Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 16d. 23:00

D.Trumpo nekenčiamo „Amerikos balso“ veiklą prižiūrės aršus konservatorius: žurnalistikos veteranai jau traukiasi

Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas

„Amerikos balsas“, „Laisvosios Europos radijas“ – daug vyresnių lietuvių puikiai prisimena šių radijo stočių transliacijas sovietmečiu. Veikia šios žiniasklaidos priemonės ir iki šiol, bet dabar įpuolė į krizę – JAV respublikonai sudavė skaudų smūgį kruopščiai saugomam jų politiniam nešališkumui, tad keli svarbūs žurnalistai jau pasitraukė. Kas vyksta?

„Amerikos balsą“ (VOA) šią savaitę paliko jam vadovavusios žurnalistikos veteranės Amanda Bennett ir Sandra Sugawara. Priežastis – Senato, kurį kontroliuoja respublikonai, sprendimas patvirtinti agentūros, kuri prižiūri VOA veiklą, vadovu aršų konservatorių.

Respublikonas, žinoma, – ir prezidentas Donaldas Trumpas, kuris pastaraisiais mėnesiais vis plūdo VOA. O Senato dešinieji pakluso jo norui patvirtinti JAV agentūros pasaulinei žiniasklaidai (US Agency for Global Media, USAGM) vadovu Michaelą Packą.

Šis konservatyvių pažiūrų režisierius ir aktyvistas nė neslepia, kad yra artimas vadinamųjų alternatyvių dešiniųjų vėliavnešio Stepheno Bannono, kuris 2016 metais vadovavo D.Trumpo rinkimų kampanijai, o vėliau dirbo prezidento patarėju, sąjungininkas.

Ar išliks nepriklausomybė?

Ir nuo šiol vadovauja USAGM. Nors Senato demokratai M.Packo kandidatūrai priešinosi, dabar būtent šis ideologas prižiūri ne tik VOA, bet ir kitų po agentūros stogu esančių žiniasklaidos priemonių veiklą.

„Twitter“ nuotr./Michaelas Packas
„Twitter“ nuotr./Michaelas Packas

Daug žurnalistų anksčiau jaudinosi dėl M.Packo paskyrimo ir klausė, ar jis sugebės apsaugoti redakcijų nepriklausomumą nuo Baltųjų rūmų. Regis, A.Bennett ir S.Sugawaros pasitraukimas įtarimus tik dar labiau padidino ar net patvirtino abejones.

„Jau kelis pastaruosius mėnesius VOA yra pats mėgstamiausias prezidento ir jo sąjungininkų taikinys.

„Amerikos balsą“ finansuoja JAV vyriausybė, bet jis privalo išlikti visiškai nepriklausomas nuo Vašingtono užgaidų.

Tikriausiai dėl to, kad VOA laikosi teisinio reikalavimo būti nepriklausomu naujienų šaltiniu, o ne administracijos propagandos priemone“, – teigė demokratas Atstovų rūmų narys, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Eliotas Engelis.

VOA – didžiausia amerikietiška tarptautinė žiniasklaidos organizacija, transliuojanti ir radijo, ir televizijos laidas. „Amerikos balsą“ finansuoja JAV vyriausybė, bet jis privalo išlikti visiškai nepriklausomas nuo Vašingtono užgaidų.

Įkurtas VOA buvo dar 1942 metais, kad kovotų su nacių propaganda ir skelbtų tiesiog objektyvius faktus. Misija buvo tęsiama ir Šaltojo karo metu, kai amerikiečius gąsdino Sovietų Sąjungos propaganda.

Veikia VOA ir dabar, nors autoritarinių šalių – Rusijos, Kinijos ir kitų – vyriausybės kaltina šią žiniasklaidos priemonę esant Vašingtono propagandos įrankiu. O dabar tokie argumentai staiga gali įgauti svorio.

„Scanpix“/AP nuotr./„Amerikos balso“ būstinė Vašingtone
„Scanpix“/AP nuotr./„Amerikos balso“ būstinė Vašingtone

„Akivaizdu, kad Trumpas naudojasi galimybe daryti įtaką žiniasklaidai, o vadovo paskyrimo mechanizmas tai leidžia.

VOA vadovybės atsistatydinimas tik patvirtina, kad dabartinio prezidento administracija yra nusitaikiusi į turinį. Žinoma, tai yra papildomas argumentas Rusijai ir Kinijai“, – 15min teigė Lietuvos žurnalistikos centro vadovė, žiniasklaidos ekspertė Džina Donauskaitė.

