Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 24d. 23:06

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Jevgenijus Prigožinas ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jevgenijus Prigožinas ir Vladimiras Putinas

Vagystės, smurtas prieš moteris ir, galiausiai, kalėjimo grotos – taip savo karjerą pradėjo žymus rusų verslininkas Jevgenijus Prigožinas, siejamas su „trolių fabriku“ ir privačia karine kompanija „Wagner“, rašo dokumentus su liudininkų pasakojimais gavę „Rosbalt“ žurnalistai.

Rugsėjo 20 dieną JAV išplėtė sankcijas Rusijai, įskaitant „juodąjį sąrašą“ – 33 rusus ir kompanijas, siejamas su gynyba bei žvalgyba.

Žymiausia šiame sąraše pavardė – J.Prigožino, kuris susijęs su privačia karine kompanija „Wagner“, siunčiančia kovotojus į Rytų Ukrainą, Siriją bei kitas užsienio šalis.

Be paties J.Prigožino, į sankcijų sąrašą pateko jo įmonės „Concord Management and Consulting“ ir „Concord Catering“. Be to, sankcijos skirtos ir įmonei „Internet Research Agency“: ši su J.Prigožinu siejama bendrovė, vadinama „trolių fabriku“, kaltinama kišimusi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.

„Scanpix“/AP nuotr./Kremliaus „trolių fabrikas“ Sankt Peterburge
„Scanpix“/AP nuotr./Kremliaus „trolių fabrikas“ Sankt Peterburge

Pastaraisiais metais žiniasklaida nemažai rašė tiek apie „Wagner“, kurios į kitas šalis išsiųsti kovotojai leidžia Kremliui teigti, esą jis nesikiša į užsienio konfliktus, tiek „trolių fabriko“ veiklą. Tačiau paties J.Prigožino jaunystė ilgą laiką buvo laikoma paslaptimi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką Centrinės Afrikos Respublikoje veikia Rusijos karo samdiniai?

Įžūlios vagystės

J.Prigožinas gimė 1961-ųjų birželio 1-ąją. Įgijo vidurinį išsilavinimą, į partiją nestojo. 1979-ųjų lapkritį J.Prigožinas už vagystę buvo nuteistas 2,5 metų laisvės apribojimo bausme.

Remiantis tuomet galiojusiais Sovietų Sąjungos įstatymais, nuteistąjį už jo bausmę atsakingi valstybiniai organai galėjo išsiųsti dirbti į įvairias šalies vietos. Taip J.Prigožinas atsidūrė Naugarde, įsikūrė Leningrado g. esančiame bendrabutyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jevgenijus Prigožinas

„Ten visą laiką buvo bendrabutis nuteistiesiems. Tie, kurie ten gyveno, buvo siunčiami dirbti pas „chemikus“ – chemijos pramonės gamyklą. Be bendrabučio ten daugiau nieko nebuvo, jis gyvavo iki dešimtojo dešimtmečio. Dabar tame pastate įsikūrusi mokesčių inspekcija“, – „Rosbalt“ teigė su situacija susipažinęs šaltinis.

Devintojo dešimtmečio pradžioje J.Prigožinas atsidūrė Leningrade (dabartiniame Sankt Peterburge – red.), kur susipažino su vietos gyventoju Aleksejumi Bušmanu. Pastarasis buvo baigęs vos 10 klasių ir niekur nedirbo.

Tačiau per 21-erius gyvenimo metus jau buvo spėjęs susituokti, susilaukti vaiko, gauti teistumą ir išsiskirti su žmona.

Prie A.Bušmano ir J.Prigožino prisijungė anksčiau teista Valentina Makeko ir tuomet nepilnamečiai Vladislavas K. bei Aleksandras E.

1980-ųjų vasarį A.Bušmanas ir J.Prigožinas iš vieno asmens pavogė 177 rublių vertės turto. Tais laikais 177 rublių – šiek tiek daugiau nei vidutinis atlyginimas. Jų grobis buvo įvairus: pavogė vazą, saldaininę, servetėlių dėklą, 6 vyno taures, 6 šampano taures, 6 stiklines degtinei ir du ragus.

Kovo 1-ąją girtas J.Prigožinas išėjo „dirbti“ savarankiškai. Naktį jis įsilaužė į butą, tačiau vagystei sutrukdė jį pamačiusi ir triukšmą sukėlusi kaimynė. Tąkart jam teko pasprukti, tačiau jis savo nešvarių darbelių idėjos neatsisakė.

Kitą naktį J.Prigožinas į pagalbą pasikvietė A.Bušmaną. Tą kartą vagystė buvo įvykdyta, vyrai pasisavino turto už 980 rublių, įskaitant magnetofoną, džinsinę striukę bei moterišką rankinę.

Kovo 14-ąją vagiliauti išėjo trise – prie vyrų prisijungė Valetina Makeko. Jie pasirinko butą, kuriame gyveno Rostovcevų šeima.

