Dabar populiaru
Publikuota: 2021 gegužės 12d. 16:23

Didėjant Izraelio ir palestiniečių susirėmimų aukų skaičiui baiminamasi didelio masto karo

Palestiniečių ir Izraelio saugumo pajėgų susirėmimai
„Scanpix“/AP nuotr. / Palestiniečių ir Izraelio saugumo pajėgų susirėmimai
Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų trečiadienį didino nuogąstavimus, kad jau mažiausiai 56 gyvybių pareikalavęs smurtas gali peraugti į „visavertį karą“.

Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas pažadėjo, kad atakos prieš islamistų judėjimą „Hamas“ ir kitas Gazos Ruožo palestiniečių kovotojų grupes bus tęsiamos, kad būtų užtikrinta „visiška, ilgalaikė ramybė“ – ir tik tuomet galės būti svarstomas ugnies nutraukimo klausimas..

Pasak Izraelio kariškių, islamistai kovotojai nuo pirmadienį paleido daugiau kaip tūkstantį raketų, o izraeliečių pajėgos surengė šimtus aviacijos smūgių prieš islamistų grupuotes tankiai apgyventame palestiniečių anklave.

Intensyviausi susirėmimai per pastaruosius septynerius metus nuo pirmadienio Gazos Ruože pareikalavo mažiausiai 48 žmonių, įskaitant 14 vaikų, gyvybių. Dar trys palestiniečiai žuvo Vakarų Krante; smurtas taip pat nusinešė penkių izraeliečių gyvybių.

Ši kraujo liejimą išprovokavo savaitgalį vykę dideli neramumai Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse, laikomame šventu tiek musulmonų, tiek judėjų.

Galingosios valstybės reiškė didėjantį susirūpinimą, o Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ruošiasi trečiadienį surengti dar vieną nepaprastąjį posėdį šiai krizei aptarti. JT pasiuntinys Artimiesiems Rytams Toras Wenneslandas savo ruožtu perspėjo, kad padėtis „eskaluojasi visaverčio karo link“.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu trečiadienį paskelbė nepaprastąją padėtį Lodo mieste, kuriame gyvena ir žydų, ir arabų. Policija anksčiau pranešė, kad „tarp dalies arabų gyventojų kilo didelio masto riaušės“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Apšaudyta Izraelio teritorija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Apšaudyta Izraelio teritorija

Baiminamasi, kad neramumai gali dar labiau paaštrėti, protestuotojams, mojavusiems Palestinos vėliavomis, padegus automobilių ir pastatų, įskaitant vieną sinagogą, susirėmus su Izraelio policija ir užpuolus vairuotojus izraeliečius keliuose žydų ir arabų miestuose.

Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas paskelbė neįprastai griežto tono pareiškimą ir pasmerkė „pogromą“, per kurį „įsiaudrinusi ir kraujo trokštanti arabų minia“ sužeidė žmonių ir užpuolė kelias judėjų šventąsias vietas.

Raginimai laikytis santūrumo

Palestiniečių grupuotės, daugiausiai „Hamas“ ir „Islamo džihadas“, paleido į Izraelį per 1 000 raketų, įskaitant šimtus, skriejusių į Tel Avivą, kur praeitą naktį gaudė apie pavojų perspėjančios sirenos, nurodė kariškiai.

Apie 850 raketų smogė Izraeliui arba buvo numuštos oro erdvės gynybos sistemos „Iron Dome“ (Geležinis kupolas). Kitos nukrito Gazos Ruože, pažymėjo Izraelio gynybos pajėgos.

Izraelis savo ruožtu surengė šimtus antskrydžių prieš taikinius Gazos Ruože – apie 2 mln. gyventojų turinčiame mažame pajūrio anklave, kontroliuojamame „Hamas“ ir blokuojamame žydų valstybės. Izraeliečiai per šiuos antskrydžius, anot kariškių, taikėsi į palestiniečių „teroro“ objektus.

Buvo sužeista mažiausiai 230 palestiniečių ir per 100 izraeliečių.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas paragino abi konflikto šalis „atsitraukti nuo prarajos“ ir „parodyti santūrumą“.

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) vyriausioji prokurorė Fatou Bensouda taip pat išsakė susirūpinimą dėl padėties eskalavimo ir nuogąstavo, kad per konfliktą galėjo būti įvykdyta „nusikaltimų“.

Kovo mėnesį F.Bensouda paskelbė pradėjusi nuodugnų tyrimą dėl padėties Izraelio okupuotose teritorijose. Toks žingsnis išprovokavo Izraelio, kuris nėra Hagoje įsikūrusio teismo narys, įtūžį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min