Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 25d. 23:06

Dokumentai parodė, kaip Rusija planavo perversmą Juodkalnijoje

Sulaikytieji Juodkalnijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sulaikytieji Juodkalnijoje

NATO viršūnių susitikime ketvirtadienį pirmą kartą dalyvavo ir Juodkalnijos atstovai. Ši nedidelė Balkanų šalis visateise Aljanso nare taps jau birželio 5-ąją. Vis dėlto šis procesas galėjo būti nutrauktas – pernai šalyje esą bandyta įvykdyti perversmą, o prokurorų dokumentuose teigiama, kad su opozicija kartu veikė Rusija, rašo „Politico“.

Surengti perversmą ir nužudyti Juodkalnijos premjeru tuo metu dirbusį Milo Djukanovičių esą bandyta praėjusių metų spalio viduryje. O planas buvo sužlugdytas likus vos kelioms valandoms iki jo įvykdymo.

Numatytas scenarijus neva buvo toks: serbų nacionalistų grupuotė turėjo persirengti vietos policininkais ir įsiveržti į parlamento rūmus. Ten eliminuoti M.Djukanovičių ir paskelbti prorusiško Demokratinio fronto valdžią.

M.Djukanovičius, dar vadinamas Juodkalnijos nepriklausomybės tėvu, įvairavo šalį į kelią narystės NATO link. Bet jei perversmas būtų pavykęs, šalis tikriausiai būtų atsiėmusi paraišką įstoti į Aljansą.

„Scanpix“/AP nuotr./Buvęs Juodkalnijos premjeras Milo Djukanovičius
„Scanpix“/AP nuotr./Buvęs Juodkalnijos premjeras Milo Djukanovičius

Podgorica iš pradžių stengėsi elgtis atsargiai, tačiau vėliau ėmė vis garsiau kalbėti, kad perversmą organizavo ir finansavo Rusijos žvalgyba, kuriai padėjo vietos radikalai.

Vasario pabaigoje Juodkalnija pranešė siekianti aukšto rango Rusijos agento, organizavusio perversmą, arešto. Atvirai paskelbta ir jo pavardė – tai 46 metų Rusijos karinės žvalgybos GRU agentas Eduardas Šišmakovas.

„Twitter“ nuotr./Rusijos karinės žvalgybos GRU agentas Eduardas Šišmakovas
„Twitter“ nuotr./Rusijos karinės žvalgybos GRU agentas Eduardas Šišmakovas

Veikė ir dar vienas Rusijos operatyvininkas Vladimiras Popovas. Podgorica ieško jų pagal Interpolo „raudonąjį“ tarptautinio arešto orderį.

Planavo smogti rinkimų vakarą

Bylą pradėta svarstyti trečiadienį. O 135 puslapių kaltinamąjį aktą įmanoma skaityti kaip tikrą trilerį.

Ilgais, painiais sakiniais kaltinamajame akte nusakoma, kaip Rusijos agentai verbavo serbus samdinius, kurie turėjo šturmuoti parlamento pastatą ir perversmu neleisti Juodkalnijai prisijungti prie NATO.

Žinoma, tai tik prokurorų dokumentas. Juodkalnija labai susiskaldžiusi ir šalyje netrūksta spekuliacijų, esą valdantieji galėjo išgalvoti sąmokslą dėl perversmo, apie kurį, beje, pranešta svarbių parlamento rinkimų išvakarėse.

Tačiau valstybė, kurioje – vos 620 tūkst. gyventojų, jau visai netrukus prisijungs prie NATO ir taps jau 29-ąja Aljanso nare. Juodkalnija taps dar vienu NATO uostu Adrijos jūroje.

Viena smogikų grupė būtų jėga užėmusi parlamentą, o kiti, persirengę policininkais, atidengti ugnį į minią prie parlamento pastato.

Pagal vyriausybės versiją pernai spalio 15-ąją grupė serbų atvyko į Juodkalniją ir jau ruošėsi užimti parlamentą. Tačiau informatorius jau buvo pranešęs valdžiai apie sąmokslą, tad policija sugebėjo laiku suimti grupuotės narius.

Juodkalnijos vyriausiojo prokuroro Milivojės Katničiaus teigimu, sąmokslininkai planavo smogti spalio 16-osios vakarą, užsidarius rinkimų apylinkėms. Viena smogikų grupė būtų jėga užėmusi parlamentą, o kiti, persirengę policininkais, atidengti ugnį į minią prie parlamento pastato.