A.Rostovceva: „Jauni vaikinai. Na, ko jiems neužteko? Bušmano, kiek pamenu, tėvas – pulkininkas, merginos – inžinierius-chemikas. O Prigožino motina, atrodo, buvo gydytoja.“

„Jauni vaikinai. Na, ko jiems neužteko? Bušmano, kiek pamenu, tėvas – pulkininkas, merginos – inžinierius-chemikas. O Prigožino motina, atrodo, buvo gydytoja“, – prisimena nukentėjusioji Alla Rostovceva.

Tąkart su grobiu itin pasisekė: pavogtų obligacijų, vazų ir kitų daiktų vertė siekė 1 610 rublių. Vagystės ir toliau tęsėsi, vaikinai neketino sustoti, o policijai neužteko įrodymų.

Nusisukusi sėkmė

Galiausiai sėkmė nuo kompanijos nusisuko. Istorijos pabaiga tapo 1980-ųjų kovo 20-osios įvykiai. J.Prigožinas, A.Bušmanas, V.Makeko ir Vladislavas K. restorane šventė vieną iš savo aferų: gėrė konjaką, užsigėrė šampanu.

Svečiams skirstantis, J.Prigožinas rūbinėje pastebėjo anksčiau nematytą merginą, dėvinčią gražų paltą.

„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Prigožinas
„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Prigožinas

„Prigožinas pasiūlė apiplėšti šią merginą. Kaip vėliau nustatyta – Koroliovą“, – rašoma dokumentuose.

Savo nebaudžiamumu įtikėjusi grupė neturėjo baimės. Iš pradžių nukentėjusiąją sekė taksi, vėliau – pėsčiomis.

Teismo dokumentai: „Gatvėje ją pasivijo Makeko ir Prigožinas, paprašė parūkyti. Ji norėjo išsitraukti cigaretes, tačiau Prigožinas netikėtai sugriebė ją už kaklo, ėmė smaugti. Ji pradėjo šauktis pagalbos, tačiau Prigožinas vis stipriau spaudė gerklę. Nuo smaugimo ji prarado sąmonę, o atsigavusi pamatė, kad iš jos pavogė batus ir auskarus.“

„Gatvėje ją pasivijo Makeko ir Prigožinas, paprašė parūkyti. Ji norėjo išsitraukti cigaretes, tačiau Prigožinas netikėtai sugriebė ją už kaklo, ėmė smaugti. Ji pradėjo šauktis pagalbos, tačiau Prigožinas vis stipriau spaudė gerklę. Nuo smaugimo ji prarado sąmonę, o atsigavusi pamatė, kad iš jos pavogė batus ir auskarus“, – rašoma dokumentuose.

„Prigožinas suėmė Koroliovą už kaklo ir vilko gatve. Prigožinas nusviedė Koroliovą ant žolyno. Aš pribėgau ir nuaviau jai batus. Auskarų neėmiau. Tai galėjo padaryti Prigožinas“, – vėliau teisme pasakojo A.Bušmanas.

Pagalbos šauksmą išgirdo tą naktį patruliavę milicininkai. Jie suėmė nepilnametį Vladislavą K., kuris bandė pabėgti iš įvykio vietos. Likusiesiems pasprukti pavyko, tačiau laisvėje jie ilgai neužsibuvo.

Panašu, kad suimtasis greitai įdavė bendrininkus. Į butą, kuriame gyveno J.Prigožinas ir A.Bušmanas, atvykę milicininkai rado iš kelių asmenų pavogtus daiktus, įtariamuosius atpažino nukentėjusiųjų kaimynai.

Verta atkreipti dėmesį į V.Makeko liudijimą teisme. Panašu, kad ji, vedama simpatijos vienam iš trijulės, prisiėmė atsakomybę už vagystę iš Rostovcevų buto – neva vaikinai nusikaltime nedalyvavo.

Vis dėlto teismas nusprendė kitaip: iš tikrųjų V.Makeko nežinojo, kur gyveno Rostovcevai. „Tai žinojo Prigožinas“, – rašoma teismo nutartyje.

Ilgi metai kalėjimo

1981 m. spalio 6 d. Leningrado teisme buvo priimtas sprendimas – J.Prigožinas, V.Makeko ir A.Bušmanas pripažinti kaltais.

J.Prigožinas pripažintas kaltu dėl „vagystės“, „sukčiavimo“, „nepilnamečio asmens įtraukimo į nusikalstamą veiklą“ ir „apiplėšimo“.

Jam skirta 12 metų trukmės laisvos apribojimo bausmė, taip pat pridėta anksčiau ne iki galo atlikta bausmė. Vadinasi, iš viso – 13 metų sustiprinto režimo kalėjimo.

A.Bušmanui skirta 11 metų kalėjimo, V.Makeko – 10. Vladislavas K. buvo nuteistas lygtinai, Aleksandras K. – metams kalėjimo. Iš visų priteistos kompensacijos už materialinę žalą.

J.Prigožinas ir A.Bušmanomas skundė teismo nuosprendį, tačiau nesėkmingai. A.Rostovceva prisimena, kad jos šeimai pavogta nuosavybė taip ir nebuvo grąžinta. Tiesa, dalis žalos buvo atlyginta.

