Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 14d. 06:46

Apžvalgininkas: iš Kim Jong Uno D.Trumpas negavo beveik nieko

Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kim Jong Unas ir Donaldas Trumpas

Gali būti, kad iš JAV ir Šiaurės Korėjos lyderių susitikimo bus didelės naudos, bet pradžia – labai jau menka, rašo „The Atlantic“ aktualijų apžvalgininkas Uri Friedmanas.

Antradienį Singapūre Donaldas Trumpas ir Kim Jong Unas paspaudė vienas kitam ranką, pasivaikščiojo kolonadomis, pavalgė įdarytų agurkų ir jautienos šonkauliukų ir pasirašė bendrą deklaraciją. Tačiau jei tai buvo, kaip D.Trumpas pats paskui pasakė, „labai svarbus įvykis pasaulio istorijoje“, tuomet šį teiginį pailiustruoti Amerikos prezidentas, bent kol kas, nelabai turi kuo, na, neskaitant kiek atšilusių santykių su Kim Jong Unu.

Įsipareigojo ne vykdyti branduolinį nusiginklavimą, o jo siekti

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo emocingos akimirkos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo emocingos akimirkos

Bendroje deklaracijoje Šiaurės Korėja neįsipareigojo įvykdyti seniai iškelto D.Trumpo administracijos reikalavimo visiškai, patikrinamai ir negrįžtamai atsisakyti branduolinių ginklų programos. Vietoj to Kim Jong Unas paprasčiausiai dar kartą pažadėjo daryti tai, dėl ko sutarė dar balandžio mėnesį vykusiame susitikime su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-Inu: „siekti visiško Korėjos pusiasalio branduolinio nusiginklavimo“. Kitaip tariant, Šiaurės Korėja įsipareigojo ne vykdyti branduolinį nusiginklavimą, o siekti branduolinio nusiginklavimo.

Maža to, ji ketina siekti „Korėjos pusiasalio branduolinio nusiginklavimo“. Šia slidžia fraze Šiaurės Korėja žongliruoja jau metų metus, žadėdama atsisakyti branduolinių ginklų su sąlyga, kad Jungtinės Valstijos: a) daugiau nebesaugos Pietų Korėjos pasitelkdamos savo branduolinį arsenalą, b) ilgainiui nutrauks savo ir Pietų Korėjos karinę partnerystę ir visuose lygmenyse atsisakys vadinamosios „priešiškumo“ politikos Šiaurės Korėjos atžvilgiu. Kim Jong Unas ir D.Trumpas nepasakė, iki kada konkrečiai Korėjos denuklearizacija turėtų būti baigta.

Labiausiai apčiuopiamas bendros deklaracijos, kurią iš viso sudaro 403 žodžiai, rezultatas – tai, kad Šiaurės Korėja sutiko įsitraukti į tolesnes derybas dėl branduolinių ginklų su JAV valstybės sekretoriumi Mike'u Pompeo ir kitais aukščiausio rango JAV pareigūnais „artimiausiu galimu metu“ ir pažadėjo parsiųsdinti į Ameriką jos karių, žuvusių per Korėjos karą, palaikų likučius.

Prieštaravo pats sau

Po susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje D.Trumpas gana prieštaringai nušvietė tai, ko jam pavyko pasiekti. Sėkmę Singapūre jis apibūdino droviai – kaip santykių su Kim Jong Unu užmezgimą, susitikimą įvardijo kaip „didelių pastangų pareikalausiančio proceso“ pradžią ir pareiškė, kad Kim Jong Unas žengė vos „pirmą tvirtą žingsnį naujos šviesios savo žmonių ateities link“.

Kita vertus, jis taip pat pasakė, kad bendra deklaracija, kurią jiedu pasirašė, yra „labai išsami“, ir tikino, esą branduolinio nusiginklavimo tema aptarta aiškiau negu aiškiai. Jo teigimu, bendros deklaracijos turinį JAV pareigūnai ruošė ištisus mėnesius. Paklaustas, kodėl dokumente nieko neužsimenama apie tai, kaip bus vykdomas denuklearizacijos procesas, D.Trumpas atsakė: „Nes nebuvo laiko. Aš čia vienai dienai.“

Įžvelgia naudą ne tik Š.Korėjai, bet ir Amerikai

D.Trumpas pripažino iš tiesų išpildęs kai ką, ko šiaurės korėjiečiai seniai troško, o troško jie savo šalies lyderio susitikimo su Amerikos prezidentu. Tačiau čia pat jis pažymėjo šį žingsnį vertinantis ne kaip kažkokią malonę ir nurodė manantis, kad Jungtinėms Valstijoms tai duos ne mažiau naudos negu Šiaurės Korėjai.

