Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 5d. 15:15 , atnaujinta: 2012 gruodžio 5d. 15:28

Tautiečio pagrobimu kaltinamas norvegas ir trys jo parankiniai Vilniuje stojo prieš teismą, užsieniečiui netrukus iškviesta greitoji

Kaltinamieji norvego pagrobimo byloje
Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. / Kaltinamieji norvego pagrobimo byloje

Vilniaus apygardos teisme trečiadienio popietę atversta keturių kaltinamųjų baudžiamoji byla dėl didelės vertės turto prievartavimo. Tačiau norvegas iš karto pareiškė, kad būti teisiamas neturi sveikatos. Kaltinamajam sukėlus skandalą, į teismą iškviesta greitoji.

Rezonansinio nusikaltimo organizatoriumi laikomas norvegas Steinaras Westby, neseniai teismo Vilniuje prašęs išleisti jį į laisvę ir tikinęs galintis sumokėti iki 300 000 litų užstatą, trečiadienio popietę vėl stojo prieš teisėją.

Kartu su juo prieš Vilniaus apygardos teismą stojo trys jo pagalbininkai iš Lietuvos: Andrejus Sochoras, Salvijus Markaitis ir Dmitrijus Družininas.

15min.lt primena, kad dramatiški tarptautiniai kriminaliniai įvykiai drebino Vilnių pernai rudenį.

„Aras“ šturmavo patalpas sostinės Gedimino prospekte ir išlaisvino pagrobtą Norvegijos pilietį, Lietuvoje ir Švedijoje sulaikyti šeši įtariamieji.

Vos vieną dieną Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai truko, kol surado Lietuvoje pagrobtą ir neteisėtai įkalintą užsienietį. Per slaptą trijų šalių operaciją sulaikyti trys lietuviai ir trys norvegai. Iš pagrobto norvego tada buvo reikalaujama didelės, 100 tūkstančių litų viršijančios sumos pinigų.

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Greitoji medicinos pagalba prie Vilniaus apygardos teismo
Greitoji medicinos pagalba prie Vilniaus apygardos teismo

Rugsėjį Vilniaus apygardos teismui perduotojoje baudžiamojoje byloje kaltinimai dėl žmogaus pagrobimo ir didelės vertės turto reikalavimo yra pareikšti 4 asmenims – Norvegijos piliečiui S.Westby ir trims Lietuvos gyventojams.

15min.lt žiniomis, kaltinamieji lyg ir bendradarbiauja su teisėsauga, prisipažįsta padarę nusikaltimus, tačiau savaip aiškina kai kurias aplinkybes ir kiekvienas mėgina kuo mažiau sureikšminti savo asmeninį vaidmenį šioje pagrobimo istorijoje.

Dėjosi ligoniu, iškviesta greitoji

Trečiadienio posėdyje norvegas iš karto pareiškė, kad būti teisiamas neturi sveikatos. Kaltinamasis niekuo gyvu nenorėjo tęsti posėdžio ir sukėlė tikrą skandalą. Jis tikino, kad serga, prastai jaučiasi, nieko nesupranta, jau mėnesį negauna reikiamos sveikatos priežiūros, vaistų.

„Jis nesupranta, nes turi psichologinių prichologinių problemų. Viskas jam eina pro šalį“, – S.Westby žodžius bandė perteikti vertėja. Dvikalbė teismo pagalbininkė netrukus išvertė ir kitą mintį: „Galite tęsti, bet aš nieko nesuprantu...“

Bylą nagrinėjanti teisėja buvo priversta nutraukti posėdį, į teismą iškviestas greitosios medicinos pagalbos ekipažas.

Per posėdžio pertrauką konvojaus pareigūnai išvedė kaltinamąjį norvegą iš teismo salės į kitą patalpą. Vėliau S.Westby grąžintas į salę, posėdis tęsiamas budint dviem medikams. Norvegas sėdi susiėmęs už galvos, jo rankos saugumo sumetimais net bylos nagrinėjimo metu paliktos surakintos.

Bylą kuruojantis prokuroras Mindaugas Dūda stebėjosi kaltinamojo elgesiu teisme ir siūlė teisėjai nesileisti jo šokdinamam. „Kaip aš matau, jis visiškai sąmoningas ir gali dalyvauti posėdyje“, – sakė prokuroras.

Išpirka – 250 000 Norvegijos kronų

Per pagrobimą nukentėjęs norvegas N.B. Vilniaus teismui trečiadienį smulkiai pasakojo, kokį siaubą išgyveno dėl nusikaltimo. „Tikėjausi, kad būsiu nužudytas“, – tikino nukentėjusysis.

Norvego teigimu, pagrindinis pagrobėjas S.Westby žinojo jo žmonos ir vaiko vardus, grasino ir pastariesiems. 

Už norvego paleidimą buvo reikalaujama 250 000 Norvegijos kronų (117 262 litų).

