Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus centre įkaitu laikyto norvego teisininkas: pagrobėjai grasino susidoroti su jo šeima

Bute, į kurį galima patekti iš šio namo kiemo, galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Bute, į kurį galima patekti iš šio namo kiemo, galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas
Šaltinis: 15min
0
A A

Norvegijos žurnalistams pavyko pasikalbėti su Vilniuje pagrobto ir parą įkaitu laikyto norvego teisininku. Jis teigia, kad į spąstus įviliotas jo klientas patyrė smurtą, buvo grasinama susidoroti su jo šeima, o išlaisvintas gyrė žaibiškai veikusius Lietuvos policijos pareigūnus. Tuo tarpu norvego pagrobimu įtariamas jo tautietis prieš kelis mėnesius Vilniuje buvo viešai išsižadėjo savo kriminalinės praeities ir teigė norintis įspėti jaunimą, kad iš nusikalstamos veiklos gauti pinigai laimės neatneša.

Niekas net neįtarė, kad savo darbdavių prekes, kurių net vertė nebuvo labai didelė, parduoti į Vilnių atvežęs norvegas gali būti pagrobtas, rašo Norvegijos naujienų portalas vg.no.

Praėjusį sekmadienį norvegas atvyko į Lietuvos sostinę, ir iš karto buvo pakviestas į vieną butą Vilniaus centre pasirašyti kelių dokumentų. Tai turėjo būti niekuo neišsiskiriantis verslo susitikimas.

Vos užėjus į butą, norvegą užpuolė keturi ginkluoti asmenys. Jie buvo gana brutalūs.

„Tai buvo labai dramatiška. Užpuolikai grasino susidoroti su jo šeima“, - portalui vg.no sakė pagrobto norvego teisininkas Børge Haugsethas.

Per pagrobimą skandinavas buvo mušamas vien tam, kad suprastų, jog užpuolikai nejuokauja. Vėliau pagrobėjai, iš kurių vienas kalbėjo norvegiškai, jo fiziškai nebeskriaudė, tačiau, pasak policijos, jis patyrė didelį psichologinį spaudimą.

„Jis stengėsi jų neprovokuoti. Jis suprato, kad situacija yra nepaprastai sudėtinga“, - sakė B.Haugsethas.

Jam labai palengvėjo, kai viskas baigėsi“

Iš pagrobto užsieniečio darbdavių Norvegijoje buvo pareikalauta 250 tūkst. Norvegijos kronų (110 tūkst. 360 litų) išpirkos. Pinigai turėjo būti pervesti į sąskaitą Švedijoje.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Šio kieme pastate įrengtame bute galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Bute, įrengtame viename iš šio kiemo pastatų, galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas

Nepraėjus nė 24 val. butą Gedimino pr. Vilniuje, kuriame buvo laikomas įkaitas, šturmavo Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai. Nė vienas patalpose buvęs įtariamasis nespėjo pasipriešinti, antrankiai žaibiškai buvo uždėti penkiems bute buvusiems Lietuvos piliečiams.

Bendras 15min.lt ir norvegiško portalo vg.no tyrimas penktadienį atskleidė, kad pagrindiniu įtariamuoju įvardijamo Norvegijos piliečio Steinaro W. (gim. 1975 m.) bute nebuvo. Jis buvo išėjęs iki bankomato, iš kurio bandė nusiimti dalį už įkaitą jo darbdavių sumokėtos išpirkos. Antrankiai jam buvo uždėti vos tik užsienietis iš bankomato pasiėmė 10 tūkst. litų.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Šio kieme pastate įrengtame bute galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Bute, įrengtame viename iš šio kiemo pastatų, galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas

Vėliau du sulaikyti Lietuvos piliečiai buvo paleisti, o tris mūsų tautiečius ir prie bankomato gatvėje sulaikytą norvegą Vilniaus m. 1 apylinkės teismas trečiadienį leido laikyti suimtus tris mėnesius.

Tuo pat metu, kai Vilniuje buvo šturmuojamas butas, Švedijos pareigūnai Arvikoje (Arvika yra miestas Švedijoje, netoli sienos su Norvegija, vos už 150 km nuo Oslo – red.past.) sulaikė vyrą ir moterį, iš banko turėjusius paimti likusius pinigus. Abu Švedijoje sulaikyti įtariamieji buvo apklausti ir ketvirtadienį paleisti. Jiems pareikšti įtarimai bendrininkavimu žmogaus pagrobime.

„Jam labai palengvėjo, kai viskas baigėsi. Jis giria žaibiškai veikusius policijos pareigūnus“, - Norvegijos portalui vg.no sakė buvusio įkaito teisininkas B.Haugsethas.

Panašių incidentų galėjo būti ir daugiau

Policija neslepia, kad sulaikius įtariamuosius, gauta duomenų, jog panaši įkaitų drama, kurioje taip pat galėjo būti įpainioti norvegai, Vilniuje galėjo įvykti ir praėjusią savaitę. Pareigūnai paskelbė Lietuvoje ir Norvegijoje ieškantys daugiau nukentėjusių asmenų.

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Šio kieme pastate įrengtame bute galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Bute, įrengtame viename iš šio kiemo pastatų, galėjo būti kalinamas pagrobtas norvegas

„Maždaug prieš savaitę galėjo įvykti panašus incidentas ir jame taip pat galėjo būti įpainiotas Lietuvoje gyvenantis Norvegijos pilietis. Policijai apie incidentą nebuvo pranešta. Visus, galinčius turėti informacijos apie tai, prašome susisiekti su mumis“, - penktadienį Osle įvykusioje spaudos konferencijoje sakė Norvegijos policijos atstovas Geiras Olavas Granbo.

