„Northam Platinum Ltd“ – integruota platinos grupės metalų gamintoja. Ji vykdo platinos, rodžio ir paladžio kasybą, apdirbimą ir prekybą, įskaitant platiną, rodį ir paladį. Kompanija taip pat gamina auksą, varį, nikelį, chromą, kobaltą, iridį, rutenį ir kitus tauriuosius metalus.
Informacija apie tariamą sandorį įvairiuose šaltiniuose pradėta platinti šių metų balandžio pradžioje.
Pranešimuose taip pat buvo minima, kad Volodymyras Zelenskis 2025 m. balandžio 10 d. planuoja apsilankyti Pietų Afrikos Respublikoje, kur turėjo susitikti su prezidentu Cyrilu Ramaphosa ir kasyklos profsąjungomis, kad galutinai užtvirtintų sandorį.
Reportažo klastotė
Taip pat socialiniuose tinkluose pasirodė suklastotas šalies valstybinio transliuotojo reportažas, kuriame teigiama, kad Ukrainos vadovas įsigijo kontrolinį kalnakasybos bendrovės „Northam Platinum“ akcijų paketą.
Maždaug 90 sekundžių trukmės vaizdo įrašas pateiktas kaip tariama naujienų laida, neva parengta Pietų Afrikos transliavimo korporacijos (SABC).
Jis sudarytas iš archyvinės vaizdo medžiagos. Rodomi kadrai iš V.Zelenskio nusileidimo Prancūzijoje 2024 m. bei archyviniai vaizdai, kai jis susitiko su Pietų Afrikos Respublikos prezidentu C.Ramaphosa Niujorke 2023 m. rugsėjį.
Tačiau reportažas yra suklastotas – jį spėjo paneigti PAR valstybinio transliuotojo atstovai bei kasyklos savininkai.
Likusi vaizdo įrašo dalis rodo kasyklų darbuotojų, Pietų Afrikos nacionalinės kasyklų darbininkų sąjungos (NUM) narių vaizdus ir kitus asociatyvius vaizdus.
Melagieną paneigė
Nors toks vizitas iš tiesų yra planuojamas, žinia apie akcijų įsigijimą yra melagiena – kaip ir kitos panašios žinutės apie tariamus stambius V.Zelenskio ir jo žmonos pirkinius karo metu.
Visų pirma, oficialioje Pietų Afrikos transliuotojo naujienų svetainėje nėra jokių reportažų, kur būtų pasakojama apie V.Zelenskio planus įsigyti stambios gavybos įmonės kontrolinį akcijų paketą.
Be to, tariamas naujienų siužetas turi manipuliacijos požymių – ypač akivaizdus tariamo „Northam“ šachtininko lūpų judesių neatitikimas garsui.
„InVID“ dirbtinio intelekto (DI) klastočių aptikimo sistema, išanalizavus vaizdo įrašo fragmentą, nurodo, kad yra „didelė tikimybė“, jog jame yra DI manipuliacijų.
Faktų tikrintojams iš projekto „Pollifact“ pateiktame komentare, kompanijos „Northam Platinum Holdings Limited“ atstovas pareiškė, kad gandai apie tokį sandorį – melagingi, o Ukrainos vadovas nepirko jokios akcijų dalies kompanijoje.
Johanesburgo vertybinių popierių biržos (JSE) pranešimų sistema SENS (angl. Stock Exchange News Service) privalo užtikrinti, kad svarbi informacija apie bendroves – įskaitant reikšmingus akcijų pakitimus – būtų viešai paskelbiama laiku, paprastai per 24–48 valandas nuo sandorio.
Šiais metais tik vietinės bendrovės ir investiciniai fondų valdytojai įsigijo tiek „Northam Platinum Ltd“ akcijų, kad būtų pasiektas JSE reikalaujamas viešo paskelbimo slenkstis. „Ninety One SA Proprietary Limited“ įsigijo beveik 5.12 proc., „Standard Bank Group Limited“ pirko 5.74 proc., o „Coronation Asset Management Proprietary Limited“ nusipirko 15,04 proc.
Taigi, nė vienas iš sudarytų sandorių nesiekė 51 proc. šios bendrovės akcijų.
