Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 24d. 13:45 , atnaujinta: 2018 sausio 24d. 13:53

Rekordinės narkotikų kontrabandos byla baigta: Kaune nuteista kokainą akmens anglyse slėpusi trijulė

Narkotikus anglyse slėpę kontrabandininkai sulaukė teismo sprendimo
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Narkotikus anglyse slėpę kontrabandininkai sulaukė teismo sprendimo

Sausio 24-ąją Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį vienos didžiausių Lietuvos istorijoje narkotikų kontrabandos byloje. Trys asmenys, iš kurių vienas – kolumbietis, nuteisti už tai, kad disponavo ne mažiau nei 71 kg kokainu. Narkotikai į Alytaus sandėlį, paslėpti akmens anglyse, atkeliavo jūriniais konteineriais iš Kolumbijos. Už šį nusikaltimą trijulės laukia belangė.

Vaidotas Matulaitis, Kęstutis Zienka ir Diegas Pena Murillas nuteisti už tai, kad dėl savanaudiškų paskatų ne vėliau kaip nuo 2015 m. birželio mėnesio dalyvavo kito asmens – Vyganto Pankos, kurio atžvilgiu tyrimas buvo atskirtas, suburtos organizuotos grupės, užsiimančios neteisėtu disponavimu labai dideliais kiekiais narkotinių medžiagų ir jų kontrabanda bei platinimu, veikloje.

Turėdami atskirus vaidmenis organizuotoje grupėje, jie vykdė atskiras užduotis, susijusias su labai didelių kiekių narkotinių medžiagų neteisėtu saugojimu, laikymu ir gabenimu. O būtent: įgytas didelės vertės kokaino kiekis (ne mažiau nei 71 kg) buvo paslėptas į Lietuvą gabenamuose jūriniuose konteineriuose tarp akmens anglių. Vėliau iškrautas Alytuje esančiame sandėlyje, kuriame narkotinė medžiaga buvo atrenkama ir supakuojama atskirai bei perduodama tolesniam gabenimui ir platinimui.

VIDEO: Rekordinis Kauno pareigūnų laimikis: iš Kolumbijos į Lietuvą su anglimi atgabenta 100 kg kokaino

Anksčiau neteistas 29-erių metų V.Matulaitis nuosprendžio laukė laisvėje. Bylos nagrinėjimo metu jis dirbo vienoje privačioje įmonėje, studijavo. Trečiadienį paskelbęs nuosprendį, Kauno apygardos teismas jam skyrė bendrą 8-erių metų laisvės atėmimo bausmę.

46-erių metų K.Zienka bylos nagrinėjimo metu dirbo vadybininku toje pačioje įmonėje kaip ir jo bendras. Vyras yra kartą teistas, tačiau jo teistumas išnykęs.

Šioje byloje jis pripažintas kaltu – vyrui skirta kalėti 8-erius metus ir 6 mėnesius.

Vienintelis iš trijulės suimtu laikytas 55-erių metų kolumbietis pastaruoju metu gyveno Olandijoje, mažame miestelyje, kur valdė juvelyrikos įmonę. Teistas jis prieš keletą dešimtmečių. Prieš teismą stojo Ispanijoje. Sausio 23-iąją kolumbiečiui taip pat skirta įkalinimo bausmė – kalės 9-erius metus.

Visi trys kaltinamieji savo kaltės teisme nepripažino. Kolumbietis tikino, jog į Lietuvą atvyko iš akmens anglių atrinkti smaragdus. Visi patvirtino dirbę sandėlyje, tačiau teigė nežinoję apie narkotinę medžiagą, buvusią tarp anglių, jos nerinkę, nelaikę ir negabenę. K.Zienka taip pat tvirtino nežinojęs, kad jo gabenamame maiše yra ne anglys, o kokainas.

Tačiau teismas šiomis versijomis nepatikėjo. Svariausi trijulės kaltės įrodymai – DNR bei kokaino pėdsakai ant pirštinių, kurios buvo dėvimos atrenkant narkotinę medžiagą nuo akmens anglių.

Bylos prokuroro Mindaugo Sabaičio teigimu, kolumbietis turėjo padėti lietuvaičiams atskirti kokainą nuo akmens anglių, nes tai – itin sudėtingas procesas. Lietuvos pareigūnams tai teko daryti mechaniškai – rankomis.

