Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 19d. 14:23

Džiūgaujantys Australijos konservatoriai maudosi rinkimų pergalės spinduliuose

Scottas Morrisonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Scottas Morrisonas

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas sekmadienį džiaugėsi „stebuklinga“ rinkimų pergale, kuri išprovokavo JAV prezidento pagyras, kairiųjų savianalizę ir speliones, kokią politiką jis dabar vykdys.

S.Morrisono Liberalų partijos vadovaujama koalicija, nepaisydama jai nepalankių apklausų rezultatų, išplėšė įsimintiną pergalę, tačiau vis dar neaišku, ar jis gaus parlamentinę daugumą, ar turės siekti nepriklausomų deputatų pagalbos.

Australijos rinkimų komisijos naujausios negalutinės prognozės sekmadienį rodė, kad S.Morrisono koalicijai iki 76 vietų daugumos parlamente trūks šešių vietų.

Nacionalinis transliuotojas ABC prognozuoja, kad koalicija turės 73 vietas ir pirmauja skaičiuojant balsus dėl dar keturių vietų.

Tačiau vis tiek gali būti, kad 51 metų S.Morrisonas priklausys nuo ekologiją prioritetu laikančių nepriklausomų deputatų, kai jam reikės priiminėti įstatymus ir spręsti didelius nesutarimus savo koalicijoje.

Australijos ekspertams paskelbus S.Morrisoną rinkimų kampanijų legenda, JAV prezidentas Donaldas Trumpas per socialinį tinklą „Twitter“ atsiuntė sveikinimo žinutę.

Aiškėjant rezultatams abu lyderiai pasikalbėjo telefonu ir pasižadėjo „glaudžiai bendradarbiauti dėl bendrų prioritetų“, nurodė Baltieji rūmai.

D.Trumpo sąjungininkai S.Morrisono laimėjimą neabejotinai paskelbs dar viena pergale populizmui ritantis per pasaulį.

Tačiau Australijos rinkimų rezultatai nėra vienareikšmė rinkėjų, kurie atrodo vis labiau nesutariantys svarbiais šiandienos klausimais, žinia.

Arogantiškas milijardierius Clive'as Palmeris, vadinamas Australijos Donaldu Trumpu ir ištaškęs dešimtis milijonų populistinei kampanijai „Padaryk Australiją didžią“, tikriausiai negaus nė vienos vietos parlamente.

Buvęs ministras pirmininkas Tony Abbottas, Liberalų partijos dešiniojo sparno veidas, be ceremonijų buvo išgrūstas iš tos pačios vietos, kurią užėmė 25 metus: rinkėjai pasirinko nepriklausomą „žalią“ kandidatą.

Sudėtingas ekonomikos vaizdas

Nepaisant didelio politinio kapitalo, S.Morrisono gali laukti nelengva trejų metų kadencija.

Pirmiausia jam teks susidurti su sudėtingu ekonomikos vaizdu ir išsiaiškinti, kaip surinkti biudžetą, pagrįstą neįtikimomis augimo prognozėmis.

Po beveik tris dešimtmečius trukusio spartaus augimo Australijos ekonomika ima strigti.

Manoma, kad centrinis bankas kitą mėnesį sumažins palūkanų normas, kad atsvertų būsto rinkos smukimą, atlyginimų inertiškumą ir darbo rinkos silpnėjimą.

Neįprasta tai, kad S.Morrisonas rinkėjams beveik nieko nežadėjo, išskyrus tai, kad sumažintų mokesčių galiojimas bus pratęstas.

Jo kampanija buvo nepaliaujama ir disciplinuota, rinkėjams jis pasirodydavo diena iš dienos, perspėdamas, kad pagrindinė opozicinė Leiboristų partija smarkiai apmokestins rinkėjus ir kad jos vadovu, buvusiu profesinės sąjungos lyderiu Billu Shortenu, negalima pasitikėti.

Pakankamai australų su tuo sutiko ir aiškiai atmetė B.Shorteną bei jo politiką. Tačiau ne taip aišku, už ką jie balsavo.

Anglių turtingame Kvynslande rinkėjai pritarė naujiems kasybos projektams, kurie sukurtų naujų darbo vietų, tačiau beveik visur kitur Australijoje šiems projektams kategoriškai nepritariama.

Nesutarimai tarp S.Morrisono liberalų sekmadienį jau buvo akivaizdūs, o dešiniųjų ir centristų frakcijos skubėjo užpildyti politikos tuštumą.

Kai kas pareikalavo tuojau pat sušvelninti iškastinio kuro žvalgymo taisykles, o nuosaikieji užsiminė apie galimybę persvarstyti skeptišką partijos požiūrį į klimato kaitą.

„Dėl klimato kaitos turiu jums pasakyti, kad tai tikra. Mes tai vertiname labai rimtai“, – sakė S.Morrisono pavaduotojas, iždo sekretorius Joshas Frydenbergas.

Leiboristų partijoje B.Shorteno pralaimėjimas ir greitas atsistatydinimas iškart išprovokavo varžybas dėl lyderio posto.

Partijos pareigūnai teisino savo sprendimą išsamiai išdėstyti jos politiką. Pasak kritikų, tai suteikė lengvą taikinį S.Morrisonui ir pavertė rinkimus referendumu dėl B.Shorteno.

Paprastai patikimos apklausų rengėjų prognozės dėl rinkimų rezultatų šį kartą visiškai nepasitvirtino ir firmos dabar nuodugniai aiškinsis, kur galėjo suklysti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

08:55
00:20
46:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min