Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 8d. 23:00

Ar buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas 2020 metais mes iššūkį Donaldui Trumpui?

Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas
„Scanpix“/AP nuotr. / Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas

Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas oficialiai dar nėra apsisprendęs, ar dalyvauti 2020 metų prezidento rinkimuose, kuriuose perrinkimo sieks Donaldas Trumpas. Bet jis šią savaitę pareiškė, kad yra „geriausiai būti prezidentu pasiruošęs asmuo šalyje“, o CNN tiesiog pasiūlė demokratui J.Bidenui nebeapsimetinėti.

„Manau, kad esu geriausiai būti prezidentu pasiruošęs žmogus šalyje“, – pirmadienį Montanos valstijoje, į kurią užsuko pristatyti savo knygos „Pažadėk man, tėti“ („Promise Me, Dad“), pareiškė J.Bidenas.

Buvęs JAV viceprezidentas, dirbęs Baracko Obamos administracijoje, pridūrė, kad dėl dalyvavimo 2020-ųjų rinkimuose apsispręs per du artimiausius mėnesius.

Vis dėlto vienas CNN redaktorių Chrisas Cillizza siūlo J.Bidenui, už kurį apklausose teigia balsuosiantys net 28 proc. demokratų ir nepriklausomų rinkėjų, nelaukti ir neapsimetinėti – esą rinkimų kampanija jau vyksta.

Svarstymai – dar 2016 metais

„Oficialiai Bidenas dar neapsisprendęs. Tačiau neoficialiai buvęs viceprezidentas kalba taip, lyg bėgtų – ne, lėktų visu greičiu – rinkimų kampanijos starto linijos link“, – rašo Ch.Cillizza.

Ką Montanoje pasakė J.Bidenas, kuris, beje, svarstė apie dalyvavimą jau 2016-ųjų rinkimuose, bet atsisakė tokios minties nenorėdamas sukliudyti tuo metu akivaizdžia balsavimo favorite laikytai Hillary Clinton?

J.Bidenas: „Problemos, su kuriomis šiandien susiduriame kaip valstybė, yra problemos, su kuriomis dirbu visą savo gyvenimą.“

Pirmiausia pasakęs, kad laiko save geriausiai eiti prezidento pareigas pasiruošusiu žmogumi Amerikoje, J.Bidenas pridūrė: „Problemos, su kuriomis šiandien susiduriame kaip valstybė, yra problemos, su kuriomis dirbu visą savo gyvenimą.“

Anot Ch.Cillizzos, tokių žodžių nesako žmogus, dar tik apsispręsiantis dėl kovos rinkimuose: „Prašytume, žmogau. Mes žinome, kas vyksta!“

Apžvalgininkas priminė, kad J.Bidenas „gana akivaizdžiai“ norėjo dalyvauti jau 2016 metų rinkimuose ir susigrumti su anksti respublikonų nominaciją laimėjusiu D.Trumpu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Hillary Clinton
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Hillary Clinton

Bet jis tuo metu nepanoro trukdyti H.Clinton, be to, buvo ką tik miręs jo vyriausiasis sūnus Beau – pastarąjį pasiglemžė smegenų vėžys.

Tiesa, CNN analitikas Stepheas Collinsonas, tuo metu, 2016-aisiais, išklausęs J.Bideno kalbą apie nedalyvavimą rinkimuose, pažymėjo: „Savo tonu jo pastabos skambėjo kaip kalba, kuria jis prisistato kaip kandidatas, o ne atvirkščiai.“

Favoritas apklausose

Kaip rašo Ch.Cillizza, dabar dar akivaizdžiau, kad J.Bidenui vis dar niežti išbandyti jėgas prezidento rinkimuose.

Bandė jis dar 1988-aisiais, bet tuomet J.Bideno, beje, laikyto stipriu favoritu laimėti Demokratų partijos nominaciją, kampaniją sužlugdė kaltinimai, esą jis nukopijavo vieną rinkiminę kalbą nuo britų politiko Neilo Kinnocko.

2008 metais J.Bidenas pabandė vėl, bet jo kampanija taip ir neįsibėgėjo: ryškiau spindėjo tiek H.Clinton, tiek Johno Edwardso, tiek, savaime suprantama, B.Obamos žvaigždės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas ir Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas ir Barackas Obama

Vis dėlto dabar buvusio JAV viceprezidento pozicijos kur kas geresnės nei ankstesniais kartais. J.Bidenas – pats garsiausias iš visų minimų demokratų potencialių kandidatų.

Be to, apklausos rodo, kad vienintelis rimtas varžovas kovojant demokratų pirminiuose rinkimuose jam būtų Bernie Sandersas, jau 2016-aisiais aršiai kovojęs su H.Clinton. Kitų galimų kandidatų populiarumas kur kas menkesnis.

