Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 19d. 16:49

Klaipėdoje vandens viesulas išgąsdino poilsiautojus

Klaipėdos Smiltynės paplūdimyje pastebėtas vandens viesulas
BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ / Klaipėdos Smiltynės paplūdimyje pastebėtas vandens viesulas
Klaipėdos Smiltynės paplūdimyje pastebėtas neįprastas gamtos reiškinys – horizonte virš jūros iškilo didžiulis tornadą primenantis sūkurys. Pasak klimatologo Justino Kilpio, tai buvo vandens viesulas, susidaręs dėl to, kad rekordiškai karštus orus šiuo metu keičia gerokai vėsesni. Toks reiškinys Lietuvoje stebimas keliskart per metus. Jo bijoti nereikia, bet tam tikrų atsargumo priemonių laikytis derėtų.

Pirmadienį Klaipėdos gamta lepino poilsiautojus saulėtu oru, tačiau nufilmuotoje medžiagoje užfiksuotas virš jūros iškilęs vandens viesulas.

Šiuo vaizdu socialiniame tinkle „Facebook“ dalijosi daugybė interneto vartotojų.

Nors atsirado abejojančiųjų, kad šis gamtos reiškinys užfiksuotas Lietuvoje, poilsiautojų saugumu besirūpinančios biudžetinės įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ atstovai 15min patvirtino, kad pirmadienį sūkurys pasirodė Smiltynės paplūdimyje.

„Tai buvo vandens viesulas. Pas mus šis reiškinys priskiriamas prie tornadų, tačiau kitose šalyse jie nelaikomi tornadais, nes yra gerokai silpnesni. Tačiau susidarymo principas yra visiškai toks pats“, – apie netikėtą gamtos reiškinį kalbėjo klimatologas J.Kilpys.

Kokie orai bus jus dominančioje vietovėje? Šios ir artimiausių 9 dienų orų prognozę sužinosite čia – Orai.lt

Skirtingos kilmės viesulai

Klimatologas įspėjo, kad žavėtis tokiais viesulais reikėtų atsitraukus per saugų atstumą – bandant „pagauti“ geresnį kadrą nereikėtų pernelyg artintis, nes tuomet šis reiškinys gali kelti pavojų.

Dažniausiai Lietuvoje pasitaikantys vandens viesulai – trumpalaikis reiškinys, išnykstantis vos po kelių minučių.

„Reikia nepainioti vandens viesulų su sausumos. Pastarieji formuojasi esant labai intensyviai konvekcijai – kai yra žaibai, kruša, intensyvios liūtys. Sausumoje viesulas dažnai lydi šiuos reiškinius.

O vandens viesulas gali kilti kaip šiandien, net esant geroms oro sąlygoms – šviečiant saulei. Jo dažniausiai nelydi pavojingesni reiškiniai ar audros“, – ramino specialistas.

15min.lt skaitytojo nuotr./Viesulo Ginkūnuose padariniai
15min.lt skaitytojo nuotr./Viesulo Ginkūnuose padariniai

Neretas reiškinys

Pasak J.Kilpio, Lietuvos teritorijoje pastaruoju metu tokie viesulai išties fiksuojami dažniau nei įprasta, tačiau kol kas negalima vienareikšmiškai tvirtinti, kad taip yra dėl klimato kaitos.

„Tokie reiškiniai yra labai reti ir matomi labai mažoje teritorijoje. Sunku lyginti statistiką – Lietuvoje vandens viesulų pasitaiko bent jau vienas per metus.

Pastaruoju metu jų lyg ir dažnėja, tačiau sunku tai priskirti vien klimato kaitai, gali būti, kad tiesiog daugiau žmonių turi telefonus ir dėl to daugiau tokių kadrų užfiksuojama“, – svarstė klimatologas.

VIDEO: Audra Ginkūnuose Šiaulių raj.

J.Kilpys priminė, kad Lietuvoje būta ir rimtos kategorijos tornadų.

Praėjusiais metais tornadas kilo Šakių rajone, 2011 metais užfiksuotas Šiaulių rajone, Ginkūnuose.

Didžiausias Lietuvoje – trečiosios kategorijos – tornadas fiksuotas 1981 metais Širvintose.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min