Rusų turistų nebeliko

Dokumente kaltinimai reiškiami 14 asmenų, įskaitant du Rusijos žvalgybininkus, du Juodkalnijos opozicijos lyderius, buvusį Serbijos policijos pajėgų pareigūną. Kiti – serbai nacionalistai.

Visi jie esą siekė „smurtu nuversti vyriausybę ir paskelbti opozicinio Demokratinio fronto pergalę, taip pat – neleisti Juodkalnijai prisijungti prie NATO“.

Jei kaltinimai bus įrodyti, šis bandymas surengti perversmą taps kol kas iškalbingiausiu įrodymu, kad Rusija aktyviai veikai Balkanų regione, ypač – Juodkalnijoje, Serbijoje, ir Bosnijos serbų respublikoje. Maskva regioną laiko savo įtakos zona.

Rusijos Juodkalnijoje iš tiesų nemažai. Šalis, nepriklausomybę paskelbusi tik 2006 metais, iš pradžių aktyviai viliojo rusus turistus ir investuotojus – pavyzdžiui, didžiulę aliuminio gamyklą pardavė artimam Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkui Olegui Deripaskai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Olegas Deripaska

Ryšiai buvo ne tik komerciniai. Dvi slavų valstybes sieja ir bendra istorija, religija, panaši kalba.

Vadimas Verchovskis: „2006-aisiais Juodkalnija rusams buvo patraukli kryptis. Šalis graži, be to, stačiatikiška.“

„2006-aisiais Juodkalnija rusams buvo patraukli kryptis. Šalis graži, be to, stačiatikiška“, – dabar primena rusas investicinis bankininkas Vadimas Verchovskis, kuris su partneriais Juodkalnijoje yra investavęs 25 mln. eurų.

Dabar toks dvišalis romanas virtęs triukšmingomis skyrybomis. Kaltinimus perversmo organizavimu Kremlius vadina absurdu ir jau tradiciškai kalba apie „antirusišką isteriją“.

Skaudaus smūgio sulaukęs ir turizmas. Dabar rusai sudaro 7,3 proc. visų į Juodkalniją atvykstančių turistų, nors 2014-aisiais rodiklis siekė beveik 30 proc. Šalyje beveik nebeliko rusiškų reklaminių stendų, kviečiančių pirkti prabangias vilas Adrijos jūros pakrantėje.

Rusai nenusileidžia: pasmerkęs Juodkalnijos sprendimą įstoti į NATO, Kremlius neseniai uždraudė importuoti vyną iš šios šalies. M.Djukanovičių premjero poste pakeitęs Duško Markovičius neabejoja, kad tai susiję su būsima naryste Aljanse.

„Scanpix“/AP nuotr./Duško Markovičius
„Scanpix“/AP nuotr./Duško Markovičius

Netrūksta Rusijos pėdsakų

Žinoma, kur vynas, o kur – bandymas sukurstyti valstybinį perversmą? O kad tokio bandymo būta, kaltinamajame akte neabejojama.

Svarbiausias čia – Aleksandaro Sindeličiaus, psichinių problemų turinčio serbo, kuris anksčiau kalėjo už žmogžudystę, liudijimas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sulaikytieji Juodkalnijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sulaikytieji Juodkalnijoje

„Saša“ tyrėjams teigė, kad Rusijos žvalgybos agentai būsimai misijai jį pradėjo ruošti dar 2015 metų gegužę – tuomet serbas Maskvoje turėjo išlaikyti penkių valandų melo detektoriaus testą. Beveik po metų A.Sindeličius iš rusų sulaukė žinios, kad egzistuoja sąmokslas nuversti M.Djukanovičių.

Pernai rugsėjį serbas vėl nuskrido į Maskvą, kur jam buvo nurodyta įsigyti ginklų ir uniformų bei pradėti organizuoti M.Djukanovičiaus nužudymą. Jam esą buvo duota 200 tūkst. eurų.

Dokumente taip pat rašoma, kad pas A.Sindeličių buvo rasta Rusijoje pažymėtų 100 JAV dolerių banknotų. Suėmimo metu serbo banko sąskaitoje dar buvo likę 125 tūkst. eurų.

M.Katničius teigia, kad prokurorai tiria ir įtarimus, jog Rusija kišimuisi į rinkimus Juodkalnijoje išleido 15-17 mln. eurų.

A.Sindeličius grįžęs į Balkanus susisiekė su buvusiu serbų policijos pareigūnu Bratislavu Dikičiumi, o šis ir subūrė grupę būsimų perversmininkų. Visą grupuotę iš Belgrado, kaimyninės Serbijos sostinės, prižiūrėjo du Rusijos žvalgybos agentai.

