Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Cikle „Lietuviškos Atlantidos paieškos“ – pokalbis apie Ukrainą po prezidento rinkimų

Prieš mėnesį startavusiame cikle „Lietuviškos Atlantidos paieškos: Lietuva regione, regionas Lietuvoje“ laukia dar vienas pokalbis apie artimą Lietuvos kaimynę – Ukrainą. Rugpjūčio 8 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje apie Ukrainą po prezidento su šios šalies intelektualu Tarasu Vozniaku kalbėsis rašytojas Herkus Kunčius ir istorikas Alvydas Nikžentaitis.
Tarasas Vozniakas
Tarasas Vozniakas / Wikipedia nuotr.

Pasak diskusijos moderatorių, kalbant apie T.Vozniaką (gim. 1957), turbūt lengviau pasakyti, kuo jis šiandien nėra ar nėra buvęs. Tai – ukrainiečių kultūrologas, politologas, Maidano aktyvistas, kultūros žurnalo „Ji“ vyriausiasis redaktorius, Lenkijos ir Ukrainos bendradarbiavimo fondo „Varšuva–Kijevas“ pirmininkas, Ukrainos PEN klubo narys, Lvovo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos generalinis direktorius.

Gimęs iš Magadano sugrįžusių tremtinių šeimoje, T.Vozniakas studijavo Lvovo politechnikos institute, kur įgijo inžinieriaus specialybę. Pašauktas į sovietinę armiją, ketvertą metų kaip žvalgybos kuopos karininkas tarnavo Afganistane. Kaip tik tuo metu atidžiau susidomėjo filosofija ir į ukrainiečių kalbą išvertė pluoštą Edmundo Husserlio, Romano Ingardeno, Martino Heideggerio, Gabrielio Marcelio ir Hanso Georgo Gadamerio darbų.

Po tarnybos sovietų armijoje T.Vozniakas įsidarbino Lvovo tekinimo įrenginių fabrike programuotoju. Prasidėjus Michailo Gorbačiovo „perestroikai“, tapo demokratinio judėjimo aktyvistu ir fabrike organizavo pirmąjį Ukrainoje streiką. Tuo metu suartėjo su intelektualų grupe, kuri vėliau vadinta „Lvovo mokykla“. Ėmėsi savilaidos ir drauge su bendraminčiais įkūrė žurnalą „Ji“, kurį redaguoja iki šiol. Beje, pirmieji žurnalo numeriai padedant Lietuvos Sąjūdžiui buvo spausdinami Vilniuje (Ukrainoje žurnalas legalizuotas tik 1995 metais).

T.Vozniako interesų ir veiklos laukas itin platus: tai – žmogaus teisės, visuomenės reikalai, daugiakultūriai bendruomenių santykiai, europinė integracija, globalizacija, regionalizmas, ekumeninis dialogas, šiuolaikinė politika. Be to, jis yra kolekcininkas. Pavyzdžiui, yra surinkęs visus Austrijos-Vengrijos karinius apdovanojimus, tarp kurių nemaža dalis kažkada buvo įteikta ir jo šeimos nariams.

Diskusija M.Mažvydo bibliotekoje vyks rugpjūčio 8 dieną, ketvirtadienį, 17.30 val. Susitikimas sinchroniškai bus verčiamas iš ukrainiečių į lietuvių kalbą. Organizatoriai – Jerzy Giedroyco dialogo ir bendradarbiavimo forumas, Lietuvos PEN klubas, Leonido Donskio fondas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Pirmojoje diskusijoje dalyvavo Lenkijos Seinuose įsikūrusio Tautų, kultūrų ir menų fondo „Paribiai“ vadovas, rašytojas, režisierius Krzysztofas Czyzewskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius