Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 22d. 23:02

15min primena: kas žinoma apie tyrimą dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus?

JAV prezidento rinkimai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV prezidento rinkimai

Donaldas Trumpas dažnai prieštaringai pasisako apie JAV žvalgybos bendruomenės išvadas, kad Rusija bandė paveikti 2016-ųjų prezidento rinkimus. Vis dėlto specialusis tyrėjas Robertas Muelleris sėkmingai renka įrodymus, o žvalgybininkai tikina: Maskva nusitaikė ir į Kongreso rinkimus 2018-ųjų lapkritį.

15min primena, kas jau dabar žinoma tyrime dėl dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus.

Kampanija socialiniuose tinkluose

R.Muelleris vasarį pateikė kaltinimus 13-ai Rusijos piliečių ir trims įmonėms dėl „neteisėtų informacinio karo pastangų“ siekiant paveikti 2016 m. prezidento rinkimus ir padėti D.Trumpui nugalėti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Robertas Muelleris

Tyrėjai atskleidė daugiau detalių: esą šios schemos įgyvendinimas užtruko kelis metus, kainavo milijonus dolerių, į šią veiklą buvo įsitraukę dešimtys žmonių. Kai kurie jų vyko į JAV arba šioje šalyje organizavo politinius renginius.

2014-ųjų pavasarį Sankt Peterburge įsikūrusi ir su prezidentui Vladimirui Putinui artimu verslininku Jevgenijumi Prigožinu susijusi įmonė „Internet Research Agency“ (IRA), žinoma kaip rusų „trolių fabrikas“, sukūrė strategiją: pasinaudodama apgavikiškomis banko sąskaitomis ir padirbtais tapatybės dokumentais siekė „skleisti nepasitikėjimą kandidatais ir politine sistema apskritai“.

„Scanpix“/AP nuotr./Kremliaus „trolių fabrikas“ Sankt Peterburge
„Scanpix“/AP nuotr./Kremliaus „trolių fabrikas“ Sankt Peterburge

Anot R.Muellerio pateiktų kaltinimų, IRA pradėjo operacijas tokiuose socialiniuose tinkluose kaip „Facebook“, „Twitter“, „Instagram“ ir „Youtube“: bandė paveikti JAV rinkėjus naudodamasi netikromis automatinės paskyromis ir melagingomis reklamomis.

Pavyzdžiui, IRA troliai kūrė medžiagą, remiančią D.Trumpą ir naudojo prieš jo varžovę Hillary Clinton nukreiptas grotažymes, įskaitant #MAGA (D.Trumpo kampanijos šūkio „Make America Great Again“ (liet. „Paverskime Ameriką vėl didžia“) akronimas) ir #Hillary4Prison (liet. Hillary į kalėjimą).

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kepurė su užrašu „Paverskime Ameriką vėl didžia“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kepurė su užrašu „Paverskime Ameriką vėl didžia“

Antrojoje 2016-ųjų pusėje troliai skatino mažumų grupes arba visai nebalsuoti, arba balsuoti už kandidatą, nepriklausantį nė vienai iš dviejų didžiųjų partijų.

Remiantis R.Muellerio pateiktais kaltinimais, daugiau nei 80 žmonių dirbo komandoje, kuri „įsigijo ir naudojo kompiuterinę infrastruktūrą, daugiausia esančią JAV, kad būtų nuslėpta rusiška jų veiklos kilmė ir siekiant išvengti, kad juos aptiks JAV reguliuotojai bei teisėsauga“.

„Internet Research Agency“ tokius kaltinimus neigia.

Programišiai puolė demokratus

Praeitą savaitę 12-ai Rusijos žvalgybos pareigūnų pateikti kaltinimai atskleidė kitą Maskvos bandymų paveikti rinkimus pusę.

Programišiai puolė Demokratų nacionalinį komitetą (DNC), Demokratų Kongreso kampanijos komitetą (DCCC) ir kitas liberalias politines grupes, taip pat H.Clinton rinkimų kampanijos darbuotojus.

