Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 27d. 15:45

Dokumentai apie Johną F.Kennedy pakurstė sąmokslo teorijas ir atskleidė naujų istorijos detalių

Paviešinti nauji dokumentai apie JAV prezidento J.F.Kennedy nužudymą
„Scanpix“/AP nuotr. / Paviešinti nauji dokumentai apie JAV prezidento J.F.Kennedy nužudymą

JAV vyriausybė ketvirtadienį paviešino daugybę ilgai lauktų dokumentų apie prezidento Johno F.Kennedy nužudymą, atskleidusių naujų intriguojančių detalių apie vieną garsiausių nužudymų šalies istorijoje.

Nacionalinis archyvas savo pranešime nurodė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo įsakymu buvo paskelbtas 2891 dokumentas, susijęs su Dalase, Teksaso valstijoje, 1963-iųjų lapkričio 22 dieną įvykdytu J.F.Kennedy nužudymu.

Buvo beveik neabejojama, kad tie pilni ir neredaguoti dokumentai ne išsklaidys sąmokslo teorijas apie jo nužudymą, o tik dar labiau paskatins jų plitimą.

Tarp įdomiausių detalių, kurias atskleidė paviešinti dokumentai, minimas keistas Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) planas pasamdyti mafiją, kad ši nužudytų Kubos lyderį Fidelį Castro, Federalinio tyrimų biuro (FTB) iš anksto numatyta J.F.Kennedy žudiko mirtis bei Kremliaus įtarimai apie amerikiečių dešiniojo sparno sukurptą sąmokslą.

Vis dėlto kai kurie įrašai tebėra įslaptinti dėl nacionalinio saugumo priežasčių.

Viename 1975 metų dokumente detaliai aiškinama, kaip ankstyvosiomis J. F. Kennedy prezidentavimo dienomis CŽV pasiūlė 150 tūkst. dolerių (129 tūkst. eurų) gangsterių vadeivai Samui Giancanai, kad šis pašalintų Kubos lyderį F.Castro.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Fidelis Castro
AFP/„Scanpix“ nuotr./Fidelis Castro

Savo ruožtu mafijos vadeiva paprašė, kad CŽV paslėptų jo meilužės kambaryje pasiklausymo įrenginį, nes įtarė, kad dainininkė iš Las Vegaso jį apgaudinėjo su kitu vyru.

Viena iš svarstytų idėjų, kaip nužudyti komunistinės Kubos lyderį, kuris, kaip kalbama, mėgdavo nardyti, buvo užkrėsti jo nardymo kostiumą ligas sukeliančiomis bakterijomis.

Viena iš svarstytų idėjų, kaip nužudyti komunistinės Kubos lyderį, kuris, kaip kalbama, mėgdavo nardyti, buvo užkrėsti jo nardymo kostiumą ligas sukeliančiomis bakterijomis. Be to, buvo iškelta idėja, kad jūros kriauklėje būtų galima paslėpti bombą.

Visgi pastarasis planas žlugo, nes buvo išsiaiškinta, kad „Karibuose nėra pakankamai didelių kriauklių, kur tilptų pakankamas kiekis sprogmenų“.

Kitame dokumente buvo pateiktas 1963-iųjų lapkričio 24-ąją įvykusio pokalbio su tuomečiu FTB direktoriumi J.Edgaru Hooveriu išrašas.

Pareigūnas sakė, kad jo agentūra informavo policiją apie J.F.Kennedy žudiko Lee Harvey Oswaldo gyvybei iškilusią grėsmę jo nužudymo išvakarėse. Tačiau policija neužkirto tam kelio.

Nors daugybė teorijų skelbė apie L.H.Oswaldo ryšius su Kubos ar Sovietų Sąjungos agentais, viename 1963-iųjų FTB įraše teigiama, kad SSRS gedėjo dėl J.F.Kennedy mirties.

Pasak šaltinio, „Sovietų Sąjungos Komunistų partijos pareigūnai manė, jog Jungtinių Valstijų „ultradešinieji“ buvo surengę puikiai suplanuotą sąmokslą, siekdami sukelti „perversmą“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas F.Kennedy su žmona Jackie limuzine Dalase kelios sekundės prieš mirtinus šūvius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Johnas F.Kennedy su žmona Jackie limuzine Dalase kelios sekundės prieš mirtinus šūvius

Sovietų pareigūnai baiminosi, kad prezidento nužudymas bus panaudotas kaip pretekstas „sustabdyti derybas su Sovietų Sąjunga, užpulti Kubą ir tokiu būdu išplėsti karą“.

Įslaptinti įrašai

Warreno komisija, tyrusi charizmatiškojo 46 metų prezidento nužudymą, priėmė prieštaringai vertinamą išvadą, kad jo žudikas – buvęs JAV karinio jūrų laivyno pėstininkas L.H.Oswaldas – veikė vienas.

„Scanpix“ nuotr./Lee Harvey Oswaldas
„Scanpix“ nuotr./Lee Harvey Oswaldas

Tarp gausybės dokumentų yra įvairių įrašų, pradedant FTB direktorių užrašais ir baigiant kelis mėnesius užsitęsusiomis Dalaso gyventojų apklausomis apie šį išskirtinį JAV istorijos momentą.

Savo memorandume D.Trumpas sakė leidęs neviešinti kai kurių dokumentų, susijusių su nužudymu, nes juos dar reikia peržiūrėti pareigūnams.

„Šiandien neturiu kito pasirinkimo kaip tik pritarti tam redagavimui, kad neleisčiau galbūt negrįžtamai pakenkti mūsų šalies saugumui“, – sakė jis.

