Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 19d. 06:43

D.Trumpo komanda apie tyrimą dėl M.Flynno žinojo dar prieš sausio inauguraciją

Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Baltieji rūmai apie tyrimą dėl M.Flynno žinojo dar prieš inauguraciją

Michaelas Flynnas dar prieš Donaldo Trumpo inauguraciją išrinktojo prezidento komandai prisipažino apie pradėtą tyrimą dėl galimo jo bendradarbiavimo su užsienio šalių vyriausybėmis, „The New York Times“ pranešė su byla susiję šaltiniai.

Nepaisydamas tokio prisipažinimo, D.Trumpas M.Flynną paskyrė patarėju nacionalinio saugumo klausimais. Šios pareigos M.Flynnui suteikė priėjimą prie beveik visų JAV žvalgybos tarnybų paslapčių.

Sausio 4 dieną M.Flynnas pirmą kartą atskleidė savo teisines problemas. Jis prisipažino tuometiniam vyriausiajam teisininkui Donaldui McGahnui, šiuo metu užimančiam Baltųjų rūmų teisės patarėjo pareigas.

Šis ir po dar dviejų dienų įvykęs pokalbis tarp M.Flynno advokato ir Baltųjų rūmų teisininkų įrodo, kad D.Trumpo komanda apie tyrimą dėl M.Flynno žinojo kur kas anksčiau, nei teigia.

Šis klausimas, jau iš pat pradžių kėlęs problemų Baltiesiems rūmams, šiuo metu atsidūrė augančios politinės D.Trumpo krizės centre. Laikinoji generalinė prokurorė Sally Yates taip pat įspėjo Baltuosius rūmus, kad rusai gali bandyti šantažuoti M.Flynną.

Donaldas Trumpas su Mike'u Pence'u
Donaldas Trumpas su Mike'u Pence'u

Šantažo būtų buvę galima imtis todėl, kad buvęs patarėjas nacionalinio saugumo klausimais viceprezidentui Mike'ui Pence'ui melavo apie tai, ką kalbėjo su Rusijos ambasadoriumi.

Šantažo būtų galima imtis todėl, kad buvęs patarėjas nacionalinio saugumo klausimais viceprezidentui Mike'ui Pence'ui melavo apie tai, ką kalbėjo su Rusijos ambasadoriumi.

Kai M.Flynnas buvo atleistas, D.Trumpas bandė priversti dabar jau buvusį Federalinių tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey nutraukti tyrimą.

Ekspertų teigimu, toks bandymas galėtų tapti tyrimo dėl galimo D.Trumpo kliudymo teisingumui pagrindu. J.Comey buvo atleistas gegužės 9 dieną.

Tuo metu Baltieji rūmai atsisakė komentuoti, ar pareigūnai žinojo apie M.Flynno teisines problemas dar prieš inauguraciją.

M.Flynnas yra vienas iš keleto D.Trumpo komandos narių, atsidūręs teisėsaugos akiratyje dėl galimų finansinių ryšių su užsienio vyriausybėmis ar pagalbos Rusijai bandant paveikti prezidento rinkimus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./FTB direktorius Jamesas Comey
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./FTB direktorius Jamesas Comey

Liudydamas Kongrese, laikinasis FTB direktorius Andrew McCabe'as patvirtino, kad vyksta „labai svarbus tyrimas“ dėl galimo slapto susitarimo tarp D.Trumpo komandos ir Rusijos operatyvininkų bandant daryti įtaką prezidento rinkimų rezultatams.

Pastarosiomis savaitėmis tyrimo tempas padidėjo, o dabar komisijai vadovauja šnipinėjimo srityje itin patyręs prokuroras Brandonas Van Grackas. Teismas išsiuntė šaukimus į teismą verslo atstovams, dirbusiems su M.Flynnu ir jo aplinkos žmonėmis.

„The New York Times“ matė vieną iš šaukimų. Jis reikalauja visų „įrašų, tyrimų, sutarčių, banko išrašų“ ir kitų dokumentų, susijusių su M.Flynnu ir „Flynn Intel Group“.

Šią įmonę buvęs D.Trumpo patarėjas įkūrė 2014-aisiais, kai buvo priverstas palikti vadovo pareigas Gynybos žvalgybos agentūroje.

Šaukimas taip pat reikalauja panašių įrašų apie turkų verslininką Ekimą Alptekiną, artimą prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui ir vadovaujančiam Turkijos ir JAV verslo tarybai. Tiesa, nenurodoma, ar vyksta prieš E.Alptekiną nukreiptas tyrimas.

„Scanpix“/AP nuotr./R.T.Erdoganas Vakarams sako nesikišti į Turkijos reikalus
„Scanpix“/AP nuotr./R.T.Erdoganas Vakarams sako nesikišti į Turkijos reikalus

Teisingumo departamento nacionalinio saugumo prokuroras B.Van Grackas turi patirties tiriant su šnipinėjimu susijusias bylas. Jis tyrė verslininką, įtariamą nelegaliai eksportavus tūkstančius elektronikos detalių į Iraną ir įsilaužusį į Sirijos elektronikos armiją.

M.Flynnas mano, kad Teisingumo departamento tyrimas tėra Baracko Obamos administracijos bandymas priversti jį pasitraukti iš Baltųjų rūmų.

2015-aisiais jis vykdė tyrimą dėl vyro iš Virdžinijos, dirbančio neregistruotu agentu Sirijos žvalgybai.

