Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 26d. 09:12 , Atnaujinta: 2020 spalio 26d. 16:19

Baltarusijoje baigėsi ultimatumo terminas: streikuoja darbininkai, studentai, sulaikyti 235 žmonės

Darbininkas palaiko streikuojančius studentus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Darbininkas palaiko streikuojančius studentus

De facto Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka neįvykdė opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos ultimatume iškeltų reikalavimų, todėl šiandien šalyje turėtų prasidėti visuotinis streikas. Nepriklausoma baltarusių žiniasklaida jau praneša apie pirmąsias streikuojančias valstybines gamyklas, nors vyriausybė tikina, kad jos veikia kaip įprasta. Prie streiko jungiasi ir studentai, maršą surengė pensininkai.

Prezidento rinkimų nugalėtoja pasiskelbusi ir šiuo metu Lietuvoje esanti S.Cichanouskaja A.Lukašenkai iškėlė tris reikalavimus: atsistatydinti, nutraukti smurtą prieš demonstrantus ir paleisti politinius kalinius, antraip šalyje prasidės visuotinis streikas.

Nė vieno iš šių reikalavimų A.Lukašenka neįvykdė. Sekmadienį vien į Minsko gatves išėjus virš 100 tūkst. žmonių, pareigūnai prieš protestuotojus pasitelkė jėgą. Teisių gynimo centras „Viasna“ praneša, kad sulaikyta 280 žmonių.

Anksčiau 15min kalbinti nepriklausomi baltarusių analitikai sakė, kad toks ultimatumas – rizikingas žingsnis, jie abejojo, kad pirmadienį prasidės visuotinis streikas.

Rūšiavimas:
Naujausi Viršuje
Naujausi Apačioje

Viasna“: Baltarusijoje per pirmadienio protestus sulaikyti 235 žmonės

20:15

Baltarusijoje pirmadienį per opozicijos protestus buvo sulaikyti 235 žmonės, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.

Centro duomenimis, daugiausiai žmonių buvo sulaikyta Minske. Areštų taip pat buvo Breste, Gardine, Lydoje, Mogiliave.

Minsko miesto vykdomojo komiteto vyriausioji vidaus reikalų valdyba patvirtino, kad vakare per protestus buvo sulaikomi žmonės. „Patvirtiname sulaikymus už įstatymų dėl masinių renginių pažeidimus“, – sakė sostinės milicijos atstovas, kuris tikslaus sulaikytųjų skaičiaus nenurodė.

Baltarusijoje jau trečią mėnesį vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas Aliaksandras Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

Protestuotojai reikalauja A.Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų. 

Baltarusijos opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Cichanouskaja anksčiau šį mėnesį paskelbė A.Lukašenkai „liaudies ultimatumą“ – dviejų savaičių terminą atsistatydinti, nutraukti smurtą ir paleisti politinius kalinius. Priešingu atveju, perspėjo ji, nuo spalio 26-osios bus rengiamas visuotinis streikas.

Pirmadienį ryte baltarusių kanalai „Telegram“ platformoje pradėjo skelbti apie darbuotojų susirinkimus ir galimus streikus virtinėje stambių šalies bendrovių, įskaitant „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamyklą (MZKT), Minsko traktorių gamyklą (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamyklą. Prie jų jungėsi ir privatus verslas.

Be to, pasirodė pranešimų apie „sėdimuosius streikus“ kai kuriose aukštosiose mokyklose, dalies jų studentai nedidelėmis kolonomis išėjo į Minsko gatves. Pasak liudininkų, per studentų akcijas buvo sulaikomi žmonės.

Sostinės centre, kur pirmadienį vakare vyksta „visos šalies akcija streikams palaikyti“, areštuota daugiau kaip 10 žmonių.

Europos Sąjunga palaiko baltarusių teisę streikuoti

16:14

Europos Sąjunga įdėmiai stebi įvykius Baltarusijoje ir primena apie žmonių teisę streikuoti, pirmadienį pareiškė  ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovas Peteris Stano.    

„Labai atidžiai stebime raginimus rengti visuotinį streiką ir demonstracijas. Norime priminti, kad teisė streikuoti yra viena pagrindinių teisių, kurią reikia gerbti“, – P.Stano sakė žurnalistams per spaudos konferenciją Briuselyje, paprašytas pakomentuoti įvykius Baltarusijoje.

