Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Buvęs Libijos ministras paskelbė apie sudarytą pereinamąją vyriausybę

Protestuotojai Bengazyje, buvusioje saugumo būstinėje, kuria Muamaro Kadhafio karikatūrą.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestuotojai Bengazyje, buvusioje saugumo būstinėje, kuria Muamaro Kadhafio karikatūrą.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Buvęs Libijos teisingumo ministras šeštadienį vakare paskelbė, jog suformavo pereinamąją vyriausybę, kuri šaliai vadovaus tris mėnesius, kol bus rengiamasi rinkimams. O Jungtinės Tautos (JT) tuo metu paskelbė sankcijas Muamaro Kadhafi režimui.

Buvęs teisingumo ministras Mustafa Abdel Jalilis, kuris praėjusį pirmadienį, protestuodamas dėl demonstrantų žudymo, nutraukė ryšius su M.Kadhafi režimu, sakė, kad pereinamojoje vyriausybėje yra ir kariškių, ir civilių atstovų.

„Mūsų nacionalinėje vyriausybėje yra kariškių ir civilių asmenų. Ji vadovaus ne daugiau kaip tris mėnesius, o tada įvyks teisingi rinkimai ir žmonės išsirinks savo lyderį“, – duodamas interviu televizijai „al Jazeera“, kuris buvo transliuojamas tiesiogiai, sakė M.Abdel Jalilis.

Jis kalbėjo iš al Baidos, esančios į rytus nuo Bengazio – sukilimo prieš vyriausybę, kurio metu daugelis šalies rytinių miestų išsivadavo nuo 41 metus trukusio M.Kadhafi valdymo, epicentro.

Kol kas neaišku, ar kiti išsivadavę miestai koordinavo šį žingsnį su M.Abdel Jaliliu.

Pilietinio judėjimo organizatorių Bengazyje atstovas Abdel Hafizas Ghoqa anksčiau šeštadienį paskelbė, kad buvo suformuota šio miesto taryba, kuri nusiųs atstovus į kitus miestus koordinuoti veiksmų su panašiomis organizacijomis.

Išsivadavusioje Rytų Libijoje nuo vasario 15-osios, kai prasidėjo protestai prieš režimą, dar neatsirado jokia aiški lyderių hierarchija. M.Abdel Jalilis atmetė bet kokią galimybę derėtis su M.Kadhafi ir sakė, kad jis privalo pasitraukti.

M.Abdel Jalilis pridūrė, kad pereinamoji vyriausybė vadovausis islamu ir „gerbs visas religijas“.

JT Saugumo Taryba paskelbė sankcijas M.Kadhafi

Dėl kraujo liejimo Libijoje buvo kreiptasi į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, nes, pasak JT Saugumo Tarybos, „plačiai paplitę ir sisteminiai išpuoliai prieš civilius gyventojus, šiuo metu vykstantys Libijoje, gali prilygti nusikaltimams žmoniškumui“.JT Saugumo Taryba šeštadienį vienbalsiai nurodė taikyti kelionių draudimą ir sąskaitų įšaldymą M.Kadhafi režimui, taip pat – pradėti tyrimą dėl nusikaltimų žmoniškumui, kuriuos, kaip manoma, įvykdė Libijos lyderis.

15 narių Tarybos balsavimu, kuris įvyko šeštadienio vakaro posėdyje, taip pat buvo paraginta nedelsiant pradėti taikyti Libijai ginklų embargą.

Taryba vėl pareikalavo tuojau pat nutraukti smurtą, kuris, pasak jos, buvo kurstomas „iš paties aukščiausio“ Libijos lyderių lygio. JT nurodo, kad Libijoje per išpuolius, dėl kurių kaltinami M.Kadhafi šalininkai, žuvo daugiau kaip tūkstantis žmonių.

Kelionių draudimas ir sąskaitų įšaldymas, numatyti 1970-ojoje rezoliucijoje, taikomi 68 metų M.Kadhafi, keturiems jo sūnums ir dukteriai Aishai, aukščiausiems gynybos ir žvalgybos pareigūnams, kaltinamiems prisidėjus prie kraujo liejimo.

16 pavardžių, esančių sankcijų sąraše, per derybas buvo atrinktos iš pradinių 22. Diplomatai sakė, kad tokio žingsnio tikslas buvo paskatinti aukštus režimo pareigūnus atsisukti prieš M.Kadhafi.

Dėl kraujo liejimo Libijoje buvo kreiptasi į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, nes, pasak JT Saugumo Tarybos, „plačiai paplitę ir sisteminiai išpuoliai prieš civilius gyventojus, šiuo metu vykstantys Libijoje, gali prilygti nusikaltimams žmoniškumui“.

Pagal naująją rezoliuciją, bet koks ginklų pardavimas Libijai privalo būti tučtuojau nutrauktas. Rezoliucijoje Libija taip pat raginama įsileisti humanitarinius krovinius ir saugoti užsieniečius.

M.Kadhafi privalo „pasitraukti jau dabar“, sako B.Obama

JAV prezidentas Barackas Obama šeštadienį paragino M.Kadhafi „pasitraukti jau dabar“ ir pareiškė, kad Libijos lyderis jau prarado teisę valdyti – dėl atakų prieš savo paties sukilusius žmones.

Šis kol kas aiškiausias B.Obamos reikalavimas dėl M.Kadhafi atsistatydinimo buvo pareikštas per telefoninį pokalbį su Vokietijos kanclere Angela Merkel, kurio metu buvo derinamas JAV ir Vokietijos atsakas į Libijos krizę, pranešė Baltieji rūmai.

„Prezidentas pareiškė, kad kai kokio nors lyderio vienintelės priemonės išsilaikyti valdžioje yra masinio smurto naudojimas prieš savo paties žmones, tas lyderis praranda teisėtumą valdyti ir turi daryti tai, ko reikia jo šaliai – pasitraukti jau dabar“, – nurodoma Baltųjų rūmų pranešime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min