Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 4d. 06:43

Ar Baltarusija taps antruoju Krymu?

Aliaksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr. / Aliaksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas

Nors svarstymai apie tai, ar Rusija nesumanys pakartoti Krymo scenarijaus Baltarusijoje, nėra visiškai niekuo nepagrįsti, pernelyg įsibaiminti dėl to irgi nereikėtų, mano Suomijos tarptautinių santykių instituto komentarų skiltyje rašo ES Rytų kaimynystės ir Rusijos tyrimų programos direktorius Arkadijus Mošesas. Jo įsitikinimu, Maskva siekia ko kito: jai svarbiausia užsitikrinti, kad Baltarusija, o kartu ir jos lyderis, būtų ir toliau gyvybiškai priklausomi nuo Rusijos.

Viešos diskusijos apie tai, ar Maskva galėtų griebtis politikos, kuri vidutiniu laikotarpiu nuvestų Rusiją Baltarusijos aneksijos link, darosi vis intensyvesnės. 2018 m. birželį atvirai savo nuogąstavimus išsakė ir pats Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka. Jis sakė, kad jei Baltarusija nebepajėgtų susitvarkyti pati, jai „tektų prisijungti prie kitos valstybės“. Būtų blogiau, jei „įsipliekstų karas, kaip Ukrainoje“.

A.Lukašenka nepaminėjo konkrečių pavadinimų, tačiau stebėtojai kaipmat atkreipė dėmesį į tai, kad Baltarusijos kaimynystėje ne tiek jau daug šalių, pastaruoju metu vykdžiusių teritorinę ekspansiją.

Dvi versijos: abi logiškos, nė vienos – įtikinamos

Visi svarstymai šiuo metu grindžiami dviem analitinėmis prielaidomis. Pagal vieną iš jų Maskvą erzina tai, kad Minsko ir Vakarų santykiuose esą įvyko „persikrovimas“, kai dėl įvykių Ukrainoje pašlijo santykiai tarp Rusijos ir Vakarų. Kremliui tai buvo tarsi įspėjimas, kad Baltarusija, kaip sąjungininke, pasikliauti daugiau nebegalima.

Pagal antrąją prielaidą, kuri, nors ir ganėtinai miglota, bet ir žiniasklaidoje, ir tarp ekspertų vis tiek plačiai aptariama, – aneksijos scenarijus sietinas su galimybe Vladimirui Putinui išspręsti vadinamąją „2024-ųjų problemą“. Rusijos konstitucijoje numatytas prezidento kadencijų skaičiaus apribojimas, pagal kurį 2024 m. pasibaigus dabartinei (ketvirtai iš viso ir antrai iš eilės) V.Putino kadencijai prezidento poste, jis negalėtų kandidatuoti dar vienai. Tačiau, svarstoma, kad jam tapus naujo teisinio subjekto – bendros Rusijos ir Baltarusijos valstybės – vadovu, problema išsispręstų savaime.

Abi šios prielaidos, pasak A.Mošeso, yra pakankamai logiškos ir vertos dėmesio. Po Krymo daugelis dalykų atrodo kur kas labiau įmanomi, negu atrodė anksčiau. Vis dėlto, anot jo, nėra taip, kad bent viena iš šių prielaidų būtų visiškai įtikinama.

Noras suartėti su Vakarais yra, bet nepasitikėjimo siena išlieka

Maskvai gal ir ne itin patinka Minsko flirtas su Vakarais, tačiau perdėtai jaudintis jai irgi nėra dėl ko. Taip, reikia pripažinti, kad per pastaruosius ketverius metus Baltarusijos ir Vakarų diplomatiniai santykiai iš tiesų normalizavosi. Abipusių vizitų, Minske vykusių tarptautinių renginių ir intenciją bendradarbiauti liudijančios retorikos – apstu.

Nepaisant to, A.Mošesas primena: kol kas Baltarusijos pusėn pinigų srautai iš Vakarų neplūsta. Ir neplūs jie tol, kol šios šalies valdžia nesusitars su Tarptautiniu valiutos fondu dėl reformų paketo. Vakarai nesutinka daryti net ir palyginti nedidelių nuolaidų: pavyzdžiui, kol kas nebandoma liberalizuoti vizų režimo Baltarusijos piliečiams. Analitiko manymu, savitarpio pasitikėjimo nėra, nes Vakarų pasąmonėje vis dar gyvi prisiminimai apie tai, kuo baigėsi ankstesni bandymai bendradarbiauti, o Minskas baiminasi, kad Vakarai galų gale vis tiek užsimanys Baltarusijoje pakeisti režimą.

Baltarusijos sprendimas laikytis neutralios pozicijos Ukrainos klausimu tėra tik metafora. Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje balsuojant dėl klausimų, susijusių su Ukrainos teritorijos vientisumu ir padėtimi Kryme, Minskas ne sykį palaikė Rusiją, atiduodamas savo balsą ne Ukrainos naudai. Atsižvelgdami į tai, Ukrainos atstovai siūlė Donbaso taikos derybas iš Baltarusijos sostinės perkelti kitur.

2017 m. Rusijos saugumo tarnybos Baltarusijos teritorijoje pagrobė vieną Ukrainos aktyvistų – nuo tada Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlas Klimkinas ragina savo šalies piliečius Baltarusijoje elgtis apdairiai ir apibūdina šią šalį kaip nesaugią Ukrainos piliečiams.

O štai Rusijos ir Baltarusijos karinis aljansas – kas kita, aiškina ekspertas. Tai jau ne tik skambūs žodžiai, o visiškai apčiuopiama realybė. Praėjusių metų spalio mėnesį Minske vyko šių dviejų šalių gynybos ministerijų aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame dar sykį pabrėžta, kad šalys laikosi bendro požiūrio regioninio saugumo klausimais ir vienodai vertina grėsmes, kurių didžiausia – NATO. A.Lukašenka žadėjo bendrą Baltarusijos ir Rusijos atsaką tuo atveju, jei Lenkijoje būtų sumanyta steigti JAV karinę bazę. 2019 m. bus vykdomos tradicinės didelio masto karinės pratybos „Sąjungos skydas“, primena A.Mošesas.

Prisijungti Baltarusiją – brangu ir kažin, ar verta

Grįžtant prie „2024-ųjų problemos“ sprendimo – pakeisti Rusijos konstituciją V.Putinui būtų kur kas paprasčiau, mano A.Mošesas. Mat nusprendus susijungti su Baltarusija, net jei A.Lukašenka ir sutiktų nusileisti, Rusijai prireiktų didžiulių išteklių. Be jų nepavyktų nei nusipirkti vietos elito lojalumo, nei nuslopinti kad ir menką, bet potencialiai gerai girdimą nepriklausomybės idėją puoselėjančių jėgų pasipriešinimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Maža to, žengiant tokį žingsnį Maskvai tektų prisiimti tiesioginę atsakomybę už Baltarusijos ekonominę būklę, kas būtų labai brangu, o ir patiems Rusijos gyventojams Baltarusijos prijungimas, tikėtina, nesuteiktų tiek džiaugsmo, kiek jo suteikė Krymo aneksija.

Rašinio autorius teigia tuo nenorintis pasakyti, kad Rusija šiuo klausimu neįsitempusi ir lanksti. Priešingai – Maskva siekia kuo labiau sustiprinti savo įtaką Baltarusijos atžvilgiu ir kuo labiau apriboti jos manevravimo laisvę. Kremlius darys viską, kad tik užsitikrintų, jog ir dabartinis Baltarusijos lyderis, ir hipotetinis jo įpėdinis paprasčiausiai neturėtų galimybės elgtis kaip nors kitaip.

Maskva budrumo nepraranda, bet ir nesinervina

A.Mošesas primena: ekonominių subsidijų Rusija nebeteikia be daugybės papildomų sąlygų. Kažkada buvusios dosnios, dabar paskolos darosi vis kuklesnės, o galimybių reeksportuoti naftos produktus, pagamintus iš neapmokestinamos rusiškos žaliavos, – mažėja. Tuo metu Baltarusijos pašonėje Rusija didina savo gynybos pajėgumus. Rusijos žiniasklaida aktyviai taikosi į vietinius, simpatizuojančius „Rusiškajam pasauliui“, keldama prorusiškus sentimentus ir mėgindama užkirsti kelią bet kokioms baltarusiškos tapatybės formavimosi apraiškoms.

Tai, kad į Rusijos ambasadoriaus Minske postą neseniai paskirtas buvęs etatinis KGB pareigūnas Michailas Babičius, leidžia numanyti, kad šalies administracinis ir saugumo aparatas nuo šiol bus stebimas dar įdėmiau. 2018 m. spalio mėnesį Rusijos Ortodoksų Bažnyčios sinodo posėdis pirmąkart istorijoje surengtas Minske. Tai ženklas, primenantis, kad šalyje veikia struktūra, palaikanti glaudų ryšį su Kremliumi, tačiau niekaip nepavaldi pačios Baltarusijos valdžios institucijoms, pastebi analitikas.

