Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 14d. 13:36

„Brexit“ audrų apsupta Theresa May: „Žmonių tikėjimui politika daroma katastrofiška žala“

Theresa May Stoko prie Trento mieste
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr. / Theresa May Stoko prie Trento mieste

Lemiamas balsavimas dėl Jungtinės Karalystės premjerės Theresos May siūlomo susitarimo su ES dėl „Brexit“ šalies Bendruomenių Rūmuose vyks jau antradienį, tad vyriausybės vadovė savaitę pradėjo paskutiniais bandymais palenkti deputatus į savo pusę, skelbia „Sky News“.

Tikimasi, kad antradienio vakarą, kai, kaip numatoma, vyks balsavimas parlamente, nuo Th.May ir jos pasiūlymo nusisuks ne tik opozicija, bet ir daugiau nei 100 valdančiųjų konservatorių.

Pirmadienį jau ir tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas pripažino, kad premjerės pergalė Bendruomenių Rūmuose menkai tikėtina.

L.Foxas taip pat puolė į ataką. Jis pareiškė, kad parlamente „dominuoja politikai, kurie nori pasilikti Europos Sąjungoje“, kad būtent tai yra problemos pagrindas ir kad deputatai turėtų gerbti 2016-ųjų referendumo baigtį.

Dar prieš pirmadienines Th.May kalbas itin euroskeptiškame Stoko prie Trento mieste ir parlamente Londonas kalbėjo, kad panašios taktikos laikysis ir premjerė.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Theresa May
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Theresa May

Taip ir buvo – Th.May laidė perspėjimus, kad „Brexit“ užblokavimas sutrupintų valdžios ir rinkėjų santykius.

„Jei referendumo rezultatas nebus gerbiamas, žmonių tikėjimui politika bus padaryta katastrofiška žala. Kai paprašoma žmonių ką nors nuspręsti, jų nuomonė yra be galo svarbi“, – pareiškė premjerė.

Manoma, kad prieš sutartį balsuos mažiausiai 90 Bendruomenių Rūmų konservatorių.

Ji pridūrė, kad „kai kurie (politikai, – red.) darys viską, kad nukeltų ar net sustabdytų „Brexit“. Anot Th.May, „įrodymai liudija, kad „Brexit“ užblokavimas dabar realesnis nei Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES be susitarimo“.

„Kas būtų, jei atsidurtume situacijoje, kai parlamentas bandytų išvesti JK iš ES, priešindamasis rinkėjų daugumai, pasisakiusiai už pasilikimą (Bendrijoje, – red.)? Mūsų pareiga – įgyvendinti referendumo rezultatą“, – pabrėžė Th.May.

„Jungtinėje Karalystėje niekada nebuvo surengtas referendumas, kurio rezultatui nebuvo paklusta“, – pridūrė Th.May, išdėsčiusi argumentus, kodėl jos kabineto susitarimas su ES turėtų būti patvirtintas parlamente.

Ji taip pat ketina vėliau pati kreiptis į parlamentą ir išdėstyti Briuselio garantijas opiais susitarimo klausimais, nors, panašu, premjerė nepristatys jokių priemonių, galinčių turėti teisinę galią.

Jungtinė Karalystė iš Bendrijos automatiškai pasitrauks šių metų kovo 29 dieną. Bet Th.May vyriausybė iki pat šios savaitės atidėliojo balsavimą dėl „Brexit“ susitarimo, kuris buvo pasiektas dar lapkričio viduryje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./585 puslapių „Brexit“ susitarimo projektas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./585 puslapių „Brexit“ susitarimo projektas

Beveik neabejojama, kad susitarimui, kuriuo nepatenkinti ir proeuropietiški, ir euroskeptiški parlamentarai, nebus pritarta. Kelios savaitės – Th.May prieš Kalėdas nukėlė balsavimą – deputatų nuomonės nepakeitė.

Už pasitraukimą iš ES pasisakantys parlamentarai būgštauja, kad dėl susitarimo projekte numatytos vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop), kuria siekiama išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos ir Šiaurės Airijos, Jungtinė Karalystė gali neribotam laikui likti ES muitų sąjungoje.

Tiesa, pirmadienį Th.May vyriausybė paviešino Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko ir Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude'o Junckerio laiškus, kuriuose jie teigia nesieksiantys aktyvuoti apsidraudžiamosios priemonės (backstop).

Th.May patvirtino, kad ES nežada leistis į naujas derybas dėl „Brexit“ susitarimo, bet Jungtinė Karalystė esą užsitikrino „naujų vertingų garantijų“.

Anot premjerės, Bendrija Londonui pranešė, kad naujų santykių formavimas gali prasidėti ir iki kovo 29-osios – tik svarbu, kad parlamentas palaimintų susitarimą dėl „Brexit“.

Jei susitarimas bus atmestas, Th.May, kuri prieš mėnesį laimėjo balsavimą dėl nepasitikėjimo Konservatorių partijoje, vėl iškils pavojus – jai tikrai bus daromas spaudimas trauktis.

Manoma, kad prieš sutartį balsuos mažiausiai 90 Bendruomenių Rūmų konservatorių.

Th.May pralaimėjimo atveju opozicinių leiboristų lyderis Jeremy Corbynas greičiausiai iškart pareikalautų balsavimo dėl nepasitikėjimo vyriausybės vadove.

Toks balsavimas galėtų įvykti trečiadienį, bet nebūtinai pasibaigtų J.Corbyno triumfu.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Jeremy Corbynas
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Jeremy Corbynas

Torius parlamente remiantys Šiaurės Airijos demokratinės unionistų partijos deputatai žada tokiu atveju palaikyti Th.May ir siekti naujų derybų dėl „Brexit“.

L.Foxas dar pasvarstė, kad taip ir neįvykęs „Brexit“ šalyje galėtų sukelti „populizmo, kurį matome žemyninėje Europoje“, bangą. Jis nemano, kad „Brexit“ be susitarimo būtų katastrofa.

„Nelaikau kieto „Brexit“ nacionaline savižudybe. Tai ne Diunkerkas, tai pasitraukimas iš Europos Sąjungos. Taip, manau, kad išstojimas be susitarimo pakenktų mūsų ekonomikai, bet išgyventume. Bet jei „Brexit“ neįvyktų, tai virstų katastrofa, po kurios galbūt neatsigautume“, – kalbėjo L.Foxas.

„Jei bus atmestas susitarimas, šios dvi alternatyvos įmanomos“, – įspėjo premjerė, irgi pridūrusi, kad pasitraukimas iš ES be susitarimo būtų žalingas šalies ekonomikai.

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES be susitarimo tikrai įmanomas. Iki šalies išstojimo dienos – kovo 29-osios – liko pustrečio mėnesio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min