TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilnietės gimdymas namuose baigėsi tragedija: naujagimis neišgyveno

Naujagimis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Asociatyvinė iliustracija
Šaltinis: 15min
0
A A

Sostinės Antakalnyje 27 metų vilnietė namuose pagimdė kūdikį, kurio gyvybė užgeso.

Balandžio 8 d. apie 3 val. Vilniuje, Rudens g., privačiame name, 27 metų N.M. pagimdė kūdikį, kuriam atvykę medikai konstatavo mirtį.

Aplinkybės tikslinamos, tyrimas tęsiamas, trečiadienį informuoja Policijos departamento atstovai.

Šią vilniečių nelaimę tiriantys pareigūnai pabrėžia, kad įvykio aplinkybės kol kas lieka miglotos. Tikimasi, kad situacija bus aiškesnė tada, kai išvadas pateiks teismo medicinos ekspertai.

Gimdymas yra nenuspėjamas fiziologinis aktas, kai gali atsitikti visko ir bet kuriuo proceso momentu.

Kol kas tyrėjai net neatskleidžia, ar jauna moteris sąmoningai ruošėsi gimdyti namuose, ar neplanuotai įvyko su nėštumo komplikacijomis susijusi nelaimė.

Tačiau ši nelaimė vėl priminė diskusiją apie gimdymo proceso sudėtingumą ir verčia susimąstyti, ar gimdymas ne akušerijos stacionare gali būti saugus.

„Užjaučiame artimuosius ir gimines dėl tokios netekties. Tačiau šis atvejis dar kartą įrodo, kad gimdymas yra nenuspėjamas fiziologinis aktas, kai gali atsitikti visko ir bet kuriuo proceso momentu“, – portalui 15min.lt sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Motinos ir vaiko valdybos Nėščiųjų sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Aušra Armonavičienė.

Įvykis ne tik užminė mįslę, bet ir priminė seną diskusiją

Policijos pareigūnams ir medicinos ekspertams aiškinantis įvykio aplinkybes, Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad moterys gali pačios rinktis gimdymo namus, prieš tai juos apžiūrėti, susipažinti su tvarka. Gimdymo metu šalia moters gali būti artimieji, po gimdymo šeima gali likti atskiroje palatoje be svetimų žmonių.

„Mūsų sukurta nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių priežiūros sistema davė puikių rezultatų: pagal mažą naujagimių mirtingumo rodiklį galime lygintis su išsivysčiusiomis Vakarų Europos šalimis. Juk mes to siekėme daugiau nei 20 metų – negi dabar imsime ir viską sugriausime?“ – svarstė ministerijos atstovė.

A.Armonavičienė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu rengiami teisės aktai, kuriuos priėmus akušerėms bus suteikiama daugiau veiksmo galimybių savarankiškai prižiūrėti moters nėštumą, gimdymą ir padėti po jo. Šiuo metu akušerės bijo imtis iniciatyvos ir dažniausiai atlieka gydytojų padėjėjų vaidmenį.

„Pagal savo išsimokslinimą jos tą gali, tačiau dirbdamos su gydytoju akušeriu-ginekologu ne visada atlieka veiksmus pagal savo kompetenciją. Kuriame teisės aktus, leidžiančius joms savarankiškai priimti gimdymus, stebėti moterį, naujagimį, pildyti medicinos dokumentus ir pan. Teisės aktų projektai jau parengti, derinami, mes, tiesą pasakius, skubame“, – sakė A.Armonavičienė.

Perduokit visoms mamoms, visai Lietuvai, ypač toms, kurios nori gimdyti namuose – tai jau namai (ligoninėse – red. past.) sudaryti, su viena sąlyga, kad niekas nežus, neįvyks per akimirką kokia nors tragedija, čia pat viskas yra. Dievo globa ir Dievo pirštas čia pat yra“, – sausį viešėdamas Vilniaus gimdymo namuose kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Komplikacijos gresia neįgalumu

2013 metų birželį į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas buvo atvežta moteris, kuriai gimdymas namuose baigėsi tragiškai – kūdikis negyvas, o nukraujavusi gimdyvė atsidūrė reanimacijoje.

Gimdymas namuose vis dar yra didelių ginčų tema. Vadinamojo natūralaus gimdymo šalininkai tikina, kad privati aplinka leidžia gimdyvei jaustis saugiau nei ligoninėje, todėl esą reikia kuo skubiau parengti procesą reglamentuojančius teises aktus.

