2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

D.Trumpo fanatikų surengtas Kapitolijaus šturmas nesustabdė proceso: Kongresas tęsia J.Bideno pergalės tvirtinimą

Prezidento Donaldo Trumpo šalininkų minia trečiadienį šturmavo JAV Kapitolijų, bandydama pakeisti Amerikos prezidento rinkimų baigtį ir neleisti demokratui Joe Bidenui pakeisti D.Trumpą Baltuosiuose rūmuose.

Įstatymų leidėjams teko slėptis po kėdėmis ir užsidėti dujokaukes, o policija bandė užbarikaduoti pastatą. Kapitolijaus viduje buvo pašauta moteris, kuri vėliau mirė, o Vašingtono merė, siekdama suvaldyti smurtą, paskelbė naktinę komendanto valandą.

Vašingtono policijos viršininkas Robertas Contee sakė, kad trečiadienį dėl komendanto valandos pažeidimų, neteisėto patekimo į patalpas ir su ginklais susijusių kaltinimų buvo suimti 52 žmonės, 26 iš jų – Kapitolijaus viduje.

Keturiolika policininkų buvo sužeisti, vienas – sunkiai, kai jis buvo įtrauktas į minią ir užpultas, pridūrė jis.

D.Trumpas, kuris kelias savaites nepagrįstai puldinėja rinkimų sąžiningumą, paragino savo šalininkus vykti į Vašingtoną protestuoti prieš oficialų J.Bideno pergalės patvirtinimą Kongrese. Kai kuriems respublikonų įstatymų leidėjams reiškiant prieštaravimus dėl rezultatų, į kompleksą įsiveržusi minia staiga sustabdė procesą.

VIDEO: Paviešinti vaizdai iš riaušininkų nusiaubto JAV Kapitolijaus

Protestai ir respublikonų prieštaravimai rinkimų rezultatams drauge prilygo beveik neįsivaizduojamam iššūkiui Amerikos demokratijai ir atskleidė, kaip pagilėjo susiskaldymas per ketverius D.Trumpo prezidentavimo metus.

VIDEO: D.Trumpo šalininkų riaušėse JAV prasiliejo kraujas: veržiantis į Kapitolijų žuvo mažiausiai 4 žmonės

Nors pastangos blokuoti J.Bideno prisaikdinimą sausio 20 dieną pasmerktos žlugti, parama, kurią D.Trumpas gavo už pastangas panaikinti rinkimų rezultatus, smarkiai įtempė JAV demokratijos garantus.

„Jūs nelaimėjote“

Kongresui vėl susirinkus vakare, įstatymų leidėjai smerkė Kapitolijaus šturmą ir žadėjo patvirtinti Rinkikų kolegijos balsus, nulėmusius J.Bideno pergalę, net jei tai užtruktų visą naktį.

Viceprezidentas Mike'as Pence'as, pratęsęs Senato posėdį, tiesiogiai kreipėsi į protestuotojus, pareiškęs: „Jūs nelaimėjote.“

Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas teigė, kad „nesėkmingas sukilimas“ pabrėžė įstatymų leidėjų pareigą patvirtinti balsus. Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi sakė, kad Kongresas parodys pasauliui, „iš ko susideda Amerika“, užbaigdamas tvirtinti balsus.

ZUMAPRESS.com/Nancy Pelosi
ZUMAPRESS.com/Nancy Pelosi

Demonstruodami ryžtą, tiek Atstovų Rūmai, tiek Senatas tvirtai atmetė pirmąjį prieštaravimą rinkimų rezultatams iš Arizonos, kurį iškėlė teksasietis respublikonų senatorius Tedas Cruzas ir arizonietis Atstovų Rūmų narys Paulas Gosaras.

Visgi dauguma žemųjų Kongreso rūmų respublikonų palaikė šį prieštaravimą. Procedūros užsitęsė iki nakties ir vis dar vyksta – negana to, pranešam apie demokratų ir respublikonų deputatų susirėmimus.