Anot su M.Flynnu apie bylą kalbėjusių žmonių, jis mano, kad Teisingumo departamento tyrimas tėra Baracko Obamos administracijos bandymas priversti jį pasitraukti iš Baltųjų rūmų.

M.Flynno nuomone, tokios pastangos prasidėjo iškart po rinkimų, kai iš Gynybos žvalgybos agentūros jį atleidęs B.Obama D.Trumpui išreiškė susirūpinimą dėl M.Flynno paskyrimo patarėju nacionalinio saugumo klausimais.

„Scanpix“/AP nuotr./Baracko Obamos atsisveikinimo kalba
„Scanpix“/AP nuotr./Baracko Obamos atsisveikinimo kalba

Tyrimą pakurstė M.Flynno darbas olandų kompanijai „Inovo BV“, priklausančiai turkų verslininkui E.Alptekinui. Rugpjūčio 9 dieną M.Flynnas ir jo vadovaujama „Flynn Intel Group“ su „Inovo BV“ pasirašė 600 tūkst. JAV dolerių (538 tūkst. eurų) vertės sutartį.

Ja buvo įsipareigota 90 dienų vykdyti kampaniją, diskredituojančią Fethullah Guleną. Šį Pensilvanijoje gyvenantį dvasininką R.T.Erdoganas kaltina bandymu praeitų metų liepą suorganizuoti perversmą Turkijoje.

Pasamdytas E.Alptekino, M.Flynnas, atstovaudamas užsienio vyriausybės interesams, nesilaikė įstatymo ir neužsiregistravo kaip užsienio agentas.

Tik kovą jis užsiregistravo atbuline data, kadangi jo advokatas Robertas Kelneris sakė, kad „ši veikla gali būti laikoma naudinga Turkijos respublikai“.

D.Trumpo kampanijos pareigūnai apie M.Flynno verslo ryšius sužinojo lapkričio pradžioje. Rinkimų dieną, lapkričio 8-ąją, „The Hill“ publikavo M.Flynno kreipimąsi, kuriame jis teisinosi santykių tarp Turkijos ir JAV pagerinimu bei pavadino F.Guleną „abejotinu islamistu“.

M.Flynnas rašė: „Jei jis tikrai būtų nuosaikus, jam nebūtų reikėję palikti šalies ar priešintis R.T.Erdoganui ir jo vyriausybei.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fethullah Gulenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Fethullah Gulenas

Praėjus keletui dienų po publikacijos, „The Daily Caller“ publikavo straipsnį, kuriame atskleidžiama, kad „Flynn Intel Group“ pasirašė sutartį su „Inovo BV“, o D.Trumpo kampanijos advokatas telefonu kalbėjosi su „Flynn Intel Group“ nariais.

Praėjus keletui dienų po publikacijos, „The Daily Caller“ publikavo straipsnį, kuriame atskleidžiama, kad „Flynn Intel Group“ pasirašė sutartį su „Inovo BV“, o D.Trumpo kampanijos advokatas telefonu kalbėjosi su „Flynn Intel Group“ nariais.

Advokatas Williamsas McGinley siekė gauti daugiau informacijos apie grupės bendradarbiavimą su užsieniu ir sužinoti, ar M.Flynnui buvo mokama už „The Hill“ publikuotą kreipimąsi.

Šis įvykis neprasprūdo pro akis ir Teisingumo departamentui. „The Hill“ publikuotas kreipimasis sukėlė įtarimų, kad M.Flynnas dirbo užsienio agentu.

Lapkričio 30 dieną siųstame laiške M.Flynnas buvo informuotas, kad Teisingumo departamentas pradėjo nagrinėti galimą jo lobistinę veiklą.

Po kelių savaičių M.Flynnas pasisamdė advokatą. Sausio 4 dieną M.Flynnas apie Teisingumo departamento vykdomą tyrimą pranešė F.McGahnui.

Tuomet R.Kelneris bandė paskambinti D.Trumpo teisininkų komandai. Jis paliko žinutę, kurioje prisistatė kaip M.Flynno advokatas. Anot su byla susipažinusio asmens, R.Kelneris nesulaukė jokio atsakymo iki sausio 6 dienos.

Maždaug tuo pačiu metu, kai M.Flynnas skambino F.McGhanui, buvęs nacionalinio saugumo patarėjas į FTB akiratį pateko dar dėl vienos priežasties.

Buvo pradėtas tirti gruodžio pabaigoje įvykęs skambutis Rusijos ambasadoriui JAV Sergejui Kisliakui. Buvusių ir dabartinių pareigūnų teigimu, M.Flynnas aptarė B.Obamos administracijos Rusijai skirtas sankcijas dėl bandymo daryti įtaką prezidento rinkimams.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos ambasadorius JAV Sergejus Kisliakas
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos ambasadorius JAV Sergejus Kisliakas

Kai naujienos apie skambučius buvo paviešintos, M.Flynnas pamelavo M.Pence'ui, kad su S.Kisliaku per pokalbį tiesiog šventiškai pajuokavo.

Keletą dienų po inauguracijos laikinoji generalinė prokurorė S.Yates Baltuosiuose rūmuose kalbėjo su F.McGahnu. Ji pasakė, kad rusai, žinodami, jog M.Flynnas pamelavo M.Pence'ui, gali bandyti jį šantažuoti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min