A.Rostovceva: „Prigožinas ir Makeko viską sumokėjo. Visą laiką, kol jie sėdėjo (kalėjime), pinigai kapsėjo kapeika po kapeikos. O iš Bušmano nieko nesulaukėme.“

„Prigožinas ir Makeko viską sumokėjo. Visą laiką, kol jie sėdėjo (kalėjime), pinigai kapsėjo kapeika po kapeikos. O iš Bušmano nieko nesulaukėme“, – teigė A.Rostovceva.

TAIP PAT SKAITYKITE: Buvę Rusijos „trolių fabriko“ darbuotojai: JAV kaltinimai Maskvai vykdžius slaptą kampaniją – pagrįsti

Dešimtajame dešimtmetyje J.Prigožinas išėjo į laisvę ir tapo sėkmingu verslininku, jį ėmė vadinti „prezidento Putino draugu“.

Be to, jam lipdoma ir „Putino virėjo“ etiketė, kadangi J.Prigožinui priklauso bendrovė, tiekusi maistą Kremliuje vykusiems priėmimams.

Komentarai: 7

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Skandalas dėl J.Khashoggi nužudymo drąsina kritikus: kodėl JAV parduoda tiek daug ginklų Saudo Arabijai?

Sportas

Danas Rapšys iškovojo auksą ir į šipulius sudaužė Lietuvos rekordą

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios grupės narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Pasaulis kišenėje

Paryžius savaitgaliui: kur drąsios žiurkės ir kur neverkia vaikai

Sportas

Dvejopos nuotaikos Katalonijoje: „Barcelona“ laimėjo, bet traumą patyrė L.Messi

Gyvenimas

Jos mus saugo. Oro iššūkis pareigūnėms: „Aro“ surengtas aukščio baimės testas

Aktualu

M.Gessen: „V.Putinas rusams žada rojų, bet dėl Rusijos branduolinės doktrinos meluoja“

Gyvenimas

Švedijos ligoninėje dirbantis Mykolas: baletas gelbėdavo, kai sukrisdavo du koliokviumai per dieną

Vardai

Vilniuje naują albumą pristatę broliukai latviai „Brainstorm“: „Čia visada jaučiamės laukiami“

Vardai

Kristupas Krivickas su žmona Jurgita laukiasi penkto vaiko

Gyvenimas

Vestuvinių suknelių kolekcijų pristatyme – žinomi modeliai ir kito sezono tendencijos

Verslas

Vilniaus valdžia ketina rekonstruoti sporto aikštyną Pilaitėje

Gazas

BMW pajuto grėsmę: „Tesla Model 3“ bavarus stumia iš rinkos

Verslas

„Bloomberg“ būstinė – Jungtinės Karalystės Metų namas

Vardai

Pirmąkart su krikštasūniu Kipru duetu uždainavusi Simona Nainė: „Jaučiu dvigubą atsakomybę“

Vardai

Vilniuje startavo paroda „Išteku.lt“: vestuvių tendencijomis domėjosi ir garsūs svečiai

Aktualu

Lenkijos lietuviams ir po referendumo dėl dvigubos pilietybės nebus lengva tapti Lietuvos piliečiais

24sek

Prancūzijoje – „sausos“ Ado Juškevičiaus rungtynės ir pralaimėjimas

Laisvalaikis

Kas turi pasirūpinti ant elektros tinklų susuktais gandralizdžiais?

24sek

Pavojaus signalas: Domantas Sabonis dėl traumos gali praleisti rungtynes

Naujienos

Aktualu

Beteisis ir girtas vairuotojas Panevėžyje bandė žiedinę sankryžą įveikti netradiciškai

Gyvenimas

Naujosios Zelandijos premjerė atsinešė kūdikį į JT posėdžių salę

Aktualu

Prezidentė apie kainas: neigiama verslo reakcija rodo, kad tiksliai pataikėme

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Gyvenimas

„PetCity“ Ambasadorių rinkimai: tapti prekės ženklo veidu gali ir augintinis

Aktualu

Orai.lt: darganą papildys vėtra

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Aktualu

Dingo laivo „Swe Carrier“ įgulos narys

Gyvenimas

Nemalonūs pojūčiai makštyje? Gal tai sausumas?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Verslas

Kinija: negalime derėtis su JAV dėl prekybos, kai prie mūsų gerklės laiko peilį

Aktualu

Estijoje surastas paskutinio „miško brolio“ bunkeris

Aktualu

I.Šimonytė: mano lyginimas su D.Grybauskaite – tobula klišė

Pasaulis kišenėje

Raudona plyta pamena Šiaurės Lietuvos miestelių klestėjimo laikus

Aktualu

Kremliaus kritikui A.Navalnui skirta dar 20 parų arešto

Aktualu

Popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas

Aktualu

Rusija iškvietė Norvegijos ambasadorių dėl „šnipo“ arešto

Gazas

Koks likimas laukia „Fiat“, po Lietuvą vežiojusio popiežių Pranciškų?

24sek

Broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą – iš autobuso tiesiai į greito maisto restoraną

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min