Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

BBC atskleidė, kiek laiko mūšio lauke išgyvena samdiniai iš Rusijos kalėjimų

BBC naujienų tarnybos, nepriklausomo leidinio „Mediazona“ redakcijų ir savanorių atlikta analizė rodo, kad šiuo metu Kremliaus samdiniai iš Rusijos kalėjimų fronto linijoje žūsta daug greičiau negu tada, kai samdiniams vadovavo praeitą rugpjūtį aviakatastrofoje žuvęs „Wagner“ pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas.
„Wagner“ samdiniai
„Wagner“ samdiniai / „Reuters“/„Scanpix“

Verbavimo kampaniją Rusijos kalėjimuose jis pradėjo 2022 m. birželio mėn. Kovotojais tapę kaliniai tada kovojo kaip privačios armijos dalis Rusijos vyriausybės vardu.

„Wagner“ smogikai pasižymėjo bauginančia reputacija dėl negailestingos kovos taktikos ir žiaurios vidinės disciplinos. Už pasitraukimą be įsakymo kariams galėjo būti įvykdyta mirties bausmė vietoje.

Grupuotė ir toliau verbavo belaisvius iki 2023 m. vasario, kai jos vado J.Prigožino santykiai su Maskva ėmė blogėti. Nuo to laiko verbavimo įkalinimo įstaigose kampaniją perėmė Rusijos gynybos ministerija.

Ji įsteigė naujus kariuomenės dalinius, pavadintus „Šturmo“ būriais, kuriuos sudaro beveik vien nuteistieji. Pasak pranešimų iš fronto linijos, šie būriai dažniausiai naudojami „mėsos puolimo“ formuotėms ir beatodairiškai metami į mūšį.

„Šturmo“ kovotojai – tai tiesiog mėsa“, – pernai naujienų agentūrai „Reuters“ sakė vienas eilinis karys, kovojęs „Šturmo“ dalinių gretose.

„Šturmo“ kovotojai buvo labai svarbūs kelis mėnesius trukusiame mūšyje dėl Avdijivkos užėmimo. Prieš aštuonias savaites šį miestą iš Ukrainos atplėšė Rusija. Tai tapo didžiausia strategine ir simboline V.Putino pergale mūšio lauke nuo Bachmuto laikų 2023 m. vasarą.

Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Rusijos kariai Ukrainoje
Rusijos gynybos ministerijos nuotr./Rusijos kariai Ukrainoje

Anot liudijimų, sutartis su „Wagner“ pasirašę kaliniai, prieš vykdami į mūšį, buvo apmokomi apie dvi savaites. BBC analizė nustatė, kad kai kurie gynybos ministerijos užverbuoti naujokai žuvo fronto linijoje per pirmąsias dvi savaites nuo sutarties sudarymo.

BBC kalbėjosi su žuvusių ir vis dar gyvų į karą išėjusių kalinių šeimomis, kurios pasakojo, kad Gynybos ministerijos užtikrinamas mokymas naujokams yra nepakankamas.

Viena našlė atviravo, kad jos vyras praėjusių metų balandžio 8 d. kalėjime pasirašė tarnybos sutartį, o po trijų dienų jau kovėsi fronte.

„Buvau įsitikinusi, kad bus tos kelios savaitės mokymų, apie kuriuos jie kalba. Ir kad nebus ko bijoti bent iki balandžio pabaigos“, – kalbėjo moteris ir pridūrė, kad laukė iš jo žinių, tačiau balandžio 21 d. sužinojo, kad jis žuvo.

Kito kalėjime įdarbinto kario žmona sakė, kad apie tai, jog jos vyras iš kalėjimo buvo išvežtas į mūšio lauką, sužinojo tik tada, kai bandė su juo susisiekti dėl jų sūnaus, kuris taip pat kovojo, žūties.

Moteris, kurią BBC vadina Alfija, nurodė, kad jos 25 metų sūnus Vadimas – dvynukų tėvas – prieš mobilizaciją niekada nebuvo rankose laikęs ginklo. Ji sakė taip pat negalėjusi pasakyti savo vyrui Aleksandrui apie sūnaus mirtį, nes jis buvo „išvežtas“ kovoti. Tai, kad jis yra karo lauke, moteris sužinojo tik sulaukusi kito kariu tapusio kalinio skambučio.

Alfija atskleidė, kad jos vyras Aleksandras užaugo Ukrainoje ir jis žinojo, kad tai, jog Rusija įsiveržė į Ukrainą kovoti su fašizmu, buvo „melas“. Kai į kalėjimą pirmą kartą atvyko kariuomenės verbuotojai, „jis pasiuntė juos į pragarą“.

Praėjus maždaug septyniems mėnesiams po sūnaus žūties, Alfijai buvo pranešta, kad Aleksandras taip pat buvo nužudytas.

BBC neseniai girdėjo istorijų, kai kaliniai prašė giminaičių padėti jiems nusipirkti tinkamas uniformas ir batus. Taip pat buvo pranešimų apie kalinius, siunčiamus kovoti be tinkamos ekipuotės, medicinos priemonių ir net kalašnikovų.

„Daugelis kareivių turėjo kovai netinkamus šautuvus“, – susirašinėjimo platformos "Telegram“ kanale rašė Rusijos karo rėmėjas ir tinklaraštininkas Vladimiras Grubnikas.

„Ką pėstininkas turėtų daryti fronto linijoje be vaistinėlės, kastuvo tranšėjai kasti ir su sugedusiu šautuvu – didelė paslaptis!“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos karys

V.Grubnikas, pats gyvenantis Rusijos laikinai okupuotoje Rytų Ukrainoje, tvirtino, kad, kai vadai sužinojo, jog kai kurie šautuvai „visiškai sulūžę“, jie pareiškė, kad jų pakeisti „neįmanoma“.

„Šautuvas jau buvo priskirtas tam žmogui, ir griežta karinė biurokratija nieko negalėjo padaryti“, – pridūrė jis.

Buvę kaliniai taip pat aprašė didelę kainą, kurią sumokėjo jų bendražygiai.

„Jei dabar užsirašysi, būk pasiruošęs mirti, bičiuli“, – rašė Sergejus internetiniame „Šturmo“ kovotojų ir jų artimųjų forume, kuriame dalijamasi informacija.

Jis tvirtina esąs buvęs kalinys, nuo spalio mėnesio kovojantis „Šturmo“ dalinyje. Tuo tarpu kitas forumo narys pažymėjo, kad prieš penkis mėnesius jis prisijungė prie 100 „Šturmo“ karių būrio ir dabar yra vienas iš vos 38 dar gyvų karių.

„Kiekviena kovinė misija yra tarsi gimimas iš naujo“, – reziumavo jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Reklama
Top 5 „Dreame“ dulkių siurbliai 2024
Užsisakykite 15min naujienlaiškius