Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 28d. 09:00

Boriso Nemcovo nužudymas: sušaudyta viltis

Borisas Nemcovas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Borisas Nemcovas

Akiplėšiškas vieno Rusijos opozicijos lyderių Boriso Nemcovo nužudymas sukrėtė Rusiją ir privertė garsiai prabilti apie tai, kad neapykantos pritvinkusi šalis sparčiai ritasi į bedugnę. Rusijos naujienų portalo „Rosbalt“ vyriausiasis redaktorius Nikolajus Uljanovas po B.Nemcovo nužudymo naktį į šeštadienį paskelbė aštrų ir kupiną nerimo tekstą, kuriuo atsisveikina ne tik su vienu žymiausių Rusijos politikų, bet ir viltimi, kad ši šalis taps civilizuota. Pateikiame šį tekstą 15min.lt skaitytojams.

Šiandien naktį Maskvoje buvo nužudytas Borisas Nemcovas.

Manau, nereikia vardyti šio žmogaus regalijų, buvusių nuopelnų ir rangų. Užtenka pasakyti, kad pastaruosius 15-20 metų jis įkūnijo rusišką laisvę, beveik fiziškai jaučiamą savo mažo svorio supratimą ir didžiulį daugybės drąsių žmonių, panašių į Borisą, troškimą užčiuopti tą laisvę.

Buvo jam ir pretenzijų. Suprantama, kad daugeliui, kurie išgyveno Sovietų Sąjungos žlugimą, Borisas buvo mirtinas priešas. Nors 1990-ųjų košmarą sukūrė ne jis, o kaip tik jo ideologiniai priešininkai. Tačiau prisimena tą, kuris kalbėjo paskutinis, – taip galima pasakyti perfrazuojant Štirlicą (sovietinio televizijos serialo išgarsintas rusų žvalgas nacistinėje Vokietijoje, – red. past.). O paskutinis kalbėjo B.Nemcovas, nugalėjęs sovietinės biurokratijos partinį-administracinį monstrą.

„Scanpix“/AP nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/AP nuotr./Borisas Nemcovas

Jeigu prisimintume Jegoro Gaidaro (Rusijos ekonomikos reformatorius, dėl savo drąsių reformų greitai praradęs populiarumą, – red. past.) mirtį, nesunku įsivaizduoti, kiek mėšlo šiomis dienomis vadinamuosiuose „patriotiniuose“ interneto forumuose Didžiosios ir Galingosios platybėse bus išpilta ant negyvos Boriso galvos.

Apie Nemcovą apskritai galima būtų pasakyti viską, ką tik nori, – revoliucionierius, gubernatorius, provokatorius, mergišius, girtuoklis, chuliganas, liberalas, demokratas, Vakarų samdinys, penktoji kolona, apaštalas Borisas... Ir dar daug ką. Jis buvo tiek viduje laisvas, kad nusispjaudavo į tai, kaip atrodė iš išorės. Bent jau man taip atrodo.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas

Juk Rusijoje bet koks kitas „solidus“ dėdė, buvęs ministru ir po to nesėdęs, turi dėkoti likimui ir, pavirtęs skudurėliu, tyliai virškinti pavogtus milijonus. O Nemcovas ir nepavogė (priešingu atveju pas jį jau seniai būtų atėjęs Bastrykinas, – Rusijos Tyrimo komiteto vadovas, – red. past.), ir neužsičiaupė. Ir nepasikuklino įsitrinti į partijos jaunimą, vesti paskui save faktiškai vaikus. Mažai kam tokiems dalykams užtenka drąsos ir natūralios sielos jaunystės. Nemcovas visuomet juk buvo jaunas ir patrauklus.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas

Jį užmušė prieš didžiulį liberalios opozicijos mitingą. Patį didžiausią šiemet, kėlusį didžiulę viltį, kad kas nors, panašus į Borisą, išeis ir pasakys – tai, kas pas mus dabar vyksta, yra nesąžininga, amoralu. Visi šitie gyvenimo norma tapę televizijos neapykantos pusvalandžiai. Iki neįmanomo egzaltuoti televizijos vedėjai, kurių mokytojai vartosi karstuose. Tas nesibaigiantis bukos propagandos srautas, pulsuojantis snargliais ir svetimu krauju. Ta pragariškai tamsi Dūma, uždraudžianti visa, kas gyva. Šita Kalašnikovo automato ir „Iskander“ raketų apologija Rusijos visuomenėje, atrodytų, vakar dar psichiškai normalius žmones paverčianti pamišėliais.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas

Prieš visą šitą absurdą Borisas Nemcovas ir šaukė mitingą kovo 1-ąją. Oficiozo reakciją lengva nuspėti. Etatiniai provalstybiniai politologai ir žurnalistai (propagandonai iš centrinės TV ir kitos valdiškos žiniasklaidos) pasakys, kad tai JAV Valstybės departamento provokacija ir kad B.Nemcovas faktiškai pats save nužudė. Nusižudė aštuoniais šūviais į nugarą. Nubėgo paskui savižudį Magnickį (Rusijos kalėjime nužudytas prieš korumpuotą valdžią kovojęs teisininkas Sergejus Magnickis, – red. past.). Ir publika jau nepajus nieko keisto. Žiūrėti į veidrodį ir nematyti savęs Rusijoje jau madinga. Dar pradės aptarinėti, ar nereikėtų žudikui prieš bausmės įvykdymą prie krūtinės prisegti Georgijaus juostelės.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Borisas Nemcovas

Jūs tikriausiai suvokiate, kad tai buvo bausmės įvykdymas? Nepaisant nieko, ką ten paskui praneš Tyrimo komitetas su prokuratūra ir Vidaus reikalų ministerija. O jie lengvai šioje žmogžudystėje suras buitinių motyvų. Maždaug, ėjo Borisas tiltu per Maskvos upę ir negražiai pažiūrėjo į kokį nors kaukazietį. Arba ką nors netinkamo jam pasakė. Manau, kad oficiali nužudymo versija bus tokia.

