2025-08-27 21:04

Ar tikrai Kinijoje pristatytas „nėštumo robotas“, galintis išnešioti kūdikį?

Socialiniuose tinkluose ir pasaulio žiniasklaidoje pastaruoju metu pasklido informacija, esą Kinijos mokslininkai kuria pirmąjį pasaulyje robotą, kuris galės išnešioti ir pagimdyti kūdikį. Tvirtinama, neva pasauliui šį projektą planuojama pristatyti kitąmet. Tačiau Kinijos kompanijos atstovai tokius gandus neigia.
Humanoidai
Humanoidai / Shutterstock nuotr.

Kaip skelbia britų tabloidas „Daily Mail“, roboto prototipas turėtų būti išleistas kitais metais, jo kaina numatoma apie 100 000 juanių (beveik 12 tūkst. eurų). Surogatinį humanoidą kuria Zhang Qifeng, turintis bendrovę „Kaiwa Technology“.

Tvirtinama, kad sumanytas prietaisas nėra paprastas inkubatorius – tai humanoidas, galintis atkartoti visą procesą nuo apvaisinimo iki gimdymo.

Shutterstock nuotr./Kūdikio besilaukianti moteris
Shutterstock nuotr./Kūdikio besilaukianti moteris

Naujienos apie šį išradimą sukėlė intensyvias diskusijas Kinijos socialinėje žiniasklaidoje – projekto kritikai pasmerkė šią technologiją kaip etiškai problematišką ir nenatūralią.

Daugelis teigė, kad yra žiauru atimti iš vaisiaus ryšį su motina, o taip pat buvo keliamas klausimas, iš kur bus gaunami kiaušinėliai šiam procesui.

Tačiau galiausiai paaiškėjo, kad kitais metais robotas nebus pristatytas, mat technologija šiuo metu dar yra arčiau mokslinės fantastikos, o ne realių sprendimų.

Neatitikimai dėl tariamo išradėjo

Žiniasklaidos pranešimuose minimas išradėjas Zhang Qifeng, kuris, anot kai kurių šaltinių, esą įgijo daktaro laipsnį Nanjango technologijos universitete (NTU) Singapūre, o kitur teigta, kad jis vis dar dirba šiame universitete.

Skelbta, jog jis įkūrė bendrovę „Kaiwa Technology“ ir interviu Kinijos mokslo bei technologijų naujienų portalui „Kuai Ke Zhi“ pristatė „nėštumo robotą“.

Vis dėlto universiteto atstovas spaudai faktų tikrintojams iš programos „Snopes“ nurodė, kad joks Z.Qifeng šiame universitete nėra gavęs daktaro laipsnio. Taip pat patvirtinta, jog NTU nebuvo atliekami jokie tyrimai, susiję su vadinamuoju „nėštumo robotu“.

Paneigė gandus apie „surogatinį robotą“

Istorijai įsibėgėjus, Kinijos verslo naujienų portalas cnfol.com pranešė, kad žiniasklaidoje minėtas robotų gamintojos atstovas Z.Qifeng paneigė ketinantis pristatyti „surogatinį robotą“.

Paaiškėjo, kad žiniasklaidoje cituojamas kompanijos pavadinimas – „Kaiwa Technology“ – buvo netikslus, kompanija iš tiesų vadinasi „Kayiwa Robotics“, supaprastintai kai kur dar vadinamas „Kaiva Robotics“.

Shutterstock nuotr./Robotas
Shutterstock nuotr./Robotas

Jis paaiškino, jog gandas kilo dėl jo pasisakymo, kuris buvo ištrauktas iš konteksto ir neteisingai interpretuotas.

Nesusipratimas kilo dėl interviu su startuolio įkūrėju. Jo metu „Kayiwa Robotics“ atstovas Z.Qifeng, aptardamas technologijų sektoriaus tendencijas, užsiminė, jog „kai kurios komandos užsienyje tyrinėja inkubacinių robotų koncepciją“.

Kaip išsiaiškino cfol.com žurnalistai, dalis žiniasklaidos neišsamiai pateikė pokalbį – publikuoti tik fragmentai, pavyzdžiui, „prototipas per metus“ ar „kaina – 100 tūkst. juanių“.

Šie teiginiai buvo klaidingai susieti su pareiškimu, esą „Kayiwa Robotics“ netrukus pristatys „nėštumo robotą“.

