Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 3d. 06:54 , Atnaujinta: 2020 gruodžio 3d. 09:08

Buvęs Prancūzijos prezidentas V.Giscard'as d'Estaing'as mirė nuo COVID-19

V.Giscardas d'Estaingas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / V.Giscard'as d'Estaing'as

Buvęs Prancūzijos prezidentas Valery Giscard'as d'Estaing'as, iškilus Europos integracijos šalininkas, vedęs savo šalį į naują šiuolaikinę erą, trečiadienį mirė nuo koronaviruso infekcijos, būdamas 94 metų, pranešė jo šeima.

Pastaraisiais mėnesiais V.Giscard'as d'Estaing'as jau ne kartą buvo hospitalizuotas dėl širdies sutrikimų. Jis mirė vėlai trečiadienį, „apsuptas artimųjų“ savo šeimos namuose Luaros regione.

„Jo sveikatos būklė pablogėjo. Jis mirė dėl COVID-19“, – sakoma naujienų agentūrai AFP siųstame šeimos pranešime. Kadenciją baigusio prezidento artimieji pabrėžė, kad jo laidotuvės, velionio noru, bus privačios.

Dabartinis prezidentas Emmanuelis Macronas pagerbė savo pirmtaką ir sakė, kad V.Giscard'o d'Estaing'o per septynerius metus „transformavo Prancūziją“.

„Jo mirtis nugramzdino prancūzų tautą į gedulą“, – sakė E. Macronas. Prezidentas pažymėjo, kad V.Giscard'as d'Esteing'as buvo „valstybės tarnas, pažangos ir laisvės politikas“.

Vienas paskutinių V.Giscard'o d'Estaing'o pasirodymų viešumoje įvyko praėjusių metų rugsėjo 30 dieną, kai jis dalyvavo kito buvusio prezidento ir premjero Jacques'o Chiraco laidotuvėse.

V.Giscard'as d'Estaing'as tapo jauniausiu XX amžiaus Prancūzijos prezidentu, kai 1974 metais, būdamas 48-erių, įveikė varžovą socialistą Francois Mitterrand'ą. Tačiau jis laimėjo rinkimus 1981-aisiais, kai V. Giscard'as d'Estaing'as siekė būti perrinktas po septynerių metų kadencijos.

V.Giscard'o d'Estaing'o prezidentavimas žymėjo aiškų atotrūkį nuo pokario Prancūzijos golistinio konservatizmo, kai dominavo Charles'is de Gaulle'is ir jo politinis įpėdinis Georges'as Pompidou.

Prancūzijoje V.Giscard'as d'Esteing'as prisimenamas dėl radikalių reformų, tarp kurių – abortų legalizavimas, skyrybų liberalizavimas ir amžiaus, leidžiančio balsuoti, sumažinimas iki 18 metų.

Europoje jis padėjo siekti pinigų sąjungos, glaudžiai bendradarbiaudamas su Vokietijos kancleriu Helmutu Schmidtu, su kuriuo susidraugavo ir kurio vadovavimo metai beveik sutapo su jo prezidentavimu.

Drauge jie įkūrė Europos pinigų sistemą (EPS) – dabartinės bendrosios valiutos euro pirmtakę.

„Valery Giscard'ui d'Estaing'ui Europa turėjo būti prancūzų siekis, o Prancūzija – moderni valstybė. Pagarba“, – sakė Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier.

V.Giscard'ui d'Estaing'ui „pavyko modernizuoti Prancūzijos politinį gyvenimą“, sakė buvęs prezidentas Nicolas Sarkozy. Jis gyrė velionio „didį protą“, naudotą „net sudėtingiausioms tarptautinėms problemoms“ suvaldyti.

Kaip ir H.Schmidtas, V.Giscard'as d'Estaing'as tvirtai tikėjo stipriais ryšiais su Jungtinėmis Valstijomis.

Jam mirus, Prancūzija „neteko valstybės veikėjo, nusprendusio atsiverti pasauliui“, sakė N.Sarkozy prezidento poste pakeitęs socialistas Francois Hollande'as. Šis velionį gyrė kaip „tvirtai europietišką“ žmogų, padėjusį stiprinti Prancūzijos ir Vokietijos vienybę.

Būtent V.Giscard'o d'Estaing'o iniciatyva turtingiausių pasaulio šalių lyderiai 1975 metais surengė savo pirmą susitikimą. Šis renginys išsivystė į metinius Didžiojo septyneto (G 7) viršūnių susitikimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min