D.Trumpas pareigūnams nurodė per šešis mėnesius – iki 2018-ųjų balandžio 26-osios – argumentuoti savo poziciją, kodėl likusių dokumentų nereikėtų paviešinti.

Pilni ir neredaguoti dokumentai

Minėti dokumentai buvo paskelbti pagal 1992-ųjų spalio 26-osios Kongreso aktą, kuris numato, kad Nacionaliniame archyve saugomi pilni ir neredaguoti dokumentai apie prezidento nužudymą privalo būti paviešinti praėjus 25 metams nuo to teisės akto įsigaliojimo datos.

„Prezidentas nori užtikrinti, kad tai būtų visiškai skaidru“, – sakė vienas administracijos pareigūnas. Vis dėlto, jo teigimu, „tuose įrašuose tebėra slaptos informacijos“.

„Scanpix“/AP nuotr./Paviešinti nauji dokumentai apie JAV prezidento J.F.Kennedy nužudymą
„Scanpix“/AP nuotr./Paviešinti nauji dokumentai apie JAV prezidento J.F.Kennedy nužudymą

Pavyzdžiui, juose minimos informatorių tapatybės ir „veikla, vykdyta su užsienio organizacijomis partnerėmis – tiek žvalgybos, tiek teisėsaugos“, sakė tas pareigūnas.

Pagal oficialią Warreno komisijos versiją, L.H.Oswaldas iškišo šautuvą pro Teksaso knygų saugyklos šeštojo aukšto langą ir paleido šūvius į 35-ojo JAV prezidento automobilių kortežą.

Tačiau vis dar gajos sąmokslo teorijos, esą L.H.Oswaldas buvo apkaltintas nepagrįstai arba priklausė didesnei grupei sąmokslininkų.

Šimtai knygų ir filmų, tokių kaip 1991 metų Oliverio Stone'o juosta „JFK: Džonas F. Kenedis. Šūviai Dalase“ (JFK), prisidėjo prie tų sąmokslo teorijų.

Svarstyta, kad prie prezidento nužudymo galbūt prisidėjo JAV Šaltojo karo priešininkės Sovietų Sąjunga arba Kuba, mafija ar net J.F.Kennedy viceprezidentas Lyndonas Johnsonas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lyndonas B.Johnsonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lyndonas B.Johnsonas

J.F.Kennedy nužudymo istoriją tyrinėjantys mokslininkai nekantriai laukė tų dokumentų paviešinimo, tačiau neturėjo daug vilčių, kad jie atskleis kokių nors netikėtų detalių.

Knygos apie JAV prezidento nužudymą „Case Closed“ autorius Geraldas Posneris, išsiaiškinęs, kad L.H.Oswaldas iš tiesų veikė vienas, sakė, jog žmonės, manantys, jog paviešintuose dokumentuose „bus visus tenkinsiantis šios bylos sprendinys“, turės nusivilti.

Vis dėlto ekspertai sutaria, kad tie dokumentai gali įnešti šiek tiek aiškumo apie L.H.Oswaldo gyvenimo faktus, įskaitant jo kelionę į Meksiką likus maždaug septynioms savaitėms iki nužudymo. Manoma, kad ten jis susitiko su Kubos ir Sovietų Sąjungos šnipais.

1963-iųjų lapkričio 24-ąją, praėjus dviem dienoms po J.F.Kennedy nužudymo, įtariamą žudiką nušovė vieno naktinio klubo savininkas Jackas Ruby

CŽV ir FTB gali neleisti viešinti kai kurių dokumentų, kad nuslėptų savo nesėkmes, sakė Virdžinijos universiteto politikos profesorius Larry Sabato, prieš kelerius metus parašęs knygą apie J.F.Kennedy „The Kennedy Half Century“.

„Jie matė visus ženklus, kad L.H.Oswaldas buvo atskalūnas ir sociopatas“, – teigė jis.

Tačiau nė viena iš tų agentūrų nepranešė apie tai Slaptajai tarnybai, kuri yra atsakinga už prezidento apsaugą, pridūrė L.Sabato.

L.H.Oswaldas 1959-aisiais pabėgo į Sovietų Sąjungą, tačiau po trejų metų jis sugrįžo į Jungtines Valstijas.

1963-iųjų lapkričio 24-ąją, praėjus dviem dienoms po J.F.Kennedy nužudymo, įtariamą žudiką nušovė vieno naktinio klubo savininkas Jackas Ruby, kai L.H.Oswaldą buvo ruošiamasi pervežti iš policijos izoliatoriaus į kalėjimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: ar pavyks A lygos lyderiams neišbarstyti taškų?

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Neišsiųsti CV Kultūra

Jūratė Čerškutė: Apie dvarų atkūrimą, deadline’o palaimą ir norą skaityti sau

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Aktualu

Ebolos protrūkio regione Konge sukilėliai nužudė 13 žmonių ir pagrobė keliolika vaikų

Aktualu

Alytuje ties sankryža rastas komos ištiktas vyras: sulaukė dūrio į pilvą

Verslas

LRT biudžetas kitąmet didės 2, 8 mln. eurų

Naujienos

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Tiesiogiai Sportas

Stebėkite tiesiogiai: ar pavyks A lygos lyderiams neišbarstyti taškų?

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Ar galite....? Galime!

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Neišsiųsti CV Kultūra

Jūratė Čerškutė: Apie dvarų atkūrimą, deadline’o palaimą ir norą skaityti sau

24sek

LeBrono Jameso debiutas Los Andžele pažymėtas muštynėmis ir pralaimėjimu

Aktualu

D.Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min