė, kad dalis jų vilkėjo rusiško tipo maskuojančias uniformas.

Teigia, jog yra patriotai

„Aro“ vadas viešai paneigė kaltinimus, jog kovotojai naudojo perteklines priemones, necenzūrinę leksiką ir tyčiojosi iš sulaikytųjų, tačiau trečiadienį vienas iš sulaikytųjų šratasvydininkų Marius Radžiukynas Policijos departamente užregistravo skundą dėl pareigūnų veiksmų.

Ant žemės suguldyti vyrai miške praleido kelias valandas, bet dalis jų buvo paleisti, o galiausiai nė nesulaukė pareigūnų atsiprašymo. Nors, anot M.Radžiukyno, incidento vietoje tyrėjai jiems nepareiškė jokių priekaištų.

Pasak M.Radžiukyno, apie renginį buvo viešai skelbta „Facebook“, nurodytos jo koordinatės, o toje Nemenčinės vietoje šratasvydžio žaidimai vyksta nuolatos jau ne pirmus metus.

„Gali būti, kad mes nesiskaitome, kaip oficiali „Airsoft“ komanda, bet mūsų klubas net organizavo vaikams stovyklas, tai aš nežinau, ką čia dar pasakyti – mes sukūrėme komandą, į ją įeina visi mano draugai. Dauguma esam Lietuvos patriotai, mano močiutė buvo partizanė. Visi dalyvavę žmonės šnekėjo lietuviškai, o tie, kurie buvo iš Utenos, manau, kad net rusų kalbos nemoka“, – 15min sakė M.Radžiukynas.

Kaip pranešė policija, kai kurie šratasvydininkai pateko į jų akiratį, nes dėvėjo rusiškas maskuojančias uniformas, o kai kurių namuose kratų metu buvo rastas nelegalus ginklas, šaudmenys ir „galimai savadarbiai sprogstami įtaisai“. Policija 15min teigė negalinti patikslinti, kokie tai sprogmenys.

M.Radžiukynas pasakojo, kad keletas jų išties buvo apsivilkęs senas rusiško rašto uniformas, vadinamas „beriozka“, kai kurie taip pat turėjo rusiško automato AK-47 kopijas.

Jis teigė, kad pretenzijų pareigūnams dėl panaudotos jėgos neturėjęs, nes supranta policijos darbo specifiką, o apie į komisariatą išvežtus šratasvydininkus sužinojo tik vėliau. Pasak vilniečio, visi sulaikytieji turėjo rusiškas pavardes.

Asmeninio archyvo nuotr./Įvykio vietoje
Asmeninio archyvo nuotr./Įvykio vietoje

„Juos dar išvežė į komisariatą ir padarė papildomas kratas namuose – tyrimui paėmė telefonus, kompiuterius. Kiek aš šnekėjau su vienu iš tų žmonių (renginio organizatoriumi Eugenijumi, – 15min past.), tai jis sakė, kad kiek jis žino, pas nieką nieko nerado, bet mes negalim su visais susisiekt, todėl nesu garantuotas už visus. Aš tik galiu už save kalbėti ir už savo draugus, su kuriais buvau kartu“, – sakė M.Radžiukynas.

15min nepavyko susisiekti su renginį organizavusiu vilniečiu Eugenijumi.

Kiti šratasvydininkai teigia dėvėję amerikietiško ir vokiško stiliaus maskuojančias uniformas ar sportinę aprangą, o vienas iš vyrų dėvėjo gilį – maskuojančią snaiperio uniformą. Vyrai daugiausia turėjo Lietuvos ir NATO sąjungininkų naudojamas ginklų imitacijas – du automatus G36, M4 ir pompinį šautuvą (shotgun – 15min past.)

„Gulėjo tie ginklai sumėtyti, bet iš mano pistoleto buvo iššaudyta pusė apkabos. Buvo dvi pilnos apkabos, sulaikė prieš pat žaidimą, mes nespėjom išleist nė vienos kulkos. Kaip ir įsitikindamas 100 proc., kad tai nėra kažkoks kovinis ginklas. Kažkur vėl numetė tą ginklą, kažkas sakė – gal pasiimti šitą, palikti savo, ten tokių juokų ir visokių panašių dalykų buvo labai daug“, – sakė M.Radžiukynas.