Apskritai, neįtikėtina, kaip mirtis kartais padaro tai, ko negali gyvenimas, net pats nuostabiausias. Boriso Nemcovo žudikai, kas jie nebūtų, kaip tai neskambėtų ciniškai, smarkiai padėjo Rusijos demokratinėms jėgoms. Maskviečių judėjimas už savo ir jūsų laisvę beveik išsikvėpė, visus jo lyderus pasodino, nuo raudonųjų iki baltųjų. Organizuotos opozicijos apskritai nebeliko. Vakarykščiai liberalai karštai ploja „Novorusijos“ pergalėms, nors žino, kas iš tiesų tas pergales laimi.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Borisas Nemcovas

Bijau, kad šita šlovingoji „Novorusija“, jei pasikapstytume, ir pasirodys stovinti už Boriso žudikų. Jiems jis neabejotinai buvo ideologinis priešas. Kaip sako mūsų valdžia, „penktoji kolona“. Tiksliau – „penktosios kolonos“ lyderis. Bijau, iš ten, iš Donbaso, dar daug košmarų ateis į iki šiol tykų Rusijos vidaus gyvenimą. Nemcovas – tik pradžia. 

Kaip sakė Vladimiras Putinas, o jis – subtilus psichologas ir Rusijos šiuolaikinės politikos žinovas, kažkam reikia šventos aukos. Šventoje tėvynėje patyrusiems galvažudžiams reikia šventos aukos, Turėkite. Ilsėkis ramybėje, Borisai, tu šiai šaliai padarei viską, ką galėjai. Ir tu, ir Jegoras. Kaip gaila, kad jūsų sukurtas pasaulis sunaikintas. Atrodo, negrįžtamai. Šlovė SSKP?!

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maskvoje nužudytas opozicijos lyderis Borisas Nemcovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maskvoje nužudytas opozicijos lyderis Borisas Nemcovas

***

Kas buvo B.Nemcovas?

Borisas Nemcovas (1959 m. spalio 9 d. Sočyje – 2015 m. vasario 27 d. Maskvoje) – rusų politikas, visuomenės veikėjas, verslininkas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Borisas Nemcovas

1991–1997 m. B.Nemcovas buvo Nižnij Novgorodo srities gubernatorius, 1990–1993 m. – Rusijos Valstybės Dūmos deputatas, 1994–1997 m. – Rusijos Federacijos Tarybos narys.

1997 m. kovo mėn. paskirtas Rusijos ministro pirmininko V.Černomyrdino pirmuoju pavaduotoju, kartu buvo Rusijos kuro ir energetikos ministras. Kitoje S.Kirijenkos vyriausybėje (1998 m. balandžio – rugpjūčio mėn.) buvo vicepremjeras.

Nuo 2000 m. – Rusijos dešiniosios opozicijos veikėjas, aktyvus V.Putino politikos kritikas. 2000–2003 m. buvo Rusijos Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojas nuo Dešiniųjų jėgų sąjungos frakcijos.

2011–2012 m. organizavo masinius opozicijos protesto mitingus Maskvoje. Kartu su kitais paskelbė devynis pranešimus apie korupciją V.Putino aplinkoje.

Nuo 2012 m. – Rusijos respublikonų-liaudies laisvės partijos pirmininkas. Pastaraisiais metais B.Nemcovas buvo išstumtas iš didžiosios Rusijos politikos ir buvo tik Jaroslavlio srities Dūmos deputatas.

Prieš tapdamas politiku, B.Nemcovas tyrinėjo plazminės fizikos, akustikos ir hidrodinamikos problemas, yra 60-ties mokslinių straipsnių autorius, fizikos-matematikos mokslų kandidatas, išradėjas (jo sukurtas akustinis lazeris naudojamas kosminiuose laivuose).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: ar pavyks A lygos lyderiams neišbarstyti taškų?

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Neišsiųsti CV Kultūra

Jūratė Čerškutė: Apie dvarų atkūrimą, deadline’o palaimą ir norą skaityti sau

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Aktualu

Ebolos protrūkio regione Konge sukilėliai nužudė 13 žmonių ir pagrobė keliolika vaikų

Aktualu

Alytuje ties sankryža rastas komos ištiktas vyras: sulaukė dūrio į pilvą

Verslas

LRT biudžetas kitąmet didės 2, 8 mln. eurų

Naujienos

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: ar pavyks A lygos lyderiams neišbarstyti taškų?

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Neišsiųsti CV Kultūra

Jūratė Čerškutė: Apie dvarų atkūrimą, deadline’o palaimą ir norą skaityti sau

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Aktualu

Ebolos protrūkio regione Konge sukilėliai nužudė 13 žmonių ir pagrobė keliolika vaikų

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min