Remiantis kaltinimais, 2016-ųjų viduryje programišiai žalingomis programomis užkrėtė mažiausiai 10 DCCC kompiuterių. Šios programos pavogė darbuotojų slaptažodžius.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Hillary Clinton Dubline
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Hillary Clinton Dubline

Programišiai taip pat kopijavo ir siuntė DCCC dokumentus į rusų Arizonoje išnuomotus serverius.

Vėliau programišiai įsilaužė į DNC kompiuterius ir keletą gigabaitų duomenų perkėlė į Ilinojaus valstijoje išnuomotą serverį. Be to, programšiai pavogė tūkstančius komiteto darbuotojų elektroninių laiškų.

Tuomet rusai paviešino pavogtus dokumentus tinklalapyje „DC Leaks“, programišiaus „Guccifer 2.0“ tviterio paskyroje ir neįvardintoje organizacijoje, kuri, kaip manoma, yra „WikiLeaks“.

Scanpix / Postimees.ru/Wikileaks
Scanpix / Postimees.ru/Wikileaks

Anot pateiktų kaltinimų, dokumentų paviešinimo laikas nebuvo atsitiktinis: buvo bandoma pasinaudoti Bernie Sanderso ir H.Clinton konfliktu prieš Nacionalinį demokratų suvažiavimą.

R.Muellerio pateiktuose kaltinimuose įvardinti konkretūs Rusijos žvalgybos pareigūnai, pateikiamos net tokios detalės kaip jų paieškos istorija ar pavedimai bitkoinais.

„Scanpix“/AP nuotr./Bernie Sandersas
„Scanpix“/AP nuotr./Bernie Sandersas

Kentėjo ir valstijų tarnybos

„2014 pradžioje rusų žvalgyba analizavo JAV rinkimų procesus, su jais susijusias technologijas ir įrangą“, – JAV žvalgybos bendruomenė paskelbė pradiniame Rusijos veiklos prieš rinkimus vertinime.

Bandydami paveikti 2016-ųjų prezidento rinkimus jie pasinaudojo šiomis žiniomis.

„Kremliaus kampanija, nukreipta į JAV rinkimus, susidėjo iš Rusijos kibernetinių operacijų metu gautų dokumentų paviešinimo, įsiskverbimo į JAV valstijų rinkimų komisijas ir atviros propagandos“, – teigiama žvalgybos tarnybų išvadose, kurias D.Trumpas teigė palaikąs.

JAV žvalgyba: „Kremliaus kampanija, nukreipta į JAV rinkimus, susidėjo iš Rusijos kibernetinių operacijų metu gautų dokumentų paviešinimo, įsiskverbimo į JAV valstijų rinkimų komisijas ir atviros propagandos.“

Federalinis tyrimų biuras (FTB) apie grėsmes viešai prabilo iki rinkimų likus dviem mėnesiams: po to, kai buvo įsiskverbta į rinkėjų registravimo sistemas Ilinojuje ir Arizonoje, FTB išplatino įspėjimą apie galimus bandymus įsilaužti į valstijų rinkimų apylinkes.

Vis dėlto vyriausybė rusų operatyvininkus apkaltino tik 2017-ųjų vasarį.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Neseniai R.Muellerio pateikti kaltinimai atskleidžia daugiau detalių: pavyzdžiui, kad 2016-ųjų liepą iš neįvardytos valstijos rinkimų apylinkės programišiai pavogė informacijos apie 500 tūkst. rinkėjų, įskaitant jų vardus, adresus, gimimo datas, vairuotojo pažymėjimo numerius.

Manoma, kad ši valstija yra Ilinojus.

Kaltinimuose taip pat teigiama, kad rusai „įsilaužė į tam tikrų apygardų Džordžijoje, Ajovoje ir Floridoje tinklalapius tam, kad nustatytų pažeidžiamas vietas“.