Jis pažymėjo, kad šiuo žingsniu Jungtinės Valstijos Šiaurės Korėjai neaukoja praktiškai nieko, o štai Šiaurės Korėja aukoja labai daug. Tai, kad Šiaurės Korėja įsipareigojo siekti „visiško branduolinio nusiginklavimo“ ir grąžinti Amerikai jos karių palaikų likučius, pasak D.Trumpo, dar ne viskas: jis nurodė taip pat gavęs žodinį Kim Jong Uno pažadą po pasirašymo ceremonijos Singapūre uždaryti raketinių bandymų poligoną. Jis taip pat išvardijo nemažai svarbių (įskaitant ne itin svarbius ir laikino pobūdžio) geros valios gestų, kuriuos Šiaurės Korėjos lyderis atliko dar iki įvykstant susitikimui: sustabdyti raketų ir branduoliniai bandymai, išlaisvinti trys Amerikos įkaitai, uždarytas branduolinių bandymų poligonas.

Paskui, pasak U.Friedmano, iš D.Trumpo lūpų pradėjo lietis viena nuolaida Šiaurės Korėjai po kitos. D.Trumpas sakė, kad JAV sankcijos Šiaurės Korėjai bus panaikintos tada, kai pasidarys visiškai aišku, kad branduolinės galvutės – nebe veiksnys. Tačiau staiga D.Trumpo kategoriškumas dingo. Jis pridūrė: „Tiesą sakant, nekantriai laukiu, kada galėsiu jas panaikinti“. Jo įsitikinimu, tame, kad Kinija neseniai pradėjo atsainiau žiūrėti į sankcijų įgyvendinimą savo pasienyje su Šiaurės Korėja, nėra nieko blogo.

Pareikšdamas, kad, kol derybose bus daroma pažanga, Jungtinės Valstijos ir Pietų Korėja nevykdys bendrų karinių pratybų, jis tarsi perėmė ilgalaikę Šiaurės Korėjos poziciją – esą tokie „kariniai žaidimai“ yra „labai provokuojančios“, o ne teisėtos gynybos priemonės. „Apie lėktuvus žinau daug. Tai labai brangu“, – D. Trumpas sakė kalbėdamas apie pratybas, kuriose galbūt dalyvaus Guame dislokuoti bombonešiai. Jis taip pat leido suprasti, kad galbūt jis pagaliau leis išsipildyti senai Šiaurės Korėjos svajonei – kad JAV karių Korėjoje neliktų. „Norėčiau, kad mūsų kariai grįžtų namo“, – sakė jis.

Mano, kad susitars

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo emocingos akimirkos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo emocingos akimirkos

D.Trumpas nepateikė labai aiškių įrodymų, kurie leistų suprasti, kodėl, jo nuomone, šios derybos dėl branduolinio nusiginklavimo turėtų duoti kitokių rezultatų negu pastarieji 25 metai bevaisių kalbų, ir kodėl jis mano, kad šį kartą Šiaurės Korėja yra iš tiesų pasirengusi atsisakyti savo branduolinio arsenalo, kurį dešimtmečius kaupė patirdama milžiniškas išlaidas, kad užsitikrintų saugumą. „Mano visas gyvenimas – susitarimai, man sekasi tartis“, – sakė D. Trumpas. Po susitikimo su Kim Jong Unu pradžios praėjus vos kelioms sekundėms, instinktai D.Trumpui jau kuždėjo: „Jis nori tartis.“

Vis dėlto pasitaikė ir suabejojimo savimi akimirkų, rašo U. Friedmanas. „Ar jūs galite ką nors užtikrinti? Ar aš galiu užtikrinti, kad jūs taisyklingai atsisėstumėte, kai sėsitės?“ – paklausė D.Trumpas vieno žurnalisto, atsistojusio ir uždavusio jam klausimą apie Kim Jong Uno įsipareigojimą dėl branduolinio nusiginklavimo. „Manau, jis tai padarys – tikrai tuo tikiu... Gal po šešių mėnesių stovėsiu priešais jus ir sakysiu „Na, klydau“. Nežinau, ar kada nors tai pripažinčiau, bet rasčiau kokį nors pasiteisinimą.“

Ypač blaiviai D.Trumpas įvertino tai, koks galėtų būti didžiausias jo laimėjimas Singapūre: gal jam pavyks užkirsti kelią kariniam konfliktui, kuriuo jis pats kadaise grasino, ir inicijuoti diplomatinį procesą, kuris galbūt vis dar gali atvesti prie sprendimo, padėsiančio išspręsti Šiaurės Korėjos branduolinę krizę?

