Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Danijos opozicija laimėjo rinkimus, šaliai vadovaus pirmoji premjerė moteris

Helle Thorning-Schmidt
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Helle Thorning-Schmidt
Šaltinis: BNS
0
A A

Danijos centro kairieji, nedidele persvara laimėję rinkimus ir užbaigę dešimtmetį opozicijoje, penktadienį švenčia pergalę.

„Mums pavyko!“ – džiūgaujantiems šalininkams pasakė opozicijos lyderė Helle Thorning-Schmidt, kuri taps pirmąja Danijos premjere moterimi. Ji kalbėjo po to, kai galutiniai rezultatai parodė, kad jos blokas laimėjo ketvirtadienio balsavimą.

„Šiandien įėjome į istoriją“, – pridūrė 44 metų socialdemokratų lyderė.

Suskaičiavus visus balsus pagrindinėje Danijos teritorijoje tapo aišku, kad H.Thorning-Schmidt vadovaujamas centro kairiųjų blokas gavo 89 vietas Danijos 179 vietų parlamente. Kadenciją baigiančio premjero Larso Loekke Rasmusseno centro dešiniųjų vyriausybė ir jos rėmėjai parlamente gavo 86 vietas.

Paaiškėjus rezultatams H.Thorning-Schmidt šalininkai tiesiog pašėlo – jie šoko gatvėse pagal Jameso Browno dainą „I Feel Good“ ir mojavo plakatais su besišypsančios lyderės atvaizdu.

Automobilių vairuotojai važiuodami pro šalį signalizavo, o Europos dviračių sostinės dviratininkai skambino savo transporto priemonių skambučiais – taip jie sveikino H.Thorning-Schmidt, elegantišką šviesiaplaukę buvusio britų Leiboristų partijos lyderio Neilo Kinnocko marčią.

Tuo tarpu netoliese, L.L.Rasmusseno Liberalų partijos vakarėlyje, atmosfera buvo ne tokia džiaugsminga.

„Šįvakar paskambinau Helle Thorning-Schmidt. Pasveikinau ją ir pasakiau, kad dabar ji turi progą suformuoti naują vyriausybę“, – savo nusivylusiems šalininkams sakė 47 metų L.L.Rasmussenas.

Darbą baigiantis premjeras, kurio partija tebėra didžiausia parlamente ir, lyginant su 2007 metų rinkimais, gavo viena vieta daugiau, iš viso – 47 vietas, tvirtino, kad jo oponentės vyriausybė ilgai netvers.

„Šįvakar premjero biuro raktus perduodu Helle Thorning-Schmidt, – sakė jis. – Brangi Helle, prižiūrėk raktus, nes juos tik pasiskolini.“

L.L.Rasmussenas savo atsistatydinimo raštą karalienei Margrethe turėtų įteikti vėliau penktadienį.

Absoliučiai daugumai parlamente reikia iš viso 90-ies vietų.

Keturios vietos parlamente, paliktos Danijos autonominėms teritorijoms Grenlandijai ir Farerų saloms, oficialiai dar turi būti paskirtos ir kol kas į bendrą suvestinę nėra įtrauktos, tačiau stebėtojai nemano, kad jos iš esmės pakeis rinkimų rezultatus.

Per 2007-ųjų rinkimus šios teritorijos tris balsus atidavė centro kairiesiems, o vieną – centro dešiniesiems.

Centro dešiniųjų pralaimėjimas reiškia ir populistinės, antiimigracinės Danų liaudies partijos (DLP) didelės įtakos pabaigą.

10 metų DLP mainais į paramą parlamente spaudė centro dešiniųjų koaliciją priimti vienus griežčiausių imigracijos ir integracijos taisyklių Europoje.