Be to, rusai įsilaužė į nenurodytos kompanijos, parduodančios rinkėjų registravimo programinę įrangą, kompiuterius. Tuomet apsimesdami kompanijos darbuotoju išsiuntė daugiau nei šimtą žinučių rinkimų administratoriams keliose Floridos apygardose.

Prie tų elektroninių laiškų prisegti „Microsoft Word“ dokumentai buvo užkrėsti žalingomis programomis.

„Maskva vis dar bando“

R.Muelleris ir nacionalinės žvalgybos direktorius Danas Coatsas teigė, kad Rusija vis dar bando paveikti demokratinius procesus JAV.

„Dabar 2018-ieji ir mes vis dar matome, kaip Rusija taikosi į Amerikos visuomenę būdais, kurie gali paveikti mūsų vidurio kadencijos rinkimus“, – birželio pradžioje Prancūzijoje kalbėjo D.Coatsas.

Praeitą savaitę jis tikino, kad „šiandien skaitmeninė infrastruktūra, aptarnaujanti šią šalį, yra puolama tikrąja to žodžio prasme“ ir palygino šių kibernetinių atakų grėsme su tomis, kurias JAV patyrė prieš Rugsėjo 11-osios išpuolius.

„Scanpix“/AP nuotr./Danas Coatsas
„Scanpix“/AP nuotr./Danas Coatsas

Panašiai birželį įspėjo ir R.Muelleris. „Neapkaltinti individai ir įmonės tęsia kišimosi operacijas, panašias į tas, kurios nurodytos vasarį pateiktuose kaltinimuose", – rašoma teismo dokumentuose.

Nei D.Coatsas, nei R.Muelleris viešai nepaaiškino, kokią grėsmę jie turi omenyje. Tuo tarpu įstatymų leidėjai piktinasi, kad D.Trumpo administracija laiko juos nežinioje.

Vidaus saugumo departamento pareigūnai skundėsi nematę jokių skaitmeninio įsilaužimo į rinkimų organizacijas ar sistemas įrodymų.

„Scanpix“/AP nuotr./Baltieji Rūmai
„Scanpix“/AP nuotr./Baltieji Rūmai

Vis dėlto tai nereiškia, kad nėra bandoma sumenkinti visuomenės pasitikėjimo JAV politine sistema ar išprovokuoti neramumus.

Valstijos nepasiruošusios rinkimams

Remiantis „Politico“ tyrimu apie pasiruošimą rinkimams visose 50-yje valstijų, dauguma jų nesugebėjo užpildyti didžiausių savo saugumo spragų. Be to, tik kelios valstijos planuoja imtis saugumo priemonių prieš lapkričio rinkimus.

Valstijos nesiima veiksmų net ir po to, kai Kongresas kovą rinkimų saugumo fondui skyrė 380 mln. dolerių (324,49 mln. eurų).

Tik 13 valstijų teigė planuojančios pasinaudoti Kongreso skirtomis lėšomis, kad nusipirktų naujas balsavimo mašinas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Balsavimas JAV
AFP/„Scanpix“ nuotr./Balsavimas JAV

Mažiausiai 22 valstijos tikino neplanuojančios pakeisti balsavimo mašinų prieš rinkimus, įskaitant visas penkias valstijas, naudojančias vien elektronines balsavimo priemones. Jas kibernetinio saugumo ekspertai įvardija kaip labiausiai pažeidžiamas.

Be to, beveik nė viena valstija po rinkimų neatliko griežto ir statistika paremto audito siekiant surasti kišimosi įkalčius. Vos mažiau nei trečdalis JAV valstijų ir teritorijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Sportas

Plaukimo vadas – apie ypatingą komandą, R.Meilutytės nuoskaudą ir A.Juozaičio repliką

Aktualu

Vilnių ir apylinkes užklojęs storas sniego sluoksnis suteikė baltų Kalėdų viltį

Aktualu

Referendumo įstatymui pataisas siūlantys „valstiečiai“ prabilo apie „tvarkos įstatymą“

