Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 16d. 17:12

15min studijoje – apie V.Putino ir D.Medvedevo politinę ateitį, naujo Rusijos premjero įtaką

15min studijoje politologai tikino: iš Vladimiro Putino pasiūlytų konstitucinių reformų aišku tik viena – po 2024-ųjų jis neketina pasilikti prezidento poste. Pasak jų, atsistatydinęs premjeras Dmitrijus Medvedevas išlieka V.Putinui svarbus žmogus, nors, vargu, ar dar atsidurs viename aukščiausių valstybinių postų. Politologas ragino nesumenkinti naujojo ministro pirmininko Michailo Mišustino įtakos.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytoja, politologė Dovilė Jakniūnaitė teigė, kad iš V.Putino kalbos aišku, jog prasidėjo procesas, kurio metu galvojama, kaip bus perduodama valdžia.

TAIP PAT SKAITYKITE: V.Putinas siūlo organizuoti referendumą dėl konstitucijos pakeitimų

Pasak politologės, aišku, kad V.Putino prezidento poste po 2024-ųjų nebus.

15min primena, kad tais metais baigiasi antroji V.Putino prezidento kadencija. Remiantis dabartine šalies konstitucija, asmuo šių pareigų negali eiti daugiau nei dvi kadencijas.

„(Buvo) nubrėžtos gairės, kad galbūt Valstybės Dūma turės didesnes galias, bus šiek tiek perskirstytos Konstitucinio teismo galios, Valstybės taryba atsiras kaip konstitucinis organas. Bet pagrindinė žinia yra ši: jau galvojame, kas bus po 2024-ųjų ir bandome įvarius variantus“, – kalbėjo D.Jakniūnaitė.

Pasak Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) vyriausiojo analitiko Mariaus Laurinavičiaus, V.Putinas nebandys dar vieną kadenciją likti poste pakeisdamas konstituciją.

„Taip pat nebus įpėdinio varianto, kurį aš vadinu buvusiu Medvedevo variantu, kai ateina žmogus, realiai užimantis postą, bet vis tiek valdo Putinas. Akivaizdu, kad dabar yra perdėliojamas valdžios balansas“, –15min studijoje kalbėjo M.Laurinavičius.

Pasak analitiko, anksčiau absoliučiai visa valdžia buvo sukoncentruota prezidento rankose. Tačiau, M.Laurinavičius teigimu, jau dabar šiek tiek mažėja prezidento galios, akivaizdžiai didėja abiejų parlamento rūmų galios, atsiras naujos funkcijos arba stiprės Valstybės taryba.

15min primena, kad trečiadienį atsistatydinusiam premjerui Dmitrijui Medvedevui buvo pasiūlytas Saugumo tarybos pirmininko pavaduotojo postas.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Medvedevas susidaužia šampano taurėmis per šventinį priėmimą Maskvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Medvedevas susidaužia šampano taurėmis per šventinį priėmimą Maskvoje

VPAI vyriausiasis analitikas atkreipė dėmesį, kad V.Putinas jau dabar, eidamas prezidento pareigas, yra Valstybės tarybos vadovas, „o performuodamas valdžios sąrangą ir toliau juo bus“.

M.Laurinavičiaus manymu, „Putinas nori išsibandyti būsimąją valdžios sąrangą, kad, esant reikalui, ji būtų dar kartą pakeista“.

D.Jakniūnaitė teigė, esą ją nustebino tai, kad pokyčiai prasidėjo jau dabar – iki V.Putino kadencijos pabaigos likus ketveriems metams.

„Turbūt norima pasilikti laiko pamatyti klaidas, neatitikimus, kas veikia, gal išbandyti žmones, bet, svarbiausia, (išbandyti) institucijas ir sistemas“, – 15min studijoje kalbėjo VU TSPMI dėstytoja.

Naujasis premjeras – įtakingas?