Sepsis, kūno atšalimas, sutrikęs kvėpavimas, gimdymo trauma – su tokiais sveikatos sutrikimas į medikų rankas patenka namuose gimę naujagimiai.

Tam priešinasi medikai, pabrėždami galinčias kilti grėsmes ir vaikui, ir motinai. Sepsis, kūno atšalimas, sutrikęs kvėpavimas, gimdymo trauma – su tokiais sveikatos sutrikimas į medikų rankas patenka namuose gimę naujagimiai. Šios komplikacijos sukelia pavojų kūdikio gyvybei arba gresia amžinu neįgalumu. Kai kurių mažylių taip ir nepavyksta išgelbėti net visai gydytojų brigadai.

Įžvelgė sektantizmo požymių

Prieš porą metų tyrimą pradėję teisėsaugos pareigūnai yra prabilę apie skleidžiamą tokio gimdymo filosofiją. dvelkiančią sektantizmu, didelius pinigus, interesus ir net politikų ar šiaip žinomų žmonių kišimąsi į bandymą legalizuoti gimdymus namuose.

Iš pradžių gimdymo namuose šalininkės labai aštriai kėlė diskusiją ir gynė moterų teisę pačioms rinktis, kaip gimdyti. Tačiau sulaukus didelio visuomenės pasipriešinimo, taktika buvo pakeista: imta ne reikalauti, bet organizuoti viešas diskusijas ir pamažu pratinti žmones prie gimdymo namuose idėjos.

Vilniaus rajono apylinkės prokuratūroje nuo 2011 metų atliekamas ikiteisminis tyrimas, apimantis laikotarpį nuo 1992 metų. Ikiteisminio tyrimo metu tiriama apie 400 atvejų, kai gimdymo namuose metu mirė vaikai, buvo sutrikdyta gimdyvių sveikata, buvo klastojami dokumentai ar taikyti netradicinės medicinos metodai, operacijas darė žmonės, neturintys tam teisės.

Kelių gimdymo namuose šalininkių, taip pat ir filmą „Lengvas raganavimas“ sukūrusios režisierės Inesos Kurklietytės, namuose buvo atliktos kratos.

Pakeitė strategiją iš reikalauti į šviesti

Viena iš aktyviausių gimdymo namuose iniciatyvos atstovių Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė ne kartą pabrėžė, kad pasaulyje egzistuoja labai įvairūs gimdymo priežiūros modeliai: gimdymas ligoninės stacionare, prižiūrint gydytojui arba akušerei, gimdymas natūralaus gimdymo namuose, veikiančiose atskirai nuo ligoninių, gimdymas namuose arba prie ligoninės įsikūrusiuose natūralaus gimdymo centruose, kuriuose dirba tik akušerės, priimančios mažos rizikos gimdymus.

Lietuvoje tokio plataus pasirinkimo spektro neturime.

„Lietuvoje tokio plataus pasirinkimo spektro neturime“, – praėjusių metų lapkritį organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Gimdymo modeliai: galimybės ir teisė rinktis“ konstatavo moteris.

Konferencijos metu medikai, teisininkai, visuomeninių organizacijų atstovai ir sveikatos politikai diskutavo apie gimdymo modelius ir galimybę Lietuvoje šeimoms rinktis, kokiomis sąlygomis gimdyti. Bandyta priimti bendras rekomendacijas dėl galimybės sukurti daugiau gimdymo modelių Lietuvoje, kurios buvo įteiktos valdžios institucijoms.

Nauja profesija – dulos

Prieš kelias savaites gimdymo namuose šalininkės Lietuvoje pristatė naują profesiją: gimdykloje šalia moters bus ne tik vyras, bet ir dula.

Pasak teisininkės, tik šiemet įkurtos Dulų asociacijos pirmininkės Martynos Zaveckienės, dula yra vadinama moteris, teikianti pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir po jo.

Gimdymas namuose daugelyje Europos Sąjungos valstybių yra legalus. Kaimynės Lenkija ir Latvija taip pat leidžia akušerėms užsiimti tokia privačia praktika, tačiau šia paslauga naudojasi tik 1 proc. gimdyvių.

Olandijoje namus renkasi trečdalis gimdyvių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min