Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 18d. 07:45

Paradoksas: lietuviai Europoje labiausiai bijo nusikaltimų, nors pagrindo tam nėra

Sugrįžusi žiema Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Sugrįžusi žiema Vilniuje

Lietuvos visuomenė itin bijo nukentėti nuo nusikaltimų, nors realybė visiškai kitokia – mūsų šalis yra pakankamai saugi, šansas einant gatve tapti atsitiktine auka – minimalus, o beveik visi žudikai – sugaunami. Nepaisant to, bijome bene labiausiai Europoje.

Mykolo Romerio universiteto kriminologas-viktmologas doc. dr. Alfredas Kiškis, besigilinantis į nusikaltimų baimės reiškinį, tikina, kad gyvenimas apimtam baimės kenkia mūsų gyvenimo kokybei.

„Paprastas pavyzdys, kaip nusikaltimų baimė veikia mūsų gyvenimą. Buvome vakarėlyje pas draugus, gražus vakaras, norėtume pasivaikščioti, maloniai pėsčiomis pareiti namo, truputį pajudėti, bet kviečiame taksi ir važiuojame, nes suvokiame, kad galbūt nesaugu – naktis, tamsu, pavojinga, kas nors gali užpulti. Būna ir daug kitų dalykų, mes kažką darome kitaip, nei norėtume, arba kaip tik, nedarome, atsisakome svarbių dalykų, nes vertiname riziką“, – sako A.Kiškis.

Objektyviai apskaičiuoti nusikaltimų baimę yra sudėtinga, tačiau tą bandoma daryti. O statistika kelia nerimą, kiek įbauginta Lietuvos visuomenė, buvo skaičiuojama 2014 metais, tuomet tarp Europos socialiniame tyrime dalyvavusių valstybių mūsų šalis pirmavo pagal šį kriterijų.

Tiesa, A.Kiškis atkreipia dėmesį, kad duomenis reiktų vertinti kritiškai, nes nusikaltimų baimės matavimas yra problemiškas.

„Dalis žmonių tamsiu paros metu išvis neina į gatvę arba eina ne vieni. O kas ta gyvenamoji vietovė? Vienam tai jo kiemas, kitam tai keli kiemai, trečiam visas Vilnius gali būti gyvenamoji vietovė. O tas baimės jausmas – subjektyvus. Jei žmogui tądien sekėsi, jis parašys geresnį balą.

Nežiūrint visų problemų, negalime visiškai nekreipti dėmesio ir to nematuoti, nes tai yra tikrovė. Tai nesugalvoti, egzistuojantys dalykai. Baimė egzistuoja ir žmonės dėl jos praranda gyvenimo kokybę“, – sako docentas.

Bijome nepagrįstai

A.Kiškis kaip pavyzdį įvardija Didžiąją Britaniją, čia žmonių buvo paklausta, kiek tikėtina, kad kitais metais bus pavogtas jų automobilis.

„29 proc. respondentų atsakė, kad tikėtina. Įsivaizduojat, kas trečias žmogus. Tai nesuvokiama. Tikroji vidutinė rizika tais metais nukentėti nuo automobilių vagių buvo tik 1,8 proc. Tai yra reali tikimybė nukentėti – 15 kartų mažesnė, nei žmonės galvoja. Žmonės bijo ir būtų geriau, kad jie bijotų mažiau, jų gyvenimo kokybė būtų geresnė“, – sako kriminologas.

Anot pašnekovo, labiau įbaugintos pokomunistinio bloko šalys, o tam yra kelios priežastys. Viena iš pirmųjų – didelis nusikalstamumo augimas tik atkūrus nepriklausomybę ir menkas pasitikėjimas teisėsaugos institucijomis.

Asmeninio albumo nuotr./doc. Alfredas Kiškis
Asmeninio albumo nuotr./doc. Alfredas Kiškis

„Visi žinome, kas dėjosi pirmuosius 6–7 metus Lietuvoje atkūrus nepriklausomybę: ir sprogdino, ir šaudė, ir prievartavo verslininkų turtą, ir policiją papirkinėjo. Nusikalstamumas padidėjo labai stipriai“, – sako A.Kiškis.

