Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Už kokaino kontrabandą Panamoje įkalintas lietuvis Gediminas: „Dėl vietinių rasizmo mano gyvybei iškilęs pavojus“ (nuotraukos)

Sąlygos bendrose, perpildytose kalėjimo kamerose
Asmeninio albumo nuotr. / Bendrose perpildytose kalėjimo kamerose laikomi beveik vien tamsiaodžiai, todėl Gediminas čia diskriminuojamas vien dėl šviesaus veido.
Šaltinis: 15min
0
A A

Tolimoje Pietų Amerikos šalyje Panamoje į kalėjimą jau ilgiau nei metus uždarytas lietuvis iš Akmenės rajono kasdien jaučia įtampą: „La Joya“ kalėjime jis yra vienas iš nedaugelio baltaodžių, todėl baiminasi susidorojimo vien dėl rasinių motyvų. Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) stebi situaciją ir siekia, kad Gediminui įkalinimo sąlygos pagerėtų, o kitus tautiečius įspėja geriau nesivelti į tokius „nuotykius“.

15min.lt jau pasakojo apie už kokaino kontrabandą Panamoje be teismo įkalintą 21 metų lietuvį, kuris, jo žodžiais tariant, buvo parduotas į vadinamuosius mulus, taip pat publikavo autentiškas paties Gedimino (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) anapus spygliuotų vielų darytas nuotraukas.

Atrodytų, prie naujųjų savo namų, kurių adresas – „La Joya-8“ kalėjimas, 2-as aukštas, 24-a kamera, Gediminas per beveik 13 mėnesių turėjo priprasti, tačiau vaikinas kone kasdien jaučia grėsmę sveikatai bei gyvybei.

Kokaino ir heroino kurjeriu dirbęs, bet nesėkmę patyręs Gediminas ryžosi atsiverti portalui 15min.lt jausdamas, kad jo gyvybei Panamos kalėjime gresia mirtinas pavojus. Jo nerimą stiprina tai, kad jaučiasi pamirštas ir Panamos, ir Lietuvos institucijų. Tačiau 15min.lt išsiaiškino, kad nelaimėlio bylą seka abiejų šalių atsakingi pareigūnai.

Kova už būvį – kasdien

„Pavogė mano telefoną... Tiesiog iš kišenės... Kasdien vis blogiau... Visi čia susiskirstę į grupes, kiekvienas su savais tautiečiais... O aš čia kaip ir vienas... Kovoti su jais yra beprasmiška, nes jų daugiau. Be to, jie kalba gerai ispaniškai, tai dėl visko suverčia visą kaltę man... Sunku čia vienam, kai neturiu net su kuo pakalbėti normaliai. O dabar dar praradau telefoną, nebegaliu susisiekti su draugais, šeima...“ – tokio turinio elektroninis laiškelis neseniai pasiekė 15min.lt redakciją.

Gediminas guodėsi nesulaukęs jokios realios pagalbos iš mūsų šalies institucijų, nors „mano šeima ir kreipėsi į daugelį institucijų“.

Asmeninio albumo nuotr./Gediminas
Gediminas Panamos kalėjime

Vaikiną džiugina mamos pastangos jam padėti, bet jos, atrodo, kol kas taip pat nedavė vaisių: „Ji parašė keletą raštų, kuriuose minėjo, kad mano gyvybei yra iškilęs realus pavojus del vietinių rasizmo. Mama buvo informuota, jog klausimai yra svartomi posėdžiuose ar pasitarimuose, bet taip ir nieko nesulaukiau... O buvo kreiptasi apie balandžio mėnesį...“ – viltį praradęs Gediminas.

Jis prisipažįsta nelabai nutuokiantis, kur dar gali kreiptis, todėl griebėsi paskutinio šiaudo: „Galbūt viešumas padės pajudėti ledams?..“

Kaip skelbta, Gediminas Panamoje įkalintas ilgiau nei metus, nuo 2009-ųjų liepos 17 dienos.Dievas davė anam pamoką gerą, nes buvo čia labai jau... monstras!“ – šunkeliais nuėjusiam sūnui karčių žodžių negailėjo motina.

„Po sulaikymo aš nebuvau jokioje įstaigoje, negavau pasirašyti jokių dokumentų. Niekas pas mane net nebuvo atvykęs. Nebuvau ir „deklaracijoje“, kuri paprastai atliekama po 2–3 mėnesių, praleistų kalėjime. O ką jau kalbėti apie advokatą, kad ir patį paprasčiausią... Ar apie mano bylos pajudėjimą. Nežinau, nei kur mano byla, nes kas joje yra padaryta... Esu beviltiškoje situacijoje...“ – guodžiasi jaunas lietuvis.