Praradusi tris vietas parlamente, DLP lyderė Pia Kjaersgaard savo šalininkams pripažino, kad nuo šiol partija turės dirbti opozicijoje, tačiau pažadėjo, kad ji neleis centro kairiesiems ilsėtis: „Lipsim jiems ant kulnų.“

Nors kažkada pagrindine debatų tema Danijoje būdavo imigracija, šios rinkimų kampanijos metu daugiausia dėmesio buvo skiriama tam, kaip išvesti šalį iš nuosmukio, kurį išprovokavo pasaulinė finansų krizė.

H.Thorning-Schmidt žadėjo sutvirtinti Danijos valstybę ir skatinti ekonomiką leidžiant pinigus. L.L.Rasmussenas, priešingai, siūlė griežtas taupymo priemones.

Danai ketvirtadienį būriais ėjo balsuoti – rinkėjų aktyvumas buvo 87,7 procento. Tai didžiausias aktyvumas pastaraisiais dešimtmečiais.

H.Thorning-Schmidt Socialdemokratų partija negali labai girtis dėl bendro centro kairiųjų rezultato, nes ketvirtadienį prarado vieną vietą parlamente, palyginti su 2007 metų rezultatais, kai patyrė didžiausią nesėkmę nuo 1906-ųjų ir gavo tik 44 vietas.

Tradicinei socialdemokratų partnerei Socialistų liaudies partijai sekėsi dar prasčiau – ji prarado septynias vietas ir dabar turės 16 vietų.

Tad nuopelnus dėl centro kairiųjų pergalės reiktų priskirti tam faktui, kad H.Thorning-Schmidt atliko anksčiau neįsivaizduojamą užduotį: į tą patį bloką įtraukė kraštutinius kairiuosius – Raudonųjų žaliųjų partiją ir rinkos atžvilgiu liberalią centristų partiją socialliberalus.

Raudonieji žalieji savo turimų vietų skaičių, palyginti su 2007 metais, padidino daugiau kaip du kartus ir dabartiniame parlamente turės 12 deputatų, o Socialliberalų partija turės 17 vietų – aštuoniomis vietomis daugiau.

H.Thorning-Schmidt derėsis dėl socialliberalų dalyvavimo vyriausybėje, tačiau mažai tikėtina, kad pakvies raudonuosius žaliuosius, kurie žadėjo stumti naująją vyriausybę kiek tik įmanoma kairėn.

Moteris iš turčių priemiesčio, vadovaujanti darbininkams

44 metų aukšta, elegantiška šviesiaplaukė skvarbiomis žalsvai mėlynomis akimis socialdemokratams vadovauja nuo 2005-ųjų, nors dėl savo pomėgio puoštis dizainerių kurtais drabužiais ir rankinėmis negali atsikratyti pravardės „Gucci Helle“.

Vis dėlto keturių partijų aljanso, kuris ketvirtadienį laimėjo visuotinius rinkimus ir po dešimtmečio pertraukos grąžino į valdžią centro kairiuosius, lyderė yra daugiau nei vien gražus veidelis.

Prieš šešerius metus, būdama 38-erių, ji tapo pirmąja moterimi, pradėjusia vadovauti Socialdemokratų partijai, kuri Danijos politikoje dominavo kone visą XX amžių.

Ji yra pelniusi griežtos lyderės, bet taip pat – patyrusios komandinės žaidėjos reputaciją. Jai priskiriami nuopelnai dėl partijos, kurią ji po pralaimėjimo 2005-ųjų rinkimuose paveldėjo gerokai pakrikusią, suvienijimo.

„Ji užgydė žaizdas, patirtas dar 10-ojo dešimtmečio pradžioje“, – sakė Orhuso universiteto politologijos profesorius Rune Stubageris.

Žinoma, kad H.Thorning-Schmidt siekia vidurio Danijos politikos arenoje, o prieš šiuos rinkimus ji atliko anksčiau neįsivaizduojamą užduotį: į tą patį bloką įtraukė kraštutinius kairiuosius – Raudonųjų žaliųjų partiją ir rinkos atžvilgiu liberalią centristų partiją socialliberalus. Koalicijoje taip pat yra tradicinė socialdemokratų partnerė – centro kairiųjų Socialistų liaudies partija.