Beje, CNN skelbia gandą, esą vieną vadovaujančių pozicijų VOA dabar gali užimti buvęs Baltųjų rūmų pareigūnas, dabar konservatyvios pakraipos radijo laidas vedantis ir itin prieštaringai vertinamas Sebastianas Gorka.

Akademiniuose sluoksniuose S.Gorka laikomas apsimetėliu terorizmo ekspertu ir islamofobu, jis taip pat siejamas su alternatyvia dešine.

„Scanpix“/AP nuotr./Sebastianas Gorka
„Scanpix“/AP nuotr./Sebastianas Gorka

Nerimą keliantys ženklai

A.Bennet, kuri VOA vadovavo nuo 2016 metų, ir S.Sugawara, dirbusi jos pavaduotoja, laišku kreipėsi į darbuotojus ir juos informavo pasitraukiančios iš pareigų. Laiške jos nenurodė, ar M.Packas paprašė jų išeiti iš darbo.

„Kaip Senate patvirtintas vadovas jis turi teisę mus pakeisti kitais, – parašė žurnalistės. – Su jumis, jūsų aistra, jūsų misija ir jūsų sąžiningumu niekas nesikeičia. Michaelas Packas Kongrese prisiekė gerbti ugniasienę, garantuojančią VOA nepriklausomybę.

„Scanpix“/AP nuotr./Amanda Bennett
„Scanpix“/AP nuotr./Amanda Bennett

Tai savo ruožtu labai prisideda prie didžiulio auditorijų visame pasaulyje pasitikėjimo mumis.“

Akivaizdu, kad žurnalistus ir kitus darbuotojus stengiamasi nuraminti. Bet nerimą keliančių ženklų yra ir daugiau. Štai sekmadienį atsistatydino dar vienos USAGM prižiūrimos organizacijos – Atviros technologijos fondo vadovė Libby Liu.

L.Liu kaip tik prieš dieną buvo sulaukusi S.Bannono pokalbių laidos svečio, krikščioniškosios dešinės aktyvisto Michaelo Horowitzo dėmesio. Šis apkaltino L.Liu padedant Kinijos komunistų partijai cenzūruoti internetą.

Tačiau kritikai išsyk atkreipė dėmesį į tai, kad L.Liu prieš tai 14 metų vadovavo „Radio Free Asia“, o ši žiniasklaidos priemonė kaip tik buvo labai kritiška kinų komunistams – todėl, net jei ji iš naujausių pareigų pasitraukė ne dėl kritikos per S.Bannono laidą, priekaištai jai esą nėra pagrįsti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./S.Bannonas ir D.Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./S.Bannonas ir D.Trumpas

USAGM prižiūri ne tik VOA, bet ir „Radio Free Europe“, „Radio Free Asia“ ir Viduriniuose Rytuose transliuojančių tinklų veiklą. Yra ir daugiau smulkesnių organizacijų.

Pradėtas baudžiamasis tyrimas

M.Packo patvirtinimo USAGM vadovu procedūra vyko neįprastomis aplinkybėmis. Gegužę Kolumbijos apygardos generalinis prokuroras pranešė, kad pradėtas tyrimas dėl galimo neteisėto M.Packo praturtėjimo.

Esą gali būti, kad jis iš pelno nesiekiančios organizacijos „Public Media Lab“ sąskaitos į savo pelno jau siekiančios filmų kūrimo kompanijos sąskaitą pervedė 1,6 mln. JAV dolerių.

Būtent dėl to Senato demokratai tikino, kad patvirtinimo procedūrą reikia laikinai sustabdyti – ir dėl pradėto baudžiamojo tyrimo, ir dėl abejonių dėl M.Packo nešališkumo.

Gegužę Kolumbijos apygardos generalinis prokuroras pranešė, kad pradėtas tyrimas dėl galimo neteisėto M.Packo praturtėjimo.