24sek

Apie LKL titulą svajojantis R.Stipčevičius: „Rytas“ tobulas klubas man

Aktualu

Kauno policija atskleidė plataus masto tarptautinės operacijos detalių: sulaikyta 10 asmenų

Sportas

Pirmasis Rūtos Meilutytės treneris: „Faktas, kad kažkas atsitiko“

Aktualu

Pusmetį už grotų praleidusio Airino Arutiuniano advokatas: „Teisėjai bijojo jį paleisti“

Aktualu

Dėl atakos kalėdinėje mugėje Prancūzijoje pateikti kaltinimai terorizmu

Pasaulis kišenėje

Ukmergėje nušvito ne tik Kalėdų eglė, bet ir piliakalnis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Gazas

Keliuose yra slidžių ruožų, naktį galimas plikledis

Vardai

Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras Eidėjus pirmąkart prabilo, kodėl metė kriminalisto darbą

Aktualu

Paaiškėjo, kaip atrodys išreitinguotas R.Šimašiaus komiteto į sostinės tarybą sąrašas

Aktualu

I.Strazdauskaitės nužudymo byloje apklausti du kaltinamieji: posėdis užsitęsė 3 valandas

Vardai

Sandros Grafininos antrininke vadinama Milda May: kaip buvusi policininkė tapo turtuole Londone

15min eksperimentas Gazas

Nežymėtas Kalėdų Senelio „Porsche“ tikrino kelininkų darbą ir „matavo greitį“

Pasaulis kišenėje

Pasirodė nuotraukos, kaip šiemet atrodys žymusis ledo viešbutis

Verslas

S.Skvernelis: ši Vyriausybė nesvarstys visuotinių NT ar automobilių mokesčių

Maistas

Namų puošmena ir skani dovana – meduolinis namelis. Kepinių ekspertės receptas ir patarimai

Sportas

Rusijos futbolo chuliganai šoke po atmestos apeliacijos: „Tai tiesiog gėda“

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Singapūras: brangiausiame pasaulio mieste vis dar nuplakama rykštėmis

Mokslas.IT

Liepos 27-ąją – ilgiausias XXI a. Mėnulio užtemimas. Ką reikia žinoti?

Gyvenimas

Vulvos vėžiu serganti mokytoja gyvena tik viltimi: po dviejų mėnesių jos dukros gali likti našlaitės

Verslas

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout'as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai

Aktualu

Donaldas Trumpas „Twitter“ pažėrė grasinimų Iranui

Aktualu

Šeimos verslas: stalas virsta komoda, o stalčius - spintele

Aktualu

Orai.lt: šiluma iš Lietuvos nesitrauks

Gyvenimas

Specialistai pataria: dešimtmetis jau turėtų mokėti skalbti ar įkalti vinį

Verslas

Užblokuotos internetinės televizijos neskuba legalizuotis

Vardai

Karolina Meschino vėl džiaugiasi meile: nauja jos simpatija – reperis Remigijus

Aktualu

R.Urbonaitė: frakcijų koalicijos devalvuoja partijų vaidmenį

Gyvenimas

Sveikatinimo specialistai norėtų, kad šiuos veiksmus atliktume kiekvieną dieną

Aktualu

Pietų Afrikos Respublikoje nušauta 11 taksi mikroautobusų vairuotojų

Pasaulis kišenėje

Kelionė į Latviją, kuri niekam ne pakeliui: kur Dauguva skiria Sėlą ir Latgalą

Gyvenimas

Nėščiųjų akis fotografuojanti Vaida: pagimdžiusios moters žvilgsnyje atsiveria gelmė

15min iš Argentinos Aktualu

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (III): Maironio poeziją mėgstančios močiutės Anos nostalgija Lietuvai

Kultūra

Skulptorius V.Kančiauskas Druskininkų savivaldybę kaltina nuplagijavus miesto ženklą

Aktualu

„Naisių vasara“: politinė reklama ar politinė komunikacija?

Interviu Kultūra

Fotografė Gabrielė Vingraitė: apie kitokias erdves ir iš vienatvės gimusį projektą

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min