Tokie pasiekimai, pasak stebėtojų, yra reikšmingesni už faktą, kad ji taps pirmąja Danijos premjere moterimi.

„Tai, kad ji moteris, yra antraeilis faktas“, – kaimyninės Švedijos radijui sakė šios šalies socialdemokratų tarptautinė sekretorė Ann Linde.

Tiesą sakant, kampanijos metus H.Thorning-Schmidt lytis liko beveik nepaminėta, ir stebėtojai nesitiki, kad jai tapus premjere lyčių lygybės klausimas taps svarbesnis.

„Tai istorinis faktas, tai pavėluota, bet nesukels jokių didelių politikos pokyčių“, – sakė Kopenhagos verslo mokyklos lyginamosios politikos profesorius Ove Pedersenas.

Nemanoma, kad naujoji vyriausybė pasiūlys daug radikalių pokyčių. „Jie iš esmės laikysis kurso“, – pridūrė O.Pedersenas.

H.Thorning-Schmidt, pavyzdžiui, yra sakiusi, kad pritaria humaniškesnei imigracijos politikai nei tos griežtos taisyklės, kurias prastūmė darbą baigianti valdančioji centro dešiniųjų koalicija ir, ypač, jos sąjungininkė parlamente, kraštutinių dešiniųjų Danų liaudies partija (DLP). Vis dėlto ji pažadėjo neatšaukti daugelio jų padarytų pakeitimų.

Tačiau ekonomikos klausimu, kuris buvo pagrindinė rinkimų kampanijos tema, ji suko vis labiau kairėn ir dabar primygtinai gina Danijos ankstyvos pensijos sistemą.

„Mes nešokame į griežtos ekonomijos vežimą“, – šią savaitę žurnalistams sakė H.Thorning-Schmidt.

Ji ragino didinti mokesčius turtingiesiems, nors tuo pačiu metu ji ir jos vyras Stephenas Kinnockas – britų buvusio Leiboristų partijos lyderio Neilo Kinnocko sūnus – buvo apklausti, bet išteisinti dėl pranešimų, kad jiedu pretendavo į pernelyg dideles mokesčių nuolaidas.

Sutuoktiniai su dviem savo dukterimis gyvena viename prabangiausių Kopenhagos rajonų.

Brangiai atsieinantis H.Thorning-Schmidt skonis iš pradžių trukdė partijos eiliniams ją priimti.

A.Linde iš Švedijos Socialdemokratų partijos prisiminė susitikimą, kuriame vienas danų socialdemokratų narys, darbininkas, pašoko ir paklausė, kaip „Gucci“ drabužiais vilkinti H.Thorning-Schmidt užmegs ryšį su rinkėjais.

Ji atsakė paprastai: „Negalime visi atrodyti šūdinai.“ Ir akimirksniu pelnė to vyro pagarbą, sakė A.Linde.

R.Stubageris sutinka su tuo, kad pradinis priešiškumas jos įvaizdžiui greit išblėso. „Jai laimėjus premjero kėdę, nemanau, kad jie jai ką nors prikišinės“, – sakė jis.

1966 metų gruodžio 16-ąją Kopenhagos priemiestyje gimusi H.Thorning-Schmidt šeimoje buvo jauniausia iš trijų vaikų. Jos vaikystė niekuo nesiskyrė nuo daugumos danų.

Jos motina vadybininkė ir tėvas ekonomikos profesorius išsiskyrė, kai jai buvo 11 m., ir ji drauge su motina išsikraustė iš šeimos namo į butą.

Kopenhagos universitete H.Thorning-Schmidt įgijo politologijos laipsnį ir pagrindinėje Danijos profesinėje sąjungoje LO dirbo konsultante Europos Sąjungos klausimais. Vėliau, 1999–2004 metais, ji buvo Europos Parlamento narė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min