Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 9d. 23:00

D.Trumpas atleido generalinį prokurorą: ar tyrimui dėl sąmokslo su Rusija iškilo grėsmė?

Donaldas Trumpas ir Jeffas Sessionsas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas ir Jeffas Sessionsas

Trečiadienį JAV prezidentui Donaldui Trumpui atleidus generalinį prokurorą Jeffą Sessionsą kilo daug klausimų apie tyrimą dėl galimo prezidento sąmokslo su Rusija 2016-ųjų rinkimuose. „The New York Times“ paaiškina naujojo laikinojo generalinio prokuroro galias ir požiūrį į specialųjį tyrėją Robertą Muellerį.

Atleidęs J.Sessionsą D.Trumpas laikinuoju generaliniu prokuroru paskyrė Teisingumo departamente dirbusį Matthew Whitakerį.

J.Sessionso, kuris buvo pirmasis JAV senatorius, 2016 metais parėmęs D.Trumpo prezidentinę kampaniją, pasitraukimas prognozuotas jau seniai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Matthew Whitakeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Matthew Whitakeris

Prezidentas ne kartą viešai kritikavo dabar jau buvusį generalinį prokurorą už esą nepakankamai griežtą požiūrį į nelegalius imigrantus, kaltino J.Sessionsą dėl to, jog jis neva gina specialiojo tyrėjo Roberto Muellerio tyrimą dėl galimo sąmokslo su Maskva.

Tyrėjai taip pat aiškinasi, ar valstybės vadovas asmeniškai trukdė vykdyti teisingumą atleisdamas Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey.

„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Comey duoda interviu ABC
„Scanpix“/AP nuotr./Jamesas Comey duoda interviu ABC

Ką tai reiškia R.Muellerio tyrimui?

J.Sessionso atleidimas reiškia, kad M.Whitakeris vadovavimą tyrimui perims iš generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rosensteino.

J.Sessionsas nusišalino nuo tyrimo dėl galimo sąmokslo su Maskva, kadangi buvo aktyvus D.Trumpo rėmėjas. Vadovavimą tyrimui perėmė R.Rosensteinas, kuris specialiuoju tyrėju paskyrė Robertą Muellerį.

R.Rosensteinas sugrįš prie vadovavimo kasdienėms Teisingumo departamento operacijoms.

TAIP PAT SKAITYKITE: D.Trumpas: neplanuoju atleisti pareigūno, tiriančio numanomą sąmokslą su Rusija

Kaip tyrimą vertina M.Whitakeris?

2017-ųjų rugpjūtį M.Whitakeris žiniasklaidai išplatintame komentare rašė, kad R.Muellerio tyrimas „nuėjo per toli“, kadangi buvo tiriami prezidento įmonės „Trump Organization“ finansai.

Jis taip pat kritikavo, kad prieš D.Trumpo partnerius buvo pradėti tyrimai dėl su Rusija nesusijusių nusikaltimų taip siekiant paskatinti juos bendradarbiauti su teisėsauga.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rodas Rosensteinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rodas Rosensteinas

Tuomet M.Whitakeris rašė, kad R.Rosensteinas turi prižiūrėti R.Muellerį, jog tyrimas netaptų „politinės žvejybos ekspedicija“.

Kaip M.Whitakeris galėtų riboti tyrimą?

Laikinasis generalinis prokuroras nustato specialiojo tyrėjo jurisdikciją ir biudžetą. M.Whitakeris galėtų liepti R.Muelleriui nustoti tirti tam tikrus klausimus ar atmesti jo prašymus išplėsti tyrimą.

M.Whitakeris taip pat galėtų pareikalauti R.Muellerio sumažinti darbuotojų skaičių ar apriboti prieigą prie tam tikrų išteklių.

Be to, M.Whitakeris galėtų blokuoti R.Muellerio bandymus tyrime imtis tam tikrų veiksmų, pavyzdžiui, pateikti naujus kaltinimus.

R.Muellerį paskyręs R.Rosensteinas išleido dekretą, kuriuo teigiama, kad Teisingumo departamento reguliacijos specialiojo tyrėjo biurui bus taikomos ir Rusijos tyrime.

„Scanpix“/AP nuotr./Buvęs FTB direktorius Robertas Muelleris
„Scanpix“/AP nuotr./Buvęs FTB direktorius Robertas Muelleris

Remiantis reguliacijomis, specialusis tyrėjas veikia nepriklausomai, tačiau generalinis prokuroras gali jo reikalauti paaiškinti „bet kurį tyrimo ar baudžiamojo persekiojimo žingsnį“.

Reguliacijos leidžia generaliniam prokurorui atmesti bet kuriuos žingsnius, kuriuos jis laiko „netinkamais ar neatitinkančiais nustatytų departamento praktikų“.

Jei M.Whitakeris norėtų blokuoti kurį nors R.Muellerio žingsnį, jam reikėtų įspėti Kongresą.

Ar M.Whitakeris gali atleisti R.Muellerį?

R.Rosensteino nustatytos reguliacijos apsunkino specialiojo tyrėjo atleidimo procesą. R.Muellerio atleidimo priežastimi galėtų tapti profesinis nusižengimas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

M.Whitakeris galėtų nuspręsti, kad R.Muelleris įvykdė profesinį nusižengimą ir tuomet jį atleisti. M.Whitakeris taip pat galėtų atšaukti R.Muelleriui R.Rosensteino suteiktas apsaugas ir atleisti jį be rimtos priežasties.

Ar M.Whitakeris gali atmesti išvadas?

Darbą užbaigęs R.Muelleris turės savo išvadas pristatyti generaliniam prokurorui, kuris spręs išvadų likimą: arba perduos Kongresui, arba jų neviešins.

Vidurio kadencijos rinkimuose Atstovų Rūmų kontrolę atgavę demokratai galėtų išvadų reikalauti teisme.

TAIP PAT SKAITYKITE: JAV Kongreso rinkimai: analitikai įvertino D.Trumpo apkaltos ir užsienio politikos pokyčių tikimybę

Vis dėlto, jei D.Trumpo administracija nuspręstų tokiam reikalavimui priešintis pasinaudodama prezidento privilegija neviešinti informacijos, sunku prognozuoti, kas nutiktų.

Kiek laiko M.Whitakeris eis šias pareigas?

M.Whitakeris laikinuoju generaliniu prokuroru buvo paskirtas remiantis Laisvų vietų reformos aktu, pagal kurį jis pareigas gali eiti iki 210 dienų. Vis dėlto, M.Whitakeris šioje pozicijoje gali išsilaikyti ir ilgiau – tol, kol bus paskirtas naujas generalinis prokuroras.

Pavyzdžiui, jei Senatas atmes pasiūlytą generalinio prokuroro kandidatūrą, D.Trumpas galės pradėti nominacijos procesą iš naujo, o M.Whitakeris pareigose išsilaikys dar 210 dienų.

Vis dėlto, remiantis Laisvų vietų reformos aktu, pats D.Trumpas negalės nominuoti M.Whitakerio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

32:35
20:27
01:03

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min