A. Mošeso įsitikinimu, tokiomis aplinkybėmis A. Lukašenkai būtų labai rizikinga jau vien pagalvoti apie tai, kad geopolitinio susitarimo su Maskva jis galėtų nesilaikyti. Kita vertus, kol A. Lukašenka susitarimo laikosi, žino, kur nubrėžtos raudonosios linijos, ir neleidžia Baltarusijai politiškai liberalizuotis, jo vadovavimas šaliai yra būtent tai, su kuo Kremlius gali ramiai ir patogiai gyventi.

Lrt.lt
Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Šiemet Davosas – be D.Trumpo, bet su rusų oligarchais ir įtampa dėl Kinijos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Aktualu

Ekspertai apie S.Skvernelio kandidatūrą: nemano, kad tai planuota iš anksto, įžvelgia riziką

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

Sulaikytas nužudyto Gdansko mero apsaugos vadas

24sek

Dar viena istorinė L.Dončičiaus naktis – skrydis į operatorę ir pirmas trigubas dublis

Aktualu

Girtas panevėžietis „Nissan“ į medį nukreipė visiškai tiesioje gatvės atkarpoje

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

24sek

Lietuvos studentų čempionate – neregėtos rungtynės: VDU metė tik tritaškius

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 14 jūrininkų

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Sportas

Italijoje – užtikrinta „Juventus“ pergalė prieš absoliučius autsaiderius

Aktualu

Britanijos lyderė pristatė „Brexit“ atsarginį planą, nedaug tesiskiriantį nuo ankstesnio

Sportas

Tragedija kelyje: žuvo perspektyvi rankininkė

Naujienos

Gazas

Eismo sąlygas Vakarų Lietuvoje sunkina snygis

Aktualu

2018 metais padaugėjo ir lėktuvų katastrofų, ir jų aukų

Aktualu

Milijonas rinkimuose sėkmės negarantuoja: nemano, kad pasikartos D.Grybauskaitės istorija

Gazas

Vytautas Švedas naujame ralio sezone startuos su kitu šturmanu

Mokslas.IT

Mokslininkai skelbia po Žemės paviršiumi aptikę milžinišką gyvybės kiekį

Aktualu

Orai.lt: sniegas ir pūga lankysis kasdien

Aktualu

G.Paluckas: socialdemokratai palieka vertinti rinkėjams teisiamo A.Katino situaciją

Gyvenimas

Per ilgo miego pasekmės: kaip veikia sveikatą?

Aktualu

Afganistanas, Sovietų Sąjunga ir Donaldas Trumpas: paskaičiuokime nusišnekėjimus

Pasaulis kišenėje

15min rekomenduoja: kur keliauti 2019-aisiais

Gyvenimas

E.Kučinskaitė apie pagalbą atsidūrusiems ant skyrybų slenksčio: „Nebūk vienas su savo skausmu“

Aktualu

Prekybininkai neskuba pradėti pardavinėti vaistų degalinėse ir parduotuvėse

Aktualu

Aiškėja detalės apie Kauno klinikų teritorijoje mirusį vyrą: pats prašė išleisti namo

Mokslas.IT

Kinijos mėnuleigis sėkmingai nuvažiavo nuo zondo platformos

Aktualu

Taurų detektyvas: norėjo konteinerių – pastatė sandėliukus

Verslas

Iki vasario galima teikti paraiškas daugiabučiams renovuoti

15min tema Aktualu

Skandalinga istorija: kaunietis kaltina VST sunaikinus didžiausią Lietuvoje medinę jachtą

Aktualu

Avarijos Marijampolėje prokuroras: pateikti kaltinimus dėl nužudymo bus sudėtinga

Aktualu

Spauda: D.Trumpas svarsto buvusio demokratų senatoriaus kandidatūrą į Pentagono vadovus

Aktualu

Klaipėda–Nida maršrutu plukdančio katamarano teks laukti dar metus

24sek

Eurolygoje – M.Kuzminsko sezono šou ir įspūdingai rezultatyvi „Olimpia“ pergalė

Aktualu

Olandijos saloje rasta pavojingos medžiagos iš laivo pamesto krovinio

Gazas

„Agrorodeo“ komandos „Kamanė“ neatlaikė testų smėlynuose: dykumoje prireikė remonto

Vardai

Kebabų restoraną uždaręs Mantas Katleris: „Dirbom 6 mėnesius, penkiais ilgiau nei Mios restoranas“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min