Duomenų, kad Kolumbijoje D.P.Murillas buvo siejamas su kokiu narkotikų karteliu, prokuroras neturėjo.

Įtariamųjų šioje byloje buvo nustatyta ir daugiau, tačiau jie slapstėsi. Vienas iš galimų kontrabandos organizatorių, V.Panka, iškart po nusikalstamo veikos padarymo taip pat pasislėpė. Buvo išduotas Europos arešto orderis bei teismo leidimas iškart jį suimti. Pareigūnai įtarė, kad V.Panka slapstėsi Vokietijoje, tačiau dvejus metus nesugebėjo jo surasti.

Pernai metų rugpjūčio 22 d., po dvejų metų slapstymosi, jis pats atvyko į policijos įstaigą Vilniuje, Saltoniškių g. Vyras buvo sulaikytas, atvežtas į Kauną ir uždarytas į areštinę. Pareigūnams jis neaiškino, kodėl slapstėsi ir į policijos įstaigą atvyko tik dabar. V.Panka Vokietijoje nuo senų laikų turėjo daug ryšių. Šis nusikalstamo pasaulio veikėjas gali būti vadinamas kontrabandos legenda, nes šia veikla užsiėmė beveik 20 metų.

Kaip pripažino šios bylos prokuroras, šiuo metu vykdomas vienintelis ikiteisminis tyrimas, kuriame įtariamuoju patrauktas vienas asmuo. Daugiau įtarimų nėra pareikšta.

Kauno apskrities VPK nuotr./Įtariamasis Vygantas Panka (1967 m.)
Kauno apskrities VPK nuotr./Įtariamasis Vygantas Panka (1967 m.)

Paklaustas, ar žada skųsti šį teismo nuosprendį, prokuroras patikino, jog dar reikia su juo susipažinti. Prokuratūra prašė teismo trijulei skirti didesnes įkalinimo bausmes – 11–12 metų.

Teismas pažymėjo, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencijoje konstatuota, jog tais atvejais, kai pripažįstama, kad byloje nepateisinami procesiniai delsimai, viena iš tinkamų ir pakankamų teisinės gynybos dėl pernelyg ilgos proceso trukmės priemonių yra bausmės sumažinimas kaltinamiesiems. Be to, atsižvelgta į tai, kad du kaltinamieji galiojančių teistumų neturi, administracinėmis nuobaudomis nebausti, dirba, jų vaidmenys organizuotoje grupėje iš esmės buvo antraeiliai.

Parinkdamas bausmės dydį kolumbiečiui, teismas ypatingai atsižvelgė į tai, kad nuo veikos padarymo iki nuosprendžio priėmimo jis buvo suimtas ir laikomas tardymo izoliatoriaus kalėjimo sąlygomis.

Kokainą slėpė akmens anglyse

15min primena, kad, kontroliuojant konspiracinių įmonių galimas užsienio prekybos operacijas, užfiksuota, kad 2015 m. birželio 24 d. vienos bendrovės vardu į Lietuvą iš Kolumbijos importuoti 3 jūriniai konteineriai su akmens anglimis. Vėliau, atlikus muitinės procedūras, jie buvo išgabenti į konspiracinį sandėlį, esantį Alytuje. Po kelių dienų kitos įmonės vardu tie patys asmenys į tą patį sandėlį atgabeno dar 3 jūrinius konteinerius akmens anglių, importuotų iš Kolumbijos.

2015 m. liepos 3 d., po daugiau nei savaitę trukusios pasalos, alytiškiai – V.Matulaitis ir K.Zienka – bei kolumbietis D.P.Murillas, iš šių siuntų atrinkę narkotinę medžiagą – kokainą, bandė ją išgabenti, tačiau buvo sulaikyti kriminalistų. Jų gabentame maiše rasta 11 kg 800 g narkotinės medžiagos – kokaino.

Nuo liepos 4 d. iki liepos 10 d. Kauno apskrities policijos pareigūnams rankomis perkrovus 239 tonos anglių, rasta ir paimta dar apie 85 kg analogiškai atrodančių gabalų, kaip įtariama, sumaišytų su kokainu.