„Toliau stebime padėtį Baltarusijoje, – sakė J.Borrellio atstovas. – Kaip jau ne kartą sakėme, esame susirūpinę dėl prievartos naudojimo prieš taikius demonstrantus ir apskirtai dėl Baltarusijos valdžios, iki šiol neinančios į įtraukų dialogą ieškant sprendinio dėl krizės šalyje, veiksmų.“

Atsakydamas į papildomą klausimą apie dar vieną sankcijų Baltarusijai paketą, numatant sankcijas ir prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai, ES diplomatijos vadovo atstovas sakė, kad dėl šių priemonių „darbas tęsiamas“.

„Taryboje aptariamas antras šių sankcijų etapas. Kai tik bus susitarta dėl galutinio sąrašo, sankcijos bus patvirtintos ir apie jas bus paskelbta“, – paaiškino P.Stano.

Įvykdyta kibernetinė ataka prieš Nacionalinį banką

15:10

Kibernetinių įsilaužėlių grupė pirmadienį paskelbė blokavusi Baltarusijos nacionalinio banko tinklalapį ir nurodė siekianti tokiu būdu palaikyti opozicijos paskelbtą visuotinį streiką, turintį priversti atsistatydinti autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

„Nacionalinis bankas nelabai norėjo jungtis prie liaudies streiko. Mes juos privertėme pakeisti nuomonę“, – susirašinėjimo platformoje paskelbė atsakomybę už ataką prisiėmęs įsilaužėlių kolektyvas „Kiber Partizany“.

Praėjus daugiau kaip dviem valandoms po vidurdienį įvykdytos atakos Nacionalinis bankas pranešė, kad jo tinklalapio darbas buvo atkurtas. Svetainės darbo sutrikimo priežasčių bankas nekomentavo.

„Tinklalapio darbas atnaujintas apie 15 valandą. Specialistai aiškinasi incidento priežastis“, – naujienų agentūra „Interfax“ citavo banko atstovus.

„Kiber Partizany“ programišiai spalio pradžioje pareiškė ketinantys surengti kibernetinių išpuolių prieš Baltarusijos bankus.

Pranešimų apie atakas prieš tokias valstybės institucijas kaip prezidento kanceliarija, Vidaus reikalų ministerija bei Prekybos ir pramonės rūmai, pirmąkart pasirodė rugsėjo pradžioje.

Prasidėjo pensininkų maršas

13:41

13 val. (14 val. Lietuvos laiku) prasidėjo pensininkų maršas. Jie iš pradžių susirinko Nepriklausomybės aikštėje, o paskui, prie jų prisidėjus studentams, žygiavo centriniu Nepriklausomybės prospektu, pranešė liudininkai.

Platformos „Telegram“ kanale „NEXTA“ 18 val. vietos laiku į nacionalinę solidarumo akciją kviečiami Minsko, Vitebsko, Mogiliavo, Gomelio, Žodino, Baranovičių gyventojai.

Ligi 18 val. kviečiama rengti paramos streikuojantiesiems akcijas, sudarinėti solidarumo grandines. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Prieš Aliaksandrą Lukašenką sukilo ir pensininkai: žada „eiti iki galo“

Streikas dar vienoje gamykloje

11:15

Streiką pradėjo ir Minsko automobilių gamyklos darbuotojai, praneša „Euroradio“. Jie išeina iš cechų ir renkasi gamyklos teritorijoje lauke.

Streikuoja ir privatus verslas

11:09

Prie streiko jungiasi ir privatus verslas. Charter97.org praneša, kad Minske neveikia mažiausiai 19 kavinių, keli restoranai, sporto klubai, parduotuvės, kino teatrų tinklas „Silver Screen“.

Anksčiau S.Cichanouskaja paragino privatų verslą jungtis prie streiko ir taip pademonstruoti solidarumą streikuojantiems valstybinių įmonių darbuotojams.

Sulaikyta apie 40 žmonių

11:03

Baltarusijoje pirmadienį, po opozicijos paskelbto „liaudies ultimatumo“, jau sulaikyta apie 40 žmonių, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.

Remiantis centro, savo tinklalapyje paskelbusio nuolat atnaujinamą sulaikytųjų sąrašą, duomenimis, daugiausia žmonių sulaikyti Minske ir Gardine.