„Šiaip ar taip, tokioje solidžioje pozicijoje Bidenas dar nėra buvęs. O žmogui, kuris visą gyvenimą svajoja apie prezidento pareigas, praleisti šią galimybę turėtų būti sunku. Būtent todėl Bidenas, beveik neabejoju, jos nepraleis“, – rašo Ch.Cillizza.

Ar nesutrukdys amžius?

Esą svarbesnis klausimas – ar tikrai J.Bidenui į demokratų rinkėjus šiuo metu geriausia kreiptis būtent taip, prisistatant „geriausiai pasiruošusiu“ kraustymuisi į Baltuosius rūmus? Demokratai desperatiškai ieško kandidato, kuris galėtų įveikti D.Trumpą, beje, politikos naujoką.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas

J.Bidenas turi atsakymą. Pirmadienį Montanoje jis pareiškė, ką turi omenyje: „Žmogus, netikintis, kad yra pasiruošęs, neturėtų dalyvauti rinkimuose.

Aš visą savo gyvenimą tam ruošiausi – problemas, kurios supa mūsų viduriniąją klasę ir užsienio politiką, tikrai gerai išmanau. Tai pripažintų ir mano kritikai.“

Jei J.Bidenas dalyvautų rinkimuose ir laimėtų, jis būtų seniausias visų laikų JAV prezidentas – šiuo metu toks titulas priklauso 70-mečiui D.Trumpui.

Su tuo ginčytis sunku. Į Senatą J.Bidenas buvo išrinktas sulaukęs vos 29 metų. Jis yra vadovavęs Senato užsienio reikalų komitetui, taip pat – Teisėtvarkos komitetui. Be abejo, aštuonerius metus ėjo viceprezidento pareigas – karjeros politikoje CV tikrai įspūdingas.

„Bet tai yra viena iš dviejų potencialių problemų, su kuriomis gali susidurti J.Bidenas. Pirmoji – jis nėra jaunas. Antroji – jis visą gyvenimą praleido politikoje“, – pastebi Ch.Cillizza.

J.Bidenui – 76 metai. Netrukus po 2020 metų rinkimų jam sueis 78-eri. Jei J.Bidenas dalyvautų rinkimuose ir laimėtų, jis būtų seniausias visų laikų JAV prezidentas – šiuo metu toks titulas priklauso 70-mečiui D.Trumpui.

„Be to, svarbu ne tik tai. Svarbu ir tai, kad demokratų rinkėjai sparčiai keičiasi. Jie jaunesni, tarp jų mažiau baltųjų, mažiau vyrų, jie progresyvesni. Bidenas – viso to priešingybė“, – teigia Ch.Cillizza.

Supranta savo trūkumus

Be to, J.Bidenas visą gyvenimą dirba politikoje, o pastarieji du prezidentai – D.Trumpas ir B.Obama – savo patirties stoką rinkėjams, kurie nekenčia Vašingtono, vadino šviežumu ir stiprybe.

Kita vertus, beveik dveji metai D.Trumpo metai Vašingtone buvo, švelniai tariant, tokie audringi, kad daugelis amerikiečių galbūt galėjo įsitikinti, jog 2020-aisiais geriau išsirinkti prezidentu žmogų, kuris žino, ką kada daryti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas

„Vis dėlto kova tarp politinės nekaltybės ir politinės patirties visų pirma turės įvykti Demokratų partijoje“, – pažymi Ch.Cillizza.

J.Bidenas: „Aš tikrai esu liapsusų mašina, bet, Dieve, koks tai nuostabus dalykus lyginantis su vyruku, kuris nesugeba pasakyti teisybės“

Apžvalgininkas, kita vertus, pažymi, kad J.Bidenas puikiai supranta, kuo yra silpnas – tai apskritai yra puikus bruožas ne tik politikams, bet visiems žmonėms. Buvęs JAV viceprezidentas esą geba pasitelkti humorą ir savo trūkumus pateikti taip, kaip jis pats nori.

Pavyzdys – J.Bideno atsakymas į klausimą apie jo kaip „liapsusų mašinos“ reputaciją.

„Aš tikrai esu liapsusų mašina, bet, Dieve, koks tai nuostabus dalykus lyginantis su vyruku, kuris nesugeba pasakyti teisybės. Kokia valstybe mes tampame? Ką darysime? Kas mes?“ – klausė J.Bidenas.

Reikia pripažinti, kad jis tikrai kalba kaip žmogus, esantis tikras dėl iššūkio D.Trumpui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min