Z.Qifeng portalo žurnalistams paaiškino, kad jo įkurtas startuolis niekada nevykdė ir nevykdo jokių tyrimų ar kūrimo darbų, susijusių su „inkubaciniais robotais“. Įmonė taip pat nėra bendradarbiavusi su kitomis komandomis ar organizacijomis šiuo klausimu.

Interviu minėtas „prototipas per metus“ reiškė ne inkubacinį robotą, o savarankiškai sukurtą humanoidinio roboto modelį. Šis modelis šiuo metu tebėra techninės plėtros stadijoje, o jo pradinė kaina siekia apie 100 tūkst. juanių (apie 12 tūkst. eurų).

Pagrindinis dėmesys šiuo metu skiriamas komercinių paslaugų robotams ir itin realistiškiems humanoidams kurti bei diegti.

Tai neturi jokio ryšio su tariamais „inkubaciniais robotais“. Įmonė pabrėžia, kad toliau kryptingai vystys savo pagrindinę veiklą, siekdama platesnio robotikos technologijų pritaikymo kasdienybėje.

Bendrovė išplatino šios informacijos paneigimą Kinijos žiniasklaidoje.

Ne pirmas kartas

Praėjusių metu pabaigoje žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose pasklido panašus gandas.

Buvo teigiama, esą „Ectolife“ pavadinta ateities technologija kūdikius galės išnešioti pramoniniu būdu dirbtinėse gimdose, o turtingieji neva net galės pasirinkti ir būsimos atžalos genetines „modifikacijas“ – nuo akių ar odos spalvos iki intelekto koeficiento ar gabumų.

Tačiau paaiškėjo, kad ši technologija tėra vaizdo filmukas, o ne realus išradimas.

Jį sukūręs Hashemas Al-Ghaili naujienų agentūrai „Reuters“ nurodė, kad šios gimdos kol kas neegzistuoja. „Tai yra koncepcija, ne reali kompanija“, – teigė jis.

Tačiau geri ketinimai virto pragaru, kuomet daugybė interneto vartotojų ėmė naudoti jo sukurto filmuko ištraukas ir pateikinėti jas kaip realybę, taip pat pridėdami savo išgalvotą kontekstą.

Kol kas neįmanoma, bet perspektyvu

Šiuolaikinis mokslas vis dar toli nuo filme parodyto pasaulio, nors kai kurie specialistai pripažįsta, kad techniškai tokiu būdu susilaukti vaikų gali būti įmanoma.

„Teoriniu požiūriu tai įmanoma, – „Huffington Post“ sakė Karaliaus koledžo Londone akušerijos profesorius Andrew Shennanas. – Tai – tik tinkamos aplinkos su „kuru“ bei deguonimi sukūrimo klausimas, ir manau, kad technologijos yra tam, kad būtų galima tai pasiekti.

Yra daug pavyzdžių, kai kūdikiai gimsta itin anksti ir yra labai gerai prižiūrimi inkubatoriuose, o tai yra labai naivi to, apie ką jūs kalbate, forma, ir jie maitinami vamzdeliais.“

Žmogaus gyvybei užsimegzti reikia kiaušinėlio, spermatozoido ir gimdos. Tačiau tyrimai rodo, kad ne visi šie elementai būtini.

Mokslininkams yra pavykę vien iš pelės kamieninių ląstelių dirbtinai sukurti embrioną, kuriame net susiformavo smegenys ir plakanti širdis. Tiesa, jis išsilaikė vos 8 dienas, bet tyrėjai pabrėžė, kad tai gali padėti medikams perprasti ankstyvąsias organų vystymosi stadijas ir kas sukelia persileidimus.

Be to, buvo tirtos galimybės embrionui išgyventi ne gimdoje (čia, čia, čia, čia). Pavyzdžiui, buvo atlikti tyrimai su nepaprastai anksti gimusiais ėriukais (čia, čia).

123RF.com nuotr./Naujagimis inkubatoriuje
123RF.com nuotr./Naujagimis inkubatoriuje

15min verdiktas: melas. Informacija apie tariamą „nėštumo robotą“ tėra gandas. Jame minimas startuolio kūrėjas paneigė, kad įmonė išvis vysto „surogatinių robotų“ projektą ar kada buvo tokį kūrusi.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą