Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 9d. 19:01

Dėl apkaltos – tyla, dėl Sirijos – triukšmas: kokia respublikonų ryžto kritikuoti D.Trumpą paslaptis?

Lindsey Grahamas
„Scanpix“/AP nuotr. / Lindsey Grahamas

Donaldas Trumpas į Baltuosius rūmus 2016 metais įsiveržė būtent su Respublikonų partijos vėliava, tad nenuostabu, kad dešinieji prezidentui ištikimi ir jo nekritikuoja. Vis dėlto dabar, kai amerikiečiai D.Trumpo valia užleido pozicijas Sirijoje, kritika jam liejasi laisvai – ir būtent iš respublikonų stovyklos. Kodėl?

JAV senatorius Lindsey Grahamas prieš kelerius metus dar buvo aršus D.Trumpo kritikas, bet šiam laimėjus prezidento rinkimus aštrių klausimų nebeturi – jis kaip tik puola D.Trumpo oponentus.

Vis dėlto pirmadienį L.Grahamas, kaip pastebi „The New York Times“, rado ką kritikuoti ir kritikos išties nepagailėjo – būtent prezidentui, kuris, regis, nutarė perleisti atsakomybę už šiaurinę Siriją ir ją kontroliuojančius kurdus Turkijai. Ankara trečiadienį pradėjo invaziją į Siriją.

„Tikiuosi, kad Amerikos prezidentas paisys mūsų nacionalinio saugumo interesų, o tarp jų nėra galimybės nusisukti nuo sąjungininkų“, – pareiškė įtakingas respublikonas iš Pietų Karolinos valstijos.

Tiek L.Grahamas, tiek kiti respublikonai drąsiai kritikavo D.Trumpo sprendimą, kuriuo Turkijos planams surengti invaziją į Sirijos šiaurę, buvo uždegta žalia šviesa. Turkų taikinys – kurdų pešmergų, kurie aktyviai kovojo su „Islamo valstybės“ džihadistais, pozicijos.

L.Grahamas D.Trumpo adresu pasiuntė ir nuomonę, kuri neabejotinai įsiutins prezidentą: esą jo Sirijos politika nėra niekuo geresnė nei jo pirmtako, demokrato Baracko Obamos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Barackas Obama

Respublikonai dažnai kritikuojami dėl to, kad esą nesugeba paprotinti siautėjančio prezidento. Apžvalgininkų teigimu, drąsesni JAV konservatoriai tik kalbėdami apie užsienio politiką, kurios ekspertais save laiko.

Be to, daugelis respublikonų, ypač Senate, mano, kad D.Trumpas neturi tiek patirties tarptautinėje politikoje, kiek politikos veteranai.

Daug respublikonų senatorių yra ne sykį lankęsi Viduriniuose Rytuose ir kituose karštuosiuose taškuose – jie tiesiog pasitiki savo patirtimi ir nuomone, net jei ji skiriasi nuo D.Trumpo.

„Daug mūsų šioje srityje dirbame dešimtmetį ar du, manau, kad būta daug vizitų į regioną ir nemažai diskusijų, kuriomis paremiame savo nuomonę. Pasitraukus iš to regiono, problemų kiltų daugiau nei tokiu atveju, jei ten pasiliktume“, – teigė senatorius Roy Bluntas, irgi raginantis D.Trumpą neišvesti JAV pajėgų iš Sirijos.

D.Trumpas trečiadienį dar sykį pakartojo, kad amerikiečių karių neturėtų būti Viduriniuose Rytuose ir kad JAV apskritai neturėtų dalyvauti kariniuose konfliktuose tame regione.

Bet su prezidentu sutinka tik keli respublikonai – izoliacionistinę politiką palaikantys senatoriai Randas Paulas ir Mike'as Lee.

L.Grahamui ir kitiems respublikonams „vanagams“ visgi padeda tai, kad D.Trumpui užsienio politika toli gražu nėra svarbiausias prioritetas – tikrai ne toks svarbus kaip, pavyzdžiui, apkaltos galimybė.

Galbūt dėl to JAV prezidentas šioje srityje pakantesnis kritikai nei kitais klausimais. Mittą Romney, kuris D.Trumpo viešus raginimus Kinijai ir Ukrainai imtis tirti Bidenus pavadino „klaidingais ir stebinančiais“, jis užsipuolė.

Tačiau sprendimą dėl karių Sirijoje peikiančių L.Grahamo, Senato daugumos lyderio Mitcho McConnello ir buvusios JAV ambasadorės Jungtinėse Tautose Nikki Haley D.Trumpas neatakuoja.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas McConnellas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas McConnellas ir Donaldas Trumpas

„Aš labai gerbiu visus šiuos žmones. Jie turi savo nuomonę, daug žmonių turi. Ir aš galėčiau įvardyti dar daugiau žmonių, kurie mane remia. Žmonės itin džiaugiasi, nes sako, kad atėjo laikas parsivežti karius namo“, – pirmadienį aiškino D.Trumpas.

Vis dėlto vadinamasis „Ukrainos skandalas“ – visai kas kita, mat demokratų inicijuojama apkalta D.Trumpui gali pakenkti prezidentui, kuris kitais metais sieks perrinkimo.

Kitaip tariant, tai vidaus politikos klausimas – skirtingai nei Sirija, kuri, kaip rodo apklausos, rinkėjams rūpi mažiau nei sveikatos apsauga, korupcija, mokesčiai ir, žinoma, jų piniginės storis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo rinkėjai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldo Trumpo rinkėjai

„Tiesa, viešai nesutikti su Trumpu tarptautiniuose reikaluose respublikonai drįsta tik tada, kai yra tikri, kad kritika nepakenks partijai ir prezidentui vidaus politikoje.

Nereikėtų iš jų laukti tokios pat aršios reakcijos dėl Trumpo spaudimo Ukrainai – respublikonai šiuo atžvilgiu mato egzistencinę grėsmę dešiniesiems ir tikrai neprisijungs prie administraciją kritikuojančių demokratų“, – rašo „The New York Times“.

Tarkime, kitą dieną po to, kai aštriau pasisakė apie D.Trumpo administracijos sprendimus dėl Sirijos, L.Grahamas jau skubėjo ginti prezidentą dėl jam metamų kaltinimų neleistinai spaudus Ukrainą tirti Joe ir Hunterio Baidenų veiklą šioje šalyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min