Tyrimo autoriai nustatė, kad „Bacardi Martini“ partneriu Rusijoje tapo valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ deputato brolis, finansuojantis kovinių dronų operatorių mokymus. Anksčiau „Bacardi“ gėrimai pradėti pilstyti ir Tulos gamykloje, siejamoje su Vladimirui Putinui artimu verslininku Arkadijumi Rotenbergu.
Žadėjo išeiti, bet pasiliko praturtėti
2022 metų kovą, praėjus mėnesiui nuo plataus masto Rusijos invazijos pradžios, „Bacardi“ paskelbė pareiškimą, kuriame pasmerkė Ukrainos užpuolimą ir pažadėjo sustabdyti eksportą į Rusiją bei įšaldyti investicijas į reklamą.
2023 metais leidinys „The Bell“ atkreipė dėmesį, kad netrukus po to, kai pareiškimas pateko į pasaulio žiniasklaidos antraštes, sakinys apie eksporto ir rinkodaros išlaidų nutraukimą iš jo nepastebimai dingo. Jis išliko tik archyvinėje puslapio versijoje.
Pažadai trauktis išgaravo, o koncerno antrinė įmonė „Bacardi Rus“ tapo viena pagrindinių konkurentų pasitraukimo iš šalies naudos gavėjų – nuo plataus masto karo pradžios jos pajamos išaugo 71 proc.
„Bacardi“ ne tik toliau importavo gatavą produkciją, bet ir perkėlė dalį jos pilstymo į Rusiją. Gėrimai pradėti pilstyti gamyklose, siejamose su Dagestano deputatu Zauru Askenderovu, finansuojančiu kovinių dronų operatorių mokymus. Dar du koncerno prekių ženklai, tarp jų „Bacardi OakHeart“, Rusijos rinkai pilstomi Tulos gamykloje, kurios bendraturtis yra Arkadijus Rotenbergas.
Kaip pavyko išsiaiškinti žurnalistams, neseniai Rusijos bendrovė „Alvisa“ pagamino pirmąsias pramonines vermuto „Martini Bianco“ ir citrusinio aperityvo „Martini Fiero“ partijas. Tai patvirtina gamintojo Rusijos alkoholio ir tabako rinkos priežiūros tarnybai pateikti pranešimai, kuriuos patikrino „The Insider“.
Apie vieno žinomiausių pasaulyje vermuto prekių ženklų gamybos perkėlimą į Rusiją buvo paskelbta 2025 metų spalį, o gamyba šalyje pradėta 2026 metų liepą.
„Bacardi“ padalinys Rusijoje – bendrovė „Bacardi Rus“, kurios galutinė naudos gavėja yra Bermuduose registruota „Bacardi Limited“, – ne tik liko šios šalies rinkoje, bet ir pasinaudojo Vakarų konkurentų, tokių kaip „Moët Hennessy“ ir „Diageo“, pasitraukimu.
Kaip pažymima tyrime, nuo plataus masto Rusijos invazijos pradžios „Bacardi Rus“ pajamos išaugo 71,45 proc. – nuo 30,059 mlrd. rublių 2021 metais (apie 346 mln. eurų) iki 51,537 mlrd. rublių 2025-aisiais (apie 546 mln. eurų).
Nors koncernas žadėjo nutraukti išlaidas reklamai ir rinkodarai, vien 2025 metais „Bacardi Rus“ komercinės išlaidos – reklamai, akcijoms ir prekių ženklų populiarinimui – siekė 11,135 mlrd. rublių (apie 118 mln. eurų).
„Martini“ yra vienas geriausiai atpažįstamų bendrovės prekių ženklų Rusijoje. Jo produkcijos galima rasti tiek specialiai įrengtose firminėse Maskvos prekybos tinklų zonose, tiek Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose.
Prispaudė muitai
Viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių gėrimų pilstymas buvo perkeltas į Rusiją, – smarkiai išaugę muitai. Nuo 2024 metų rugpjūčio vynui ir vermutui iš vadinamųjų nedraugiškų valstybių taikomas mažiausiai 1,76 euro muitas už litrą. Jei 25 proc. prekės muitinės vertės sudaro didesnę sumą, skaičiuojamas būtent toks muitas.