Kremlius bet kokias sąsajas su sąmokslininkais neigia. Tačiau tiesioginį ryšį byloja A.Sindeličiaus liudijimas ir kiti įrašai – kelionių duomenys, informacija apie pinigų pervedimą serbui iš „Western Union“ skyriaus Maskvos gatvėje, kur įsikūrusi ir GRU.

M.Katničius teigia, kad prokurorai tiria ir įtarimus, jog Rusija kišimuisi į rinkimus Juodkalnijoje išleido 15-17 mln. eurų.

A.Sindeličius dėl bendradarbiavimo su tyrėjais gavo „specialaus liudytojo“ statusą ir dabar saugomas policijos gyvena Juodkalnijoje. Jokie kaltinimai dėl perversmo organizavimo jam nepateikti.

Savaitė po A.Sindeličiaus paleidimo svarbiausias jo liudijimo detales policijai patvirtino Mirko Velimirovičius, serbas iš Šiaurės Kosovo, kuris esą laiku įspėjo pareigūnus Podgoricoje apie planuojamą sąmokslą.

Jis irgi buvo paleistas, bet tada, sugrįžęs į Serbiją, oficialiai paliudijo, kad jo parodymai Juodkalnijoje buvo suklastoti. Be to, prokurorai jį esą spaudė patvirtinti, kad perversmą organizavo Rusija.

„Nesueina galai“

Kaltinamajame akte vietos skiriama ir dviem opozicijos lyderiams – Andrijai Mandičiui bei Milanui Kneževičiui. Tačiau jiems metami kaltinimai nėra lengvai įrodomi. O Demokratinis frontas plyšauja apie sąmokslą – tik jau ne prieš Juodkalniją, o prieš opoziciją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Milanas Kneževičius ir Andrija Mandičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Milanas Kneževičius ir Andrija Mandičius

Antai rašoma, kad A.Mandičius „daug kartų skrido į Maskvą“, o M.Kneževičiui Rusijos agentai davė saugų telefoną, kurio skambučių neįmanoma perimti. Pastarasis irgi esą daug sykių keliavo į Maskvą, taip pat – į Belgradą.

Be to, akte minimas gynybos kontraktininkų kompanijos „Patriot Defense Group“, kuri veikia JAV Floridos valstijoje, vadovas Brianas Scottas ir cituojami jo teiginiai, esą opozicinio Demokratinio fronto konsultantas prašė amerikiečių pagalbos dėl „kontržvalgybos ir perversmininkų išgabenimo“.

A.Shavivas: „Tiesiog skamba neįtikėtinai, kai kalbama apie Rusijos organizuotą perversmą, kurį turėjo įvykdyti keli jauni fermeriai, dar ir paprašę JAV kompanijos pagalbos. Nesueina galai.“

Tačiau B.Scottas „Politico“ tvirtino net nekalbėjęs su Juodkalnijos pareigūnais, o tas konsultantas – Aronas Shavivas – dabar teigia, kad visi šalies opozicijai metami kaltinimai yra politinis teatras.

„Tiesiog skamba neįtikėtinai, kai kalbama apie Rusijos organizuotą perversmą, kurį turėjo įvykdyti keli jauni fermeriai, dar ir paprašę JAV kompanijos pagalbos. Nesueina galai“, – stebėjosi A.Shavivas.

Jį stebina ir tai, kad asmenys, kurie buvo sulaikyti ir pripažino kaltę, jau paleisti į laisvę – „juk pavojingų teroristų, planuojančių perversmą, paleisti negalima“. Iš tiesų 9 iš 25 įtariamųjų, kurie prisipažino, jau yra laisvėje.

„O iš likusiųjų galbūt tik Dikičius panašus į kovotoją. Tie žmonės paprasti: siuvėjas, barmenas, žvejys, 62 metų moteris. Akivaizdu, kad šis žaidimas naudingas valdančiajam elitui“, – teigė M.Kneževičiaus advokatas Goranas Rodičius.