Vyriausybė: visos pramonės įmonės veikia įprastai

10:11

Visos Baltarusijos pramonės įmonės spalio 26-osios ryte veikia įprastu režimu, skelbia vyriausybės spaudos tarnyba.

„Spalio 26 dienos 10 valandą visos ekonomikos realiojo sektoriaus įmonės veikia įprastai. Gamyba nebuvo sustabdyta, kaip tai teigia kai kurie telegramų kanalai“, – pareiškė vyriausybės atstovė spaudai Aliaksandra Isajeva.

Jungiasi ir studentai

09:56

Pagrindiniame Baltarusijos valstybinio universiteto komplekse vyksta sėdimasis streikas, tviteryje rašo žurnalistė Hanna Liubakova. 

Didelis studentų būrys susirinko pagrindiniame Baltarusijos nacionalinio technikos universiteto komplekse. Netoli universiteto studentų koloną išvaikė OMON pareigūnai.

Kelių šimtų studentų kolona žygiuoja per Minsko centrą, praneša tut.by.

S.Cichanouskaja ragina privatų verslą prisijungti

09:44

S.Cichanouskaja savo „Telegram“ kanale rašo, kad visuotinis streikas yra „kitas baltarusių žingsnis į laisvę, jėgos nutraukimą ir naujus rinkimus“.

„Baltarusiai žino: spalio 26-ąją pagrindinis darbas – parodyti, kad niekas įprastu režimu nedirbs. Valstybinių gamyklų ir įmonių darbininkai, transporto sektoriaus darbuotojai ir šachtininkai, dėstytojai ir studentai nuo pat ryto pradėjo streikuoti.

„Scanpix“/AP nuotr./Sviatlana Cichanouskaja
„Scanpix“/AP nuotr./Sviatlana Cichanouskaja

Ir aš tikiu, kad privatus verslas, religinės bendruomenės, kultūros ir sporto veikėjai, IT specialistai palaikys streikuojančius ir vienai dienai sustabdys savo darbą. Juk valstybinių kompanijų streikas – ekonominio spaudimo svertas. O privačių kompanijų streikas – solidarumo parodymas, ir tai ne mažiau svarbu. Žmonėms, kurie nusprendė streikuoti, svarbu pamatyti, kad jie ne vieni su tokiu savo sprendimu“, – rašo S.Cichanouskaja.

Streikuoja gamyklų darbininkai

09:14

Baltarusijos „Telegram“ kanalai ir žiniasklaida praneša, kad svarbiose Baltarusijos bendrovėse – „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamykloje (MZKT), Minsko traktorių gamykloje (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamykloje – vyksta darbuotojų susirinkimai.

Pasak „Telegram“ kanalų, pirmadienio rytą buvo gauta daugiau nei 100 pranešimų apie streiką.

Portalo tut.by duomenimis, „MTZ darbuotojai kolona eina per cechus, renka žmones į streiką. Administracija liepė uždaryti cechus priešais koloną“.

„MTZ, kalvių cechas. Darbuotojai išėjo, ploja ir skanduoja: „Prisijunk“, – praneša portalas.

„Laisvės radijas“ informavo, kad „į „Grodno Azot“ teritoriją įvažiavo dvi didelės mašinos su OMON'o pareigūnais. Žmonės įkalbinėjami pradėti dirbti. Iškelta raudonai baltai raudona vėliava“.

Tuo metu koncernas „Belneftechim“ paneigė platformoje „Telegram“ platinamą informaciją apie streiką „Grodno Azot“.

Pramonės ministro padėjėjas Česlavas Šulha savo ruožtu pareiškė, kad pirmadienio rytą Baltarusijos pramonės bendrovės dirba įprastu režimu.

„Šiuo metu neturime informacijos, kad įmonės streikuoja. Visos įmonės veikia normaliai“, – sakė jis.

Paskutinis atnaujinimas: 2020-10-26 09:14

Pirmadienio rytą sostinės Minsko gatvės buvo pustuštės, nors visos pagrindinės parduotuvės ir vaistinės buvo atidarytos, pranešė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

S.Cichanouskaja ragino A.Lukašenką iki sekmadienio atsisakyti valdžios, nutraukti smurtą prieš protestuotojus ir paleisti politinius kalinius, perspėdama, kad priešingu atveju šalyje bus paskelbtas visuotinis streikas.