„Negaliu daug apie tai pasakoti, tačiau mes tiriame praėjusią savaitę galėjusį įvykti tam tikrą incidentą“, - vg.no žurnalistui penktadienį sakė Generalinės prokuratūros prokuroras M.Dūda.

„Mes įtariame, kad pagrindinis šios bylos įtariamasis Norvegijos pilietis mūsų šalyje galėjo įvykdyti ir daugiau nusikalstamų veikų. Todėl mes parodėme jo nuotrauką ir prašėme galimai nukentėjusių nuo šio asmens žmonių kreiptis į Lietuvos kriminalinės policijos biurą“, - penktadienį 15min.lt ir vg.no žurnalistams sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas V.Račkauskas.

To daryti neverta, nesvarbu, kiek pinigų gauni iš kriminalinės veiklos“

Pagrindiniu užsieniečio pagrobimo Vilniuje įtariamuoju policija įvardija Norvegijos pilietį Steinarą W., kuris mūsų šalies pareigūnams dėl nusikaltimų, susijusių su narkotikais buvo įkliuvęs dar 2003 m.

Policijos nuotr./Pagrindinis bylos įtariamasis Norvegijos pilietis
Policijos nuotr./Pagrindinis bylos įtariamasis Norvegijos pilietis

„Jei mes per vieną dieną sugebėjome jį identifikuoti, tai rodo, kad jis mums buvo pakankamai žinomas“, - sako V.Račkauskas.

15min.lt rado 2003 m. kovo 19 d. Policijos departamento išplatintą pranešimą, kuriame rašoma: „Šiandien, kovo 19 dieną, Vilniuje, Rotušės a., Lietuvos kriminalinės policijos biuro ONTT ir greitojo reagavimo rinktinės “Aras” pareigūnai sulaikė Norvegijos pilietį Steinarą W. (gim. 1975 m.). Policijos sulaikyto vyro paieška buvo paskelbta tarptautiniais kanalais. Sulaikytasis įtariamas Norvegijoje įvykdęs keletą sunkių nusikaltimų ir sukčiavimų. Anksčiau du kartus Švedijoje ir Norvegijoje teistas Oslo miesto gyventojas Steinaras W. Lietuvoje buvo neteisėtai. Per kratą norvegas pareigūnams pateikė tik Norvegijoje išduotą vairuotojo pažymėjimą, kitų tapatybę įrodančių dokumentų jis neturėjo. Kriminalinė policija turėjo informacijos, kad sulaikytasis gali turėti ginklą, sulaikymo metu iš norvego buvo perimtas dujų pistoletas. Įtariamasis yra sulaikytas. Šiandien bus sprendžiama dėl jo suėmimo.“

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Pareigūnai prašo nukentėjusių nuo pagrindinio bylos įtariamojo kreiptis į Kriminalinės policijos biurą
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Pareigūnai prašo nukentėjusių nuo pagrindinio bylos įtariamojo kreiptis į Kriminalinės policijos biurą

Steinaras W. buvo suimtas ir po dviejų mėnesių perduotas Norvegijos pareigūnams. Tų pačių metų pabaigoje jis buvo nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme. Tačiau kalėjo jis trumpiau, į laisvę išėjo po 8 metų.

Jau šių metų vasarį Steinaras W. vėl pasirodė Vilniuje ir davė interviu vienam angliškai apie Lietuvą rašančiam internetiniam leidiniui.

Vyras neslėpė, kad buvo nuteistas dėl narkotikų kontrabandos, kurią iš Rusijos per Lietuvą gabeno į Norvegiją, ir dėl vogtų automobilių „eksporto“ iš Norvegijos į Lietuvą.

„To daryti neverta, nesvarbu, kiek pinigų gauni iš kriminalinės veiklos“, - gerdamas alų vienoje Vilniaus kavinių dėstė norvegas.

Daug laiko praleidęs Lietuvoje, Steinaras W. teigė be problemų susikalbantis lietuviškai ir lygino Lietuvos bei Norvegijos kalėjimus.

„Norvegijos kalėjimai yra tarsi viešbučiai, jei juos lyginsime su lietuviškais kalėjimais. Norvegijoje kali daug lietuvių, kurie tiesiog šaiposi iš norvegiškos įkalinimo sistemos“, - sakė užsienietis, prieš tai pasakojęs kokie yra „baisūs“ lietuviški kalėjimai.

Tąkart, vasarį, bendraudamas su žurnalistu Steinaras W. Tikino, kad nebegrįš prie savo kriminalinės praeities.

„Dabar aš bandysiu iš naujo kurti savo gyvenimą. Bandysiu įspėti jaunus žmones, kad neįkliūtų į kriminalinių struktūrų spąstus“, - vasarį sakė Steinaras W.

Grįžęs į Vilnių Steinaras W., pasak portalo vg.no šaltinių, vertėsi prekyba naudotais vilkikais.

Praėjus vos septyniems mėnesiams po pokalbio kavinėje, kuomet Steinaras W. viešai išsižadėjo savo kriminalinės praeities, Vilniaus centre ant jo rankų vėl buvo uždėti antrankiai.

Gal pirmadienį tapote buto šturmo Vilniaus centre liudininku? O gal matėte, kaip prie bankomato buvo sulaikytas pagrindinis įtariamasis? Pasidalinkite savo įspūdžiais, nuotraukomis ar vaizdo medžiaga su kitais skaitytojais. Viską siųskite adresu: 15min@15min.lt.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min