Prezidentas suteikė savo šalininkams postūmį trečiadienio rytą mitinge prie Baltųjų rūmų, kur jis paragino susirinkusiuosius žygiuoti į Kapitolijų. Didžiąją popietės dalį jis praleido savo privačiame valgomajame prie Ovaliojo kabineto, stebėdamas smurto scenas per televiziją.

VIDEO: Donaldo Trumpo rėmėjai šturmuoja Kapitolijų

Savo darbuotojų paragintas, jis parašė porą žinučių tviteryje ir paskelbė vaizdo įrašą, kuriame pasakė savo šalininkams, kad laikas „ramiai eiti namo“, tačiau vis tiek teigė palaikantis juos.

Kiek vėliau „Twitter“ pirmą kartą 12 valandų užblokavo D.Trumpo paskyrą ir pareikalavo, kad jis pašalintų žinutes, pateisinančias smurtą, ir grasino „visam laikui blokuoti“ jo paskyrą. Kadenciją baigiančio prezidento paskyrą parai užblokavo ir „Facebook“.

„Beprecedentis užpuolimas“

Išrinktasis prezidentas J.Bidenas savo ruožtu pareiškė, kad Amerikos demokratija „buvo beprecedentiškai užpulta“. Taip kalbėjo ir daug Kongreso narių, tarp jų ir respublikonai.

Buvęs prezidentas George'as W.Bushas sakė, kad įvykius Vašingtone stebėjo „netikėdamas ir nusiminęs“.

Kapitolijaus pastatas šimtmečius tapdavo protestų, kartais peraugdavusių į smurtą, vieta. Tačiau trečiadienio įvykiai buvo ypač stulbinantys tiek dėl to, kad jie bent iš pradžių klostėsi su numanomu prezidento pritarimu, tiek dėl pagrindinio tikslo panaikinti laisvų ir sąžiningų prezidento rinkimų rezultatus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo šalininkų protestas
AFP/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo šalininkų protestas

Įtampa jau buvo labai didelė, kai įstatymų leidėjai ankstyvą trečiadienio popietę rinkosi į bendrą Kongreso posėdį, per kurį turėjo būti patvirtinti po lapkričio 3-iąją įvykusių visuotinių rinkimų surengto Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatai. J.Bidenas užsitikrino iš viso 306 rinkikų balsus, o D.Trumpas – 232.

Daugiau nei 150 respublikonų įstatymų leidėjų planavo pritarti prieštaravimams dėl rezultatų kai kuriose valstijose, nors nėra jokių įrodymų, kad rinkimus būtų temdęs sukčiavimas ar neteisėti veiksmai.

D.Trumpas dar per trečiadienio mitingą ragino M.Pence'ą neleisti patvirtinti Rinkikų kolegijos balsavimo rezultatų, o vėliau tviteryje parašė: „Padaryk tai Mike'ai, laikas ypatingai drąsai!“

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Tačiau prieš pat posėdį M.Pence'as paskelbė pareiškimą, kuriame pabrėžė, kad „Konstitucija neleidžia man vienašališkai prisiimti įgaliojimo nuspręsti, kurie rinkikų balsai turi būti įskaičiuoti, ir kurie – ne“.

Po to keli respublikonai paskelbė, kad atsisakys savo prieštaravimų dėl rinkimų rezultatų, įskaitant senatorę iš Džordžijos Kelly Loeffler, kuri antradienį pralaimėjo savo varžovui demokratui antrame rinkimų į Senatą ture.

Gyvybių neteko 4 žmonės

Pro policiją prasiveržę ir į pastatą patekę protestuotojai šaukdami ir mojuodami D.Trumpo ir JAV vėliavomis ėjo per sales. Įstatymų leidėjams buvo liepta slėptis po savo kėdėmis ir stalais ir užsidėti dujokaukes, nes Kapitolijaus Rotondoje buvo panaudotos ašarinės dujos. Kai kurie Atstovų Rūmų įstatymų leidėjai tviteryje parašė, kad jie slėpėsi savo kabinetuose.