Tačiau dabar jau nebe laukiniai devyniasdešimtieji, kai siautėjo ginkluotos gaujos, šiandien situacija pasikeitusi kardinaliai. Žvelgiant į visos Europos statistiką, neatrodome taip ir prastai.

Tiesa, šią statistiką reikia vertinti kritiškai, nes, pavyzdžiui, valstybės skirtingai traktuoja, kas yra užpuolimas, todėl statistika yra iškreipta.

Taip pat Vakarų Europoje žmonės, nukentėję nuo nusikaltimų, beveik visada iškart kreipiasi į policiją, Lietuvoje taip dažniausiai nebūna. Reikia atkreipti dėmesį, kad Švedijoje vagysčių užregistruojama gerokai daugiau, tačiau apklausos rodo, kad lietuviai nuo vagysčių nukenčia beveik tiek pat.

A.Kiškis pripažįsta, kad nusikaltimų ištyrimo procentas – gana žemas. Pagal policijos statistiką, per pastaruosius penkerius metus vidutiniškai ištiriama 55 proc. užregistruotų nusikalstamų veikų, tačiau realybė kiek kitokia.

„Šiaip nusikaltimų ištiriama ne tiek ir daug, kaip mums gali atrodyti. Pavyzdžiui, 2012 m. atlikus apklausą, kiek gyventojai nukenčia nuo konkrečių nusikalstamų veikų, tai tik 30 proc. nukentėjusių apie jas pranešė.

Kai žiūrime, kas yra registruoto nusikalstamumo statistikoje, randame tik 4 proc. užregistruotų veikų iš visų padarytų, iš to ištiriama apie pusę. Labai nedaug. Tai realiai ištiriama apie 2 proc. nusikalstamų veikų“, – pasakoja A.Kiškis.

Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad labai skiriasi nusikalstamų veikų ištyrimas. Štai, pavyzdžiui, vagysčių ištiriama penktadalis.

„Natūralu, kad policijos prioritetas – tirti sunkesnes veikas. Labai aukštas ištyrimo lygis yra nužudymo. Yra ištiriama beveik 100 proc.“, – sako docentas ir akcentuoja, kad šią statistiką kiek iškreipia faktas, jog praėjusiais metais įvykdyti, bet šiemet ištirti nužudymai skaičiuojami kaip šiemet ištirtas nusikaltimas.

Policijos departamento inf./Nusikaltimų ištyrimo procentas
Policijos departamento inf./Nusikaltimų ištyrimo procentas

Kalta ir žiniasklaida

Docentas atkreipia dėmesį, kad prie esamos situacijos prisideda ir žiniasklaida, nes žmonės mėgsta nusikalstamumo temą.

„Sovietmečiu žiniasklaidoje nebūdavo teikiama informacija apie nusikalstamumą, o dabar žiniasklaidoje yra gera prekė skleisti informaciją apie įvairius dėmesį patraukiančius įvykius: kažkas kažką nužudė, sudegino, išprievartavo, dar kažką padarė“, – sako A.Kiškis.

Jo teigimu, iškreiptą vaizdą žiniasklaida sukuria, nes neaprašinėja apie smulkias vagystes, nesunkias nusikalstamas veikas, nes tai paprasčiausiai niekam neįdomu, nors vien turtiniai nusikaltimai sudaro du trečdalius visų užregistruotų nusikalstamų veikų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laikraštis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laikraštis

„Bet ką mes girdime? Žiniasklaidoje paskleidžiami nužudymai, plėšimai, išžaginimai, didžiuliai sukčiavimo atvejai. Viešinami patys sunkiausi nusikaltimai. Ir žmonėms susidaro vaizdas, kad tų sunkių nusikaltimų yra daug, kad čia labai pavojinga, kad teisėsauga blogai dirba. Tai netikras vaizdas, jis yra iškreipiamas. Dėl to žmonės bijo labiau“, – sako kriminologas.

Pašnekovo nuomone, žinoti apie visa tai visuomenei naudinga, nes taip žmonės žino, kaip patiems nenukentėti, tačiau žurnalistai galėtų daugiau dėmesio skirti ne įvykių eskalavimui, o analizei: ką daryti, kad taip nenutiktų, kaip apsisaugoti, ką būtų galima daryti kitaip, kad nenukentėtų.