Pagrobtojo verslo partneriai, bendradarbiaudami su Norvegijos, Švedijos ir Lietuvos teisėsaugininkais, vykdė dalį nusikaltėlių reikalavimų. Į nurodytas sąskaitas jie buvo priversti per kelis sykius pervesti apie 180 000 kronų (84 429 litai). Atliekant šias operacijas buvo tikimasi užčiuopti siūlo galą, kad būtų galima nustatyti nukentėjusiojo buvimo vietą ir jo pagrobėjus.

Nukentėjusysis teismui pasakojo, kad viskas prasidėjo nuo skelbimo apie parduodamus automobilius. Steinaras, tąsyk prisistatęs visai kitu vardu, jam paskambino kaip mašinomis susidomėjęs asmuo.

Norvegai susitiko Lietuvoje, kad apžiūrėtų transporto priemones. S.Westby mašinų pirkti nė neketino, nes su pagalbininkais jau buvo suplanavęs savo tautiečio pagrobimą. Nukentėjusysis buvo įviliotas į būstą pagrindinėje sostinės gatvėje ir ten įkalintas.

Teisme pateikė civilinius ieškinius

Nukentėjusysis N.B. šioje byloje yra pareiškęs civilinį ieškinį 46 017 litų sumai. Tiek jis vertina patirtą neturtinę žalą.

Tuo tarpu vienos Norvegijoje veikiančios įmonės direktorius, kuris firmos lėšomis prisidėjo prie bandymo gelbėti savo tautietį, šioje byloje iš visų keturių kaltinamųjų reikalauja priteisti 162 409,7 lito.

Vieno iš kaltinamųjų advokatas nukentėjusiojo apie pagrobimo aplinkybes klausė taip: „Jie buvo žiauriai nusiteikę ar maloniai nusiteikę jūsų atžvilgiu?“

„Po to, nuėmė lipnią juostą, jie elgėsi normaliai. Kai juostelė buvo nuimta, jie buvo malonūs ir draugiški. Jie nuolat teiravosi, ar aš noriu valgyti, gerti, rūpinosi, ar nereikia cigarečių“, – pasakojo pagrobtu buvęs norvegas.

Burna lipnia juosta jam buvo suklijuota maždaug dvi tris valandas, galiausiai jam ėmė trūkti oro. Surištos buvo ir jo rankos. Pagrobėjai jo atžvilgiu naudojo ir psichologinį smurtą: reikalaudami pinigų, grasino susidoroti su visa šeima.

Policijos nuotr./Pagrindinis bylos įtariamasis Norvegijos pilietis
Pagrindinis bylos įtariamasis Norvegijos pilietis S.Westby

Į teismo klausimą, kokiu pagrindu jis reikalauja neturtinės žalos atlyginimo, nukentėjusysis atsakė taip: „Pagrindas yra problemos, kurias patyrė mano šeima dėl šio įvykio.“

„Ar patyrėte kūno sužalojimų?“, – nukentėjusiojo klausė teisėja. „Ne“, – trumpai atsakė norvegas.

„O stresą?“ – toliau teiravosi proceso šeimininkė.

„Taip, labai didelį. Po įvykio turėjau lankytis pas psichologą Norvegijoje,“ – su vertėjos pagalba teismui pasakojo užsienietis.

Kodėl prašoma būtent 46 017 litų suma? „Šia sumą nustatė mano advokatas“, – konkrečiau pagrįsti prašomos kompensacijos dydžio nebuvo linkęs užsienietis.

Tęsinys – tik kitąmet

Trys kaltinamieji iš Lietuvos trečiadienį teismui sakė, kad yra pasirengę duoti parodymus.

Tuo tarpu teisiamasis iš Norvegijos irgi žadėjo bendrauti su teismu, tačiau tik su sąlyga, kad iki kito posėdžio gaus norimus vaistus ir medicinos pagalbą.

Kitas posėdis šioje byloje numatomas tik sausio 14 d.

Todėl šį trečiadienį teismas sprendė klausimą dėl visiems keturiems kaltinamiesiems taikomos griežčiausios kardomosios priemonės termino pratęsimo.

Kaltinamieji iš Lietuvos prašė juos paleisti į laisvę. To paties pageidavo ir norvegas, teismui priminęs, kad jau anksčiau yra paskelbęs apie savo galimybę sumokėti už laisvę iki 300 000 litų užstatą.

Savo ruožtu prokuroras M.Dūda teisme sakė, kad situacija šioje byloje nėra pasikeitusi, pagrindai taikyti suėmimą visiems kaltinamiesiems nėra išnykę, terminus reikėtų pratęsti. Nutartys dėl kardomųjų priemonių teisiamiesiems teisme bus skelbiamos vėliau.

VIDEO: 15min.lt - norvegas ir trys Lietuvos gyventojai stojo prieš teismą Vilniuje

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min