„Scanpix“/AP nuotr./D.Trumpą palaikančių riaušininkų nusiaubtas Kapitolijus
„Scanpix“/AP nuotr./D.Trumpą palaikančių riaušininkų nusiaubtas Kapitolijus

Atstovų Rūmų narys demokratas Scottas Petersas žurnalistams pasakojo, kad jis buvo rūmuose, kai riaušininkai pradėjo juos šturmuoti. Saugumo pareigūnai „liepė mums visiems gultis ant žemės, matėsi, kad jie kovojo su kažkokiu užpuolimu“. Jis sakė, kad durys buvo užstumtos kažkokiu baldu.

„Ir jie buvo ištraukę ginklus“, – pridūrė S.Petersas.

Kapitolijuje buvo nušauta moteris, buvusi minioje, kuri bandė įsilaužti į barikaduotas patalpas, kur stovėjo ginkluoti pareigūnai, pranešė policija.

Kapitolijaus policija šovė jai į krūtinę, o ligoninėje buvo pripažinta jos mirtis. Pasak žiniasklaidos, ši moteris buvo Ashli Babbitt, „tvirta prezidento šalininkė“, anksčiau tarnavusi JAV oro pajėgose.

Miesto policija pranešė, kad per ilgą protestą Kapitolijuje ir šalia jo gyvybių neteko dar trys žmonės, bet jų mirtis nesiejama su smurtu: jiems prireikė skubios medicinos pagalbos.

Pentagonas pranešė, kad mobilizuoti apie 1 100 Kolumbijos apygardos nacionalinės gvardijos narių padėti palaikyti tvarką prie Kapitolijaus.

Temstant sustiprintos teisėsaugos pajėgos pradėjo stumti protestuotojus iš teritorijos aplink Kapitolijų, leisdamos ašarines dujas ir sprogdindamos kurtinamąsias granatas. Matėsi dideli ašarinių dujų debesys. Policija su pilna riaušių malšinimo ekipuote judėjo laipteliais žemyn, susiremdama su demonstrantais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpą palaikančių riaušininkų nusiaubtas Kapitolijus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpą palaikančių riaušininkų nusiaubtas Kapitolijus

Vykstant evakuacijai, darbuotojai griebė dėžes su Rinkikų kolegijos balsais. Priešingu atveju, anot senatoriaus Jeffo Merkley, protestuotojai balsalapius tikriausiai būtų sunaikinę.

Kalbos apie baudžiamąją atsakomybę

Kapitolijaus šturmas sukėlė kongresmenų pasipiktinimą, kurį daugiausia reiškė demokratai, bet tokios pozicijos laikėsi ir dalis respublikonų. Įstatymų leidėjai kaltino D.Trumpą kurstant smurtą savo nepaliaujamais nepagrįstais pareiškimais apie sukčiavimą per rinkimus.

„Mane išbraukite, – pareiškė D.Trumpo sąjungininkas respublikonų senatorius Lindsey Grahamas. – Jau gana.“

Kai kas užsiminė, kad D.Trumpas turėtų būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimą arba net pašalintas iš posto pagal Konstitucijos 25-ąją pataisą, tačiau tai atrodo mažai tikėtina likus dviem savaitėms iki jo kadencijos pabaigos.

„Manau, kad Donaldas Trumpas tikriausiai turėtų būti apkaltintas dėl išdavystės dėl kažko panašaus, – žurnalistams sakė Atstovų Rūmų narys demokratas Jimmy Gomezas. – Taip pradedamas perversmas. Ir taip miršta demokratija.“

Respublikonų senatorius Benas Sasse'as, kuris yra viešai kritikavęs D.Trumpą, pareiškė: „Melas turi pasekmes. Šis smurtas buvo neišvengiamas ir bjaurus prezidento priklausomybės nuolat kurstyti susiskaldymą rezultatas.“

Nepaisant nepagrįstų D.Trumpo teiginių apie rinkimų klastojimą, rinkimų pareigūnai ir jo paties buvęs generalinis prokuroras teigė, kad nebuvo tokio masto problemų, kurios pakeistų rezultatą. Visos valstijos patvirtino savo rezultatus kaip teisingus ir tikslius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min