Tuo tarpu apie „Aro“ operaciją pranešęs vilnietis Paulius teigė Nemenčinėje norėjęs išbandyti šratasvydį pirmąkart kartu su savo giminaičiu M.Radžiukynu.

Anot Pauliaus, antradienį neigdamas „Aro“ kovotojams mestus kaltinimus rinktinės viršininkas Viktoras Grabauskas sakė netiesą dėl trijų dalykų.

„Melas juodu ant ant balto parašytas, kad „Aro“ vyrai niekada nesikeikia, nors buvo virtinė keiksmų, kad „Aro“ vyrai nespardo, nors buvo mušami taip smarkiai, kad aš pamatęs kaip mano žmonos brolis yra spardomas, negalėjau patikėti, kad taip gali vykti, bet kai pasukau į galvą taip gavau į šoną <...> Buvau poliklinikoj, užregistravo. Ir kad neriša akių – buvau su skara kaklą užsidengę prieš žaidimą, tai su ta pačia skara buvau pakeltas ir buvo užrištos akys. Man taip ne vienam buvo padaryta“, – sakė Paulius.

„Atvykę į vietą rinktinės „Aras“ pareigūnai pamatė ginkluotus asmenis. Kadangi airsoftiniai ginklai savo išvaizda niekuo nesiskiria nuo tikrų ginklų, todėl pareigūnai veikė kaip prieš šaunamaisiais ginklais ginkluotus asmenis. Tačiau galiu užtikrinti, kad tikrai specialiai nebuvo laužomas joks inventorius. Taip pat nebuvo panaudota ir perteklinė jėga“, – antradienį teigė V.Grabauskas.

Asmeninio archyvo nuotr./Su 15min redakcija dėl „Aro“ operacijos susisiekęs vilnietis
Asmeninio archyvo nuotr./Su 15min redakcija dėl „Aro“ operacijos susisiekęs vilnietis

Pasak jo, smūgių žymes įrodančius dokumentus gydytojai gali pateikti tik teisėsaugininkų prašymu.

Vilnietis toliau aiškino, kad vieno iš šratasvydininkų automobilyje yra įrengtas vaizdo registratorius, tačiau atminties kortelę operacijos metu konfiskavo „Aro“ kovotojai. Policija šios informacijos negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti.

Ne visi šratasvydininkai laikosi taisyklių

Sostinės policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis.

Šratasvydžio mėgėjų asociacijos „Mobilizacija“ pirmininkas Nerijus Stankus 15min teigė, kad reikėtų atskirti bendruomenės ir vietinės reikšmės „Airsoft“ renginius. Anot N.Stankaus, jų žaidėjai turi „kario anketas“, kurios yra viešai prieinamos internete.

„Pas mus renginiuose taip pat būna, kad atvažiuoja policijos pareigūnai ir tikrina žaidėjų asmens tapatybės korteles, bet mes esame visiškai vieši ir krūmuose nesislepiame. Galbūt dėl to mes neturime tokios padidintos rizikos, kad tektų vykti „Aro“ kovotojams, pas mus atvyksta mobilios kuopos pareigūnai“, – sakė N.Stankus.

Šratasvydžio mėgėjų asociacijos pirmininkas teigė, kad vykstant jų renginiams teritorijos yra uždaros, o veikla yra suderinta su teritorijų savininkais.

N.Stankus negalėjo atsakyti, ar pagal įstatymus žaisdami „Airsoft“ šratasvydininkai turi informuoti policiją ar savivaldybę, tačiau asociacija bet kuriuo atveju apie savo renginius praneša komisariatams.

„Mes pranešame dėl didelio žmonių srauto, todėl pranešus apie sužeidimus ar gaisrą – medikai ar gaisrininkai galėtų greičiau mus pasiekti, žinodami, kur tai vyksta. Manau, kad policija reaguoja į kiekvieną iškvietimą, nepaisant to, ar buvo suderinta ar ne“, – sakė N.Stankus.