Kiti „pirkiniai“ – taip pat netikri
15min jau anksčiau paneigė gandus apie kitus prabangius V.Zelenskio pirkinius.
Ukrainos prezidentas, jo patikėtiniai ar su juo tariamai siejama įmonė nedalyvavo įsigyjant „Villa Stellae“ Saint Barthélem saloje. Šis pastatas nepriklauso V.Zelenskiui, o pirkimą neva įrodantys dokumentai yra klastotė. Nekilnojamojo turto bendrovė „Sibarth Real Estate“, per kurią 2024 m. spalio mėn. buvo parduota vila, žurnalistams pateiktame komentare išaiškino, kad paskleista informacija neatitinka tikrovės.
Agentūros atsakyme teigiama, kad vilą įsigijo „Prancūzijos bendrovė, kurios akcininkai yra prancūzai ir kurie neturi jokių ryšių su Ukraina“.
Plačiau skaitykite: Rusijos melagienų kūrėjai nesnaudžia: išgalvojo dar vieną V.Zelenskio „pirkinį“
Praėjusių metų rugpjūtį kai kurie internautai dalijosi įrašais, kuriuose teigiama, jog Ukrainos lyderis neva įsigijo prabangią vilą Italijoje.
Buvo pridedama nuoroda į pranešimą italų kalba, esą garsus britų atlikėjas Gordonas Sumneris, žinomas Stingo sceniniu vardu, savo vyninę V.Zelenskiui pardavė už 75 mln. eurų.
Tekste nurodoma, kad informaciją apie dvaro pardavimą neva atskleidė oficialūs Italijos žemės registro dokumentai ir naujuoju savininku tapo Italijos bendrovė „San Tommaso SRL“. Nors pastaroji yra registruota Italijoje, jos savininkai neva yra V.Zelenskis ir jo žmona Olena Zelenska.
Viešai prieinamoje 2019 m. V.Zelenskio turto deklaracijoje iš tiesų galima rasti užregistruotą gyvenamosios paskirties pastatą Italijoje. Tačiau jį būsimasis prezidentas įgijo dar 2015 m., o šalies vadovo postą užėmė tik 2019 m. Taigi tai niekaip negalėtų būti neva 2024 m. iš Stingo pirktas dvaras, kaip teigia internautai.
2023 m. V.Zelenskio turto deklaracijoje tokio objekto jau nėra, kas reiškia, kad jis nekilnojamojo turto nebevaldo.
Plačiau skaitykite: Vėl skaičiuoja Volodymyro Zelenskio turtus: ar jis tikrai įsigijo garsaus atlikėjo vyno daryklą Italijoje?
Nepirko V.Zelenskis ir Adolfui Hitleriui priklausiusios Kehlsteinhaus pilies Bavarijoje, dar vadinamos „Erelio lizdu“.
Kehlsteinhaus pilis, dažniau vadinama tiesiog „Erelio lizdu“ – buvęs Vokietijos nacionalsocialistinės darbininkų partijos (vok. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) reprezentacinis kalnų namas, pastatytas 1938 m.
Šiuo metu čia yra įrengtas muziejus – ši vieta iki šiol simbolizuoja nacistinio režimo beprotybę, kur buvo kuriami karo ir masinių žudynių planai.
Už sandorį neva atsakinga valstybės įmonė „Immobilien Freistaat Bayern“ vasario 7 d. savo oficialioje interneto svetainėje paskelbė pareiškimą:
„Šiuo metu socialiniuose tinkluose platinamas vaizdo įrašas, kuriame teigiama, kad neva parduodama Kehlsteinhaus pilis Berchtesgadeno savivaldybėje.
Tai sąmoninga dezinformacija. Kehlsteinhaus tebėra Bavarijos laisvosios žemės nuosavybė.
Pardavimas neįvyko ir nėra planuojamas. Vaizdo įraše parodyta tariama pardavimo sutartis yra klastotė, kaip ir tariama IMBY vadovybės citata.“
Plačiau skaitykite: Ar tikrai V.Zelenskis įsigijo prabangią pilį, anksčiau priklausiusią A.Hitleriui?
15min verdiktas: melas. V.Zelenskis nepirko kontrolinio „Northam Platinum Ltd“ akcijų paketo.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.