Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 8d. 16:58

Analitikas: M.Kalesnikavos buvimas Baltarusijoje protestams nebūtinas, įtampa auga ir tarp „silovikų“

 Maryja Kalesnikava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Maryja Kalesnikava

Baltarusių analitikas Andrejus Kazakevičius tikina, kad protestų tęstinumui fizinis opozicionierės Maryjos Kalesnikavos buvimas Baltarusijoje nėra būtinas, o dėl didelio jai skiriamo dėmesio režimas nesiryžtų pasikėsinti į jos gyvybę. Pasak A.Kazakevičiaus, Aliaksandro Lukašenkos režimas šiuo metu turi daug problemų, įskaitant elito lojalumą: įtampa jaučiama ir jėgos struktūrose.

Minske veikiančio politinių tyrimų instituto „Politinė sfera“ direktorius A.Kazakevičius teigė nemanąs, kad režimas ryžtųsi fiziškai sužeisti ar net nužudyti pirmadienį pagrobtą opozicijos lyderę M.Kalesnikavą. Tačiau jis neatmetė galimybės, kad ji gali būti suimta.

Antradienį paskelbta, kad Koordinacinės tarybos prezidiumo narę, vieną ryškiausių opozicijos lyderių M.Kalesnikavą bandyta išvežti iš Baltarusijos į Ukrainą. Pranešama, kad ji, siekdama pasilikti tėvynėje, pasienyje suplėšė savo pasą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrejus Kazakevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrejus Kazakevičius

Pasak valstybinės baltarusių žiniasklaidos, M.Kalesnikava su dar dviem Koordinacinės tarybos nariais – Antonu Radniankovu ir Ivanu Kravcovu – neva nelegaliai bandė išvykti iš šalies. A.Radniankovas ir I.Kravcovas kirto Ukrainos sieną, o pasą suplėšiusi M.Kalesnikava liko Baltarusijoje. Ji buvo sulaikyta.

Pirmadienį pranešta, kad M.Kalesnikavą Minsko centre į automobilį prievarta įsodino nežinomi asmenys, vilkėję civiliais rūbais. Nuo to laiko su ja neįmanoma susisiekti.

A.Kazakevičius sakė nemanąs, kad protestų tęstinumui labai reikalingas fizinis M.Kalesnikavos buvimas Baltarusijoje.

„Protestai yra labai decentralizuoti, nėra vieno aiškaus lyderio. Kalesnikava ir Koordinacinė taryba vaidino svarbų vaidmenį pradedant derybas su valdžia dėl kažkokio naujo politinio objekto sukūrimo. O pagrindinis valdžios tikslas – sunaikinti naują politinę instituciją.

Tačiau nei Koordinacinės tarybos, nei Kalesnikavos veikla nėra susijusi su protestų organizavimu ir koordinavimu“, – 15min teigė analitikas.

Protestai Baltarusijoje tęsiasi nuo rugpjūčio 9 dienos, kai valdžia paskelbė, esą prezidento rinkimus didele persvara laimėjo ilgametis šalies vadovas A.Lukašenka. Nepaisant represijų, pastarąjį mėnesį sekmadieniais į gatves vien Minske išeidavo virš 100 tūkst. žmonių, protestai vyksta ir kituose Baltarusijos miestuose.

TAIP PAT SKAITYKITE: 30 protesto Baltarusijoje dienų: į smurtą reaguoja išeidami į gatves, o nuovargio nematyti

Pasak A.Kazakevičiaus, sunku prognozuoti, kokį vaidmenį Koordinacinė taryba vaidins artimiausiomis savaitėmis, nes beveik visi jos lyderiai patiria spaudimą – dalis narių buvo priversti išvykti iš Baltarusijos, dalis – įkalinti.

„Manau, kad Koordinacinės tarybos veikloje bus tam tikra pauzė“, – spėjo analitikas.

Rinkimų nugalėtoja pasiskelbusi ir netrukus į Lietuvą pasitraukusi Sviatlana Cichanouskaja su šalininkais suformavo Koordinacinę tarybą, raginančią pradėti dialogą, kuriame taip pat būtų aptartas pakartotinių prezidento rinkimų organizavimas.

Šiuo metu tik du Koordinacinės tarybos prezidiumo nariai yra Baltarusijoje ir laisvi – teisininkas Maksimas Znakas bei Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič. Tiesa, ji nebuvo aktyvi Koordinacinės tarybos veikloje.

„Elito lojalumo problema“

A.Kazakevičiaus manymu, tokios represijos negali padėti režimui išspręsti situacijos, „nes politinė krizė yra pernelyg gili, kad būtų asocijuojama tik su vienu lyderiu ar viena institucija“.

Analitiko teigimu, protestuotojams labai svarbu tęsti pasipriešinimą, toliau daryti spaudimą valdžios pareigūnams, net jei šiuo metu sunku rasti mechanizmų, kuriuos pasitelkę demonstrantai galėtų iš esmės pakeisti situaciją.

„Tačiau matome, kad šiuo metu valdžia turi daug problemų, susijusių su elito lojalumu, ekonomine krize, tarptautine reakcija į įvykius. <...>.

Apskritai spaudimas biurokratinėse struktūrose, vykdančiosiose institucijose auga, nes buvo paveikti verslo interesai, yra labai daug neužtikrintumo. Ši situacija yra labai nepatogi daugybei biurokratų, nes jie turi daryti tai, ko paprastai nedaro: kalbėtis su žmonėmis, suprasti, kad žmonės jiems ne tokie lojalūs, matyti jų pasipriešinimą“, – 15min sakė A.Kazakevičius.

Tyrimų instituto „Politinė sfera“ direktoriaus teigimu, lojalumo problema atsirado ir tarp silovikų – jėgos struktūrų pareigūnų.

15min primena, kad pasaulį šokiravo vaizdai, kaip gatvėse mušami ir izoliatoriuose kankinami taikūs protestuotojai. Iš viso nuo protestų pradžios sulaikyta per 7 tūkst. žmonių.

„Įtampa tarp silovikų ne tokia matoma, tačiau iš esmės tendencija yra tokia pat. Daugeliui jų labai sunku kasdien nusižengti įstatymui, vykdyti represijas, jausti neigiamą didžiosios dalies Baltarusijos visuomenės požiūrį“, – sakė analitikas.

A.Kazakevičiaus manymu, pagrindinė Baltarusijos elito problema ta, kad nėra jokios strategijos, suprantamo plano, kuris išspręstų politinę ir ekonominę krizę.

„Dabar Lukašenka negali pasiūlyti jokio plano, jokios strategijos vidaus ir užsienio politikai, ekonomikai. Tai – didelė problema žmonėms, kurie dirba vykdančiosiose institucijoje, šalyje turi didelių verslo interesų“, – 15min sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min