Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2015 rugpjūčio 31d. 07:57

Aliaksandras Lukašenka, paleisdamas politinius kalinius, neįtikino Vakarų

Aleksandras Lukašenka Baltarusijos nepriklausomybės dienos šventėje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aleksandras Lukašenka Baltarusijos nepriklausomybės dienos šventėje

Baltarusijos prezidentui, atrodo, bus labai sunku įtikinti pasaulį savo gerais norais. Aliaksandru Lukašenka niekas nepatikėjo, nors kai kas, tarp jų Lietuva ir Vokietija, naudojasi proga ir siūlo keisti santykius su Baltarusija. Prieš savaitę Minskas paleido visus politinius kalinius, bet nesugebėjo įtikinti, kad šis žingsnis – nuoširdus politinės atmosferos gerinimas, o ne mėginimas gauti pinigų iš Vakarų, kai prastėja jos ekonomikos būklė ir, genda santykiai su pagrindine rėmėja Rusija.

Anatolis Liabedzka Baltarusijoje patyrė visko. Ko jis seniai nepatyrė – tai laisvų rinkimų. Todėl šią savaitę jis, ir kitas opozicijos atstovas Sergėjus Kaliakinas nusprendė nedalyvauti ir spalio prezidento rinkimuose, kuriuose buvo užregistruoti kaip galimi kandidatai su Aleksandru Lukašenka ir dar penkiais žmonėmis. Jie žada tik agituoti ir siekti pokyčių.

„Baltarusijoje jokių rinkimų nebuvo jau beveik 20 metų. Jokių rinkimų 20 metų. Kas čia vyksta – tai politinės kampanijos. Todėl į tai žiūrime kaip į politinę kampaniją. Nes jei tai būtų rinkimai, jų paskirtis ir tikslai (būtų) visai kiti, kitokia ir motyvacija. Todėl iškėlėme sau tikslą padidinti politinio proceso dalyvių skaičių, surinkti įrodymų, kad tai – ne laisvi rinkimai, ir pristatyti savo alternatyvą“, – pasakojo A. Liabedzka.

Nedalyvaus rinkimuose ir Mikola Statkevičius, paleistas su visais kitais politiniais kaliniais. Jis mėgino tapti kandidatu dar kalėjime, bet jam nebuvo leista. Penkerius metus praleidęs už grotų, M. Statkevičius sako radęs ne tokią įbaugintą šalį kaip tikėjosi. Bet opozicija visad buvo susiskaldžiusi ir dabar tapo tokia silpna, kad valdžia gali jos nebijoti.

„Jie gerai sužaidė dėl rinkimų. Opozicija aklavietėje – boikotuoti negali, bet negali ir paremti jokių kandidatų. Neaišku, ką daryti. Todėl mane ir paleido. Palaukė, kol pamatė, kad niekas nesurenka šimto tūkstančių parašų, esą „jie silpni“, nėra kandidatų, kuriuos galima remti. Tokiomis aplinkybėmis galima ir paleisti“, – aiškino M. Statkevičius.

Prezidentas paleidimą aiškina humanitariniais motyvais. Bet M. Statkevičius, išleistas vos pasibaigus kandidatų į prezidento postą registracijai, sako, kad diktatūrai baigėsi pinigai, ir dabar ji imituos demokratiją.

„Ekonominė situacija Baltarusijoje labai sparčiai prastėja, Rusija nesuteikė tų kreditų, kurių jie prašė. Prašė trijų milijardų, o gavo tik 760 mln. A. Lukašenka bando atsisukti į vakarus tikėdamasis Tarptautinio Valiutos Fondo ar kitokios paramos“, – pasakojo Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min