Siekdamas pakeisti JAV ir Šiaurės Korėjos santykių kryptį (jiems sutvirtinti prireiktų ištisų metų, o įforminti – kur kas daugiau negu glaustos deklaracijos), D. Trumpas galbūt imasi to, ko padariniai bus išties labai svarbūs, net jei dabar taip neatrodo. „Jei čia atvykdamas, atsisėsdamas ir užmegzdamas santykius su kai kuo, kas yra labai galingas ir tvirtai kontroliuoja savo šalį, galiu išsaugoti milijonus gyvybių, man garbė tai padaryti, – sakė D. Trumpas. – Padarysiu viską, ką galiu, kad pasaulis taptų saugesnis.“

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

Tiesiogiai Sportas

Penktas bandymas Tautų lygoje: Rumunija – Lietuva

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

Tiesiogiai Sportas

Bušido kovų ringe – akibrokštas, kokio nėra buvę: perpykęs ant teisėjo, turkas atsisakė tęsti kovą

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Verslas

JAV prekybos karas jau varo verslą iš Kinijos – bet ne į Ameriką

Vardai

Popscenos princesė Monique koncertu Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Aktualu

JAV žurnalistė: iš nuskurusio sovietinio miesto Vilnius tapo normaliu europiniu miestu

24sek

Kaip apmaudu: stebint A.Saboniui ir A.Kirilenkai Lietuva neatsilaikė prieš Rusiją

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Pasaulis kišenėje

Kodėl Berlynas niekada nebus toks, koks buvo iki karo – ir to net nereikia

Gyvenimas

15 veislių šunų, kurių lojimas niekam nepridarys rūpesčių

Verslas

Kripto-pagirios kirto technologijų gigantei „Nvidia“ – neapsimoka kasti valiutų

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Kauno valdžia paaiškino, kodėl mirštančiųjų norus pildančiai įstaigai neskiria patalpų

Sportas

Istorinio kelio pabaiga: „Vytis“ pakuteno nervus Čempionų lygos laimėtojams

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: vandens paukščių dabar lesinti jokiu būdu negalima

Naujienos

AŠ – FUTBOLO ŽINOVAS
Nepraleidžiate futbolo čempionatų ir apie šį žaidimą žinote viską? Dalyvaukite kasdienėje 15min apklausoje ir pasitikrinkite, ar atsakėte teisingai. Gero futbolo!
ŽIŪRĖKITE TEISINGĄ ATSAKYMĄ
Maistas

Kuo paskaninti šviežas salotas: tiks ir riešutai, ir ryškesnio skonio aliejai

„LKL Finalas“: „Žalgirio“ žvėris ir „Lietuvos ryto“ fano išpuolis

Aktualu

„Pamaišykime“ sportą su politika: ar čempionatuose yra vietos žmogaus teisėms?

Verslas

Kaune atidarytas pirmasis Lietuvoje upės vandeniu aušinamas verslo centras

Gyvenimas

30 dalykų, nuo kurių prasideda pokyčiai į gera

Pasaulis kišenėje

Kirgizija: fantastiška gamta, sovietinės praeities atgarsiai ir netvirti žingsniai į ateitį

Gazas

R.Gabartas: Lietuva tapo Europos automobilių sąvartynu

Vardai

Oskaras Koršunovas kino šventėje pristatė mylimąją – fotografę iš Paryžiaus Alexandrą Kremer

24sek

Naujos LKL komandos tikslas – ne TV šou, bet atkrintamosios kovos

Verslas

Briuselis mažina ES dalį Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavime

Aktualu

Vietų Vilniaus mokyklose dar negavo beveik 600 būsimųjų pirmokų

Gazas

Ar baus 236 km/val. lėkusį „Lamborghini“ vairuotoją? Skrajūnai su BMW ir „Nissan“ neišsisuko

Gyvenimas

Dalai Lamos žinutė Lietuvos žmonėms: kuo mes esame ypatingi

Mokesčių reforma Verslas

Verslą piktina Tomo Tomilino iniciatyvos: vietoj mažesnių – didesni mokesčiai

Vardai

Prieš 7 savaites pagimdžiusi hercogienė Catherine vėl laiba it smilga: kaip jai pavyko?

Verslas

Vokietija dėl „dyzelgeito“ „Volkswagen“ skyrė 1 mlrd. eurų baudą

24sek

Lietuvių šou – Milano „Olimpia“ pergalę nukalė M.Kuzminskas ir A.Gudaitis

Gyvenimas

Naujas mitybos principas prailgina gyvenimo trukmę

24sek

Marius Grigonis išgelbėjo ALBA sezoną – finale prireiks lemiamo mačo

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min