66 metų autokratas, kurį opozicija kaltina suklastojus rugpjūtį įvykusius prezidento rinkimus, ignoravo ultimatumą, o milicija sekmadienį ėmėsi griežtų veiksmų prieš opozicijos demonstracijų dalyvius.

„Šiandien prasideda liaudies streikas“, – susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbė S.Cichanouskaja.

„Nuo šio ryto streikuoja valstybinių gamyklų ir įmonių darbuotojai, transporto sektoriaus darbuotojai ir kalnakasiai, mokytojai ir studentai“, – pridūrė ji.

„Scanpix“/AP nuotr./Sviatlana Cichanouskaja
„Scanpix“/AP nuotr./Sviatlana Cichanouskaja

S.Cichanouskaja taip pat paragino prisijungti prie akcijos privataus verslo atstovus, dvasininkus ir sportininkus.

Į Lietuvą pasitraukusi 38 metų opozicijos veikėja, laikanti save rugpjūčio 9 dieną vykusio balsavimo nugalėtoja, nepatikslino, kiek žmonių dalyvauja streike.

Baltarusijoje varžoma nepriklausomos žiniasklaidos veikla – taigi, kol kas įvertinti kolektyvinio veiksmo masto nepavyko.

Baltarusijos demokratinių profesinių sąjungų konfederacijos vadovas Aliaksandras Jarašukas pareiškė žinąs, kad streikuoti buvo pasiruošę tam tikros profsąjungos ir pavieniai darbuotojai.

„Tačiau sunku nuspėti, kiek prisijungs žmonių, atsižvelgiant į didžiulį valdžios spaudimą“, – AFP sakė A.Jarašukas.

Pirmadienio rytą Baltarusijos žiniasklaida ir kanalai „Telegram“ platformoje pradėjo skelbti apie darbuotojų susirinkimus ir galimus streikus virtinėje stambių šalies bendrovių, įskaitant „Grodno Azot“, Minsko ratinių vilkikų gamyklą (MZKT), Minsko traktorių gamyklą (MTZ), Minsko elektrotechnikos gamyklą.

Prie jų prisijungia ir privatus verslas. Ant kai kurių parduotuvių ir maitinimo įstaigų durų yra pranešimų, kad pirmadienį jos nedirbs dėl techninių priežasčių, inventorizacijos arba tiesiog paskelbė laisvą dieną.

Be to, pasirodė pranešimų apie „sėdimuosius streikus“ kai kuriose aukštosiose mokyklose, dalies jų studentai nedidelėmis kolonomis išėjo į Minsko gatves.

Minsko gatvėse žmonės taip pat formuoja „solidarumo grandines“.

Tuo metu vyriausybės spaudos tarnyba skelbia, kad visos Baltarusijos pramonės įmonės pirmadienio rytą veikia įprastu režimu. Švietimo ministerija tvirtina, kad ugdymo procesas šalyje taip pat vyksta įprastai.

Baltarusiją jau trečias mėnuo krečia beprecedenčiai protestai, įsiplieskę oficialiai paskelbus A.Lukašenkos pergalę prieš S.Cichanouskają – politikos naujokę, nusprendusią balotiruotis, kai jos vyras Siarhejus Cichanouskis, ketinęs mesti iššūkį ilgamečiam prezidentui, buvo įkalintas.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Aliaksandras Lukašenka

Protesto judėjimas nuo rugpjūčio 9-osios rengia plataus masto demonstracijas, o kas savaitgalį į gatves išeina dešimtys tūkstančių žmonių.

Per sekmadienį Minske ir kituose miestuose įvykusius protestus buvo sulaikyti per 500 žmonių, informavo šalies Vidaus reikalų ministerija.

Tuo metu teisių gynimo centras „Viasna“ pranešė, kad pirmadienį Baltarusijoje jau sulaikyti daugiau kaip 100 žmonių. Minsko milicija patvirtino, kad žmonių sulaikyta, bet nenurodė, kiek.

Valdžiai mėginant numalšinti po rinkimų kilusius neramumus, žuvo keli žmonės, dar tūkstančiai buvo areštuoti, taip pat pasirodė šiurpių sulaikytųjų pasakojimų apie smurtą kalėjimuose.

Komentarai: 25

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min