Bet D.Trumpas tą pačią gegužę per pietus su Senato respublikonais ėmė skųstis VOA ir pasiekė, kad M.Packas būtų patvirtintas USAGM vadovu, o tam padėjo ir asmeninis pokalbis su respublikonų daugumos Senate vadovu Mitchu McConnellu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas McConnellas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas McConnellas ir Donaldas Trumpas

Anot „The New York Times“, JAV prezidentas yra pavadinęs VOA „Sovietų Sąjungos balsu“, o balandį per vieną spaudos konferenciją pareiškė: „Tai, ką transliuoja „Amerikos balsas“, yra šlykštu mūsų šalies atžvilgiu. Michaelas Packas ten ateitų ir puikiai dirbtų.“

O dar anksčiau Baltųjų rūmų medijų komanda oficialiame tinklalapyje užsipuolė VOA, esą tapusį platforma Kinijos propagandai. D.Trumpo administracijai užkliuvo lengvas VOA reportažas apie atsidarantį Uhano miestą: „VOA per dažnai kalba Amerikos priešininkų, o ne jos piliečių lūpomis.“

Tada A.Bennett atrėmė ataką ir paskelbė daugiau nei tuziną nuorodų į VOA pranešimus, demaskuojančius Pekino dezinformacijos kampaniją. Negana to, Kinija nuolat kritikuoja „Amerikos balso“ žurnalistus ir daliai jų nepatvirtina vizų.

D.Trumpui vis dar artimas, nors Baltuosiuose rūmuose ir nebedirbantis S.Bannonas irgi ragina prezidentą reformuoti VOA: „Tai pašvinkusi žuvis – nuo galvos iki uodegos.“

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Steve'as Bannonas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Steve'as Bannonas

A.Bennett dabar taip pat skelbia, kad ilgametė VOA reporterė Greta Van Susteren ir jos kolegos nurodžius Baltiesiems rūmams nebėra įleidžiami į JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų spaudos konferencijas, su šiais žurnalistais nebendraujama telefonu ar elektroniniu paštu.

„Kišimasis bus radikalesnis“

„Trumpui labai rūpi žiniasklaidos kontrolė. O jei jis mato įrankį, kuriuo būtų galima pasinaudoti, tai ir bando veikti. Žinoma, tai taip pat susiję su rinkimais ir įvaizdžio formavimu“, – 15min tvirtino D.Donauskaitė.

Specialistė nedvejoja: „Visiems, kurie seka įvykius, akivaizdu, kad taikomasi į turinį. Į VOA turėtų priimti ir dar vieną buvusį Baltųjų rūmų darbuotoją – akivaizdu, kad keisis kadrai, keisis skleidžiama žinia. Ta tradicija, kurią sukūrė VOA, gali nutrūkti.“

Skirtumas tarp VOA, „Radio Free Europe“ ir kitų JAV vyriausybės finansuojamų žiniasklaidos organizacijų bei rusiškos RT ar kiniškos „Xinhua“ ir yra tai, kad amerikiečiai įstatymais įtvirtinę šių priemonių nepriklausomybę.

Neringos Rekašiūtės nuotr. /Džina Donauskaitė
Neringos Rekašiūtės nuotr. /Džina Donauskaitė

Bet dabar, anot D.Donauskaitės, autoritarinės šalys, regis, gauna progą sakyti, kad tai, kuo jos visada kaltino JAV, yra tiesa.

D.Donauskaitė: daugybę metų ten dirbantys žurnalistai ten jautėsi intelektualiai laisvi. O dabar, man atrodo, kad kišimasis bus radikalesnis nei anksčiau. Kad jis nebus toks, sakykime, minkštas.

„Tokioms šalims tai taps argumentu, patvirtinančiu tai, ką jos teigė visą laiką: kad VOA yra JAV valdžios oficiozas. VOA atsirado kaip pavyzdys, kad tiesa galima įveikti propagandą – taip buvo užaugintas autoritetas.

Bet jei šios administracijos pozicija yra kitokia nei ankstesnių, pati pagrindinė idėja tikrai nukenčia“, – teigė žiniasklaidos specialistė.

Tiesa, D.Donauskaitė pastebėjo, kad bandymų kištis į VOA veiklą būta ir anksčiau, pavyzdžiui, George'o W.Busho administracijos darbo metais. Bet šį kartą apsiginti esą gali ir nepavykti.

„Jei kadrus, vadovus gali paskirti politikai, tai reiškia kišimąsi. Jo būdavo ir anksčiau – VOA struktūra tokia, kad organizacija ir šiaip pažeidžiama. Bet daugybę metų ten dirbantys žurnalistai ten jautėsi intelektualiai laisvi.

O dabar, man atrodo, kad kišimasis bus radikalesnis nei anksčiau. Kad jis nebus toks, sakykime, minkštas“, – 15min tvirtino D.Donauskaitė.

Komentarai: 9

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

26:29
01:19
00:31

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min