Iš viso per tyrimą, bendradarbiaujant su Muitinės kriminaline tarnyba bei Alytaus apskrities policijos pareigūnais, rasta ir paimta daugiau kaip 100 kg kokaino bei nustatytos 5 konspiracijai naudotos įmonės, iš kurių 1 registruota Ukrainoje, dar viena – Rusijoje ir 3 Lietuvoje. Iki liepos 16 d. ikiteisminiame tyrime sulaikyta ir įtarimai pareikšti 11 asmenų.

2015 m. liepą iškart po sulaikymo surengtoje spaudos konferencijoje policijos generalinis komisaras Linas Pernavas pripažino, jog tai vienas didžiausių rasto kokaino kiekių nepriklausomos Lietuvos policijos istorijoje. Manoma, jog didžioji dalis narkotikų buvo skirta Rusijos ir Europos rinkai.

Už šias nusikalstamas veikas kaltinamiesiems grėsė laisvės atėmimas iki 15 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

K.Girnius: užsiauginti reitingą iki prezidento rinkimų S.Skvernelis galimybių nebeturi

Gyvenimas

„Emocijos“. Netikėtai kojų netekęs Tadas po iškęsto pragaro gyvenimą skyrė sportui

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

Prieššventinės automobilių spūstys Vilniuje

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Vardai

Solveiga Mykolaitytė ir Simona Starkutė įsiamžino gundančioje kalėdinėje fotosesijoje

Aktualu

Lietuva suteikė politinį prieglobstį dar vienam aktyvistui iš Rusijos

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Aktualu

JAV teisėjas pripažino B.Obamos sveikatos apsaugos reformą prieštaraujančia konstitucijai

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Aktualu

Teismas: prokurorai turės iš naujo vertinti, ar tirti šmeižtą prieš E.Misiūną

24sek

Traumų išretintas D.Motiejūno klubas pasikvietė pastiprinimą iš NBA

Naujienos

Aktualu

K.Girnius: užsiauginti reitingą iki prezidento rinkimų S.Skvernelis galimybių nebeturi

Pasaulis kišenėje

Ispanijos pakrantė: Valensijoje vietoj ramybės – triukšmas ir liepsnos

Gyvenimas

„Emocijos“. Netikėtai kojų netekęs Tadas po iškęsto pragaro gyvenimą skyrė sportui

Verslas

Dovanoju pinigų savo vaiko auklėtojai: galima ar kyšis?

24sek

„Žalgirio“ pralaimėjimo miražas: pražūtinga riba, kurios pasekmės gali pasijusti balandį

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Prieššventinės automobilių spūstys Vilniuje

Vardai

Solveiga Mykolaitytė ir Simona Starkutė įsiamžino gundančioje kalėdinėje fotosesijoje

Aktualu

Lietuva suteikė politinį prieglobstį dar vienam aktyvistui iš Rusijos

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: viščiukas tabaka. O gal tapaka? Tiks ir Kalėdų stalui!

Vardai

Po 2 metų Tenerifėje Andrius Butkus kraustosi į Ameriką: „Noriu daryti tai, ką moku geriausiai“

Aktualu

Litvakas Saadia Bahatas: „Pirmą karo dieną buvau išsigandęs vaikas, antrą – jau suaugęs vyras“

Aktualu

JAV teisėjas pripažino B.Obamos sveikatos apsaugos reformą prieštaraujančia konstitucijai

Gyvenimas

Raktininko Alvydo istorijos apie žvejų pamestus raktus, šiurpinančius radinius už durų ir įžymybių dovanas

Gyvenimas

Šventinis stilius (2): keturi stilistės pasiūlymai vakarui su draugais mieste

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Sportas

Kas nutiko Rūtai Meilutytei? Kinijoje ją pasivijo problemos

Aktualu

Britanijos ministrė paragino susiskaldžiusį parlamentą ieškoti konsensuso dėl „Brexit“

Sportas

„Sūduva“ talentų tinklą metė į Afriką: susitarti kol kas trukdo 18-metis

Vardai

Prieš 22 metus duotame interviu Edita Mildažytė papasakojo, kodėl ja buvo susidomėjęs saugumas

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min