Importuotojas taip pat turi sumokėti 20 proc. pridėtinės vertės mokestį, kuris skaičiuojamas ir nuo muito. Taigi už kiekvieną importuoto vermuto litrą Rusijos biudžetui tenka mažiausiai 2,11 euro. Perkėlusi pilstymą į gamyklą Dagestane, „Bacardi“ šių išlaidų išvengia.
Vietinė gamyba bendrovei suteikia ir papildomų mokestinių lengvatų. Rusijos gamintojai, naudojantys šalyje užaugintas vynuoges, gali susigrąžinti akcizo sumą. Neputojantiems vynuogių gėrimams jis siekia 108 rublius (maždaug 1,2 euro) už litrą.
Muitų spaudimas, regis, tik didės. Kaip skelbė „Kommersant“, 2026 metų gegužę Rusijos valdžia pranešė planuojanti stipriesiems alkoholiniams gėrimams iš vadinamųjų nedraugiškų šalių taikomą muitą padidinti nuo 3 iki 5 eurų už litrą grynojo alkoholio.
Spirituoti regionai
„Bacardi“ partnerė, pilstanti „Martini“ gėrimus, priklauso Dagestano Liaudies Susirinkimo pirmininko ir regiono parlamento „Vieningosios Rusijos“ frakcijos vadovo Zauro Askenderovo šeimai. Politikas taip pat palaiko glaudžius ryšius su oligarchu Suleimanu Kerimovu, siejamu su pastaruoju metu ukrainiečių smūgių drebinama „Wildberries“ kompanija.
Išrinktas į Rusijos Valstybės Dūmą Z.Askenderovas formaliai pasitraukė iš bendrovės „Alvisa“ naudos gavėjų sąrašo. Tačiau tarp įmonės bendraturčių liko jo artimi giminaičiai – broliai Kamilis ir Renatas Askenderovai, taip pat Gurarijų šeima.
Z.Askenderovas yra vienas aktyviausių viešų Rusijos invazijos į Ukrainą rėmėjų. Nuo 2022 metų pabaigos jis reguliariai perduoda Rusijos kariuomenės daliniams automobilius, ekipuotę ir dronus.
2023 metais jo asmenine iniciatyva Dagestano valstybiniame technikos universitete buvo atidarytas FPV dronų operatorių praktinio rengimo centras „Technoliot“.
Centras atvirai skelbia rengiantis „respublikos gyventojus, ketinančius dalyvauti specialiojoje karinėje operacijoje“ – taip Rusijoje vadinamas karas Ukrainoje.
Jiems žadama visiškai nemokamai suteikti bepiločių orlaivių operatoriaus specialybę ir sudaryti sąlygas treniruotis aplinkoje, kuo labiau primenančioje kovines sąlygas.
Dagestano gamykla – ne vienintelė „Bacardi“ partnerė Rusijoje, pagal sutartį pilstanti bendrovės gėrimus. Nuo 2023 metų romo gėrimas „Bacardi Oakheart“ ir džinas „Bosford“ pilstomi Tulos spirito varykloje „1911“. Žaliavas jai tiekia ta pati Šveicarijos bendrovė „Tradall S.A.“
2025 metų vasarą kontrolinį – 51 proc. – gamyklos akcijų paketą įsigijo bendrovė „Rosspirtprom“. Tikruoju jos naudos gavėju laikomas Arkadijus Rotenbergas – artimas Vladimiro Putino bičiulis ir buvęs jo dziudo treniruočių partneris.
2022 metų kovą „Bacardi“ pasmerkė Rusijos invaziją į Ukrainą ir pažadėjo pasitraukti iš Rusijos rinkos. Tačiau po ketverių su puse metų bendrovė šioje šalyje ne tik išsaugojo, bet ir padidino savo rinkos dalį. Be to, ji pradėjo pramoniniu mastu pilstyti svarbiausių savo prekių ženklų gėrimus gamyklose, siejamose su būsimus karo dalyvius rengiančiu deputatu ir V.Putino treniruočių partnerio verslo imperija.