Augina apatiją

Tiesa, nusikaltimų baimė – ne vien neigiamas reiškinys. Bijodami žmonės labiau rūpinasi prevencija, saugosi.

„Bet bendra prasme, gyvenimo kokybė blogėja, prevencija šiek tiek gerėja, bet, viską sudėjus į krūvą, baimės reiškinys yra labiau neigiamas“, – sako A.Kiškis.

Be to, bijanti visuomenė – abejingesnė visuomenė, net matydami daromus nusikaltimus jie geriau praeina pro šalį ir numoja ranka.

„Dar yra aspektas, kad bijantys žmonės yra linkę mažiau įsikišti tam tikrose situacijose. Jie mato, kad kažkas vyksta, bet visi eina į šonus, niekas nenori kažko daryti. Geriau jau nesikišti, pasitraukti.

Žinoma, reikia būti protingiems, nereikia kištis per daug, jei matai, kad blogai gali baigtis, tikrai geriau nelįsti, kviesti policiją. Bet jei situacija, kur kokie vaikai kažką daro, akivaizdu, kad reikia įsikišti, bet žmonės galvoja, ai, kam, dar jie man kažką padarys“, – sako jis.

Pašnekovo teigimu, šis aspektas yra itin svarbus, nes jei žmonės nereaguoja matydami netinkamą elgesį, vadinasi, jis yra toleruojamas.

„Nusikaltėliai ar teisės pažeidėjai suvokia, kad viskas gerai, kad jie viską gali ir daro toliau ir toliau, kol juos kažkas sulaiko.

Tai labai svarbu, kad parodytume, kur yra ribos, ko netoleruosime, kažką darome. Galbūt nieko nepadarysime, bet svarbu bandyti“, – sako A.Kiškis.

A.Kiškis pasiūlo ir idėją Lietuvai – įsteigti atskirą padalinį, kovojantį su nusikaltimų baime. Toks beveik prieš du dešimtmečius atsirado Didžiojoje Britanijoje, egzistuoja ir kai kuriose kitose Vakarų valstybėse.

„Ateis laikas gal ir mūsų VRM bus sukurtas padalinys kovai su nusikaltimų baime. Tai būtų tikrai pažangus dalykas, tuo labiau kad MRU ruošia teisės psichologus“, – sako docentas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skambiausios P.Auštrevičiaus mintys: ką sakė apie lapes narvuose, eurą, Kataloniją ir ryšius su R.Kurlianskiu?

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Aktualu

Orai.lt: artėja žvarbios dienos

Pasaulis kišenėje

Nepamirštami nuotykiai egzotiškajame Vietname: ką verta aplankyti ir nuveikti?

Gyvenimas

7 daržovės, kurios apdorotos yra daug sveikesnės

24sek

Jonas Valančiūnas demonstravo raumenis, Domantas Sabonis į aikštę nežengė

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

NBA naktis: stebuklingas L.Dončičius ir 50 metų neregėtą statistiką surinkęs N.Jokičius

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gazas

Žiemos švelnėja, o dviratininkų miestų gatvėse reta, kodėl?

Naujienos

Aktualu

Skambiausios P.Auštrevičiaus mintys: ką sakė apie lapes narvuose, eurą, Kataloniją ir ryšius su R.Kurlianskiu?

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Aktualu

D.Trumpas nepaiso tarptautinio pasipiktinimo: ginklų sutarties su Saudo Arabija nenutrauks

Pasaulis kišenėje

Nepamirštami nuotykiai egzotiškajame Vietname: ką verta aplankyti ir nuveikti?

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Sportas

Skaudi žinia Barselonoje: Lionelis Messi praleis „El Clasico“

Aktualu

Orai.lt: artėja žvarbios dienos

Gyvenimas

7 daržovės, kurios apdorotos yra daug sveikesnės

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

24sek

NBA naktis: stebuklingas L.Dončičius ir 50 metų neregėtą statistiką surinkęs N.Jokičius

Gazas

F-1 etapo JAV kvalifikacijoje triumfavo Lewisas Hamiltonas

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

24sek

Jonas Valančiūnas demonstravo raumenis, Domantas Sabonis į aikštę nežengė

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Šių laikų šnipinėjimas

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min