Temos: 2 Rusija Juodkalnija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Policijos fokusas: kaip alaus butelio vagį paversti visoje Lietuvoje ieškomu nusikaltėliu

24sek

Šaras pasiuntė dviprasmišką žinutę: „Žais tie, kurie pasiruošę mirti už komandą“

24sek

Jono Valančiūno pergalės skonį apkartino ilgas laikas ant atsarginių suolo

24sek

Šarą pagyręs Željko Obradovičius: „Mes geri draugai – išeisime kur nors drauge“

Aktualu

Girtam panevėžiečiui pasivažinėjimas baigėsi prie kelio ženklo „Plyta“

24sek

Finiše uždusęs „Žalgiris“ dramatiškai krito prieš Eurolygos vicečempionus

„Eurolygos dienos“ prognozė: kokia tikimybė, kad Šaras pagaliau įveiks Željko Kaune? (5/5)

Gyvenimas

Onkologinė liga ir intymumas: kodėl pasaulyje tai – tyrimų objektas, o Lietuvoje – gėdinga tema?

24sek

Pralaimėjimo fone – Domanto Sabonio dublis ir sutraiškytas varžovas

24sek

Savo rekordą pakartojęs „Žalgirio“ vedlys: „Skaudu“

Aktualu

Masinė avarija kelyje Vilnius-Panevėžys: susidūrė keturi automobiliai ir autobusas, žuvo žmogus

Vardai

VIP vakaras Vilniuje subūrė perlus ir deimantų spindesį mėgstančius svečius

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

N-18 Vardai

Kim Kardashian akių šešėlius reklamuoja savo stiliumi – nuoga

Kultūra

Menininkė žiūrovų akivaizdoje kūrė antrą odą: prie prisilietimo prisiliesta žodžiais ir rankomis

Pasaulis kišenėje

Kalnai Vokietijoje, kuriuos renkasi vietiniai bavarai ir kaimynai austrai

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Gazas

Kaunietis iškėlė problemą: kodėl „Kauno autobusai“ diskriminuoja dirbančius savaitgalį?

Aktualu

P.Urbšys: atrodo, kad R.Karbauskis ir A.Širinskienė yra apsvaigę nuo valdžios

Deuce

Pagirtinai kovojęs Ričardas Berankis iškrito turnyro Maskvoje ketvirtfinalyje

Naujienos

Aktualu

Policijos fokusas: kaip alaus butelio vagį paversti visoje Lietuvoje ieškomu nusikaltėliu

Aktualu

Orai.lt: saulė vis dažniau slėpsis už debesų

24sek

Šaras pasiuntė dviprasmišką žinutę: „Žais tie, kurie pasiruošę mirti už komandą“

24sek

Jono Valančiūno pergalės skonį apkartino ilgas laikas ant atsarginių suolo

24sek

Šarą pagyręs Željko Obradovičius: „Mes geri draugai – išeisime kur nors drauge“

Aktualu

Girtam panevėžiečiui pasivažinėjimas baigėsi prie kelio ženklo „Plyta“

24sek

Finiše uždusęs „Žalgiris“ dramatiškai krito prieš Eurolygos vicečempionus

Gyvenimas

Onkologinė liga ir intymumas: kodėl pasaulyje tai – tyrimų objektas, o Lietuvoje – gėdinga tema?

24sek

Pralaimėjimo fone – Domanto Sabonio dublis ir sutraiškytas varžovas

24sek

Savo rekordą pakartojęs „Žalgirio“ vedlys: „Skaudu“

Aktualu

Masinė avarija kelyje Vilnius-Panevėžys: susidūrė keturi automobiliai ir autobusas, žuvo žmogus

Vardai

VIP vakaras Vilniuje subūrė perlus ir deimantų spindesį mėgstančius svečius

Aktualu

Juozo Urbšio išpažintis švedų diplomatui: „1940-aisiais pasipriešinimas jau nebuvo įmanomas“

N-18 Vardai

Kim Kardashian akių šešėlius reklamuoja savo stiliumi – nuoga

Kultūra

Menininkė žiūrovų akivaizdoje kūrė antrą odą: prie prisilietimo prisiliesta žodžiais ir rankomis

Pasaulis kišenėje

Kalnai Vokietijoje, kuriuos renkasi vietiniai bavarai ir kaimynai austrai

Vardai

M.Šedžiuvienė įsiuto – jos sūnų prižiūri svetima moteris: „Ponas Andriau, kokio velnio pasiimi vaiką?“

Gazas

Kaunietis iškėlė problemą: kodėl „Kauno autobusai“ diskriminuoja dirbančius savaitgalį?

Aktualu

P.Urbšys: atrodo, kad R.Karbauskis ir A.Širinskienė yra apsvaigę nuo valdžios

Deuce

Pagirtinai kovojęs Ričardas Berankis iškrito turnyro Maskvoje ketvirtfinalyje

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min