15min be reklamos
2022 11 27, 16:35

C.Ble Goude grįžo į Dramblio Kaulo Krantą po 11 metų tremtyje

Buvęs jaunimo reikalų ministras Charles'is Ble Goude, kurį Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išteisino dėl nusikaltimų, šeštadienį grįžo namo į Dramblio Kaulo Krantą po daugiau nei dešimtmečio tremties.
Charles'is Ble Goude
Charles'is Ble Goude / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jis atskrido į Abidžaną komerciniu reisu ir oro uoste, kurį griežtai saugojo policija, nieko nekomentavo.

C.Ble Goude buvo Jaunųjų patriotų, provyriausybinės jaunimo organizacijos, kurią daugelis laiko milicija, lyderis ir buvusio prezidento Laurent'o Gbagbo jaunimo reikalų ministras.

Daugiau kaip 3 000 žmonių žuvo per smurtą, kilusį po to, kai L.Gbagbo atsisakė pripažinti savo pralaimėjimą 2010 metų rinkimuose dabartiniam Dramblio Kaulo Kranto prezidentui Alassane'ui Ouattarai.

2019 metais Tarptautiniame baudžiamajame teisme C.Ble Goude kartu su L.Gbagbo buvo išteisintas dėl atsakomybės už nusikaltimus, įskaitant žmogžudystes, prievartavimus ir persekiojimą po ginčijamų rinkimų.

Teisėjai sustabdė teismo procesą gynybos advokatams dar nepateikus įrodymų, teigdami, kad prokurorai neįrodė kaltės, o apeliacinės instancijos teisėjai patvirtino išteisinamąjį nuosprendį.

Pernai L.Gbagbo grįžo į Dramblio Kaulo Krantą, ir nors kai kas baiminosi, kad jo sugrįžimas gali sukelti naujų neramumų, L.Gbagbo buvo priimtas paties A.Ouattaros ir nuo to laiko pernelyg viešumoje nesirodė.

Žmogaus teisių grupės teigia, kad Jaunieji patriotai sukūrė teroro atmosferą, statė barikadas ir kontrolės postus, kuriuose bandė nustatyti „Dramblio Kaulo Kranto priešus“, tai yra A.Ouattaros šalininkus. Kadangi jis yra kilęs iš šiaurinės Dramblio Kaulo Kranto dalies, o viena jo šeimos pusė turi šaknų Burkina Fase, taikiniais tapo visi, turintys šiaurietišką pavardę, taip pat imigrantai iš kaimyninių tautų.

Iki 2011 metų balandžio mėnesio, kai L.Gbagbo buvo priverstas pasitraukti iš valdžios, C.Ble Goude reguliariai rengė mitingus, kuriuose vis dažniau vartojo ksenofobišką retoriką, kuri, daugelio nuomone, kurstė jo šalininkus smurtauti, tačiau jis tai neigė.

„Ar galite man parodyti nors vieną vaizdo ar garso įrašą, kuriame prašyčiau Dramblio Kaulo Kranto jaunimo žaloti užsieniečius? – C.Ble Goude 2012 metais iš neatskleistos vietos sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“. – Tai vulgarus melas, kurį aš neigiu. Tai netiesa.“

C.Ble Goude buvo suimtas 2013 metais Ganoje po beveik dvejų metų slapstymosi ir vėliau išduotas TBT. Po išteisinamojo nuosprendžio jis prašė finansinės kompensacijos, teigdamas, kad „tapo neteisėto baudžiamojo persekiojimo, kuris prilygsta sunkiai ir akivaizdžiai teisingumo klaidai, auka“. Šių metų pradžioje TBT teisėjai šį ieškinį atmetė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min