Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 13d. 23:01

D.Trumpo administracija nesustoja: dar labiau mažins lėšas Europos gynybai

JAV kovinis tankas „Abrams“ Lietuvoje
„Scanpix“/AP nuotr. / JAV kovinis tankas „Abrams“ Lietuvoje

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija anksčiau sparčiai didino Pentagono programos „Europos atgrasymo iniciatyva“ (EDI) finansavimą. Tačiau dabar D.Trumpo komanda jau antrą kartą iš eilės siūlo šiai programai skirti gerokai mažiau lėšų, skelbia „U.S. News & World Report“.

Šią savaitę paviešintuose JAV Gynybos departamento biudžeto dokumentuose rašoma, kad D.Trumpas siūlo 25 proc. mažinti finansavimą EDI – programai, pagal kurią stiprinami Europos šalių, įskaitant Lietuvą, gynybiniai pajėgumai.

Programą, kuri iki 2017 metų buvo vadinama „Europos nuraminimo iniciatyva“, 2014-ųjų birželį inicijavo D.Trumpo pirmtako B.Obamos administracija, taip reaguodama į Rusijos agresiją Ukrainoje.

Kai prezidento pareigas pradėjo eiti D.Trumpas, programos pavadinimas buvo pakeistas, o finansavimas jai smarkiai padidintas. Tačiau dabar lėšų numatoma mažiau – jau antrus metus iš eilės.

„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

2019-aisiais fiskaliniais metais EDI buvo skirta 6,5 mlrd. JAV dolerių, o dabartiniu laikotarpiu, kuris baigsis rugsėjo 30-ąją, skiriama 6 mlrd. dolerių – puse milijardo mažiau.

Dabar administracija siūlo nestabdyti ir finansavimą kitiems fiskaliniams metams mažinti visu ketvirtadaliu – iki 4,5 mlrd. dolerių.

Pentagono nuotr./D.Trumpo administracija siūlo mažinti Pentagono programų užsienyje finansavimą
Pentagono nuotr./D.Trumpo administracija siūlo mažinti Pentagono programų užsienyje finansavimą

D.Trumpas anksčiau yra ne kartą kritikavęs tokias JAV programas kaip EDI – prezidento teigimu, amerikiečių partneriai turi patys daugiau investuoti į savo gynybinius pajėgumus.

Be to, JAV prezidentas yra, vaizdžiai tariant, ir nugvelbęs lėšų iš šios programos, kad galėtų skirti lėšų tvoros palei JAV sieną su Meksika statyboms. Kongresas prieš tai atsisakė skirti finansavimą šiam firminiam D.Trumpo projektui.

Žinoma, šią savaitę paviešintas administracijos pasiūlymas dar nereiškia, kad lėšos EDI iš tiesų bus mažinamos. Paramą Ukrainai ir kitoms Rytų Europos šalims JAV Kongrese reiškia tiek respublikonai, tiek demokratai – taip būna retai.

Tiesa, apžvalgininkai teigia, kad daug respublikonų gali prispausti paremti administracijos poziciją. Pats D.Trumpas ir jo aplinka toliau teigia, kad Ukraina – ne Rusija – kišosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus.

Siūlomame Pentagono biudžete numatoma mažinti lėšas ir kitoms programos – pavyzdžiui, Afganistano saugumo pajėgų, Irako karių rengimui.

Komentarai: 24

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min