Konsulas buvo nepasiekiamas

Gediminui lig šiol nepasiūlytos valdiško gynėjo paslaugos, o apie privačiai samdomą teisininką jis nė nesvajoja. „Savo pinigų neturiu... Mama irgi sunkiai dirba, centus jai dabar moka krizės laikotarpiu, o dar bankui paskolą moka... Žodžiu, ji neturi lėšų man padeti...“

Tai 15min.lt patvirtino ir Gedimino mama. „Sūnus prašo atsiųsti pinigų, bet neturiu galimybių. Vieną kartą bandžiau persiųsti jam 100 dolerių, tai kainavo 400 dolerių! O kas anam tie 100 dolerių, kapeikos“, – atsiduso Gedimino motina.

 nuotr./Ia kalinių konfiskuoti daiktai
Iš „La Joya“ kalinių konfiskuoti daiktai

15min.lt redakciją Gediminas užvertė rūpimais klausimais: „Gal žinote, ar man yra įmanoma būti grąžintam į Lietuvą ir būti teisiamam Lietuvoje? Kas tokius reikalus tvarko? Gal tai turėtų tvarkyti mūsų šalies garbės konsulas, kuris yra čia?“

Dėl kvaišalų kontrabandos paslydęs vaikinas pasakojo toliau: „Bandžiau susisiekti su mūsų garbės konsulu Panamoje, bet kaskart atsiliepia sekretorė ir sako: „Paskambinkit vėliau.“ O kai vėl paskambinu, arba niekas neatsako, arba sako, kad „konsulas šiandien labai užimtas“ ir panašiai“.

Iš nevilties Gediminas bandė prašyti pagalbos konsulato sekretorės, išaiškindamas jai reikalo esmę. „Ji sakė, kad dokumentų negali padėti tvarkyti. Vizitas taip pat nėra įmanomas, jie neturi tam lėšų – 25 dolerių už taksi. Žodžiu, pasakė taip, kad neturime galimybės padėti, nes neturime tam lėšų. Tad čia nesu sulaukęs nė vieno mūsų šalies atstovo dėmesio“, – pasakojo lietuvis.

Sučiuptas su kokainu ir už grotų uždarytas lietuvis pats neoficialiai išsiaiškino, kokia atsakomybė jam gali grėsti. „Aš čia galiu prabūti nuo 3 iki 10 metų. Čia jiems vienodai, ar tave sučiupo su 500 gramų, ar su viena tona. Nuosprendis priklauso nuo teisėjo nuotaikos... Arba tavo piniginės storio. Tokio pobūdžio kaip mano byloje laisvė kainuoja 15 000 JAV dolerių... Nes čia žmonės 5–6 metus laukia teismo, kurie neturi pinigų, kaip ir aš, susimokėti advokatams“, – pasakojo jis.

Lietuvis – nepamirštas

15min.lt dėl Panamoje įkalinto tautiečio reikalų kreipėsi į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją.

URM atstovai patikino, kad žino Gedimino istoriją, ir paaiškino, kokia susiklosčiusi teisinė situacija.

„Lietuvos ambasada Argentinoje seka bylos, susijusios su šiuo Lietuvos piliečiu, tyrimo eigą ir siekia, kad jam būtų pagerintos sulaikymo sąlygos.Kasdien vis blogiau... Esu beviltiškoje situacijoje, – guodžiasi Panamoje įstrigęs Gediminas.

Ambasada išsiuntė notas Panamos užsienio reikalų ministerijai ir Kalėjimų departamentui, prašydama teikti informaciją apie suimtą Lietuvos pilietį ir perkelti jį į kalėjimą, kuriame būtų geresnės gyvenimo sąlygos. Taip pat kreiptasi į Prancūzijos ambasadą Panamoje gauti informacijos apie kalinį bei tarpininkauti dėl jo perkėlimo į geresnį kalėjimą. Pasidomėti lietuviu buvo paprašyta ir Lietuvos garbės konsulo Panamoje“, – naujienų portalą informavo URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento Spaudos ir viešųjų ryšių skyriuje.