Pasak M.Laurinavičiaus, D.Medvedevui esant valdžioje, tam visada priešinosi įvairios grupės, tačiau į tai nebuvo kreipiamas dėmesys.

„Medvedevas – asmeninio pasitikėjimo žmogus, tai, kas įvyko dabar, rodo, kad jis to pasitikėjimo nė kiek neprarado. Jo paskyrimas į Saugumo tarybą signalizuoja, kad Putinas nori turėti kontrolę ir ten“, – sakė analitikas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Mišustinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Mišustinas

M.Laurinavičiaus teigimu, pranešimas, kad D.Medvedevas lieka valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ pirmininku, reiškia, jog jis „nepraranda realių valdžios svertų, išlieka patikėtinis, tik reikalingas kitame vaidmenyje“.

Anot D.Jakniūnaitės, D.Medvedevas išliko poste būdamas visiškai neefektyvus premjeras, vis dėlto, galbūt jo atsistatydinimas „buvo proga atsikratyti žmogaus, keliančio šiokių tokių negatyvių emocijų, ir pateikti panašų technokratą, tik efektyvesnį vadovą“.

Esą kalbėjimas, kad naujasis premjeras Michailas Mišustinas – itin efektyvus Federalinės mokesčių tarnybos vadovas, konstruoja nuomonę, kad jis bus efektyvus ministras pirmininkas.

D.Jakniūnaitė 15min studijoje sakė, kad ligi šiol spėliojama, jog D.Medvedevas gali prezidento poste pakeisti V.Putiną, tačiau ji tuo abejoja.

Deja vu ir noras pakartoti ciklą nebus prasmingas, ir tai yra suvokiama. Panašu, kad Putinas bandys užimti neformalaus vadovo, įtakotojo postą, o šalia yra žmogus, kuris yra lojalus ir gali kažkuo prisidėti. Tačiau spėčiau, kad Medvedevas aukščiausio posto negaus“, – prognozavo politologė.

15min primena, kad 2008 metais pasibaigus antrajai prezidento kadencijai, V.Putiną poste pakeitė premjeras D.Medvedevas. Tuomet stojęs už vyriausybės vairo, V.Putinas 2012 metais vėl buvo išrinktas prezidentu.

M.Laurinavičius sakė neįsivaizduojantis, kad D.Medvedevas galėtų tapti kandidatu į prezidento postą. Esą nors rinkimai Rusijoje nėra sąžiningi, „bet tam asmeniui vis tiek reikalinga ir žmonių parama“.

TAIP PAT SKAITYKITE: D.Medvedevas: ištikimas V.Putino bendražygis traukiasi po daugelio metų valdžioje

Analitikas siūlo „nenurašyti“ M.Mišustino kaip niekam nežinomo technokrato.

„Žmogus, kuris buvo paskirtas premjeru, ir kuris yra Federalinės mokesčių tarnybos vadovas, nors plačiajai visuomenei nelabai žinomas, nes nematomas žiniasklaidoje, yra labai įtakingas ir svarbus.

Žinant Rusijos sistemą ir Federalinės mokesčių tarnybos vaidmenį net klanų kovose, vadinti ji technokratu man būtų labai sunku“, – 15min studijoje kalbėjo VPAI vyriausiasis analitikas.

Pokyčių tikėtis neverta

Pasak M.Laurinavičiaus, nesvarbu, kas užims prezidento postą po 2024-ųjų, sistema nepasikeis.

„Mes darome klaida manydami, kad Rusijoje viskas priklauso nuo to, kokį postą užims Putinas. Net jei šiandien Putino nebeliktų dėl vienų ar kitų priežasčių, niekas šiame režime iš esmės nepasikeistų. Šis režimas yra gerokai daugiau nei Putinas. Ne Putinas šitą režimą sukūrė, net jam pasitraukus esminių pokyčių nebus“, – 15min studijoje kalbėjo M.Laurinavičius.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min