Pasak jo, panašūs incidentai kaip Nemenčinės miške gali įvykti dėl žaidėjų patirties stokos.

„Atsiranda organizatorių, kurie galvoja – kam čia dabar, mes patys viską galim. Viskas tvarkoje, bet jūs pirma bent suderinkite su teritorijų savininkais – Nemenčinės bazės savininkais. Galbūt vietiniams gyventojams jau pabodo“, – sakė N.Stankus.

Jis pabrėžė, kad tie šratasvydininkai, kurie nesilaiko taisyklių, gali naudoti garsesnes petardas ar žaisti su savadarbiais sprogstamaisiais užtaisais. Asociacijos pirmininkas teigė, kad tokie žaidėjai dažniausiai yra šalinami iš šratasvydininkų bendruomenės.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis teigė, kad šratasvydininko skundas buvo gautas, todėl dėl pareigūnų veiksmų bus pradėtas tarnybinis patikrinimas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Ar gali Europos ir JAV sąjunga pergyventi Donaldą Trumpą?

24sek

Šaro ir „Žalgirio“ sutikimas Kaune – su trenerio mėgstama „Juoda orchidėja“ ir prašymu pasilikt

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

15min recenzija Kultūra

Nepavykęs Latvijos istorinis epas: filmas „Pagonių žiedas“

Gazas

Kuriozinė byla: už suniokoto automobilio saugojimą kaunietis sąskaitos sulaukė po 10 metų

Verslas

Prekybos tinkluose – lietuviškos braškės su Ispanijos ir Albanijos kilmės įrašais

24sek

Prezidentė Š.Jasikevičių pagerbs valstybiniu apdovanojimu

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Interviu Aktualu

Kultūros geografas Laimonas Briedis apie Vilniaus tapatybę: „Tai emigrantų ir imigrantų miestas“

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Gyvenimas

Mokslininkai: norint nepriaugti svorio bei išvengti ligų, reikia ne tik skaičiuoti kalorijas

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

Aktualu

Molenbeko merė paduos britę žurnalistę į teismą: šį Briuselio rajoną išvadino „Europos džihadistų sostine“

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Verslas

Viengungio apartamentai San Paule spinduliuoja jūros gaivumu ir harmonija

Aktualu

Turkija per 100 įtariamųjų dėl 2016-ųjų perversmo skyrė įkalinimo iki gyvos galvos bausmes

Verslas

Atgimusi Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną idėja: vietos valdininkams pakaktų

Naujienos

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Ar gali Europos ir JAV sąjunga pergyventi Donaldą Trumpą?

24sek

Šaro ir „Žalgirio“ sutikimas Kaune – su trenerio mėgstama „Juoda orchidėja“ ir prašymu pasilikt

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

15min recenzija Kultūra

Nepavykęs Latvijos istorinis epas: filmas „Pagonių žiedas“

Gazas

Kuriozinė byla: už suniokoto automobilio saugojimą kaunietis sąskaitos sulaukė po 10 metų

Verslas

Prekybos tinkluose – lietuviškos braškės su Ispanijos ir Albanijos kilmės įrašais

24sek

Prezidentė Š.Jasikevičių pagerbs valstybiniu apdovanojimu

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Interviu Aktualu

Kultūros geografas Laimonas Briedis apie Vilniaus tapatybę: „Tai emigrantų ir imigrantų miestas“

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Gyvenimas

Mokslininkai: norint nepriaugti svorio bei išvengti ligų, reikia ne tik skaičiuoti kalorijas

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

Aktualu

Molenbeko merė paduos britę žurnalistę į teismą: šį Briuselio rajoną išvadino „Europos džihadistų sostine“

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Vardai

Su Simu Jasaičiu poruojama Arūnė atskleidė, už ką jai Oksana Pikul galimai siūlė pinigus

Verslas

Viengungio apartamentai San Paule spinduliuoja jūros gaivumu ir harmonija

Aktualu

Turkija per 100 įtariamųjų dėl 2016-ųjų perversmo skyrė įkalinimo iki gyvos galvos bausmes

Verslas

Atgimusi Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną idėja: vietos valdininkams pakaktų

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min