Konsulinio statuto nuostatos

Savo ruožtu Lietuvos teisingumo ministro patarėja ryšiams su visuomene Vaida Vincevičiūtė priminė, kaip skamba Konsulinio statuto 18 straipsnio punktai:

1. Jei Lietuvos Respublikos pilietis yra sulaikytas arba atlieka bausmę, arba yra įtariamas padaręs nusikalstamą veiką konsulinėje apygardoje, konsulinis pareigūnas, atsižvelgdamas į buvimo valstybės įstatymus, susisiekia arba prireikus susitinka su šiuo asmeniu jo, jo įgaliotojo atstovo, sutuoktinio (sugyventinio) ar artimųjų giminaičių pagrįstu prašymu.

2. Konsulinis pareigūnas Lietuvos Respublikos piliečio prašymu įsitikina, ar jam skirtas gynėjas, suteikta kita vietos įstatymus atitinkanti teisinė pagalba ir skirtas vertėjas, ir prireikus imasi priemonių, kad būtų suteikta tokia teisinė pagalba ir skirtas vertėjas.

3. Konsulinis pareigūnas pagal galimybes palaiko ryšius su Lietuvos Respublikos piliečiu, kuriam atimta laisvė, taip pat įsitikina, ar Lietuvos Respublikos piliečio laikymo sąlygos nėra prastesnės už sąlygas, kuriomis laikomi buvimo valstybės piliečiai.

Asmeninio albumo nuotr./Kalėjimo aikatelė ir sargybos bokatas
Asmeninio albumo nuotr./Kalėjimo aikštelė ir sargybos bokštas

URM seks padėtį ir sieks padėti

15min.lt į Lietuvos URM kreipėsi liepos 28 dieną. Po kurio laiko redakciją pasiekė toks URM atsakymas: „Liepos 28 d. Lietuvos ambasados Argentinoje darbuotoja susisiekė su G.K. bylą tiriančia prokurore. Prokurorė teigė laukianti nurodymų iš Panamos teisingumo ministerijos dėl tolesnių veiksmų su suimtuoju.“

URM primena, kad teisinis atstovavimas užsienio šalyse sulaikytiems Lietuvos piliečiams nėra Lietuvos ambasadų kompetencija.

„Lietuvos ambasada Argentinoje toliau seks G.K. bylos tyrimo eigą ir per garbės konsulą Panamoje bei Prancūzijos diplomatinę atstovybę toliau sieks jam padėti“, – pažymi URM.

Išnagrinėję turimą informaciją, ministerijos specialistai 15min.lt taip pat pranešė, jog nemato galimybės siekti Panamoje nusikalstama veika, už kurią gresia baudžiamoji atsakomybė, įtariamo Lietuvos piliečio perkėlimo į Lietuvą.Užsienio reikalų ministerijos žiniomis, šiuo metu Pietų Amerikos įkalinimo įstaigose teismo laukia arba laisvės atėmimo bausmę atlieka apie 100 Lietuvos piliečių, ketinusių į Europą vežti narkotines medžiagas.

„Pasibaigus baudžiamajam procesui ir įsiteisejus teismo nuosprendžiui, Lietuvos pilietis su ambasados, gynėjo pagalba arba savarankiškai gali prašyti, kad jį perkeltų į Lietuvą remiantis 1983 m. Konvencija dėl nuteistųjų asmenų perdavimo. Šią konvenciją 1999 metais ratifikavo ir Panama“, – priminė URM atstovai.

Smulkius gabentojus pakiša tyčia

Užsienio reikalų ministerijos žiniomis, šiuo metu Pietų Amerikos įkalinimo įstaigose teismo laukia arba laisvės atėmimo bausmę atlieka apie 100 Lietuvos piliečių, ketinusių į Europą vežti narkotines medžiagas. Šis skaičius ženkliai išaugo pastaraisiais metais. Narkotikų gabentojai įkliūva net neišvežę narkotikų iš Pietų Amerikos žemyno. Daugeliu atveju smulkūs narkotikų gabentojai verbuojami organizatoriams jau iš anksto nusprendus, jog jie bus sulaikyti, kad atitrauktų muitinės pareigūnų akis nuo svarbesnių krovinių.

Užsienio reikalų ministerija pataria Lietuvos piliečiams būti budriems ir neįkliūti į narkotikų verslo organizacijų pinkles.

„Dievas davė anam pamoką gerą, nes buvo čia labai jau... monstras!“ – sūnui Gediminui karčių žodžių negailėjo motina. Kalbėdama apie atžalą, nors ir pyksta, ji nesutramdo ašarų. „Labai skauda širdį...“ – dar pridūrė moteris, kuriai tarptautiniais šunkeliais nuėjęs vaikas suteikė daug skausmo.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min